Értem amit mondasz, de a beszélgetés az Irán topikban onnan indult ki, hogy az USA gazdaságának teljesítménye köszönőviszonyban sincs az általa teremtett dollár (és értékpapír) mennyiséggel. Ez úgy általában is igaz. Mindig sokkal több a pénz és az értékpapír a jelenlegi kapitalista gazdaságokban, mint a valós javak és szolgáltatások összértéke. Ezért a pénzek és értékpapírok többsége NEM váltható be valós javakra és szolgáltatásokra. Ezt a jelenséget nevezzük úgy mint "pénzügyi világválság", kipukkadt a lufi stb. Ilyenkor emberek és országok tömegei veszítik el a pénzüket. Ez történt 2008-ban is, amikor a pénzügyi válság az USA-ból indult ki, és az USA-nak sikerült egy csomó bóvli (fedezet nélküli) értékpapírt rásóznia az EU országaira. Ekkor, hogy az EU bankjai ne csődöljenek be, az EU államai bankmentő csomagokkal mentették meg a bankokat és ennek hatására az EU sok országában 100% körülire ugrott fel az államadósság.
Ez azért erkölcstelen, mert ezekért a dollárokért és értékpapírokért az USA nagyon is valós javakat és szolgáltatásokat vásárolt a világpiacon, amiért bóvlival fizetett.
Ez az egész pedig azért lehetséges, mert olyan a jelenlegi bankrendszer, pénzteremtés módja stb., hogy lehetővé teszi a pénzek és értékpapírok "felfújását" óriási lufivá, amely mögött nincs fedezet.
Az, hogy nem kell fedezet, elég a kibocsátóba vetett hit, ez meg azért hülyeség, mert ugyan tökéletesen érthető, hogy miért fontos az adott pénzbe vetett hit, de azért attól még az is fontos, hogy ha arra kerül a sor, akkor tényleg beváltható legyen valós javakra és szolgáltatásokra.
És az egész rendszer azért erkölcstelen, és azért fújunk rá többen annyira, mert a rendszer működtetői PONTOSAN TUDJÁK, hogy az általuk kibocsátott pénzek és értékpapírok mögött nincs fedezet, de mégis folytatják a pénzek és értékpapírok felfújását. Ld. USA éves GDP-jét 29-szeresen meghaladó derivatívák értéke stb., például. Minden "becsületes" tőzsdés tudja, hogy marhaság az egész, lufi az egész.
Üdv, "haubagoi", 10+ év bankszakmai gyakorlattal a hátam mögött
Értem amit mondasz, de a beszélgetés az Irán topikban onnan indult ki, hogy az USA gazdaságának teljesítménye köszönőviszonyban sincs az általa teremtett dollár (és értékpapír) mennyiséggel.
Az USA gazdasága valóban nincs köszönő viszonyban sem a dollármennyiséggel. De mivel évtizedek óta szinte csak a dollárt használja a világ országainak nagy része az egymás közötti kereskedelemben, továbbá dollárban takarítanak meg nem csak az államok, de a magánemberek is, ezért amíg a világgazdaság ígényli az újabb és újabb dollárkibocsátást, addig a FED hülye lenne nem nyomtatni. Ha nem nyomtatnának többet, akkor túlságosan megerősödne. Még így is megerősödött, amióta visszavettek a tempóból. Csak a közelmúltban megjelent euró vetette kicsit vissza a dollár iránti keresletet, valamint meglátjuk, hogy mi lesz a sorsa az utóbbi évek kínai és orosz dollárkiszorítós kezdeményezéseknek.
A forint is iszonyatosan elkezdene megerősödni, ha az országok abban tartalékolnák a pénzüket és még az utolsó bangladesi paraszt is azt vásárolná és rakná be a párnája alá. Ha pedig így lenne, akkor meg az egész országunk gazdasága egyébből sem állna, mint pénznyomtatásból és nyomtatógépek gyártásából.
Mindig sokkal több a pénz és az értékpapír a jelenlegi kapitalista gazdaságokban, mint a valós javak és szolgáltatások összértéke. Ezért a pénzek és értékpapírok többsége NEM váltható be valós javakra és szolgáltatásokra.
Ha ez igaz lenne, akkor óriási infláció lenne világszerte. Hisz ha nincs annyi termék, mint amennyi fizetőképes kereslet van, akkor felmennek az árak is. De mivel lényegében már évek óta nincs infláció, nem is lehet igaz. Abban igazat adok neked, hogy rengeteg pénzt tárolnak mindenféle megtakarítási formákban, de ezek jellemzően olyan emberek kezében vannak, akik már annyira gazdagok, hogy nekik már rég mindenféle ígényük ki van elégítve és nem igazán nő a fogyasztási cikkek iránti keresletük a vagyonuk gyors növekedése ellenére sem. Pl. Bill Gatesnek teljesen mindegy lenne, ha nem 90 milliárdos vagyona lenne, hanem 180, hisz akkor sem okostelefonra meg coca-colara költené a plusz pénzét, hanem értékpapírvásárlásokra.
Ez történt 2008-ban is, amikor a pénzügyi válság az USA-ból indult ki, és az USA-nak sikerült egy csomó bóvli (fedezet nélküli) értékpapírt rásóznia az EU országaira. Ekkor, hogy az EU bankjai ne csődöljenek be, az EU államai bankmentő csomagokkal mentették meg a bankokat és ennek hatására az EU sok országában 100% körülire ugrott fel az államadósság.
Ez azért erkölcstelen, mert ezekért a dollárokért és értékpapírokért az USA nagyon is valós javakat és szolgáltatásokat vásárolt a világpiacon, amiért bóvlival fizetett.
Ez az egész pedig azért lehetséges, mert olyan a jelenlegi bankrendszer, pénzteremtés módja stb., hogy lehetővé teszi a pénzek és értékpapírok "felfújását" óriási lufivá, amely mögött nincs fedezet.
Azzal egyetértek, hogy nekünk európaiaknak probléma az, hogy az amerikai polgárok azért élnek nagylábon, mert mi és a kínaiak megtermeljük nekik a fogyasztási cikkeket, amikért ők nagyrészt a frissen nyomtatott pénzzel fizetnek. Már 30 éve durván minuszos a kereskedelmi mérlegük, amit azzal egyemlítenek ki, hogy dollárt nyomtatnak.
Ez ugyanakkor nem erkölcstelen az USA részéről, hisz ez legnagyobbrészt a mi és a kínaiak sara (kisebb mértékben a többi államé). Hisz az európai államok is és Kína is, valamint ezek polgárai jelentős részben dollárban tartalékolnak és dollárban kereskednek más országokkal. Ha ez nem így lenne, akkor nem tudna az USA annyi pénzt nyomtatni így vagy elkezdenének többet termelni, vagy vissza kellene fogják a fogyasztásukat. Amikor többek között Magyarország is eladta az aranytartalékát és dollárt vett helyette, akkor kicsiben, de mi is hozzájárultunk ahhoz, hogy mégjobban felmenjen az életszínvonal az USA-ban.
Pedig ma már az aranyon kívül itt van az euró is, azzal legalább az európai gazdaságot erőssítenénk.
Persze felhozhatjuk, hogy az USA különféle módszerekkel nyomás alatt tartja az országokat, hogy dollárral kereskedjenek és abban tartalékoljanak, de ugyanezt teszik az átlagemberek is, akiket meg senki nem kényszerít rá. Emlékszem, amikor kicsi voltam, még a kevés kis zsebpénzem is amit évekig gyűjtögettem mindig dollárra váltottam át, mert a lej (Erdélyben laktam) nagyon gyorsan elértéktelenedett. Pedig ott volt a márka is választási lehetőségnek, dehát a dollár sokkal menőbbnek számított, hisz hát azzal fizettek a filmekben is.
Nekünk magyaroknak ma már reális lehetőség forintban vagy euróban tartalékolni, mert elég stabil pénzzel rendelkezünk, de a világ nagy részén ma is még mindig szinte csak a dollár tölti be ezt a funkciót.