A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 254
2 384
113
Az a helyzet, hogy ezeknek a hitelminősítőknek is vannak tulajdonosai, üzleti érdeke..Ha azok kedve, igénye szerinti gazdaságpolitikát folytatsz, bizonyos határon belül sókkal kedvezőbb minősítést kapsz, mint papíron a jobb gazdasági mutatókkal rendelkező gazdaság. Tehát ha a tulajok jobban keresnek rajtad, nagyobb nyereséget értek el együtt, nagyobbik hasznot biztosító gazdasági, pénzügyi környezetet biztosítász az országban a tulajdonosok számára, akkora megnő a bizalom.
A kapitalizmusban a kapitalisták kapitalista módon viselkednek…
Csak ezt egy nagyon sokszereplős történet rengeteg!!! szereplővel és érdekkel ugye. Egy fél érdeke még átmenetileg is alig tud érvényesülni.
Hogy működjön kell hozza win-win szemlélet…

Maradva Moody's-nál(mivel 23-án ők mondanak valamit),
Buffet holdingja a többségi tulajdonos, Rt. formában működik és tőzsdére is be van vezetve…
S nem az ország minősítések a fő profil és bevételi forrás…
Ha nem lenne igény a tevékenységükre, akkor nem létezne ugye… piaci alapon.
Úgyhogy ez nem, “szeret, nem szeret”kérdése. Jelen világunkban adottság.

Azzal hipokrita politikusi megközelítéssel nem tudok mit kezdeni miszerint, ha nekünk kedvező az értékelés, akkor szeretjük és elismerjük, ha pedig nem, akkor pedig a rendszert támadjuk+összesküvés stb.
Vannak olyan dolgok aminek vagy része vagy, vagy nem. De nincs olyan, h csak kicsit.
Aki (határozatlan alany) szembe megy a világ “szabályaival” előbb vagy utóbb megüti magát… azt neki kell eldönteni megéri e neki.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 254
2 384
113
  • Tetszik
Reactions: Wilson and fishbed

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 449
113
Egyik se fog csődbe menni.
Nem ezt írtam.
Hétfői nyitásban gappel?
Én csak megállapítottam a legvalószínűbb következményt. : )
Más.
Infláció EU-s összehasonlításban.
Mag infláció nincs benne.

Eszerint nálunk gyorsult/növekedett az infláció leginkább az adatösszesítés utolsó időszakában.
A rezsirendszer átalakításának hatása már valószínűsíthetően megjelent benne.

Szerintem ezért tarthatták meg az üzemanyag ársapkát is. Egyébként nem igazán látom az értelmét, vagy Ön szerint milyen egyéb oka lehet?
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 254
2 384
113
Nem ezt írtam.

Én csak megállapítottam a legvalószínűbb következményt. : )

Szerintem ezért tarthatták meg az üzemanyag ársapkát is. Egyébként nem igazán látom az értelmét, vagy Ön szerint milyen egyéb oka lehet?
Politikai megfontolás. Kevés hangulat javító intézkedésre lesz már csak lehetőség.
Az üzemanyagnak legalább nem változik/emelkedik az ára miközben minden másnak igen.
Augusztusi üzemanyag-fogyasztási csúcs idején nem omlott össze az ellátás, akkor kibír meg egy kicsit, üzemanyagár csökkent(piaci hatás), finomító kapacitás helyre áll….
Kamatstoppal elbibelődnek a bankok azzal ráérnek majd később is foglalkozni…azért aki benne van lesz majd nagy csodálkozás, ha a bankok beterhelik az elmaradást…bár az is lehet kormányzat “megmenti” aki érintett.



Ui.: OTP árfolyam technikailag


Megjegyzés az ábrához Elliot klub tagjának(alapítójának) nyilvános posztjáról van. Érdekességnek tettem fel.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and DTheo

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 254
2 384
113
Ábrán nagyon látványos… annyira kilóg a trendből.
Idehaza az élelmiszer gazdasági trendek elég sajátosak, kiváncsi lennék miért.
Sajnos érdemi kutatás nem nagyon volt ezzel kapcsolatban, ami eddig íródott nem túl meggyőző.

 
K

kamm

Guest
A kapitalizmusban a kapitalisták kapitalista módon viselkednek…
Csak ezt egy nagyon sokszereplős történet rengeteg!!! szereplővel és érdekkel ugye. Egy fél érdeke még átmenetileg is alig tud érvényesülni.
Hogy működjön kell hozza win-win szemlélet…

Maradva Moody's-nál(mivel 23-án ők mondanak valamit),
Buffet holdingja a többségi tulajdonos, Rt. formában működik és tőzsdére is be van vezetve…
S nem az ország minősítések a fő profil és bevételi forrás…
Ha nem lenne igény a tevékenységükre, akkor nem létezne ugye… piaci alapon.
Úgyhogy ez nem, “szeret, nem szeret”kérdése. Jelen világunkban adottság.

Azzal hipokrita politikusi megközelítéssel nem tudok mit kezdeni miszerint, ha nekünk kedvező az értékelés, akkor szeretjük és elismerjük, ha pedig nem, akkor pedig a rendszert támadjuk+összesküvés stb.
Vannak olyan dolgok aminek vagy része vagy, vagy nem. De nincs olyan, h csak kicsit.
Aki (határozatlan alany) szembe megy a világ “szabályaival” előbb vagy utóbb megüti magát… azt neki kell eldönteni megéri e neki.

jaj, hagyjuk mar ezt az irritaloan atlatszo, rohejesen gyerekes, hazug laissez faire propagandadumat, pls.

A credit rating cegek nem egyszer buktak le, hogy gatlastalanul kiszolgaltak valakiket, hanem szinte minden penzugyi krizis, robbanas avagy botranyban aktivan reszt vettek, szinte kizarolag negativ szerepben.

NYC 1975 penzugyi kirizeseben: https://digital.lib.washington.edu/...ington_0250E_17396.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Az 1997-es azsiai penzugyi krizisben: https://mpra.ub.uni-muenchen.de/36469/2/MPRA_paper_36469.pdf

A 2001-es Enron botranyban: https://www.nytimes.com/2001/11/29/...rankings-finally-fizzle-but-deal-fizzled.html

Es az egesz 2008-as penzugyi valsagot gyakorlatilag a nyakukba lehet varrni, mert hamis ertekeleseket adtak kozre:


Nem meglepo, mert amugy a US gatlastalanul ramaszik arra az ugynoksegre, amelyik le mereszelne minositeni az amerikai sovereign debtet, meg a CFR is elismeri - lasd amikor S&P egyedul meglepte, orjongott az egesz Obama admin:


Persze semmi sem valtozott tovabbra sem:


Egy velejeig korrupt, mocskos, utolso senkihazi tarsasag mindharom (Moody's S&P, Fitch.)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Ábrán nagyon látványos… annyira kilóg a trendből.
Idehaza az élelmiszer gazdasági trendek elég sajátosak, kiváncsi lennék miért.
Sajnos érdemi kutatás nem nagyon volt ezzel kapcsolatban, ami eddig íródott nem túl meggyőző.

Csak tipp, de az energiaáremelkedès. Nálunk a kisvállalkozásoknak évekig rekordolcso volt, rezsicsöki. Jó nagy sörrel, de jelentőset emelkedett
 
  • Tetszik
Reactions: Ooorky
M

molnibalage

Guest
Ábrán nagyon látványos… annyira kilóg a trendből.
Idehaza az élelmiszer gazdasági trendek elég sajátosak, kiváncsi lennék miért.
Sajnos érdemi kutatás nem nagyon volt ezzel kapcsolatban, ami eddig íródott nem túl meggyőző.

A tej drágulás januárhoz képest 100% felett van.
A tejfül is e a kategória és a joghurt is egyes fajtákból.
A műzli 130% táján.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 453
113
Csak tipp, de az energiaáremelkedès. Nálunk a kisvállalkozásoknak évekig rekordolcso volt, rezsicsöki. Jó nagy sörrel, de jelentőset emelkedett
Részben.
A másik része meg az, hogy a januári brutál minimálbér emelés a régi árakon kigazdálkodhatatlan. Plusz jön hozzá most az energia árának emelkedése.
Ennek inflációt generáló hatása teljesen egyértelmű.
Az is nyilvánvaló, hogy mi volt a cél ezzel az emeléssel, csak ugye az ukrán helyzet eszkalálódása még nagyon nem volt a levegőben, akkor amikor elkezdtek tárgyalgatni a minimálbér emeléséről. És még a határozat idején sem egészen.
Érdemes megnézni, hogy a grafikonon mely országokban nőtt kevésbé a kenyér ára.
Ha utól akarjuk érni Nyugat-Európát, akkor elkerülhetetlenek ezek a minimálbér emelési lépcsők. Ezekkel lehet csak egyre feljebb lépkedni. A gazdasági bővülés (belpiaci) csak úgy lehetséges, ha vagy egyre többen dolgoznak, vagy egyre többet keresnek. Előbbi már számottevően nem bővülhet, tehát a keresethez kell hozzányúlni. Az államnak csak a minimálbér emelésével van eszköze erre. Mert ha emeled a minimálbért, akkor a bérfeszültségek miatt az egész bérszerkezetet is megtolod felfelé.
Most egyszerre hirtelen 2-3évnyi emelést próbáltak meglépni, csak közbejött Ukrajna. Jelenleg annyi történik, hogy az infláció visszakorrigálja a minimálbér korrekciót. Ezek után valószínűleg picit óvatosabban fognak ehhez az eszközhöz nyúlni - legalább is ritkán lesz olyan, hogy ekkorát emeljenek.
Ha nincs ez a háborús gazdasági fordulat, akkor olyan nagyot nyertünk volna ezen, ami érezhető (ugrásszerű) életszinvonal emelkedést jelentett volna.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 254
2 384
113
jaj, hagyjuk mar ezt az irritaloan atlatszo, rohejesen gyerekes, hazug laissez faire propagandadumat, pls.

A credit rating cegek nem egyszer buktak le, hogy gatlastalanul kiszolgaltak valakiket, hanem szinte minden penzugyi krizis, robbanas avagy botranyban aktivan reszt vettek, szinte kizarolag negativ szerepben.

NYC 1975 penzugyi kirizeseben: https://digital.lib.washington.edu/...ington_0250E_17396.pdf?sequence=1&isAllowed=y

Az 1997-es azsiai penzugyi krizisben: https://mpra.ub.uni-muenchen.de/36469/2/MPRA_paper_36469.pdf

A 2001-es Enron botranyban: https://www.nytimes.com/2001/11/29/...rankings-finally-fizzle-but-deal-fizzled.html

Es az egesz 2008-as penzugyi valsagot gyakorlatilag a nyakukba lehet varrni, mert hamis ertekeleseket adtak kozre:


Nem meglepo, mert amugy a US gatlastalanul ramaszik arra az ugynoksegre, amelyik le mereszelne minositeni az amerikai sovereign debtet, meg a CFR is elismeri - lasd amikor S&P egyedul meglepte, orjongott az egesz Obama admin:


Persze semmi sem valtozott tovabbra sem:


Egy velejeig korrupt, mocskos, utolso senkihazi tarsasag mindharom (Moody's S&P, Fitch.)
Lehet forradalmat csinálni!
De addig ezek vannak.
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 395
3 632
113
A tej drágulás januárhoz képest 100% felett van.
A tejfül is e a kategória és a joghurt is egyes fajtákból.
A műzli 130% táján.

Sajnos ezt csak megerősíteni tudom.
Én a vajon dobtam egy hátast a napokban. Amit szoktam venni, ilyen pici 100g-os, tavaly még 300Ft alatt volt. Pár hónapja 389, már akkor kicsit csúnyán néztem rá. Persze ismerem a trendeket, így fel voltam készülve rá, hogy mikor legközelebb veszek, már 4-essel fog kezdődni az ára. Én kis naív! Mert arra nem voltam felkészülve, hogy 4-es helyett most már 6-ossal kezdődik az ára!!! :eek::eek::eek::eek:
Igen, ami kora nyáron 389Ft volt, az most 659Ft... És ez gyakorlatilag a legolcsóbb 100g-os vaj, van ám 900Ft-ért is! Egy kis 100g-os vacak...

De a húsok is durvák, ott tartunk, hogy már lassan párizsi sem lesz 3000Ft/kg alatt...
Ilyenkor mindig a kretén európai vezetőkre gondolok, hogy mikor lesznek már kivágva onnan a francba...
 
M

molnibalage

Guest
Sajnos ezt csak megerősíteni tudom.
Én a vajon dobtam egy hátast a napokban. Amit szoktam venni, ilyen pici 100g-os, tavaly még 300Ft alatt volt. Pár hónapja 389, már akkor kicsit csúnyán néztem rá. Persze ismerem a trendeket, így fel voltam készülve rá, hogy mikor legközelebb veszek, már 4-essel fog kezdődni az ára. Én kis naív! Mert arra nem voltam felkészülve, hogy 4-es helyett most már 6-ossal kezdődik az ára!!! :eek::eek::eek::eek:
Igen, ami kora nyáron 389Ft volt, az most 659Ft... És ez gyakorlatilag a legolcsóbb 100g-os vaj, van ám 900Ft-ért is! Egy kis 100g-os vacak...

De a húsok is durvák, ott tartunk, hogy már lassan párizsi sem lesz 3000Ft/kg alatt...
Ilyenkor mindig a kretén európai vezetőkre gondolok, hogy mikor lesznek már kivágva onnan a francba...
2,5 éve a 200-250 g-os vajból a 700 Ft volt a drága.
A Pírma időleges árcsökkentése átmeneti volt.
Ma bementem, görög joghurt 1500 Ft.
Ez 700 Ft tája volt 1,5 éve...
450 Ft/l alatt nemigen van tej. 1,5 éve ez volt a luxustej. SPAR 1,5 évvel ezelőtt 280 Ft volt 2,8-as magyar tej. Ez ma 550 Ft tája.

Ebben az emelkedésben az is benne van, hogy az EUR 400 tája és nem 315 tája.
2010-ben mennyi is volt. Ki is van azóta 2/3-on?

Nem kell mindent is a külföldre kenni...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
2,5 éve a 200-250 g-os vajból a 700 Ft volt a drága.
A Pírma időleges árcsökkentése átmeneti volt.
Ma bementem, görög joghurt 1500 Ft.
Ez 700 Ft tája volt 1,5 éve...
450 Ft/l alatt nemigen van tej. 1,5 éve ez volt a luxustej. SPAR 1,5 évvel ezelőtt 280 Ft volt 2,8-as magyar tej. Ez ma 550 Ft tája.

Ebben az emelkedésben az is benne van, hogy az EUR 400 tája és nem 315 tája.
2010-ben mennyi is volt. Ki is van azóta 2/3-on?

Nem kell mindent is a külföldre kenni...
Az euró hogy jön ide? Másfél meg két éve sem volt 315, hanem 360 körül. Ma 398. Kb. 10%-os gyengülés, te pedig 100% fölötti áremelkedèlseket mutatsz. Ezeknek akkor a tizedeert sem felelős a forint-euro.

A fölösleges háború, a balfasz szankciós politika annál inkább. Ha a forintot lenne a fő ok, Mo.specifikus probléma lenne, de nem az.