.Nem gondolom, hogy a Kijev osztály elvetélt ötlet lett volna, sőt, a parthoz közeli tengerszakaszok védelmére kimondottan jó koncepció volt szerintem (meg jó pár korabeli nyugati katonai szakember szerint is).
Egy olyan hajó, amelyik rendelkezik saját harci gép állománnyal, helikopterekkel és ez párosítva van egy korszerű légvédelmi rendszerrel + korszerű hajók elleni támadó rakétákkal/torpedókkal az mitől is lenne torz gondolkodás?
Egy ilyen hajó ezzel a felszereléssel egymaga egy kvázi mini hordozócsoport feladatát lenne képes ellátni, természetesen jóval kisebb területen és kapacitással.
Az, hogy az 1990-es években a SZU szétesése bekövetkezett és nem volt pénz semmire sem (mindent gyorsan szét kellett lopni) az egy más kérdés, ez nem a koncepció hibája.
Oroszország szárazföldi hatalom, a gyarmatait sem a tengerentúlon "szerezte be", hanem közvetlen szárazföldön (közel-külföld), tehát haditengerészeti szempontból nekik elsődlegesen a "közel-külföld" és a saját tengerek védelme lenne a prioritás, oda pedig sokkal hatékonyabb lenne egy ilyen hajóosztály, semmint az amerikai úszó repterek lemásolása. Szerintem.
.
Az oroszokkal az volt a baj, hogy ök mindig "valaszokat adtak" valami nyugati fejlesztesre, es jellemzöen mindig jonak hitt koncepciokat masoltak (neha meg magat a konkret termeket is akar, pl Sidewinder)
A hordozoprogramjuk elsö eleme a Moszkva is egy koncepcio masolata volt, a francia Jeanne d' Arc helikopterhordozo volt az alap, ami vagy 3 evvel a Moszkva elött allt szolgalatba amugy. A Moszkva 1967-ben allt szolgalatba.
Amikor a folytatast terveztek, megint koncepciot vettek at, mert az angol Harriert pont 1967-ben allitottak szolgalatba es ugy nezett ki akkor, a helybölfelszallo vadaszgep az egesz katonai repulest forradalmasitja. Azutan ugye nem, de az akkor ott meg nem latszott.
Igy azutan nem a teljes rep.hordozok fele mentek el, hanem az uj geptipus iranyaba, es ehhez epitettek a hajot. Az oroszok addigra mar lemaradasban, de dolgoztak sajat helybölfelszallo tipuson, es az otromba, kiserleti Jak-36-nal jartak, amihez az ötletet szinten az angoloktol nyultak, Jakovlev 1960-ban látta repülni brit Short SC.1-et, es ez inditotta el a sajat fejlesztest.
.
Igy a 60-as evek vegere, amikor a Moszkva utan folytatva a munkat a Kijev osztalyt megterveztek, tulajdonkeppen kenyszerpalyan voltak, mert az akkori vadaszgepek (korai MiG-21) nem volt alkalmas hajora, bar probalkoztak MiG-21PDP neven helybölfelszallo valtozattal, de eselytelen volt. Igy kar lett volna teljes rep.hordozot epiteni. Volt viszont helybölfelszallo fejlesztesuk, mar folyt a Jak-38 fejlesztese a Jak-36 alapjan, es a friss Harrier kapcsan joggal hittek akkor, hogy ez a jövö iranya.
.
Azutan szerintem a Kijev osztaly azert halt el koran, mert nyugaton is kiderult, hogy nem a Harrier a haditengereszeti repules jövöje.
.
Szerintem.