A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
És?
EU-ban általános, hogy nem tellik saját házra a fiataloknak , kisgyerekeseknek, sokszor idősebbeknek se.
Ez már nem a szocializmus ahol tömegével közpénzből épültek a lakótelepek, hogy mindenkinek legyen hol laknia.
Ez tök jó, csak amikor arról beszélünk, hogy öngodoskodás, stb. akkor ott valahogy megélnek az emberek.
Mutasd meg azt a nyugdíjas ÁTLAG MAGYAR embert, ami majd öregkorában abból nem fog éhenhalni, ha lakbért kell fizetni már inaktívként.

Úgy, hogy lényegben, ha ma EÜ ellátást akarsz és majd úgy tűnik oktatást a csemetének, ami nem fos, akkor magánból kéne megoldani a "előtakarékosságot" is. A pénzt meg ki rántja elő majd arra?

Van viszont államilag szabályozott albérletpiac.
Van ahol igen.
Amúgy az miért is rossz dolog, hogy ilyenek épültek?
Ez tényleg jó kérdés.
Miért jobb stadionbuzulni meg TAO-zni, de lakhatási gondokat megszüntetni már nem jó?
 
T

Törölt tag 4082

Guest
A legtöbb helyen több kevésbé szabályozott. Van ahol max árazott is, de kb mindenhol van ami védi a bérlőt, és a bérbeadót is.

Miért jobb stadionbuzulni meg TAO-zni, de lakhatási gondokat megszüntetni már nem jó?
Sokan azt gondolják, hogy az állam az semmire se kell, a piac megoldja. Ezen amúgy az országok többsége már túllépett az öreg kontinensen, mivel ők is rájöttek, h pl a lakhatás olyan dolog, ahol nincs alkupozícióban a bérlő
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 504
33 941
113
A hivatalos adat:

Augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 4,9 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál, havi összevetésben pedig átlagosan 0,2 százalékkal nőttek - jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az elemzők 4,7 százalékos éves bázisú inflációs indexet vártak augusztusra a júliusi 4,6 százalék után. Az elmúlt egy évben a dohányáruk és az üzemanyagok ára emelkedett jelentősen - közölte a KSH. A maginfláció 0,1 százalékponttal 3,6 százalékosra nőtt. Az élelmiszerek ára egy év alatt 3,7 százalékkal nőtt augusztusra, ami 0,6 százalékponttal magasabb a júliusinál. Az étolaj ára 30,6 százalékkal, a munkahelyi étkezésé 9,2 százalékkal, a margariné 9,1 százalékkal, a baromfihúsé 8,9, a liszté 8,2, a büféáruké 7,2 százalékkal, az éttermi étkezésé 7,0 százalékkal emelkedett. A burgonya 11,3 százalékkal drágult tavaly augusztushoz képest, pedig júliusban még 6,0 százalékkal olcsóbb volt, mint egy éve. A friss zöldségek ára 11,8 százalékkal volt magasabb, a friss gyümölcsök viszont a KSH mérése szerint 3,2 százalékkal olcsóbbak lettek, ám júliusban még 7,4 százalékkal kerültek kevesebbe, mint egy évvel ezelőtt. Az üzemanyagok 21,7 százalékkal kerültek többe, mint tavaly augusztusban, ami 1,9 százalékponttal nagyobb emelkedés az előző havinál. A dohányáruk 17,0 százalékos éves drágulása viszont 1,1 százalékponttal mérsékeltebb a júliusinál. A szeszes italok árának 2,7 százalékos emelkedésével a szeszes italok és dohányáruk árucsoportjánál 10,5 százalékos áremelkedést regisztrált a KSH. A tartós fogyasztási cikkekért 4,4 százalékkal kellett többet fizetni, ami 0,6 százalékponttal magasabb a júliusi drágulásnál. Ezen belül a szobabútorok 10,8 százalékkal, az ékszerek 10,5 százalékkal, a konyha és egyéb bútorok 8,3 százalékkal, az új személygépkocsik 7,9 százalékkal kerültek többe. A szolgáltatások ára 2,8 százalékkal nőtt. Ezen belül viszont a teherfuvarozás tarifái 7,9, a postai szolgáltatásoké 7,2 százalékkal, az üdülési szolgáltatásoké pedig átlagosan 9,8 százalékkal - a külföldiek 14,9, a belföldiek 5,1 százalékkal - nőttek. Az év első nyolc hónapjában a fogyasztói árak az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 4,3 százalékkal, a nyugdíjas háztartások körében 3,9 százalékkal, ezen belül augusztusban 4,4 százalékkal emelkedtek - közölte a KSH. (MTI)
Forrás: https://kuruc.info/r/2/233360/
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
És?
EU-ban általános, hogy nem tellik saját házra a fiataloknak , kisgyerekeseknek, sokszor idősebbeknek se.
Ez már nem a szocializmus ahol tömegével közpénzből épültek a lakótelepek, hogy mindenkinek legyen hol laknia.
De ne feledd, hogy aki akkor, a nyolcvanas években építkezet ugyan úgy fizette 20 évig az OTP hitelt. És még abba az időintervallumba beleesett egy rendszerváltás meg privatizáció és tömeges munkanélküliség.
 
T

Törölt tag 4082

Guest
De ne feledd, hogy aki akkor, a nyolcvanas években építkezet ugyan úgy fizette 20 évig az OTP hitelt. És még abba az időintervallumba beleesett egy rendszerváltás meg privatizáció és tömeges munkanélküliség.
Meg a gördülő infláció.
Úgy én is felveszek 60 millió hitelt, ha 5 év múlva 2 havi fizum lesz.
 
  • Hűha
Reactions: ogretankHU

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 504
33 941
113
A legtöbb helyen több kevésbé szabályozott. Van ahol max árazott is, de kb mindenhol van ami védi a bérlőt, és a bérbeadót is.


Sokan azt gondolják, hogy az állam az semmire se kell, a piac megoldja. Ezen amúgy az országok többsége már túllépett az öreg kontinensen, mivel ők is rájöttek, h pl a lakhatás olyan dolog, ahol nincs alkupozícióban a bérlő

Persze, csak ezekkel a szociális lakásprogramokkal az a gond, hogy pl. @molnibalage aligha kapna ilyet egy leendő KariGeri-kormánytól :D , mert ő bizonyára tehetősnek számítana a sokkal rászorulóbbakkal szemben.
Amit meg pl. a Várban csináltak, de máshol is, hogy csókosok kapják a piaci ár alatt (sokszor mélyen alatt) kiadott önkormányzati lakásokat... abból sem jutna neki, hanem az önkormányzati képviselő rokona, haverja stb.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Ez mennyi időt vesz igénybe? Nem semmi minden tételt excelben vezetni. Felírod tételesen a nevét is, hogy mit veszel, vagy csak a számokat?
Én az egyik projectemet írtam rendszeresen, de pár év után felfüggesztettem; de az felfért kb két spirálfüzet lapra; nem volt sok külön tétel, meg menetlevelet írok; de el se tudnám képzelni minden tételt írogatni ha én járnék a boltba. :O
 
  • Imádom
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
Milyen lakásgondok? Tele van az ország üres házakkal. De sok bérlakás és lakópark is épült.
Az ilyen ostoba kommentekkel nem tudok mit kezdni.
Azok a lakások okkal üresek, mert lepusztult szarok.
Komfort nélküli lakásokat akarsz te a XXI. században átszabni, amiket 100+ éves elavult szar szemlélet alapján terveztek?

Nosza, tessék, itt is van üres lakás.
Tudom, mert benéztem, mert érdekel az, hogy a város milyen.



A mező is üres, költözz oda és sátrazz.

Üres lakás van = nincs lakhatási gond...
Komolyan mondom, az ilyen kommentektől elmegy az ember életkedve.

Ez mennyi időt vesz igénybe? Nem semmi minden tételt excelben vezetni. Felírod tételesen a nevét is, hogy mit veszel, vagy csak a számokat?
Én az egyik projectemet írtam rendszeresen, de pár év után felfüggesztettem; de az felfért kb két spirálfüzet lapra; nem volt sok külön tétel, meg menetlevelet írok; de el se tudnám képzelni minden tételt írogatni ha én járnék a boltba. :O
Napi kb. 1 perc.

Kb. így néz ki.
Színkóddal jelölve mi micsoda és persze né. A táblázat alatt fő kategóriákban a kiadás.
Kiadja a havi megtakarítást, amit szintén vezetek.
Látom a gyakoriságot és az összeget is és előre látom mi nem lesz a kövi hónapba és mennyire sikerült teljesíteni a nem nagy lábon élést.
rtoXXbi.png
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 777
32 512
113
Keresm a kandi kamerát.

Az, hogy a jelenlegi lakásomban csak levegőt vegyek, legyen Net és fűtés, víz és villany az havi 140k tája.
Minimál net csomaggal egy egész jól szigetelt 2005-ös építésű épületben.
Egy főre 100% saját főzéssel és 0 luxus kiadással is az kb. 45k HUF+ és az egyéb olyan fogyóeszközök, mint tisztítószer, WC papír, szappan és amit akarsz. Ez már minimum havi 50k.

Tehát ott tartunk, hogy még csak nem haltál éhez és van fedél a fejed felett és 200k.
Tehát egy pályakezdő egyedülálló fiatal, Bp-n ennyiből ma szobát vesz ki vagy messze külvárosban egy 20-30 éve felúítást nem látott egyszobás lakást.

És akkor talán jut arra, hogy esetleg legyen valami szociális élete, de nagyon minimál gázon legyen valami szórakozása. És persze X évente ruhát is kellene venni, a telefon és a számítógép sem örökéletű, ahogy az ember cipője sem. Meg az ember néha beteg, a gyógyszer sincs ingyen, stb. És ezzel el is fogyott egy nettó 250k fizetés. Kész, passz. 0 tartalék, félretenni reménytelen.

És akkor még nincs autója sem az embernek, de mondjuk egy bringa fenntartása is normálisan évi 30-40k és meg is kéne venni...
Meg BKV bérlet...

Nettő 250k-ból ma Bp-n vegetálni sem lehet már, már 2016-ban is csak arra volt elég, amikor hirtelen 30k-val nőtt elsőre az albérlet költség, majd aztán még tovább.

Akinek nincs stabil párkapcsolata és nem költözik össze az lényegében nettó 350k fizetéssel félvegetáció határán van, mert minden nem rendszeres és váratlan kiadással igen szűken élve sem tud az ember 50-70k-nál többet spórolni és bármi vártalan ezt viszi is kukába. De ez is igen spártai életmódot jelent és azt, hogy lényegében nem megy nyaralni, nem megy étterembe, stb.
Ezért szoktak szegény férfiak lakással rendelkező, ne adj isten, óhhh szent borz alom, gazdag nőt párul venni.
Amikor évi 5-6 ezer km-et is mehet vele az ember?
Nos, olajozás, fékcsere, teleszkóp éves szétszedése, gumicsere, kopó alkatrészek cseréje.
Internet, rendelés-alkatrész/szerszám, dzsútúb video-How can you change....make....repair....
Tudás+gyakorlat csodákra képes, jól szórakozol, esetleg a haverét is megműtöd söré/pízé.
Még enm volt időm a teljes beancount doksit átolvasni, anélkül nemakarok belevágni mert akkor már fullretarban akarom, autóval, befektetésekkel, stb., automata árfolyam követéssel.
Hmmmm. Én inkább elköltöm. A zsebem az "ex cell", ami ha üres, jöhet a malacperselllllyyyyy!
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 777
32 512
113
Az ilyen ostoba kommentekkel nem tudok mit kezdni.
Azok a lakások okkal üresek, mert lepusztult szarok.
Komfort nélküli lakásokat akarsz te a XXI. században átszabni, amiket 100+ éves elavult szar szemlélet alapján terveztek?

Nosza, tessék, itt is van üres lakás.
Tudom, mert benéztem, mert érdekel az, hogy a város milyen.



A mező is üres, költözz oda és sátrazz.

Üres lakás van = nincs lakhatási gond...
Komolyan mondom, az ilyen kommentektől elmegy az ember életkedve.


Napi kb. 1 perc.
Üres mező? Vedd meg. Vegyél egy "ger"-t! Közben építs házat. Én így csináltammm.
 
M

molnibalage

Guest
Ezért szoktak szegény férfiak lakással rendelkező, ne adj isten, óhhh szent borz alom, gazdag nőt párul venni.
Ezt a kommentet legfeljebb trollkodásként tudom értékelni.
Internet, rendelés-alkatrész/szerszám, dzsútúb video-How can you change....make....repair....
Aha, persze.
És nagyobb kárt okozol, mint hasznot.
Meg áruld már el, mert a lakásban kb. 2 évente kell valamit szerelni, azért vegyek szerszámkészletet?
Micsoda "befektetés"....

Ennél még az is nagyobb befektetés, hogy videót szerkesztek és fizet valamennyit az.
És azzal nem tehetek kárt semmiben.

Amúgy a mosogató ajtaját tesóval tettem fel, mert szerszáma csak neki volt.
De mi csináltuk meg. Sikerült is majdnem elbaszni...
A template, amit adtak hozzá simán szar volt, rossz helyen voltak furatok.

Tudás+gyakorlat csodákra képes, jól szórakozol, esetleg a haverét is megműtöd söré/pízé.
Ja, vagy elbaszom és fizethetem azt is.
Üres mező? Vedd meg. Vegyél egy "ger"-t! Közben építs házat. Én így csináltammm.
Te nem vagy magadnál.
Építs házat...

A munkatársam 5+ évet szórakozott a házával és még mindig nem volt készen...
Az árát inkább meg sem kérdeztem.
Pár hetes videóban látom, ahol a lelkes házépítő új tulajnak közölte a vállalkozó, hogy a tető 4M plusz.
Nem annyiba került.
Annyi plusz.

Aki ma házat épít az vagy kalandvágyó vagy nyugdíjas, van pénze és ráér.
És szigorúan csak álló használt ingatlan vásárlásában gondolkozom. Mert az legalább már áll. Annyival kisebb a kockázat.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Az ilyen ostoba kommentekkel nem tudok mit kezdni.
Azok a lakások okkal üresek, mert lepusztult szarok.
Komfort nélküli lakásokat akarsz te a XXI. században átszabni, amiket 100+ éves elavult szar szemlélet alapján terveztek?

Nosza, tessék, itt is van üres lakás.
Tudom, mert benéztem, mert érdekel az, hogy a város milyen.



A mező is üres, költözz oda és sátrazz.

Üres lakás van = nincs lakhatási gond...
Komolyan mondom, az ilyen kommentektől elmegy az ember életkedve.


Napi kb. 1 perc.
Ha kihúznád a fejed Budapestről, mert tudod, nem csak ott van élet és nem csak ott vesznek az emberek házat/lakást, akkor látnád, hogy mennyi üres ingatlan van. Például kádárkockák is; azok meg hol száz évesek. Vagy igen vannak olyan házak, amiket fel kell újjítani. Amilyen árakat írtok házárakra; hogy csak úgy röpködnek 20 meg az 50 milliók, azért az na... Ennek a felét bármire ráköltöd, akkor az már kb palota. És akkor még ott tartunk, hogy a fennmaradó pénzt mennyi idő alatt keresed meg? Mennyi plusz idő az utazás? Milyen a környék?

Úgyhogy ilyen erős mondatokat szerintem hanyagold, mert elég ködös képed van és csak a szutyok pesti bérházakban tudsz gondolkodni.
Szerintem az a gond, hogy Te mindig csak BP-n belül gondolkodsz, holott azon kívül is élnek emberek.

(A hozott példánál jobb, de legalább ugyan ilyen ház, villany, víz, gáz elvileg benne, kerttel 350-ért tudok ... rákölt az ember pár milliót (nem huszat) és van egy teljesen felújított ház normális környéken.)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Nálunk is a szomszéd falu határában napelemestől, mindenestől ~28 millió egy 80nm vadonatúj kulcsra kész ház.
Persze kint a pusztában ezért kocsi nélkül sehova, de akkor is új ház telekkel.
De szomszéd sincs és flexelhetsz/fűrészelhetsz/füvet nyírhatsz bármikor. :p :D Kocsi meg úgyis van mindenhol vidéken; nekünk is 4 km bármi a városban.
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU
M

molnibalage

Guest
Ha kihúznád a fejed Budapestről, mert tudod, nem csak ott van élet és nem csak ott vesznek az emberek házat/lakást, akkor látnád, hogy mennyi üres ingatlan van. Például kádárkockák is; azok meg hol száz évesek
És mi a fenét kezdjek vele?
A "fejem" azért van Budapesten, te nagyon te, mert minden barátom, rokonom és ismerősöm itt él.
Meg itt van melóm és úgy tűnik itt lesz.

Ezt merő passzióból hagyjam hátra és költözzek oda, ahol autó nélkül létezni sem lehet?
Amikor a vezetés gondolata is taszít és legfeljebb muszájból fogom tenni?

Éljen...
Vagy igen vannak olyan házak, amiket fel kell újjítani. Amilyen árakat írtok házárakra; hogy csak úgy röpködnek 20 meg az 50 milliók, azért az na... Ennek a felét bármire ráköltöd, akkor az már kb palota.
Persze, és élek a semmi közepén.

És akkor még ott tartunk, hogy a fennmaradó pénzt mennyi idő alatt keresed meg? Mennyi plusz idő az utazás? Milyen a környék?
Pont ez az.
Élhetnék most is Bp agglomerációban, Szigetszenmiklóson is láttam 30M táján eladó házat.
Csak onnan bejárni Bp-re? Horror.
Majd, ha lesz normális elővárosi közlekedés kb. akkor lesz értelme kimenni. Addig öntökönszúrás az egész.
Mert vagy az időd megy rá az utazásra vagy az időd és pénzed is (kocsival).
Úgyhogy ilyen erős mondatokat szerintem hanyagold, mert elég ködös képed van és csak a szutyok pesti bérházakban tudsz gondolkodni.
B*meg, itt már csak röhögök rajtad.
Pont abban NEM gondolkozom. Mert az tényleg szutyok. Felőlem dózerolhatnák el a francba őket.
Egyesek meg azokért sírnak.
Szerintem az a gond, hogy Te mindig csak BP-n belül gondolkodsz, holott azon kívül is élnek emberek.
FYI agglomerációban éltem 30 évig.
Van ami nagyon hiányzik belőle most is, van ami nem.
De időben egyelőre nem éri meg kimenni oda.
Ha pl. Újpestre kéne bejárni onnan dolgozni és az agglo rossz oldalán vagy...

Amúgy családi házra sem vágyom nagyon.
Túl sok a meló vele.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 777
32 512
113
Te nem vagy magadnál.
Építs házat...

A munkatársam 5+ évet szórakozott a házával és még mindig nem volt készen...
Az árát inkább meg sem kérdeztem.
Pár hetes videóban látom, ahol a lelkes házépítő új tulajnak közölte a vállalkozó, hogy a tető 4M plusz.
Nem annyiba került.
Annyi plusz.
Te ismered, hogy mire vagy képes, ez kétségtelen. De akkor ne ríjjá... ;)