A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
És mi a fenét kezdjek vele?
Azt hiszem, hogy sem a fórum, sem a beszélgetés témája nem az, hogy "én Molnár Balázs". Arról volt szó, hogy nem kell mindenkinek BP-n lakni. Természetesen sem eddig sem ezután nem mondtam, hogy mindenki hagyja el Székesfővárosunkat. Természetesen ha valakinek ott vannak a rokonai, meg olyan a munkája, hogy máshol nem tudná csinálni, az természetesen ne költözzön Los Angyalosra. De nyilván nem mindenki van így. De ezen túl, ha lakhatásról beszélünk, akkor nem csak a fővárosiakról kell beszélnünk. Sokan élnek vidéken.
Persze, és élek a semmi közepén.
Milyen semmi közepén? Te ezeket, amiket írsz, komolyan írod? Értelmesebbnek gondolak annál, hogy ezt komolyan vegyem Tőled. Szerinted attól, hogy valami nem BP-n van, az még a semmi közepén van? Ez a két szélsőség van?

Mert vagy az időd megy rá az utazásra vagy az időd és pénzed is (kocsival).
Vagy nem utazol sehova és helyben, vagy közel találsz munkát és nyersz az életben napi két órát. Persze, tudom "Én Molnár Balázs csak ott tudok dolgozni". De nem mindenki speciális munkakörben dolgozik.

B*meg, itt már csak röhögök rajtad.
Röhögjél, csak lehet, hogy észben odáig el kellene megint jutni, hogy nem az a téma, hogy "Én Molnár Balázs". És akkor lehetne normális hangvételben beszélgetni.

FYI agglomerációban éltem 30 évig.
Már unom leírni... tudod...

Biztos meg fogsz sértődni, hát ez van. De szerintem elbeszélünk egymás mellett. Én nem molnibalagéról beszélgetek, hanem molnibalagéval. Én nem akarom megmondanom, hogy molnibalage hova költözzön (meg mivel járjon, meg mire költsön), de az a véleményem, hogy sokaknak opció és realitás, hogy vidéken -igen, akár falun, akár kisebb/nagyobb városban- élnek és dolgoznak. Ezt Te nem vagy hajlandó magadtól elvonatkoztatni, így meg sajnos szerintem totál elbeszélünk egymás mellett.
 
M

molnibalage

Guest
Nem nagyon értesz a mezőgazdasághoz, az látszik! (én sem, de nálad ez már veszélyes)
A mezőgazdaságnak nem csak nagyipari módszerekkel megművelhető ágai vannak, hanem kimondottan élőmunkát igénylő is.
Ráadásul ne hasonlítsd a magyar birtokszerkezetet a Mid-West-éhez. Ahol vannak akkora földek, mint itthon 2 járás. Ahol a gazda automata módban több napig aratja, egyetlen tábláját. Itthon töredékméretűek a földterületek. Ennek domborzati és tulajdoni okai is vannak.
Meg ár...
Hidd el, hogy ez csak neked jelent problémát az M0-son belül. Biztos lehetsz benne, hogy nagyon sok ember úgy nőtt fel, hogy nem hiányzik neki a nyüzsi.
Nekem sem hiányzik a nyüzsi.
De nem értem, hogy egyesek szerint ez miért nem fér össze Bp-vel.
A Belvárostól legfeljebb egy kiselefánt köpésre lakom és csend béke nyugalom van.
Valami számomra felfoghatatlan ok miatt egyesek szerint ez csak falun lehetséges, amit nem értek...
 
M

molnibalage

Guest
Milyen semmi közepén? Te ezeket, amiket írsz, komolyan írod? Értelmesebbnek gondolak annál, hogy ezt komolyan vegyem Tőled. Szerinted attól, hogy valami nem BP-n van, az még a semmi közepén van? Ez a két szélsőség van?
Az agglo települések is akkorára híztak, hogy sokszor még rendes közszolgáltatás sincs, pl. csatorna és mindenhova kocsival kell kb. járni.
Amihez nekem 0 kedvem van.
Vagy nem utazol sehova és helyben, vagy közel találsz munkát és nyersz az életben napi két órát. Persze, tudom "Én Molnár Balázs csak ott tudok dolgozni". De nem mindenki speciális munkakörben dolgozik.
Tehetek én róla, hogy a nagy magyar és nemzetközi tervező cégek Bp-n vannak?
Röhögjél, csak lehet, hogy észben odáig el kellene megint jutni, hogy nem az a téma, hogy "Én Molnár Balázs". És akkor lehetne normális hangvételben beszélgetni.
Te emlegetsz itt bárházakat, amiről csak úgy hússzor írtam le, hogy elavult szarok.
Nekem kis és nagyobb társasház is szóba jöhet igen változatos méretben néhány paraméterrel, ami "must have".
A szutyok régi bérházak ezt nem teljesítik. Sehogy.
Biztos meg fogsz sértődni, hát ez van. De szerintem elbeszélünk egymás mellett. Én nem molnibalagéról beszélgetek, hanem molnibalagéval. Én nem akarom megmondanom, hogy molnibalage hova költözzön (meg mivel járjon, meg mire költsön), de az a véleményem, hogy sokaknak opció és realitás, hogy vidéken -igen, akár falun, akár kisebb/nagyobb városban- élnek és dolgoznak. Ezt Te nem vagy hajlandó magadtól elvonatkoztatni, így meg sajnos szerintem totál elbeszélünk egymás mellett.
És szerinted merő passzióból írom, hogy nemigen tudom és nem is akarom elhagyni főváros közelségét?
Nem mintha bármilyen olyan állásajánlatot találtam volna, ami kicsit is vonzóvá tette volna, hogy itt hagyjak mindent és mindenkit, hogy egy olyan életformát éljek, amire nem is vágyom.

Nem vicc, ha nekem mondjuk Pécsre kéne költöznöm, akkor ennyi erővel mehetnék külföldre is.
Pont úgy nem lenne senki a közelemben a baráti körből és családból, ahogy bárhol EU-n belül...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Tehetek én róla, hogy a nagy magyar és nemzetközi tervező cégek Bp-n vannak?
Nyilván az lenne a jó, hogy a cégek se csak Budapestben gondolkodjanak. Nagyon rossz a nagyvállalatok eloszlása az országban, ami nyilván ezeken a területeken felnyomja az ingatlanárakat. Mint ha más városban nem lenne elég szakember -aki jobb híján BP-re költözik.

Az agglo települések is akkorára híztak, hogy sokszor még rendes közszolgáltatás sincs, pl. csatorna és mindenhova kocsival kell kb. járni.
Igen, ezzel ellentétben meg a lenézett területeken, a pusztán meg van.
Én nem támogatom az agglomerációba kiköltözést, viszont ott vannak a vidéki nagyobb városok -ha már valaki városban szeretne lakni. Fejnehéz az ország.
Jó lenne, ha a távmunka, vagy a részben távmunka nagyobb teret nyerne.
Te emlegetsz itt bárházakat, amiről csak úgy hússzor írtam le, hogy elavult szarok.
Nem emlegetek, egyszer említettem, kb. annak kapcsán, amit idelinkeltél. Igen, sok elavult van, de elég esélytelen, hogy nagyobb számban megváltozzon ez a felállás, már csak a széttöredezett tulajdonviszonyok miatt is.
Én csak annyiban hoztam fel, hogy kb. olyan minőségűt, amit ide linkeltél, máshol egy havi fizetésből meg lehet venni -Nyilván, megint csak ne értsd úgy, hogy oda Neked kellene kiköltözni.

És szerinted merő passzióból írom, hogy nemigen tudom és nem is akarom elhagyni főváros közelségét?
Nem mintha bármilyen olyan állásajánlatot találtam volna, ami kicsit is vonzóvá tette volna, hogy itt hagyjak mindent és mindenkit, hogy egy olyan életformát éljek, amire nem is vágyom.
De én erre mondom, hogy nem rólad van szó.

Nem vicc, ha nekem mondjuk Pécsre kéne költöznöm, akkor ennyi erővel mehetnék külföldre is.
Pont úgy nem lenne senki a közelemben a baráti körből és családból, ahogy bárhol EU-n belül...
De van, aki meg le tudna költözni vidékre és valós opció lenne. Mert, a pár egyik tagja idevaló, a másik pesti; ott napi 3 órát ingázik-itt lenne munkahelye ismerettség okán ött perce és nem rossz fizetéssel; ott kifizeti a 160-at rezsivel albérletbe, itt meg üresen áll a házuk. Ha Angliából tudtak ide költözni, nulla rokonsággal; akkor talán sok fővárosinak is lehet opció Bp és agglomeráción kívüli élet. (És talán akkor több lakás felszabadulna.)
 
M

molnibalage

Guest
Nem emlegetek, egyszer említettem, kb. annak kapcsán, amit idelinkeltél. Igen, sok elavult van, de elég esélytelen, hogy nagyobb számban megváltozzon ez a felállás, már csak a széttöredezett tulajdonviszonyok miatt is.
Nos, csak 1,5 km-es körzetemben és csak 180 fokos zónát nézve az elmúlt 5 évben vagy 15 ilyet dózeroltak le a fenébe, hanem többet.
Tűnnek el ezek, csak túl lassan.
Meg ami a helyére épül nem egyszer kérdéses minőségű sajnos.

Hála istennek a cégek kezdik felismerni a távmunka előnyeit.
A full HO hosszútávon kicsit demoralizáló és gátja a fejlődésnek.
Egy pályakezdőnek el nem tudom képzelni micsoda nehézség, mert nekem az új területen bizony gát, ha nem is akkora.
Egy olyan poziban, amit az előző 10+ évben csináltam viszont kvázi önjáró tudnék lenni.
És éppen 2 napja láttam ilyet. Szóval... :)

Kivéve akkor, ha nagyon új dolgot kell megtanulni.
Akkor az, hogy hátrafordulsz a széken vagy egy szobával odébb mész és szemtől szembe, papírral, bármivel lehet magyarátni, na annak értéke ma is nagy.

De a másik fele meg sajnos céges-szoftveres korlát. N+1 komoly tervezői szoftver hardverkulcsos és van belőle 1 db.
Na ilyennek pinpongoztunk idefent Bp-n "jókat". Ez is gátja pl. a HO és munka ütemezésnek.
Mivel én szeretek bringázni hoztam vittem. Na, de ha vidéken egy oda-vissza kocsikázása lenne egy szutyok USB kulcsnak?
Idő és pénzpazarlás a köbön.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Nos, csak 1,5 km-es körzetemben és csak 180 fokos zónát nézve az elmúlt 5 évben vagy 15 ilyet dózeroltak le a fenébe, hanem többet.
Tűnnek el ezek, csak túl lassan.
Meg ami a helyére épül nem egyszer kérdéses minőségű sajnos.

Hála istennek a cégek kezdik felismerni a távmunka előnyeit.
A full HO hosszútávon kicsit demoralizáló és gátja a fejlődésnek.
Egy pályakezdőnek el nem tudom képzelni micsoda nehézség, mert nekem az új területen bizony gát, ha nem is akkora.
Egy olyan poziban, amit az előző 10+ évben csináltam viszont kvázi önjáró tudnék lenni.
És éppen 2 napja láttam ilyet. Szóval... :)

Kivéve akkor, ha nagyon új dolgot kell megtanulni.
Akkor az, hogy hátrafordulsz a széken vagy egy szobával odébb mész és szemtől szembe, papírral, bármivel lehet magyarátni, na annak értéke ma is nagy.

De a másik fele meg sajnos céges-szoftveres korlát. N+1 komoly tervezői szoftver hardverkulcsos és van belőle 1 db.
Na ilyennek pinpongoztunk idefent Bp-n "jókat". Ez is gátja pl. a HO és munka ütemezésnek.
Mivel én szeretek bringázni hoztam vittem. Na, de ha vidéken egy oda-vissza kocsikázása lenne egy szutyok USB kulcsnak?
Idő és pénzpazarlás a köbön.
Igen, mindenre nem jó a távmunka sem. Nem váltja ki teljesen a személyes kontaktust, sőt annak is nagyon sok -még mentális téren is- előnye van.
De vannak átmenetek a full time online munka és a folyamatos bentlét között is.
Ismerős úgy dolgozik kint egy cégnél, hogy mondjuk pénteken nem kell bemenni, bedugja a kártyát a kütyübe és akkor tudják ellenőrizni is a munkáját; tehát ugyan ott kell ülnie a gépnél, de a bejárást megspórolja. Az is legalább havi 8 óra. És közben azért a személyes kontaktus is megmarad.
Meg aztán van egy csomó olyan szakma, amit nem lehet online megoldani.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Azé' a "obi" szerszámok terén szitoxszó. ;)
Mié' má'. Van egy lidesolcsó kapott fűkaszám, vagy tíz éve megvan és csak most makkant meg. Jól bírja, nem? Igaz tíz évben nem lett vele egy-két hektár levágva. Most meg jött a bálványsurja szembe és azt mondta, hogy makkk, meg, hogy grrr. Most azon gondolkodom, hogy megvegyem ami kell majd tízezerért postával és összerakjuk, vagy marad bontva és egy új minőségi harmincé' újjonan. Addig is marad a machete. Komolyra fordítva, ha valaki nem surjázni, meg késezni akar vele, csak tényleg szegélyt nyírni, meg kisebb területeket; arra nem rossz, de a nagy ütéseket az öntvény nem bírta. Direkt szétszedtük, mert kíváncsiak voltunk rá, hogy milyen minőségben és azért nem annyira vállalhatatlan szar, mint gondoltuk, csak öntvény volt repedve, meg az elektronikával van valami, mert nem lehet leállítani -de az is lehet, hogy két perc megcsinálni, de sose néztem; ja meg valamiért folyik a benzin, ha szint alatt is van. De amúgy jó. :) Húz ezer volt, annyit is kell várni az ilyen olcsó gépektől. Rosszabbul esne, hogy ha a 460-as Sthil fűrész csinálná ugyan ezt, de ott meg tudja az ember, hogy minden van hozzá és megéri szerelni. És persze nem egy árkategória.
Konklúziónak, jó az obi, jó az olcsó gép, de annyit is kell elvárni tőle.

Mikor nálunk "folyt" bementem a obiba oszt mondtam az embörnek, hogy kúcs kő zuhany csavar meghúzáshó.
Aszonnya ahhó állíthatót szoktak, másik sor közepe.
Megvettem és azóta nem "folyik". :)
Én is sokszor úgy megyek a boltba, hogy elmondom, hogy mi a bajom. Ha nincs, ami kell, akkor meg megkérdem, hogy hol kapni. Meg, hogy általában mit visznek rá, vagy mi a jobb.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
NINCS SZERSZÁMKÉSZLETED? Mond állva vagy ülve pisálsz ? LOL

Benéznél a bunkimba beájulnál hombre ! A szégyen megölne ha szerszámot kéne kölcsönkérnem !

Mondjuk szerintem lakótelepen is egy alap készlet lazán elfér egy nagyobb szerszámosládában a tároló sarkában.
Csőfogó, kombináltfogó, kalapács stb.
Na meg a Kharkovban gyártott Дніпро fúrógép orosz fúrószárakkal a nehezebb időkre :D
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 192
33 577
113
Számomra kicsit nehéz megérteni.
Nem kell hirtelen mindenből többet szállítani.
Egy ideig nagy megállás is volt.
Akkor mi okozza a kapacitáshiányt?
Hova tűnt a sok hajó és konténer?
a gond hogy a konténereket kiszállították x-y országba. jött a járvány és borult a logisztika. konténer ugyan annyi van csak nem ott ahol kellene lennie. pl kínából elment csilébe x konténer (ahol ) tervezetten kipakolták vólna a kínai árút csíleivel ölötték vólna meg ami vagy ment vólna vissza kínába vagy 3. országba és azán kínába... ez a lánc megszakadt és a konténerek vagy csílébe vagy más országba ragadtak. (üres konténereket nem szeretnek szállítgatni merrt az is pluszköltség.)

és mivel ezek fogyócikkek (mégha nem is gyorsan fogyók.) a gyártás kiesésével is szintén egy kisebb hiány keletkezett szerte a világba de nem ez a fő oka.
hanem inkább az hogy rosszhelyen vannak.
persze az egyéb felhasználása is már kezd érződni (mint a raklap esetében) ez igaz hogy egy számjegyű se sz öddz mennyiséget tekintve de a világ egy jólbehatárolt részén divat.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
a gond hogy a konténereket kiszállították x-y országba. jött a járvány és borult a logisztika. konténer ugyan annyi van csak nem ott ahol kellene lennie. pl kínából elment csilébe x konténer (ahol ) tervezetten kipakolták vólna a kínai árút csíleivel ölötték vólna meg ami vagy ment vólna vissza kínába vagy 3. országba és azán kínába... ez a lánc megszakadt és a konténerek vagy csílébe vagy más országba ragadtak. (üres konténereket nem szeretnek szállítgatni merrt az is pluszköltség.)

és mivel ezek fogyócikkek (mégha nem is gyorsan fogyók.) a gyártás kiesésével is szintén egy kisebb hiány keletkezett szerte a világba de nem ez a fő oka.
hanem inkább az hogy rosszhelyen vannak.
persze az egyéb felhasználása is már kezd érződni (mint a raklap esetében) ez igaz hogy egy számjegyű se sz öddz mennyiséget tekintve de a világ egy jólbehatárolt részén divat.
Amit korábban linkeltem cikk, az konkrétan elemzi a helyzetet. Tulajdonképen egyrészt időben is elnyúló probléma, csak most csúcsosodott ki; másrészt nem csak egy oka van. Az egyik ok az, hogy több árú érkezik Európába Kínából, mint fordítva; de e mellett ott van, hogy a konténerek tulajdonosszerkezete is megváltozott (részben a vasúti szállítás, részben a más célra -lakó és raktár- felhasználás miatt) illetve a raktározás és és más, nem szállítási célú felhasználás miatt több kiesett, mint korábban (és nyilván e mellé jön a szokásos amortizáció, hogy elvesznek, ellopják, beleesik a tengerbe, megsérül stb.)
 
G

Galthran

Guest
Mondjuk szerintem lakótelepen is egy alap készlet lazán elfér egy nagyobb szerszámosládában a tároló sarkában.
Csőfogó, kombináltfogó, kalapács stb.
Na meg a Kharkovban gyártott Дніпро fúrógép orosz fúrószárakkal a nehezebb időkre :D
a telepen alapkellék az ütvefúró, másképp hogyan lehetne irgalmatlan zajt csapni vasárnaponként? :D sztem van valami egyezmény is, rotálják maguk közt hogy épp kinek kell felfúrnia 15 polcot
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 940
19 231
113

On Thursday German prosecutors raided the finance and justice ministries over accusations that the government's anti-money laundering agency, the Finance Intelligence Unit (FIU), failed to probe many instances of banks laundering money.

The allegations center on the FIU failing to pass on the reports to the police and the judiciary, however, it is "still unclear if the FIU failed to pass on the reports of fraud of its own accord, or was directed to do so by someone at one or both of the ministries."