Kék vizi flotta a globális érdekérvényesítéshez szükséges. Itt - most megköveznek érte sokan - meg kell különböztetni olyan flottákat, amelyeket azért építettek mert világuralmi/csendőri szerepet vállalva globális élettérnek érzi az adott államszövetség a földet (lásd USA, előtte petig Nagy Brittania és előtte meg Spanyolország, legelőször meg Római Birodalom), vagy azért, mert szárazföldi hatalmuk kiegészítéseként, esetleges külföldi érdekeltségeik védelmében építették ezeket (Franciaország, Hollandia, Japán). A szovjet haditengerészet anno, az amerikai célokat tűzte ki, az orosznak viszont hasonló úri huncutság a kékvizi flotta mint a Franciáknak, Japánoknak, hollandoknak.
Ugyanakkor a kékvizi flottát a mai robotrepülőgépek és tengók korában Oroszországnak a gazdasági helyzetükből adódóan az atomhordozó boomerek-re a killer-hunter tengokra és parti vizeken használható korvettekre kell redukálni, kivéve a fekete tengeri flottát, amely szíria miatt külföldi támaszponttal is rendelkezik. Természetesen a megmaradt nehéz hajókat, elsősorban a NagyPéter, Udaloy, Sovremennij osztályok (nem írok Projekt ilyen-olyan, mert arra most nincs időm), és még néhány rombolót minél több ideig kell szolgálatban tartani, talán ezeket kéne a klf. partaszálló hajókkal a fekete-tengerre vinni.
Később persze lehet ismét kiépíteni kék vizi flottát, ha lesz rá keret. Ne felejtsük el, hogy a II. vh. végéig, nem volt kékvizi flottája a Szu-nak, mégha rendelkezett is csatahajókkal, és cirkálókkal, komoly hadműveletbe csak nehéz hajókkal csak a fekete-tengere vettek részt. Még a japán szigeteket is könnyű egységekkel foglalták el. Az északi flotta kisérő rombolói gyakorlatilag nem sok vizet zavartak, a balti meg be volt zárva..
Most viszont már a klibr+korvett egységeik is komoly csapásokat tudnak mérni jelentős távolságra tehát ha minimális is kék vizi flotta a tengokon kivül is van csapásmérő képessége.