Közlekedés (infrastruktúra, vasút, autó-motor, elektromos járművek, ...)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Akkor lássuk számokban a bringázást a fővárosban a BKV-val összevetve...

Ha nem pontosan egy kötöttpályás vagy busz gerincvonal mellett élsz - ami azt jelenti, hogy sanszosan zajos/büdös a környék - akkor átlagosan kb. 5 perc totálisan idealizált esetben sétával az első jármű. Legyen csak 3 perc várakozási időd. Ha csak egyszer szállsz át, akkor legyen a várakozás még 3 perc és mivel komoly esély van rá, hogy nem a cégnél tesz le a jármű még 5 perc séta addig. A nettó utazási idő csak 25 perc legyen. Ez összesen 5+3+3+5+25 = 41 perc. Ezalatt, ha nem metró az egyik jármű kb. 7-9 km távolságot lehet megtenni. (Ezt 14+ év BKV-ásból modom n+1 irányba.) Apró hiba, hogy a távolság nem mindig mutat feltétlen a cél és indulás között, tehát hiába lenne papíron a legrövidebb út 7 km, ha a járművel 9 km az út és még sétálsz is.

Ezzel szemben teljesen kényelmes tempóban a bringával kb. 14 km/h-s átlagsebesség érhető el úgy, hogy alig kell a sétáló tempónál nagyobb erőkifejtést. Az céltól-célig visz, tehát kiesik az átszállás és sétálás ideje. A lakatolás legyen 1+1 perc. 39 perc alatt megtehető távoság 9,1 km. Hoppá...

Apró hiba, hogy ez alábecslés, mert ahol van bringaút ott nő a sebesség. Én a céghez vezető 6,8 km-es utat átlagosan 20 perc alatt teszem meg úgy, hogy közben 5-6 lámpa állít meg és nincs bringaút. Gyakorlatialg 8-10 km távolságon belül esélye nincs a BKV-nak, kivéve, ha metrózni kell és min. a hálózat hosszának felét 2/3-át venném igénybe. Csúcsidőn kívül ég gyorsabb a bringa, hiszen az átszállás és várakozási idő is nő.

Nem valamiféle fétis miatt tekerek, hanem azért, mert praktikus. Persze én könnyen pattogok, mert nincs gyerekem, de érdekes módon a nyugat-európai városokban, ahol a bringa tud dominálni a 4-6 éves gyerekek már képesek részt venni a közlekedésben. Ha a Hungárián belül/táján van a lakás és 10 km távolságon belül a cél, akkor kb. időben paritás van a tekerés és BKV között, ha egy átszállás van és nem egy gerincvonalon mozog az ember hosszan. Tehát pl. 3 perc séta az 1-es vili metró és csak azzal megy az ember.

Nem lehetetlen, csak akarni kéne...

A lenti linken lehet megnézni, hogy X perc alatt saccra 3 eltérő tempóval és bringával meddig jut el az ember. Az én tempóm az easy és balanced között van, kicsit közelebb a balancedhez. (Az emelkedőket is figyelembe veszi. A hegyek lábához letéve az jön ki, hogy nem tekersz fel fél óra alatt sem.)
https://map.bikecitizens.net/hu-budapest#/!/1/1/-,-/*,30
nekem a valamivel több mint 4 km a munkahelyre mindennel (MTB, tehát lassabb) 12 perc körül, reggel, álmosan...

szabályosan közlekedve a buszmegállóig lenne másfél km, de ez mondjuk a városszerkezete miatt van... vasút lezárva 1km lenen az aluljáró, +500 m a buszmegálló...
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Ahhoz mar rendes bukosisak kell(ene). A kis kerekeivel pedig csak kuzd a repedezett aszfalton. Tok hulyeseg az egesz.
Nagyon kéne. :)

Egy reggel arra ébredtem, defeketes második bicaj is, a hamadik meg szervízben. Garázsból kikaptam unokahúg otthagyott rollerét és hajrá.... aztán fogtam egy kátyút:)
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 347
10 736
113
http://www.boon.hu/video-mar-100-mi...kamionos-a-20-fokozatu-kezi-sebvaltot/3807970

Kár, hogy arról nincs videó, ahogy hirtelen visszapakol 19-ből mondjuk 7.be...:confused:

/Ha egy lakatlan szigetre csak pár filmet vihetnék magammal, azok között biztos ott lenne Spielberg Párbaj (Duel) című filmje.
Ahogy a filmben pakolja vissza a fokozatokat hegymenetben a kamion sofőrje, az valami pazar hangélmény...nekem.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci
T

Törölt tag 1711

Guest
Mivel van itten néhány szakértő:

~1.000.000ft-ből milyen kocsit érdemes manapság venni?
Maradnék a japán autóknál, az előzőt sajnos totálkárossá tette egy száguldozó bmw-s és minimum 1,5-2 év mire kártalanítanak...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 365
54 983
113
Ooorky

Mitsubishi Lancer 2004-
Honda Jazz 2004-
Toyota Corolla/Avensis 2000-
+1 német: Opel Astra G

Természetesen csak szívó benzinnel. Általában az 1.6-osok a legjobbak, mitsunál és a hondánál az 1.3-asok is elég jók.
 
T

torsen

Guest
Én is Suzukit javasolnék. SX4 még nincs ennyiért (ami még használható) a Swift kevesebbet eszik (1,5...2 literrel) és "autóbb" mint aza Ignis.(bár sokkal jobban pakolható)az Ignist nem bírtam megszokni (2,5 év alatt, újonnan vettem), a Swiftet kezdetektől imádtuk. Nem kell hozzájuk semmi, és ami kell az is hulla olcsó. Olajszűrő 500Ft, féktárcsa 10 ezer, kuplungszett 25. Kabátgombokért üzemeltethető. A gyári alkatrészek (amivel készült) ráadásul nagyon tartósak. Én 205000-el adtam el, a futóműben csak két toronycsapágy (á 3000Ft) ment ki 170000-nél, a kuplung 180000-ig bírta. Igazából két drága hibája lehet, az egyik a váltó nyelestengely csapágy és következményei(működési zaj elárulja), illetve a fékolaj csere elhanyagolásakor az ABS hidraulika (félelmetesen süllyed vagy beesik a fékpedál). Ez utóbbit kb. 40000-ből garanciálisan felújítják. Rengeteg a bontott alkatrész is.
 
T

torsen

Guest
Ja és a benzines motorok kimennek a világból. Nekem 1,3-asom volt, ment mint a golyó. (mondjuk az Ignis 1,3 VVT-je még jobb) Láncos vezérlés, de nem német vezérműlánccal. A gyári technológia szerint a láncot 350000-nél kell ellenőrizni. És tényleg bírja.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 844
65 505
113
Mivel van itten néhány szakértő:

~1.000.000ft-ből milyen kocsit érdemes manapság venni?
Maradnék a japán autóknál, az előzőt sajnos totálkárossá tette egy száguldozó bmw-s és minimum 1,5-2 év mire kártalanítanak...
Az a kérdés mi a terved vele? Mekkora? Bevásárló vagy családi, vagy nagy bevásárló, vagy rendesen pakolható,vagy terepre is kell-e, rövid vagy hosszú táv, évi km, évjárat, enyhén sérült jó-e,sportos legyen-e? 1 millióért nagyon sok féle kocsit lehet kapni. Úgy alapból valami benzines, kevés elektronikás, nagy tételben gyártott autót gondolnék, de szerintem szánj rá 2-3 hónapot hogy kitaláld milyen kell, és közben nézegesd a hirdetéseket, meggondolható hogy ugyanolyat veszel mint az előző és a töröttből pár még jó alkatrészt átteszel a másikba, pl új akksi,kipufogó,vagy ha jobbak a kerekeid a régin. Na meg számolj rá plusz költségként még átíratást, vezérmű szíj+olajcserét netán más valamit még,pl szélvédő csere.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Az a kérdés mi a terved vele? Mekkora? Bevásárló vagy családi, vagy nagy bevásárló, vagy rendesen pakolható,vagy terepre is kell-e, rövid vagy hosszú táv, évi km, évjárat, enyhén sérült jó-e,sportos legyen-e? 1 millióért nagyon sok féle kocsit lehet kapni. Úgy alapból valami benzines, kevés elektronikás, nagy tételben gyártott autót gondolnék, de szerintem szánj rá 2-3 hónapot hogy kitaláld milyen kell, és közben nézegesd a hirdetéseket, meggondolható hogy ugyanolyat veszel mint az előző és a töröttből pár még jó alkatrészt átteszel a másikba, pl új akksi,kipufogó,vagy ha jobbak a kerekeid a régin. Na meg számolj rá plusz költségként még átíratást, vezérmű szíj+olajcserét netán más valamit még,pl szélvédő csere.

Kis család, munkába járás ~20km-re, havonta egy ukrán túra ~1000km oda-vissza, egyéb kalandozásokkal évi 20-25000 km. Csak műút, de Záhonynál az ukrán oldalon szép nagy fém fekvőrendőrök vannak amiknél a Yaris megpakolva odaverte az alját.
Maga az autó nem sérült nagyon (elején műanyag leszakadt,motorháztető kicsit meggyűrődött, hűtő, vezérlőelektronika tört össze), mechanikusan úgy néz ki rendben van, de a műszerfal, légzsákok, biztonsági övek helyreállítását 1,5 millióra teszik, a kocsi került ennyibe 5 éve. Mindenképp várok vele, mert el akarom adni alkatrésznek, még mielőtt lejár a műszakija.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 844
65 505
113
Kis család, munkába járás ~20km-re, havonta egy ukrán túra ~1000km oda-vissza, egyéb kalandozásokkal évi 20-25000 km. Csak műút, de Záhonynál az ukrán oldalon szép nagy fém fekvőrendőrök vannak amiknél a Yaris megpakolva odaverte az alját.
Maga az autó nem sérült nagyon (elején műanyag leszakadt,motorháztető kicsit meggyűrődött, hűtő, vezérlőelektronika tört össze), mechanikusan úgy néz ki rendben van, de a műszerfal, légzsákok, biztonsági övek helyreállítását 1,5 millióra teszik, a kocsi került ennyibe 5 éve. Mindenképp várok vele, mert el akarom adni alkatrésznek, még mielőtt lejár a műszakija.
Egyedül a műszerfal hangzik rosszul, az babra meló de azért az is megoldható. Én elővigyázatosságból ki is kapcsolom az anyosules elottit ha lehet, minden xarert ne durranjon be. Kormányon egyszer cseréltem már régebben, az nem volt nagy kunszt. Motorháztető van színben hozzá neten vagy bontoban, lökhárító szintén. Ehhez képest a másfél millió elég vadul hangzik, de gondolom már kifizettek.
Ahogy olvasom viszont akkor a Yaris kicsi már, bár futkosni meg gazdaságos volt vele. Valami kombi, nagyobb ötajtós, vagy egyteru 1,8 -as benzines? Munkából haza általában siet az ember, meg gondolom az ukrán úton se árt a ha kicsit több van az ember alatt, cserébe minimális a fogyasztás béli különbség az 1,4-1,6-hoz kepest. A teherbirast erdemes nezni, legalábbis nekem pl néha kevés a mindenes vonszolos régi Picassom 500 kg-ja. Persze ha sokat varosozol megint más a képlet.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 844
65 505
113
Valami Suzuki SX 4, Nissan Primera Wagon ha már japán a fétised. Egy millió körül már foghatsz ki belőlük kis szerencsével meg egy adag szemtelenséggel. Ha kicsit kevesebbért szeretnél akkor még ott az Ignis is, 2007-08 utolsó évjárat, az legalább nem akad el a fekvőrendőrön.
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 698
3 927
113
kocsira is kell, ha xar akkor az se vehet részt a forgalomban
Te most ennyire naiv vagy? Nem látod, hogy milyen életveszély szarhalmok mozognak az utakon?
Ezeket kellene szarrá büntetni, mert úgy látszik, hogy máshogy nem megy... A legalapvetőbb KRESZ szabályokat nem tartja be a többség.
szarrá büntetni... röhög egyet aztán csinálja tovább...
testi fenyítés, visszaesőnél csonkítás. Hamar rájönne mindegyik, hogy mik a rá vonatkozó szabályok.

Sajnos én is azt látom, hogy a többi autós olyan, mint a románok (akiknek ugye nem vasút kell, hanem ostor)
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Valami Suzuki SX 4, Nissan Primera Wagon ha már japán a fétised. Egy millió körül már foghatsz ki belőlük kis szerencsével meg egy adag szemtelenséggel. Ha kicsit kevesebbért szeretnél akkor még ott az Ignis is, 2007-08 utolsó évjárat, az legalább nem akad el a fekvőrendőrön.

Környéken elég sok J/K-s rendszámú Mazda 3-as szokott parkolni, abból gondolkozok egy 1.6-os benzinesen, de semmi tapasztalatom nincs a gyártóval kapcsolatban (keleti végeken ritkábbak a gyártó autói, mint a fehér holló).
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 861
15 260
113
Környéken elég sok J/K-s rendszámú Mazda 3-as szokott parkolni, abból gondolkozok egy 1.6-os benzinesen, de semmi tapasztalatom nincs a gyártóval kapcsolatban (keleti végeken ritkábbak a gyártó autói, mint a fehér holló).

Megbízhatóság terén japók között az álmoskönyv szerint Toyota és Honda kb. fej fej mellett, majd jön a Mazda és nem kissé lemaradva Nissan. A Mazdákról közvetlen tapasztalatom nincs, ismerősi körben azért voltak hisztijeik motor elektronikával, alulméretezett és gyorsan kopó fékekkel, régebbieken a kaszni rohadása pedig közmondásszerű. Próbálj esetleg Népítéleteket nézni a totalcaron, ott az adott típus tulajai mondják mi volt meg hogyan.