1. A költségvetés bevétele egy adott termék esetén a termék árának (P), az összes vásárolt mennyiségnek (Q), és az adókulcsnak (T) a szorzata (picit leegyszerűítve). P*Q*T. Ha az ár növekszik, akkor általában az adóbevétel is. Kivéve, ha Q arányaiban ugyanannyira vagy jelentősebben csökken ( vagyis ha a kereslet nem
árrugalmatlan ). Az alapvető fogyasztási cikkek és energiahordozók azonban általában rugalmatlanok ebből a szempontból, tehát hiába növekszik kétszeresére az ára, nem fogsz venni belőle csak fele annyit, mint eddig.
És ez most mire érv, mert szerintem pont a fogyasztási alapú adóztatás helyességére.
Ha egy gazdagabb ember egy 300m2-es lakásban él, akkor az nem fog azért elköltözni, mert 20%-kal megemelték a gáz árát. Kifűteni viszont, ki kell.
De az alapvető fogyasztási cikkek és energiahordozók ezért vannak rögzítve. (tehát azok a tételek, amelyek a kisebb jövedelműek fő kiadási tételei) Ellenben más fogyasztási cikkekbe a felmerülő költségek beépülnek. Ergo megvalósul a fogyasztási alapú adóztatás, ami a szegényebbeket kevésbé sújtja.
Tehát, ha az alapvető létfenntartásra költenek, akkor kevésbé fognak szenvedni a magas ÁFA miatt, mint ha hitelre venne plazmatévét, meg iPhone-t.
Ráadásul a fogyasztás alapú adóztatás ideális egy olyan zsigerileg adóelkerülő nép esetén, mint a magyar!
2. A megszorítás hatásait nem csökkenti, hanem áthárítja. A vállalkozások (és így közvetve az ő beszállítóik, alkalmazottaik), amely az adott árucikk termelésében, kereskedelmében részt vesznek, rosszabbul járnak.
Ez így van, azonban a többletköltséget nem a következő nap 0 óra 01-es percében érvényesítik, hanem gyakran - félve a piacvesztéstől - egy ideig lenyelik.
Nyilván azok a cégek fognak később reagálni, akik korábban is a pofátlanabb haszonkulcsokkal dolgoztak.
ÁFA -t abban az esetben fizetsz, ha magánszemélyként vásárolsz valamit Magyarország területén. Nem fizetsz, ha:
Ha megnézed a számokat a külföldi túrizmus most kezd el magához térni, de szerintem ahhoz, hogy a 2018-19-es szintű mennyiségű ember utazzon süttetni a seggét a tengerpartra, ahhoz még úgy 5-6 év kell.
nem KATA -s vállalkozásod van, és a hivatalosan a vállalkozás számára vásárolsz valamilyen eszközt (pl. magán célra is használt gépjármű, vagy számítógép), mivel az ebben az esetben nem fogyasztásnak számít, így az ÁFA visszaigényelhető
Ezen kiskapuk bezárására hivatott a cégautó adó, és a céges telefon adó. Teljesen ezt a szegmenst nem tudod lezárni, de az biztos, hogy volt hatása ezeknek. És nem is kicsi.
ha a jövedelmedet nem elköltöd, hanem megtakarítod, például értékpapír formájában
Ha bármilyen más formában költöd el a pénzedet, akkor olyan "bírságot" kapsz a nyakadba, hogy arról koldulsz:
Tranzakciós illeték, vagyonszerzési illeték, EHO, kamatjövedelem és osztalék után fizetendő SZJA, árfolyam nyereség adó, stb.
Ezek nem túl gyakori vendégek minimálbéresek körében, ugye abban megegyezhetünk.
Mivel az előbb felsoroltak a magasabb jövedelemmel rendelkezőkre inkább igazak, mint az alacsonyabbakra, ezért jellemzően a jövedelmükhöz viszonyítva a magasabb keresetűek kevesebb ÁFA -t fizetnek.
Óóóó dehogy!
Nem veszed számításba a hitelezést, mint lehetőséget. Mert abban az esetben olyan ÁFÁ-t is befizethetsz, amelyikre a keresetedből, megtakarításaidból nem is telne per pillanat. És ugye tudjuk, hogy a Bank csak olyannak ad hitelt, akinek tulajdonképpen nincs is szüksége arra.
Egy 50M-ós új építésű lakásnak az 5%-os áfája 2,5M forint. Meg még ugyan ennyi, mire berendezed.
Hogy ezt az összeget befizesse a drága választópolgár, ahhoz egy havi 8,2M forintos fizetést kellene elköltenie minden hónapban az utolsó petákig, teljesen legális áruvásárlással.
Ha jól értem, hogy a demokratikus azt érted, hogy akinek több pénze van, az több adót fizet. Bár a demokrációkban általában tényleg ez a helyzet, de önmagában az, hogy valami demokratikus-e vagy sem, annyit jelent, hogy a nép (pontosabban az adott társadalom teljesjogú tagjai) a szuverén, ők határozzák meg végső soron, hogy milyen törvények szerint élnek (mégha csak választott képviselők útján is és bizonyos korlátozások mellett (pl alapjogok)). Ha demokratikus folyamat során jön létre egy adórendszer, az attól még ugyanúgy demokratikus, attól függetlenül, hogy mennyire egyenlő a közteherviselés.
Rosszul érted. Azért demokratikus, mert a fogyasztó/választó dönti el, hogy akar-e több áfát fizetni, vagy sem. Mert ha nem, akkor nem fogja a nélkülözhető árucikkeket elfogyasztani.
Úgy mint a kávé a büfében, a műkörmös, a fodrász, a játékbolt,
A fazékban forralt béka története elrettentésül szolgál általában, s nem megoldásként. A leírt módszer abban az esetben lehetne hasznos, ha a "béka" hülyeséget csinálna, ha tudná mi a valóság, de mire valójában rájön, hogy rossz a helyzet, addigra a bölcs vezető megoldja a problémákat.
Ez volt a terv a gulyáskommunizmus alatt is (a nép elől elrejtük a gazdasági problémákat, s mire rossz lenne a helyzet, megoldjuk), de nem jött be, s ilyesfajta gazdasági kontextusban nem is jellemző, hogy működne.
Dehogy!
Így működik a tőzsdei kereskedés felfüggesztése - csak hogy egy nagyon kapitalista példát is írjak.
Miért feltételezel felnőtt éret reakciókat a magyar társadalomtól? Vagy nincs meg neked, hogy minden ezt cáfoló információ ellenére megrohanták az emberek a boltokat budipapírért a Covid kezdetén.