A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1711

Guest
Szerintem meg pont fordítva. Kiesnek a kínai termékek így a japcsi gyárak hazavihetik a termelést és USA piacra tudnak eladni.
A japán ipar második fellendülése lehet.
Csak akkor lesz nekik rossz, ha tényleg háború lesz, mert akkor ők lesznek a front.

Nintendo és Sony áthelyezte Vietnámba a gyártást...
 
  • Tetszik
Reactions: laiki

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 118
113
Szerintem meg pont fordítva. Kiesnek a kínai termékek így a japcsi gyárak hazavihetik a termelést és USA piacra tudnak eladni.
A japán ipar második fellendülése lehet.
Csak akkor lesz nekik rossz, ha tényleg háború lesz, mert akkor ők lesznek a front.

A Kína elleni gazdasági háborúval Japán számára egyrészt kiesik a kínai piac. Másrészt kiesik az olcsó kínai alkatrész és részegység beszállítás és Kínában gyártatás. Ettől a japán termékek csak drágábbak és kevésbé versenyképesek lesznek.
A kínai termékek elleni háborúval a japán termékek nem válnak versenyképesebbé a koreai, tajvani, stb... termékekkel szemben. Eddig sem azonos szegmensekben, termékkörökben versenyzett Kína és Japán, mert azokból a szegmensekből, termékkörökből amit a kínaiak minőségben és fejlettségben még tudnak, azokból ők (és sokan mások) már javarészt kiszorították a japánokat. Ezekbe a szegmensekbe, termékek tömeggyártásába a japán gyártók nem fognak visszatérni. A nagyon olcsó kategóriában, ahol kizárólag az olcsó munkaerő számít a nyertes Vietnam, Fülöp-szigetek, Indonézia, Thaiföld, esetleg India (bár a munkerő szinvonala miatt ez kérdéses), illetve Brazilia lehetnek. A közepes kategóriában pedig Korea, Tajvan, stb...
Rendkívül valószínű, hogy mindenkinek nagyon fájni fog ez a gazdasági háború, aki részt vesz benne. Koreának, Tajvannak, stb... meg persze az USA-nak és Kínának is. A résztvevők egyikét sem lehet majd abszolút értelemben nyertesnek tekinteni, csak legfeljebb kisebb lesz a veszteségük, mint más résztvevő országokak. Nyertes inkább az lesz, aki nem vesz részt a háborúban. Az egész világgazdaság is veszteni fog rajta. Illetve ez már most is folyik és látszik is.
Japán a háború egyik frontországaként nagyobb mértékben érintett és komolyabb vesztes lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
És mégis, el tudta adni az Abeonomics-ot...

Viszont a japán helyzet megértéséhez egy laza 40 évet kell visszaugrani. Hasonló utat járnak az olaszok is. Szerintem ezekre nincs más megoldás, csak a pénznyomda. Az olaszokkal szemben a japánok annyival vannak "könnyebb helyzetben", hogy a BOJ maga dönt és jent nyomtat, míg az olaszok beültek az EKB-s eurós gályába...

Japánt - négy évtizeddel ezelőtti kiindulóponttal - Európában inkább a németekhez hasonlítanám. Export-orientált reál-gazdaság (pl. autó, elektronika stb.). Jön a deflációs nyomás (részletekbe nem belemenve) - annak előrevetülő gyilkos hatásaival. Közgazdasági értelemben "lassan becsúszik a tőr a bordák közé" (egy hiperinfláció legalább "gyors").

Na itt válik ketté a mutatvány, mely javarészt adódik az eltérő geopolitikai helyzetből is. Németország a "birodalmi márkáját" sikeresen promontálja másoknak is "átnevezik Euro -vá" és ezzel gyakorlatilag a többi ország gazdasága kipuffereli Őket. Persze a "másik oldalon" levő országok szívnak (pl. görögök stb.), de a németek az égig tudnak nőni.

A japánoknak ez nincs. Aztán jön a deflációs spirál. Most ez szétcseszi a keresletet, befektetéseket, gazdaságot és társadalmat. Ugye emlékszünk a munkáltatóhoz lojális japán sztereotípiájához, amit a japán multik e miatti tömeges munkakiszervezési kényszere, vagy elbocsátások avagy éppen tönkremenetele stb. gyakorlatilag szilánkosra töri az évtizedekig élek együtt a céggel gyakorlatilag a nyugdíjig stb. stb. Aztán persze tovább csökken a belső kereslet és indul a spirál újra ...

Tulajdonképpen csillió dolgot próbáltak tenni ellene. Most tartanak, ahol tartanak. Azaz eredetileg a saját sikerességük "áldozatai". Erre igazi megoldást nem találtak - csak a németekét ...
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 118
113
A Magyar állampapír nem a legbiztonságosabb befektetés?

Érdemes megkülönböztetni egyes kockázatokat:
- Magának a befektetésnek a kockázata (a kötvény kibocsátó fizetésképtelensége, részvény árfolyam, ingatlan érték, bérleti díj hozam, stb.. csökkenése, elmaradása)
- Országkockázat (ez igazából csak akkor értelmezhető, ha külföldi befektetésed van)
- Deviza árfolyamkockázat (ha más devizában fektetsz be, mint amiben majd elköltöd a pénzedet)
- Kamatkockázat
- Inflációs kockázat
- Az értékpapír számlavezető kockázata (lásd Questor, Budacash, Postabank, Reálbank, Mezőbank-Agrobank, Száchenyi Bank, Növekedési és Hitel Bank)
- Likviditási kockázat (például ingatlan alapoknál hosszú idő alatt tudod csak kivenni a pénzt, vagy egy ingatlan befektetést eladni sem pár napos kérdés, különösen nem ingatlanpiaci válság idején)
- Szabályozói, jogalkotói kockázat (például vagyonadó kivetése, kamatadó, árfolyamnyreség adó, illeték emelés, forgalomképeséget befolyásoló intézkedések, tőzsdei kereskedés korlátozása, külföldi befektetések korlátozása, kötött deviza gazdálkodás bevezetése, profitkiviteli korlátozás, ingatlanok értékét befolyásoló szabályozási változások, stb...)

Ha túlnyomórészt forintban költöd el a pénzed, akkor a legbiztonságosdabb a magyar állampapír forintban. Minden más forint befektetésben szintén benne van áttételesen az állami fizetőképeség kockázata egy olyan országban, ahol az állam elvonja és újra elosztja a GDP mintegy 50%-át és bankok is tele vanank állampapírrokkal.Viszont az állampapírban legalább semmilyen más szereplő kockázata nincs benne és végső soron az MNB nyomtathat forintot (közvetlenül, vagy közvetve, más szereplőnek likviditást nyújtva és állampapírba áttolva más szereplők keresletét, mint ahogy részben most is csinálja) az állam fizetőképességének fenntartása érdekében. Egy magyar befektető magyar befektetéssel, forintban az országkockázatnak csak egy olyan minimumát futja, amit nem lehet kiküszöbölni. Forint befektetés és forint költekezés esetén árfolyamkockázat nincs. Ha az Államkincstárnál vezetsz számlát (ingyenes), akkor a számlavezető kockázatát sem futod (az Államkincstár kockázata lényegében azonos az állami kibocsátó kockázatával, nem jelent többlet kockázatot). Az inflációs- és kamatkockázatot pedig inflációkövető állampíprral lehet minimumra csökkenteni. Az állampapírt eméletileg az Államkincstár is visszavásárolja elviselhető vételi árfolyamon (a legrosszabb eset jeleneleg a felkamatozott érték - 2%) és más piaci szereplőknek is el lehet adni, tehát eléggé likvid. Az állampapírra kisebb valószínűséggel, később, mélyebb pénzügyi válságnál vezetnek be korlátozásokat, adót, mint mondjuk az ingalanokra és az állampapír befektetés likviditása miatt még a negatív intézkedés előtt kis veszteséggel elmenekíthető a befektetett pénz. Csak egy icipicit kevésbé likvid, mint a bankbetét és láttunk már olyat (például Cipruson, vagy átmenetileg a görögöknél), hogy a bankbetétekhez való hozzáférést előbb korlátozták mint az állampapírok kifizetést és a bankbetéteket előbb vonták be csődeljéárásba, szanálásba, mint a belföldi lakossági állampíprokat.

Tehát Magyarországon élők számára az elérhető legalacsonyabb kockázat a forintban kibocsátott inflációkövető állampapír, az Államkincstárnál vezetett számlán tartva.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 213
33 644
113
A nem lessz itt tozsde krakk amikor egy szandekkinyilvanitas eleg ahhoz hogy egy ceg erteke tobb tucatszorosara noljon par ora alatt.
https://www.portfolio.hu/uzlet/2020...m=portfolio_linkek&utm_campaign=hiraggregator par szo hatasara...
Nincs itt semmi gond a vilag oenzevel racionalis es hozza erto emberek kereskednek. :) csak nehogy maga a casino is csodot jelentsen a vegen... En meg annak az eselyet is valoszinunek tarom... De mi lessz utanna? Vajon lessz feketen reszvenyezok titkos tarsasaga hogy a fuggok es bolondok zsebebol az utolso garast is kicsikarjak? Vagy ujra ujra nyitjak :) ugyan igy szerencsejatek szabajokkal...

Mindenesetre erdekes lessz usa usa hat tenyleg elhiszik hogy amit szerencsevel megusztak azt legkozelebb is szerenesen megusszak? /tegnap sem jott semi ebbe az utelagazasba minek korulnezni efekt???/
Tudom keves az ido meg a hatalombol de ennyire??? Vagy szandekosan oorgetik?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 213
33 644
113
Na jo ez az egesz nem ugy sult el ahogy ok akartak. /en szoltam hogy idiota faszok :) / jo a lelkiismeret is meg a nacionalizmus de a jozan esz is ... Meg jo hogy amit kell azt tudom. /most itt is szolok bomba uzlet konnyen tisztan penzttobszorozni. Na olyan nincs el ne hidjetek./ :)
Mondjuk lessz aki nyer akik eddig is nyertek. Csak az a nyereseg veszteseg lessz.
Nem eleg eros/ek/. A poziciok. :) sokan fognak zarni. Sokan razarni. A piac ezzel a a veg elotti felfokozast kezdet meg... Amikor a hozzaferheto tartalekokat oromre forditja hogy jol zarodjon az elkerulhetetlennelotti... Durva. De sokanmki lessznek fosztva.... De amit veszit se fog sokat erni par napra honapra ra... /ne legyen igy azert remelem bevetik a trukkot es megfogjak valakik akik talan kepesek ra./
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 871
91 393
113
Elég vicces, higy amikor elszáll a hiany, csökken a GDP, nő az allamadósság, most javizltja a Moodys az adósságbesorolásunk kilátását. Ikyen az, amikir politikai okokból sokáig nem teszik meg, aztán amikor igen, akkor meg szakmailag duplán csinálnak hülyét magukból.

Pozitívra javította hazánk adósosztályzati kilátását a Moody's
https://magyarnemzet.hu/gazdasag/po...k-adososztalyzati-kilatasat-a-moodys-8720973/

"jóllehet a koronavírus-járvány várhatóan jelentős negatív hatást gyakorol a magyar gazdaságra, a gazdasági és a pénzügyi erőre gyakorolt hatás azonban valószínűleg nem lesz annyira markáns, mint az Európai Unió más térségeiben.

A Moody’s pénteki előrejelzése szerint a magyar hazai össztermék (GDP) az idén reálértéken 5,5 százalékkal csökken, jövőre 4 százalék körüli ütemben növekszik.

A cég azzal számol, hogy a magyar gazdaság reálértéken számolt növekedési üteme 2022-től visszatér a növekedési potenciál szintjére, és a GDP-érték a 2022-2024 közötti időszakban 3,5 százalék körül nő éves átlagban."

Egy indoka lehet, ha a válság miatt gazdasságossági okokból, új lendületet kap a nyugati cégek gyártóüzemeinek Kelet-Európába történő átköltözése.
 
  • Tetszik
Reactions: laiki and geseft

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Csak most bukkantam rá Lukasenko korábbi nyilatkozatára, miszerint az IMF 940MUSD-t kínált fel Belorussziának azzal a feltételel, hogy extrém szigorú intézkedéseket vezet be covid-ügyben (karantén, maszk, a gazdaság leállítása stb.). Ő megvesztegetésnek nevezte az ajánlatot.

Felvetődik, hogy globális pénzügyi, gazdasági érdek van a járvány globális túlreagálása és a gazdaságok bedöntése mögött.

Miért éri meg az IMF-nek egy ilyen ajánlat? Kik járnak jól a járvány okozta válsággal, milyen átrendeződés zajlik le a pénzügyi világban?

Tudjátok ezekre a választ? Konteókat én is tudok, de a valóság érdekelne.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 871
91 393
113
Sokszor szóba kerül, hogy a forint ingadozása, gyengülése mennyiben segíti vagy gyengíti a magyar gazdaságot.
Sztem egy kontrollált gyengítés pozitívan hat. Itt egy példa:
Koronavírus: csak a magyar és a horvát kormány ugrott rá ennyire látványosan a 100%-os EU-pénzre
https://www.portfolio.hu/unios-forr...ennyire-latvanyosan-a-100-os-eu-penzre-452542
Az összes (mind a hét kohéziós politikai) Operatív Programban élt a magyar kormány azzal a koronavírus-járvány miatt tavasszal megadott lehetőséggel, hogy állami önrész nélkül 100%-ban EU-pénzből finanszírozhassa az idei és 2021-es uniós fejlesztéseket – derült ki az Európai Bizottság hétfőn közzétett összesítéséből. Olyanra csak a horvátoknál és nálunk van példa, hogy mindegyik programban éltek volna ezzel a gáláns lehetőséggel.
7-BŐL 7 OPERATÍV PROGRAMBAN ÉLT AZZAL A LEHETŐSÉGGEL, HOGY JELLEMZŐEN 85%-RÓL 100%-RA FEL LEHETETT VINNI AZ UNIÓS TÁRSFINANSZÍROZÁS ARÁNYÁT
Az, hogy ezzel a lehetőséggel mind a 7 program esetén élt a magyar kormány, konkrétan azt jelenti, hogy
KÉT ÉVRE TELJESEN TEHERMENTESÍTENI TUDJA AZ ÁLLAMI KÖLTSÉGVETÉST: NEM KELL A PROJEKTEK FINANSZÍROZÁSÁHOZ ÁLLAMI ÖNRÉSZT HOZZÁTENNIE.
A kieső állami önrész miatt így persze az itthon elkölthető támogatási keret is csökken jellemzően 15%-kal, de ezt - az itthon forintban kifizethető keret csökkenését - jórészt kompenzálta a forint időközben bekövetkezett esése. Ez leegyszerűsítve azt jelenti, hogy egy egységnyi euróból a válság kitörése előtt még hivatalosan csak 319 forintnyi eurót lehetett elosztani (ilyen technikai elszámolási árfolyam mellett engedték a pénzosztás tervezését), de tavasz óta ez előbb 332-re, majd 350-re ugrott, azaz kb. 10%-kal gyengébb forintárfolyammal számolja az EU-pénzeket a kormány.

Egy másik nagy könnyítés (az éves előlegek gyors kiutalása) szintén nagyon jól jött a magyar költségvetésnek: a 873 milliós összeg a negyedik legnagyobb volt az összes tagállam között.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Dél-Korea egyik tartományában UBI teszt van. Ez nem a szokásos UBI, hanem egy különlegesebb verzió.

Helyi pénzben adják, csak helyi kisboltok, piacok, éttermek és termelők fogadhatják el és csak tartományon belül (szóval semmi szupermarket).
A pénz 3 hónapig érvényes és amit nem költenek el az visszamegy az állami kasszába.
A cél, hogy a wu-flu miatt meggyengült gazdaságot pörgessék és egyben a helyi emberek életét is könyebbé tegyék.
Eddig pozitívak a tapasztalatok, a helyi termelők 50% os forgalomnövekedést értek el.
Részletesebb leírás a programról angolul:
http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20200811000938

USÁkoknál már elkezdték pozitív példának emlegetni, de persze nem hangoztatják a részleteket.
Szóval óvatosan vele mielőtt bárki kritika nélkül elhiszi. Ez nem az a kommunista UBI amit sokan szeretnének. Ez csak egy kis szocializmus. :)
(Ha jól emlékszem a tartományi főnököt tartják a legesélyesebb MoonJaein utódnak)
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 786
113
Dél-Korea egyik tartományában UBI teszt van. Ez nem a szokásos UBI, hanem egy különlegesebb verzió.

Helyi pénzben adják, csak helyi kisboltok, piacok, éttermek és termelők fogadhatják el és csak tartományon belül (szóval semmi szupermarket).
A pénz 3 hónapig érvényes és amit nem költenek el az visszamegy az állami kasszába.
A cél, hogy a wu-flu miatt meggyengült gazdaságot pörgessék és egyben a helyi emberek életét is könyebbé tegyék.
Eddig pozitívak a tapasztalatok, a helyi termelők 50% os forgalomnövekedést értek el.
Részletesebb leírás a programról angolul:
http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20200811000938

USÁkoknál már elkezdték pozitív példának emlegetni, de persze nem hangoztatják a részleteket.
Szóval óvatosan vele mielőtt bárki kritika nélkül elhiszi. Ez nem az a kommunista UBI amit sokan szeretnének. Ez csak egy kis szocializmus. :)
(Ha jól emlékszem a tartományi főnököt tartják a legesélyesebb MoonJaein utódnak)

Szerintem ezt csak így érdemes.
Söt.
Én virtuális számlát nyitnék minden magyar állampolgárnak és létrehoznék egy olyan kereskedelmi hálózatot (Közért), ami kizárólag olyan magyar termékek (alapvetö élelmiszerek, tisztítószerek, ruházat) értékesítésével foglalkozik, amely nem állít elö feleslegesen a környezetet terhelö terméket (beleértve a csomagolást), nem romlandó és magas fokon sztenderdizálva van (a logisztikát könnyítendö). Még jobb, ha az elöállító állami gazdaság, vagy egyéb állami tulajdonban lévö cég.
A virtuális pénzek egy hétig lennének beválthatók és kizárólag a jogosult vásárolhatna belöle (vagy annak törvényes képviselöje), utána sztornó. A következö hét elején a járandóság újratermelödne. Az egyes árucikkek egyénenként hetente megvásárolható mennyiségét is maximalizálnám és a továbbértékesítést büntetném.
Így az, akinek megfelel az adott termék és annak minösége vagy - és ez lenne a cél - aki rászorul, folyamatosan elláthatná alapvetö szükségleteit a közért által kínált termékekböl. Az ugyanis nonszensz, hogy van, aki a 21. században Magyarországon éhezik, vagy nem tud rendesen tisztálkodni, felöltözni, ugyanakkor az sem elfogadható, hogy állampolgárokat (vélt vagy valós) anyagi helyzetük alapján megkülönböztessen az állam.
Ezen felül ez adna egy olyan szintet, ami alá az emberek nem mennének (kulturális és kulináris misszió), valamint javítható volna a legszegényebb rétegek étrendje és életkörülményei (egészséges élelmiszerekkel, nem toxikus tisztítószerekkel és a többi).
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0
M

molnibalage

Guest
Szerintem ezt csak így érdemes.
Söt.
Én virtuális számlát nyitnék minden magyar állampolgárnak és létrehoznék egy olyan kereskedelmi hálózatot (Közért), ami kizárólag olyan magyar termékek (alapvetö élelmiszerek, tisztítószerek, ruházat) értékesítésével foglalkozik, amely nem állít elö feleslegesen a környezetet terhelö terméket (beleértve a csomagolást),
Itt hagytam abba az olvasást.
A csomagolás okkal van n+1 terméknél.
Ha egy terméket előállítanak és van rá vevő, akkor az mikortól felesleges?

Egy Skoda Ocatvia OK, de akkor a Merced már felesleges?
Vagy az 500 Ft-os csoki ok, de az 1000 Ft-os már nem?

Az ilyen könnyelmű fogalmazással csak óvatosan...
 

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 050
2 747
113
Szerintem ezt csak így érdemes.
Söt.
Én virtuális számlát nyitnék minden magyar állampolgárnak és létrehoznék egy olyan kereskedelmi hálózatot (Közért), ami kizárólag olyan magyar termékek (alapvetö élelmiszerek, tisztítószerek, ruházat) értékesítésével foglalkozik, amely nem állít elö feleslegesen a környezetet terhelö terméket (beleértve a csomagolást), nem romlandó és magas fokon sztenderdizálva van (a logisztikát könnyítendö). Még jobb, ha az elöállító állami gazdaság, vagy egyéb állami tulajdonban lévö cég.
A virtuális pénzek egy hétig lennének beválthatók és kizárólag a jogosult vásárolhatna belöle (vagy annak törvényes képviselöje), utána sztornó. A következö hét elején a járandóság újratermelödne. Az egyes árucikkek egyénenként hetente megvásárolható mennyiségét is maximalizálnám és a továbbértékesítést büntetném.
Így az, akinek megfelel az adott termék és annak minösége vagy - és ez lenne a cél - aki rászorul, folyamatosan elláthatná alapvetö szükségleteit a közért által kínált termékekböl. Az ugyanis nonszensz, hogy van, aki a 21. században Magyarországon éhezik, vagy nem tud rendesen tisztálkodni, felöltözni, ugyanakkor az sem elfogadható, hogy állampolgárokat (vélt vagy valós) anyagi helyzetük alapján megkülönböztessen az állam.
Ezen felül ez adna egy olyan szintet, ami alá az emberek nem mennének (kulturális és kulináris misszió), valamint javítható volna a legszegényebb rétegek étrendje és életkörülményei (egészséges élelmiszerekkel, nem toxikus tisztítószerekkel és a többi).

Gyakorlatilag amit leírtàl egyfajta "feltétel nélküli alapjövedelem" -virtuális- étkezési utalványban kiadva.
Kisrégiós szinten vannak próbálkozások olyasmire amit írtàl:
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/A_magyar_forint_pénzhelyettesítői
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 786
113
Itt hagytam abba az olvasást.
A csomagolás okkal van n+1 terméknél.
Ha egy terméket előállítanak és van rá vevő, akkor az mikortól felesleges?

Egy Skoda Ocatvia OK, de akkor a Merced már felesleges?
Vagy az 500 Ft-os csoki ok, de az 1000 Ft-os már nem?

Az ilyen könnyelmű fogalmazással csak óvatosan...

Valójában itt egy meglehetösen szükített termékpalettáról beszélek. Tehát ha van Skoda, akkor nem rakunk ki még Mercedes-t; úgy képzeld körülbelül, mint az Aldiban(?) talán, ahol minden termék sajátmárkás és egy kategória van csak. Magyarán van A Csoki, ha neked jobb kell, vagy nagyobb, vagy fehércsoki, akkor átballagsz a Tesco-ba és megveszed a Milkát vagy az Nestlét.

Csomagolás természetesen nem minden terméknél elhagyható (föleg, hogy nagyrészt különbözö konzervekre gondoltam), de itt a környezetet nem terhelö (értsd: minél alacsonyabb waste) részen van a hangsúly. Tehát - példánál maradva - a konzervdoboz bádogból van és nem alu-acél-stb ötvözetböl, szóval elkorrodál, ha elásod, de könnyen ki is lehet válogatni ipari méretekben mágnessel a szemétböl és újrahasznosítható. Vagy a termékeknél tipikusan ilyen, ha nem müszálas textiliából, hanem papírból, lenböl, pamutból, kenderböl állítod elö. Újrahasznosítható, de egyben lebomló is.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 786
113
Gyakorlatilag amit leírtàl egyfajta "feltétel nélküli alapjövedelem" -virtuális- étkezési utalványban kiadva.
Kisrégiós szinten vannak próbálkozások olyasmire amit írtàl:
https://hu.m.wikipedia.org/wiki/A_magyar_forint_pénzhelyettesítői

Igen, valami hasonló.
Ugye, ami itt egy fontos aspektus az a fentarthatóság és a gazdaságosság lenne (és nem a profitabilitás). Mivel minden olyan alapanyagból és olyan gépek segítségével és olyan elosztási hálón és logisztikán keresztül történik, ami állami tulajdonban van, ezért kvázi az élöerö (munkabér) a kiadás, tehát az adóforintok nem vándorolnának semmilyen “tökés” zsebébe (vagy csak úgy egyáltalán: nem hagynák el az országot).
Bár jelenleg nem így van, szerintem jogos elvárás egy adózótól, hogy az államszervezet legalábbis törekedjen efelé

Gratulálok, feltaláltad a kajajegyet :)
Minden UBI egyenes út a kommunizmushoz.

Szerintem egy olyan, a magyarországihoz hasonló fejlett ipari társadalomban, ahol az államalakulat a GDP 50+ százalékát redisztribuálja, talán elvárható, hogy egyes polgárai ne szenvedjenek hiányt alapvetö életszükségleteikben.
Itt ez egy filléres tétel, rendszerszinten meg sem karcolná ezt a mindnyájunk javát szolgáló jó kis kapitalizmust, ne aggódj!