A pénz világa

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 710
30 199
113
Vajon a mennyire befolyásolható egy ilyen identitázavaros személy? :oops:
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
"Tárgyalnak a svájci hatóságok a Credit Suisse-szel arról, hogy miként tudják megsegíteni a bajba jutott pénzintézetet."

"Tegnap nagyot estek a vezető pénzintézetek részvényei, miután a svájci Credit Suisse legnagyobb pénzügyi támogatója, a Szaúdi Nemzeti Bank bejelentette, hogy többször nem fogja kisegíteni a CS-t. A szaúdiak tavaly decemberben még 1.75 milliárd frankos tőkeinjekcióval állították talpra a már akkor is gyenge lábakon álló svájci bankot.
..
Az esti órákban a svájci jegybank közleményt adott ki, hogy szükség esetén hajlandó segítséget nyújtani a Credit Suisse-nek, egy hajnalban érkező hír pedig arról számolt be, hogy 54 milliárd dolláros kölcsönt biztosítanak a bajba jutott bank számára. A Credit Suisse csődje nagy problémákat okozhatna, a bank ugyanis több mint 574 milliárd dolláros eszközállománnyal rendelkezik. Kontextusba helyezve ezt a számot a bank anyaországának, Svájcnak az éves GDP-je 800 milliárd dollár."
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Vajon a mennyire befolyásolható egy ilyen identitázavaros személy? :oops:
A szilikoncsöcs bank 12 fős igazgatótanácsában 5 kvótanéger, 5 kvótanő és két buzi ült.
 

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 271
2 420
113
"Tegnap nagyot estek a vezető pénzintézetek részvényei, miután a svájci Credit Suisse legnagyobb pénzügyi támogatója, a Szaúdi Nemzeti Bank bejelentette, hogy többször nem fogja kisegíteni a CS-t. A szaúdiak tavaly decemberben még 1.75 milliárd frankos tőkeinjekcióval állították talpra a már akkor is gyenge lábakon álló svájci bankot.
..
Az esti órákban a svájci jegybank közleményt adott ki, hogy szükség esetén hajlandó segítséget nyújtani a Credit Suisse-nek, egy hajnalban érkező hír pedig arról számolt be, hogy 54 milliárd dolláros kölcsönt biztosítanak a bajba jutott bank számára. A Credit Suisse csődje nagy problémákat okozhatna, a bank ugyanis több mint 574 milliárd dolláros eszközállománnyal rendelkezik. Kontextusba helyezve ezt a számot a bank anyaországának, Svájcnak az éves GDP-je 800 milliárd dollár."
Na most vagy a csőd fogalma nem világos a cikk írójának vagy az eszközállományé…illetve egyikkel sincs tisztában….
 
  • Tetszik
Reactions: Halfdan and milagro

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 962
32 244
113
A hét nagy beszédtémája a Szilícium-völgyi Bank összeomlása volt, ahol néhány száz milliárdnyi eszköz egyik napról a másikra elpárolgott, és a reggeli szél elfújta.

Igazán jobban kellene, hogy érdekeljen ez a dolog, mint amennyire valójában érdekel. Csak 22 évvel ezelőtt lettem gyökértelen bohém. Azelőtt középosztálybeli senkiházi voltam, fizetett állással egy tisztességes cégnél - valójában egy befektetési banknál.

Nem voltam nagymenő kereskedő, annál is inkább. Egy back-office dolgozó méhecske voltam, aki a bank hitel- és kockázatkezelési részlegének szoftvereit tervezte és írta.

1986-06-00.jpg


Az SVB összeomlása a kockázatkezelés súlyos kudarcának tűnik ennek az idős hitel- és kockázatkezelési geek-nek. Nem történt volna meg, ha én vágom a kódjukat.

A kockázatkezelési számításokban van néhány bonyolult dolog - nézze meg a Black-Scholes-modellt az opciós árazáshoz, ha biztos a matematikában.

De úgy tűnik, hogy ez nem játszott szerepet az SVB-nél. Ami itt történt, az egyszerű banki ügyintézés volt.

Alapvető banki tevékenység: A bank egy biztonságos hely a pénzünk elrejtésére; de a bank nem csak tízesekben és húszasokban veszi a pénzünket, és zárja be egy páncélterembe, hanem használja is a pénzünket. Arra költi a pénzed, hogy dolgokat vegyen.

Az egyik fajta dolog, amit a bankok különösen szeretnek vásárolni, a kötvények. A kötvénykereskedelem első törvénye: Amikor a kamatlábak emelkednek, a kötvények ára csökken, és fordítva.

Úgy tűnik, az SVB kockázatkezelési csapata nem ismeri az első törvényt. A Szilícium-völgyi technológiai cégek, amikor a pénzükben turkáltak, rengeteg pénzt adtak az SVB-nek megőrzésre. Az SVB ezt a készpénzt arra használta, hogy halmokban vásárolt hosszú lejáratú amerikai államkötvényeket, amelyek kamatszelvényei a közelmúltig uralkodó nagyon alacsony kamatlábakhoz voltak kötve.
1AHHToN.png

Kim Olson

Aztán a Fed megemelte a kamatlábakat az infláció visszaszorításának reményében. Az első törvény működésbe lépett. Ezek a halomnyi állampapír már jóval kevesebbet ért, mint amennyit az SVB fizetett értük.

Ha a technológiai cégek vissza akarták vonni a betéteiket - amit meg is tettek, mivel maguk is üzleti veszteségekkel szembesültek -, a SVB-nek mély árengedménnyel kellett eladnia a kötvényeket. A kapott készpénz nem volt elég a kivonási cédulák fedezésére; az érintett összegek pedig jóval meghaladták az FDIC biztosítási limitjét. [Zuhanó hang.]

Tehát, ahogy mondtam: a kockázatkezelés kudarca. Egyszerűen a hozzáértés durva csődje.

Ki volt tehát az SVB kockázatkezelésének felelőse?

Néhány héttel ezelőttig a válasz az volt: senki. Az SVB-nek 2022 utolsó nyolc hónapjában valójában nem volt kockázatkezelési vezetője [Silicon Valley Banknak nem volt hivatalos kockázatkezelési vezetője az összeomlás előtt, de alkalmazott DEI-vezetőt, írta Andrew Miller, Fox Business, 2023. március 17.]. Egy Laura Izurieta nevű hölgy viselte ezt a címet, de tavaly áprilisban lemondott, nem tudom, miért. Aztán nyolc hónapig, egészen január 4-ig ... senki.

Ekkor az SVB végül felvette a kockázatkezelés vezetőjét, egy Kim Olson nevű hölgyet, aki a New York-i irodában dolgozott.

Az alkalmazását bejelentő sajtóközleményben Olson asszony kijelentette, hogy

Az SVB lenyűgöző eredményeket ért el a stabil növekedés terén, és hű maradt az innovációs gazdaságot szolgáló stratégiájához. Izgatottan várom, hogy az SVB kiváló kockázatkezelési csapatát vezethessem, és tovább építsem az SVB kockázatkezelési keretrendszerét és képességeit a cég pályájának e fontos következő fejezetében. [SVB Hires Kim Olson as Chief Risk Officer, SVB Financial Group, January 4, 2023]

Nem mondod?

De ha az SVB-nek nem is volt kockázatkezelési vezetője erre a nyolc hónapra, természetesen volt egy Chief Diversity, Equity & Inclusion Officer-je, egy Angela Morris Lovelace nevű hölgy. Vannak olyan pozíciók, amelyek túl fontosak ahhoz, hogy ne maradjanak betöltetlenül.
Z4Vi3gf.png

És alacsonyabb rangú vezetők dolgoztak a kockázatkezelésen. Itt van az egyikük: Jay Ersapah, a bank brit fiókjának pénzügyi kockázatkezelési vezetője.
j7YMGEh.jpg

A "Jay" előnév kissé félrevezető; Jay Ersapah valójában nő. Nos, mondhatni. Elmondja, hogy színes bőrű queer nőként azonosítja magát, és szenvedélyesen támogatja az LMBTQ-tudatosságot.

Amellett, hogy az SVB brit kirendeltségének kockázatkezelését irányítja, Ersapah asszony a vállalat európai LMBTQIA+ munkavállalói erőforráscsoportjának társelnökeként is tevékenykedett.

Ami a "színesbőrű nő" dolgot illeti: nem tudom kideríteni az Ersapah név eredetét, de a név indiai hangzású, a nő indiai kinézetű, és az angliai Birminghamben született, amelyet ma már főként indiaiak laknak, bár szerintem még mindig rejtőzködhet néhány fehér angol a város furcsa zugaiban. Szóval az indián a legjobb megoldás.

A New York Post március 14-i számából:

Jay Ersapah, az SVB brit fiókjának pénzügyi kockázatkezelési főnöke olyan kezdeményezéseket indított el, mint a cég első egy hónapos Pride-kampánya és egy új blog, amely az LMBTQ+ fiatalok mentális egészségének tudatosítását hangsúlyozza.

[ Miközben a Szilícium-völgyi Bank összeomlott, a csúcsvezető "éber" programokat indított]

Ez szép; de nem lett volna jobb, ha Ersapah asszony energiáit a kockázatkezelésben kamatoztatja?
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 962
32 244
113
Az SVB végül is komoly veszélynek volt kitéve... mint azt most már mindannyian tudjuk.


Valamiféle képet alkotsz itt? Négy SVB-vezetőt azonosítottam, hármat a kockázatkezelésben, egyet pedig a bank sokszínűséggel, egyenlőséggel és befogadással foglalkozó irodájában. Mind a négyen nők, két fehér és két nem fehér. Egyikük szexuálisan excentrikus, kettő férfiházas, és Ms. Izurieta orientációja nem ismert, legalábbis számomra nem.


Rendben: A nők természetesen lehetnek kompetensek a kockázatkezelésben - ismertem egy párat. És persze: Négy nem egy lenyűgöző mintanagyság. Mégis, van valami célzás - egy árnyéknyi célzás - arra, hogy a sokszínűség, a méltányosság és a befogadás kiszorítja a kompetenciát?

A munkáltatóm abban a tizenöt évben, amikor a Credit és Kockázatkezelésnél kódoltam, a Credit Suisse lett. Azért mondom, hogy "lett", mert amikor 1985-ben csatlakoztam a céghez, még First Boston Corporation volt. 1988-ban társultak a Credit Suisse-szel, és Credit Suisse First Boston lett belőlük, majd miután eljöttem, csak Credit Suisse.

Azért mondom ezt el, mert ez a kulcs ahhoz a témához, hogy a DEI átveszi a kompetencia helyét a befektetési banki felvételeknél. Itt a poszterfiú: Pips Bunce.


Már a "poszterfiú" kifejezéssel is mikroagresszív voltam. Pips Bunce a Credit Suisse-nál a Global Markets Technology Core Engineering Strategic Programs vezetője, és ő nemi szempontból nemtelen.

Ez nyilvánvalóan azt jelenti, hogy vagy férfi, vagy nő, attól függően, hogyan érzi magát, amikor reggel felébred. Van, amikor férfi, és öltönyben és nyakkendőben is férfinak öltözik, máskor pedig nő, ruhában és egy meglehetősen csinos szőke parókában.

Ez már gondot okozott neki néhány identitás-puristával. Szerintük a "nemi identitás" nem ezt jelenti, hanem, hogy egyiküket idézzem, "a mély fantáziáidat éled ki, és egy puccos címmel legitimálod őket társadalmilag".

A teológia pontos pontjáról itt nem tudok dönteni. Ezektől az identitárius dolgoktól elkerekedik a szemem. A bankszektor mindenesetre komolyan veszi Bunce úr nemi fluiditását: a Bank of London őt - őt, vagy mit tudom én - jelölte "az év inspiráló példaképének".
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 914
13 877
113
.

Több, sok jó észrevétel elhangzott, amit politikai, gazdasági vezetőktől, szakértőiktől is hallunk.


"Csak" azt nem értem, hogyha ezeket a magyar politikai és pénzügyi körök tudják, és bevallásuk szerint jól végzik a dolgukat, akkor miért járunk rosszul évek óta a nemzetközi folyamatok változásaikor??? :oops:

Én "értem", hogy mantrázzák a rendszer hibáit, de vannak egész nemzetek akik nem mantrázzák, a hibákat, hanem annak ismeretéből egész jól megélnek, rendszeresen sikereik vannak, ha kell ezt üzletembereknek nevezett strómanokon keresztül intézik, akik utána "Filantróp"/egyéb címkével végzik a "piszkos-munkát"!!

Tehát: okos, előrelátó politikai és gazdasági vezetőink és szereplőink vannak, vagy az eredmények alapján...

Nem akarom a társadalmat "siker-vetítés" nézőit megzavarni, csak érdekelne, hogy az a sok sikeres szereplő, aki --állítólag, saját elmondása szerint is :oops: -- tudja/látja a bajt, az miért nem tesz ellene???
... sőt, esetleg: előre ???
Mert ugye: a megelőzés nagyságrendekkel jobb/olcsóbb/gazdaságosabb megoldás, mint a már bekövetkezett baj "sikeres" elhárítása!!!

.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 710
30 199
113
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 930
19 179
113
Kinek van nagyobb mennyiségű szar kötvény a főkönyvében? Lemaradnak a németek? Pár éve a DB csődje is napirenden volt, annyi szar volt a kezükben.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Kinek van nagyobb mennyiségű szar kötvény a főkönyvében? Lemaradnak a németek? Pár éve a DB csődje is napirenden volt, annyi szar volt a kezükben.

DB-nek van más baja is, aktívan toboroznak, képeznek ki embereket keleten, hogy valamennyire feltöltsék a létszámot (idehaza éppen tolvez tanfolyam zajlik).
Tavaly nyáron volt amikor napokig állt a Kecskeméti Merci gyár mert nem tudták elindítani az alkatrészvonatot...
A kötbér meg 1 millió ft / 5 perc ha miattuk áll a gyártósor.