Oroszország nem erőn felül fegyverkezik, hanem jelentősen erőn alul. A világ legnagyobb országának (találó megjegyzés a "szárazföldi óceán") méretéhez igazított hadsereg kell. A mostani vitátok arról szól, hogy melyik prioritás a jogos prioritás. A haditengerészetük identitása az, ami a Hidegháborúban a minden téren eröltetett egyenlőség jegyében igazodott a US Navy-hez. Mára erre már nincs szükség. A hadászati atom ütőerő az, aminek igazodnia kell az amerikaiakhoz, hogy az erőegyensúly megmaradjon. Nem én akarom így, hanem ez az oroszok érdeke.
Az amerikai haderő teljesen más struktúra, mert ott teljesen más szimbiózisban él a teljes gazdaságot és politikát behálózó hadiipar és a védelmi költségvetés. Ezen felül a Pentagon számára óriási gondot jelent a hihetetlenül hatalmas bürökratikus nehezék. Ne feledjük továbbá, hogy az amerikia fegyveres erők többrétegűek. Van négy haderőnem, de öt szervezet (Army, Air Force, Navy, Marine Corps, Cost Guard), Van két nemzeti gárda, és mind az öt kvázi-haderőnemnek saját tartalékosi megfelelője.
Egy ilyen fegyveres erőnél az a fajta visszavágás, ami volt, elsősorban a fizetések stagnálását eredményezte, ami miatt megindult az elvándorlás, illetve állandósult a hiány.
Az oroszoknál a védelmi fejlesztéseket valóban érzékenyen érintené egy ekkora büdzsécsökkenés, de annyival mindenképpen egyszerűbb helyzetben vannak, hogy a nukleáris elrettentés mindenkori megléte miatt ideiglenesen jegelni tudnak modernizációkat, a fejlesztések K+F fázisának jelentékeny hányada a mostani büdzsé alatt már lement, így a megrendelés van hátra. Oda pedig be tudnak hozni külföldi megrendelőt is.