A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Elmondanátok, hogy lehet nem pancserként élni, és összeszedni azt a havi uszkve 3kilót az önerőre? (Mert ugye 24 évesen dolgozni kezdesz, min 20% önerőt kérnek, és ez technikailag mostani lakásárak mellett olyan 15-20 milliócska. 6 év alatt ehhez laza 3kt kellene félretenni. Havonta...
Azért a 20% önerő és 20 millió az költői túlzás.

De Bp-n azért Kispesten új építésű két gyerek, nappalis és hálószobás lakás kijön 50-55 millából.
Mármint csak maga a lakás és még 10 berendezni.
Egy egyszobás 35M tája.

De még ennek a 20%-a is 7M.
És akkor erre jön az vagyonszerzési illeték, ügyvéd és fieszemfaszom.

Mindezt úgy, hogy ha nem otthon laksz, akkor a lakhatásod helyből 50-60 nettó még egy szobában is Bp külsőn.
Egy lakás meg 100k. És minden ettől felfelé.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Elmondanátok, hogy lehet nem pancserként élni, és összeszedni azt a havi uszkve 3kilót az önerőre? (Mert ugye 24 évesen dolgozni kezdesz, min 20% önerőt kérnek, és ez technikailag mostani lakásárak mellett olyan 15-20 milliócska. 6 év alatt ehhez laza 3kt kellene félretenni. Havonta...
Nyilván a szoba konyhás bérelt lakás után a következő ugrás a 100M-ós 2. kerületi luxus ingatlan!
 
T

Törölt tag 2361

Guest
Számomra kicsit nehéz megérteni.
Nem kell hirtelen mindenből többet szállítani.
Egy ideig nagy megállás is volt.
Akkor mi okozza a kapacitáshiányt?
Hova tűnt a sok hajó és konténer?
az egesz vilagon kevesebb a termes es sok minden dragabb is lett.

The Agricultural Commodity Price Index remained near its highest level since 2013, and as of July 16, 2021, was approximately 30% higher than in January 2020. Maize, wheat, and rice prices were about 43%, 12% and 10% above their January 2020 levels.

+kina felvasarol mindenbol sokkal tobbet iden mint anno.

Asia’s largest economy bought almost six million tons of U.S. corn in one week earlier this year, and the U.S. Department of Agriculture reported sales totaling more than 3 million tons this week. The USDA expects the nation’s imports of the feed grain to more than triple to 24 million tons this marketing year.

China Feb. Corn Imports 1.78M Tons, +556.6% Y/y


China Jan. Corn Imports 3.01M Tons, +356% Y/y

Among other highlights for the first two months:

  • Wheat imports more than tripled to 2.5 million tons, including 1.5 million tons in January, the most for one month in at least 20 years
  • Beef shipments climbed 34% to 400,000 tons, including an all-time monthly high of 240,000 tons in January
  • Pork imports rose 26% to 700,000 tons in the first two months
  • Sorghum shipments more than quadrupled to 1.4 million tons, with the January total of 690,000 tons the most for a month since 2017
  • Sugar imports more than tripled to about 1 million tons in the first two months
  • Cotton shipments in January at 400,000 tons were the highest monthly total since 2013 amid a recovery in the textile industry
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ja, persze, mert vidéken mindenkinek van almafája, termeli a banánt hagymát és mindent...
Ja, nem... :)

So? Tehát akkor ott tartunk, hogy szép szép, hogy a bér számszerűleg nagyobb lett, csak éppen ezzel szinte minden drágult.
Nem kicsit.
Nagyon.
Mindenki maga dönti el, hogy van e neki almafája. Miért nincs? Saját döntés. Persze a vidék sem csak kertes házakról szól, de zömében még a városi státuszú településen élő lakosságnak is van, vagy legalábbis lehet kertje.
Banán meg finom, meg minden, de sokkal "környezettudatosabb" hazai gyümölcsöt enni. Meg valahol azt se tartom normálisnak, hogy a banán és a hazai alma szinte azonos árban van pl. a Tescoban. (A körte meg a banán árának majdnem kétszerese, a -magnélküli- csemegeszőlőért háromszorosa. (Ha belegondol az ember, hogy aki akar, az százezres nagyságrendben tud megspórólni, csak gyümölcsön, ha maga állítja elő. Mondjuk a dugóban ücsörgésben, vagy tömegközlekedésben eltöltött idő helyett. )

Persze, hogy változott. Vagy valaki úgy képzelte el, hogy majd a mérnökök vagy más szakmák fizetése nő, a többi - a "melós"- meg nem és stagnálnak az árak? De alapvetően nem lett sokkal rosszabb az életszínvonal.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Számomra kicsit nehéz megérteni.
Nem kell hirtelen mindenből többet szállítani.
Egy ideig nagy megállás is volt.
Akkor mi okozza a kapacitáshiányt?
Hova tűnt a sok hajó és konténer?
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Elmondanátok, hogy lehet nem pancserként élni, és összeszedni azt a havi uszkve 3kilót az önerőre? (Mert ugye 24 évesen dolgozni kezdesz, min 20% önerőt kérnek, és ez technikailag mostani lakásárak mellett olyan 15-20 milliócska. 6 év alatt ehhez laza 3kt kellene félretenni. Havonta...
Anyámék házát (80+ négyzetméteres, egy háznyi méretű melléképülettel, nagy kerttel, légkondii, pár éves kazán, kicserélt nyílászárók stb. Tehát nem lepukkanva. -11 millióért) két fiatal vette meg; mind a kettő huszonpár éves; egyik traktoros, másik cukrászdában eladó; nem volt szülői segítség. Ezek szerint valahogy csak meg lehet oldani.
Amit mi vettünk pár éve, az 4,5 millió volt, kell vele törődni, de teljesen lakható -bár nem benne lakunk; három gyerekkel laktak benne és az se a lepukkantabb dolog volt, BP-n szerintem simán rosszabban laknak nagy tömegek. (2 szoba, konyha, tárolók 3 kadrát kert).
OK, nem BP., nem nagyváros, de keresnék e annyit BP-n, hogy ott egy kisebb lakásnak is az ötszörös árát kifizessem? És akkor még az nem kertes ház, nincs egy lyuk, ahova a biciklit, autót tedd; nem tudod kiengedni a gyereket az udvarra (se az utcára) stb.

Egyrészt ma már sokkal könnyebb tanulás mellett dolgozni úgy, hogy az ember jobb esetben a szülői házban, vagy kollégiumban tud viszonylag olcsón lakni. Tehát ha nem nagylábon él már tud spórolni, akár befektetési céllal is. Másrészt nem egyedül kell lakni, meg kell nősülni/házasodni és akkor már más a dolog anyagi vonzata is (nyilván nem ezért kell az embernek pár). De voltak, akik nem albérletet fizettek, hanem vettek egy lakást, és amég fősulira jártak ki volt adva a többi szoba, amiből annyi bejött, hogy a hitelt tudták fizetni, sőt, ha még meleltte dolgozik az ember, akkor még jobb. Ezzel -habár nyilván kell hozzá önerő, szülői segítség- a törlesztendő évekből simán 1/4-ét letudták.
A hitelkalkulátor 20 milliót, 20 évre, 140 ezres fizetéssel olyan 118-132 ezer forint körüli havi fizetéssel számol. De hát minimál bérért miért akar valaki BP-re menni dolgozni, meg ha már két fele osztjuk, akkor nem fényesen, de meg lehet élni. De ennyiért már több 1+fél szobás lakás is van, kényelmetlen, meg minden, de ki lehet adni egy fél szobát is, abból is van bevétel.
Nyilván nem könnyű elkezdeni az életet, de azt hiszem, hogy a világon és a történelemben is ez soha nem volt könnyű.
 
M

molnibalage

Guest
A hitelkalkulátor 20 milliót, 20 évre, 140 ezres fizetéssel olyan 118-132 ezer forint körüli havi fizetéssel számol. De hát minimál bérért miért akar valaki BP-re menni dolgozni, meg ha már két fele osztjuk, akkor nem fényesen, de meg lehet élni. De ennyiért már több 1+fél szobás lakás is van, kényelmetlen, meg minden, de ki lehet adni egy fél szobát is, abból is van bevétel.
Nyilván nem könnyű elkezdeni az életet, de azt hiszem, hogy a világon és a történelemben is ez soha nem volt könnyű.
Keresm a kandi kamerát.

Az, hogy a jelenlegi lakásomban csak levegőt vegyek, legyen Net és fűtés, víz és villany az havi 140k tája.
Minimál net csomaggal egy egész jól szigetelt 2005-ös építésű épületben.
Egy főre 100% saját főzéssel és 0 luxus kiadással is az kb. 45k HUF+ és az egyéb olyan fogyóeszközök, mint tisztítószer, WC papír, szappan és amit akarsz. Ez már minimum havi 50k.

Tehát ott tartunk, hogy még csak nem haltál éhez és van fedél a fejed felett és 200k.
Tehát egy pályakezdő egyedülálló fiatal, Bp-n ennyiből ma szobát vesz ki vagy messze külvárosban egy 20-30 éve felúítást nem látott egyszobás lakást.

És akkor talán jut arra, hogy esetleg legyen valami szociális élete, de nagyon minimál gázon legyen valami szórakozása. És persze X évente ruhát is kellene venni, a telefon és a számítógép sem örökéletű, ahogy az ember cipője sem. Meg az ember néha beteg, a gyógyszer sincs ingyen, stb. És ezzel el is fogyott egy nettó 250k fizetés. Kész, passz. 0 tartalék, félretenni reménytelen.

És akkor még nincs autója sem az embernek, de mondjuk egy bringa fenntartása is normálisan évi 30-40k és meg is kéne venni...
Meg BKV bérlet...

Nettő 250k-ból ma Bp-n vegetálni sem lehet már, már 2016-ban is csak arra volt elég, amikor hirtelen 30k-val nőtt elsőre az albérlet költség, majd aztán még tovább.

Akinek nincs stabil párkapcsolata és nem költözik össze az lényegében nettó 350k fizetéssel félvegetáció határán van, mert minden nem rendszeres és váratlan kiadással igen szűken élve sem tud az ember 50-70k-nál többet spórolni és bármi vártalan ezt viszi is kukába. De ez is igen spártai életmódot jelent és azt, hogy lényegében nem megy nyaralni, nem megy étterembe, stb.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Nettő 250k-ból ma Bp-n vegetálni sem lehet már, már 2016-ban is csak arra volt elég, amikor hirtelen 30k-val nőtt elsőre az albérlet költség, majd aztán még tovább.
Pfff. nem kell csak BP-ben gondolkodni. Békéscsabán egy még tanuló infós az egyik gyárban 350-et keres... másik Szegedről suli mellett Győrbe dolgozik... Jó, nyilván nem mindenki mérnök-informatikus, de nem is kell mindenkinek 20 évesen saját életet élni saját lakásban.

Mi kerül egy kerékpárnak fenntartására 40 ezer? Kb. ennyiért biciklit vesznek az emberek. :O És még plusz bérlet... aha. Tök jó.

Azért az országban sokan vannak akik a 350-nek a kb. harmadából megélnek és ők sem fedél nélkül. Akkor ők, hogy csinálják?
 
M

molnibalage

Guest
Pfff. nem kell csak BP-ben gondolkodni. Békéscsabán egy még tanuló infós az egyik gyárban 350-et keres... másik Szegedről suli mellett Győrbe dolgozik... Jó, nyilván nem mindenki mérnök-informatikus,
Látod, itt az első helyes észrevétel.
de nem is kell mindenkinek 20 évesen saját életet élni saját lakásban.
Nem kell, de az, hogy 35-40 éves korban sem telik tömegeknek, azért az kevésbé vicces.
Mi kerül egy kerékpárnak fenntartására 40 ezer?
Amikor évi 5-6 ezer km-et is mehet vele az ember?
Nos, olajozás, fékcsere, teleszkóp éves szétszedése, gumicsere, kopó alkatrészek cseréje.
Kb. ennyiért biciklit vesznek az emberek. :O És még plusz bérlet... aha. Tök jó.
Annak ellenére, hogy amikor lehet csak bringázok nekem eddig csak az éves BKV kiadásom volt augusztusig meg taxi 25k.
És azért utaztam máshova is...
Azért az országban sokan vannak akik a 350-nek a kb. harmadából megélnek és ők sem fedél nélkül. Akkor ők, hogy csinálják?
Teher nélküli örökölt / megosztott ingatlanban vagy nagyon szar kecót bérelve és ketten.
Konkrétan tudok olyan ex. párról, aki Bp-n azért nem költözött szét hosszabb ideig, mert nem tudtak...
Mert nem telt rá...

De van aki szerencsés. Közeli ismerős Gazdagréten 2 szobás jó állapotban levő lakást bérelt 8 évig 40k/HUF-ért.
Amikor én háromszor ennyit fizettem majdnem a m2-re azonos kecóért. Akkor én is sok millióval bentebb lennék.

Ha én is ennyiért laktam volt ennyi ideig, akkor nekem is könnyebb lett volna...
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Mi kerül egy kerékpárnak fenntartására 40 ezer? Kb. ennyiért biciklit vesznek az emberek. :O És még plusz bérlet... aha. Tök jó.
Azért ha sokat használod akkor a lánc, fogaskoszorú, fék kopik. Lámpa rá, leesik, eltörik, stb. Ennyit simán elvihet, ha adsz a jó állapotára, és tényleg sokat használod, teszel bele évi 5-10k km-t. (10km munkába bicajozás egész évben, enyhe télen, az 5k)

szerk: plusz a gumi, kenőanyag, ahogy molni is írta.

Régen elég sokat kerékpároztam, az is eszegette a pénzt, bár nem annyira mint az autó.
 
M

molnibalage

Guest
Ezt a videót láttam, de nem sokkal később irtakoztam le a csatiról.
Ez nagyrészt a luxushajókról szólt meg a tankerekről és másról, amiből hirtelen raktárhajó lett.
A konténeres szállításról emlékeim szerint nem szólt.

Azért ha sokat használod akkor a lánc, fogaskoszorú, fék kopik. Lámpa rá, leesik, eltörik, stb. Ennyit simán elvihet, ha adsz a jó állapotára, és tényleg sokat használod, teszel bele évi 5-10k km-t. (10km munkába bicajozás egész évben, enyhe télen, az 5k)

szerk: plusz a gumi, ahogy molni is írta.

Régen elég sokat kerékpároztam, az is eszegette a pénzt, bár nem annyira mint az autó.
Főleg, ha télen-nyáron tolod.
Egy esősebb-havasabb tél kb. kinyírja a láncot és a mozgó alkatrészeket.
Ősszel-télen a fékpofákat kb. 1,5 havonta cseréltem, mert állandóan elkoptak. Ezért vettem tárcsafékes bringát most.

De megmutathatom, hogy a pedál is hogyan kopok el a sok hitetlen musztafának. :)
Vagy az ülésemet...
De törték már le sárhányómat. mert valaki nekicseszte a lakatják vagy a bringáját.
Bementem, ott volt, kimentem az üzletből és a sárhányó meg volt nyekkenve...
Meg az akksi sem örökéletű a hátsó lámpában, stb.

Pontosan ezek miatt vezetem a kiadásaimat Ft-re 2016 óta, mert megdöbbentő volt látni, hogy mire ment el a pénz.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Amikor évi 5-6 ezer km-et is mehet vele az ember?
Nos, olajozás, fékcsere, teleszkóp éves szétszedése, gumicsere, kopó alkatrészek cseréje.
Azért ha sokat használod akkor a lánc, fogaskoszorú, fék kopik. Lámpa rá, leesik, eltörik, stb. Ennyit simán elvihet, ha adsz a jó állapotára, és tényleg sokat használod, teszel bele évi 5-10k km-t. (10km munkába bicajozás egész évben, enyhe télen, az 5k)

szerk: plusz a gumi, kenőanyag, ahogy molni is írta.

Régen elég sokat kerékpároztam, az is eszegette a pénzt, bár nem annyira mint az autó.
Oké, igazatok van. Nem számoltak ki. Én töredékét használom, nekem nem kell rá költeni kb. semmit, de így, ennyi km-rel már más.

Nem kell, de az, hogy 35-40 éves korban sem telik tömegeknek, azért az kevésbé vicces.
Sok 30-as éveiben levő ismerősömnek van saját háza. Nem megoldhatatlan dolog. Nekünk is van. Több. És azt, hogy mindkettőnknek legyen 350-es fizetés elég távoli dolog. És még gyerek is van. Szóval ne mondja senki, hogy lehetetlen, mert körberöhögöm.

Ha minimálbérről beszélünk, akkor miért pesten akar abból megélni valaki? Meg lehet másodállást is vállalni. Vidéken meg olcsóbb az élet.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Pontosan ezek miatt vezetem a kiadásaimat Ft-re 2016 óta, mert megdöbbentő volt látni, hogy mire ment el a pénz.
Hogyan vezeted? Excel?


Ezt a koncepciót rég nézem, régen GnuCash-el vezettem, de nem lehetett verziózni, egyszer szétkorruptálta, backupom fél évvel azelőtti volt, és elegem lett, feladtam. A sima szöveget könnyebb verziókövetni, akár részleges sérülés után kinyerni az éppen maradt részeket.

Még enm volt időm a teljes beancount doksit átolvasni, anélkül nemakarok belevágni mert akkor már fullretarban akarom, autóval, befektetésekkel, stb., automata árfolyam követéssel.
 
M

molnibalage

Guest
  • Imádom
Reactions: Kim Philby