Nem az a gond, hogy belenyúlnak, hanem az, hogyan, és csak az egyik oldalon.
Igen, pontosan ez lenne a másik lényeges dolog, befektetői oldal arányos "kezelése".
A befektetői kedv egy konstans dolog. Addig ez mindig is fenn fog állni, amíg ennyire le vannak maradva a hazai lakásárak a régiós összehasonlításban.
Erre csak a gazdasági makrokörnyezetnek van hatása. Értsd: ha háború van, akkor nem nagyon fektetnek pénzeket ingatlanba a befektetők, hanem mobil értékekben tartják a pénzt (pl.: arany).
De az is nagyon fontos, hogy különben miért gondolod, hogy az államnak nem érdeke a lakásárak növekedése?
Alapvetően az állam szempontjából ez egy pozitív tendencia. Az államnak folyamatos bevétele van az ingatlanpiacból (vagyonszerzési illeték, különböző bürokratikus költségek, épitőipar pörgésének gazdasági hatásai, stb., stb.). Ráadásul a kifehérített építőipar folyamatosan tolja a GDP-t, ami pedig egy folyamatosan növelt mozgásteret biztosít.
Ráadásul - és ez még fontosabb, de sokan ebbe bele sem gondolnak - egy igen pozitív ösztönzőt jelent a fiatal pároknak a gyerekvállalásra.
Ha egy fiatal pár saját lakást akar, akkor a folyamatosan növekvő ingatlanárak egyszerűen rákényszerítik őket a gyerekvállalásra. Nincs mese. Állami segítség nélkül nem lehet! Ráadásul mindezt úgy élik meg, hogy az államtól (igen a rohadt Orbán kormánytól) életre szóló támogatást kaptak. Szerinted ezek az emberek kire fognak szavazni a következő 10-15-20 évben?
Szeretnél még beszélgetni a 4 egymás utáni 2/3-adról?
És hogy miért jó ez a CSOK támogatott hitel az állam szempontjából?
Háát mert az eredményeihez képest röhelyesen kevés pénzbe kerül, és nem fog egyenházakat (lásd még kommunista panelprogram) eredményezni.
Miért olcsó, mert ha az államnak kell lakásokat építenie, akkor hirtelen bele kell tenni piszok sok pénzt.
A CSOK hitelnél mi a helyzet? Az állam csak a kamattámogatást teszi bele az ügybe, ráadásul ezt nem előre kell fizetni, hanem a bankoknak folyamatosan kell a már megkötött szerződések után fizetniük. Ráadásul egy olyan kamatszint van meghatározva, ami egy normális makrogazdasági környezetben pont ideális közeli lenne. Azaz, ha kiegyenesedik a gazdaság a Covid és a háború után, akkor az irányadó kamat le fog kúszni ennek közelébe, és pár éven belül az állam megszabadul a kamattámogatási kötelezettségétől. És minél jobban dolgoznak, annál kevesebbe kerül ez a támogatási forma.
Közben gyerekszámot növeltek, építőipart pörgettek, fehérítették a gazdaságot (támogatás esetén a lehető legtöbb mindennek hivatalosnak kell lennie), és még tartós szavazóbázist is növeltek.
Bónusz track: bekussoltatták az ellenzéket, mert aki be mer szólni a CSOK ellen, az szerez egy halom ellenséget a fiatalok szavazóbázisán.