Az volt, hogy innovatív gazdasággal lehet
Az társadalmi HR innovációt önkényesen emeltem ki, mint egyik(!) tényezőt.Az volt, hogy innovatív gazdasággal lehet kitörni a közepes jövedelem csapdájából. Oktatással (és ott volt az egészségóügy is, de az mellékes). Valóban oktatás kell a "magas hozzáadott értékű" szolgáltatások és termékek termeléséhez. Ennek viszont van egy negatív következménye:
Később szülnek a nők, illetve karriert építenek, ezekhez kell a felsőoktatás, ami nélkül nem tudunk a nyugati utcasperőkkel versenyezni bérben (más tényezők miatt). Ugyanis igyekeznek kiművelni maguk, hogy részt vehessenek az innovatív gazdaság értékláncában. A gazdaság értékláncában a reprodukció sehol nincs jutalmazva, sőt.
A férfiak is sokat kell tanuljanak, dolgozzanak, hogy a nyugatiak itteni ingatlanpiacon jelenlévő árfelhajtó hatásával tartani tudják a lépést. Ez szinén rosszul hat a termékenységi mutatókra. (De a nőké a kulcsszerep, nyilván, de azért egy pár kell egy gyerekhez, meg főleg a felneveléséhez)
Az USA-ban az 1950-es években egy családi házat ki tudott fizetni egy egykeresős család az apa 40 éves kora előtt. Ma se ott, se máshol nem igazán realitás ez. A termékenységi ráta pedig lecsökkent azóta. Ezek szerintem oksági viszonyban állnak egymással, az ingatlanbuborékok nagyrafújásával, a nők munkahelyekre (és felsőoktatásba) kényszerítésével (munkahelyek béreinek alacsonyat tartása, két keresős modell szintjén). Eközben folyamatos túltermelési válságban van a világ számos termék terén, ezért kell a tervezett avulás a tartós fogyasztási cikkekre pl. (és ez valós, jól dokumentált dolog).
Kár lenne csak arra felfűzni, de az innováció(kiterjesztett értelmében) kulcs elem minden megközelítésben.
A gondolatmeneted a ismert piaci kapitalizmus egyfajta kritikájába fut(?), s nem lehet azt mondani, h megközelítésed nem legitim.
Ergo a kérdéseidre lehet az a válasz a most ismert gazdasági modellben/struktúrában, értékrendi megközelítésben nincs “tuti” megoldás.
Mindennek ára van, a jólétnek is.
Demográfia.
Megmaradt bennem az a momentum, mikor a történeti demográfia kurzuson a prof az első órán benyögte: közel 50 éve foglalkozik a témával, őszintén szólva nem tudja megmondani, h mitől szülnének többet a nők…ettől függetlenül jó kurzus volt.
Rendszerint ellene vagyok, de víziók világából hoznék egy “választ” a jólét/munkaerő kérdésben: automatizáció fokozása bizonyos humán munkák, munkakörök, munkahelyek kiváltása.
Persze lehet ez is csak a profit hajszolását segítené.