Tehát nézzük el, hogy hasznot húznak belőlünk, de a kötelezettségeiknek nem tesznek eleget.
Kolonizáció? Nem, köszi.
na már megint okosat akartál becopyzni. nem sikerült... a kdevetekért egy gyorstalpaló , copyryght by DMM..
Most akkor háborúzunk Norvégiával?
A norvégalap-saga legújabb fejezete, hogy a magyar kormány közleményben fenyegette meg Norvégiát azzal, hogy a nekünk járó 77 milliárd forint visszatartása miatt "felülvizsgálja" a két ország gazdasági kapcsolatait. Erre a hírre az ellenzékiek termeszetesen gúnyos röhögéssel reagálnak, a kormánypártiak meg ütemes tapssal.
Viszon annyira össze van zavarodva a fejekben ez az egész balhé (nem véletlenül), hogy igazából alig tudja valaki érthetően elmagyarázni, hogy most akkor kinek is van igaza, és mi lesz ebből? Erre teszünk most mi egy kísérletet:
1. Akkor most jár ez a pénz, vagy nem jár, hanem csak adomány a norvégok részéről?
Igen, jár. A norvég (+izlandi és lichtensteini) alap az Európai Gazdasági Térség létrehozásakor kötött alapszerződés része. Ennek értelmében a nem uniós tagországok bizonyos anyagi ellenszolgáltatás fejében férhetnek hozzá az EU közös piacához. Ennek a "tagdíjnak" egy részét a közép-európai újonnan csatlakozott uniós tagországok gazdaságának és civil szférájának fejlesztésére kell fordítani.
Fontos kitétel viszont, hogy ez a szerződés Norvégia és az Európai Unió között köttetett, nem pedig Norvégia és Magyarország között. Itt Magyarország csak az (egyik) kedvezményezett fél!
2. Végül is min vesztünk össze?
Erre a válasz jóval bonyolultabb annál, mint hogy Orbánék nem hajlandóak a 77 milliárdból 4 milliárdot a kormánytól független civil szervezeteknek átengedni (bár ez is igaz).
A vita formálisan azon ment, hogy a norvég kormány a magyar kormány által nagyon utált Ökotárs pályázatát fogadta el a civil pénzek szétosztására, az Ökotárs pedig megtagadta azt, hogy a magyar kormány (amúgy széles körben kritizált) rendelete alapján havonta részletes jelentést küldjön arról, pontosan kinek, milyen célra és mennyi pénzt utalt ki. Az Ökotárs (a norvégok egyetértésevel) arra hivatkozik, hogy ez veszélyezteti a támogatás azon célját, hogy a pénzt a civil szervezetek kormányzati beavatkozás nélkül, szabadon használhassák fel.
A magyar kormány álláspontja ellenben az, hogy a jelentési kötelezettséget törvény írja elő, és nincs szándékában beleszólni a pénzek elköltésébe, csak tudni szeretne róla (amire a civilek részéről keserű röhögés, és egy "hát persze!" a válasz).
Addig ment a huzavona a kormány által alternatívaként javasolt szervezetek vs a norvégok által preferált Ökotárs kérdésén, hogy lejárt a határidő a kifizetés feltételeként szükséges megállapodásra. Ekkor a magyar kormány bejelentette, hogy inkább lemond az egész 77 milliárdos támogatásról, a norvégok pedig közölték, hogy oké, akkor nincs pénz.
3. Ezzel most vége is az ügynek?
Nem. A magyar kormány ugyanis továbbra is igényt tart a pénzre, csak éppen olyan formában, ahol a 100%-áról saját hatáskörben dönthet. A hivatkozási alapja az, hogy mivel Norvégia továbbra is élvezi a nyitott magyar (és EU) piac előnyeit, a "tagdíjat" így vagy úgy, de ki kell fizetnie.
Ezen a ponton azonban jogilag nagyon ingoványos talajra tévedünk: a "tagdíj" ugyanis NEM Magyarországnak, hanem az EU-nak jár (bár Magyarország a kedvezményezett), tehát erről Norvégiával az EU Bizottságnak kell tárgyalnia. Magyarország pedig NEM hozhat egyoldalúan gazdasági szankciókat Norvégiával szemben, csak és kizárólag az EU Bizottság engedélyével.
Innentől Magyarországnak először is az EU Bizottságot kell meggyőznie arról, hogy igaza van, és hogy védje meg a magyar érdekeket a nem EU-tag Norvégiával szemben. Azt az EU Bizottságot ugyebár, amely ellen évek óta szabadságharcot vívunk (
#gonoszbrüsszel). Persze a Bizottság alapvető kötelessége, hogy a tagországok érdekeit képviselje a kívülállókkal szemben, és ezúttal sem tehet másként. Igaz, a bürokrácia és a bíróságok malmai lassan őrölnek... nagyon lassan.
4. És akkor most mi lesz?
Semmi. A 77 milliárdra Magyarország keresztet vethet, hosszú évek pereskedése után fog eldőlni, hogy a norvégoknak egyáltalán fizetniük kell-e, ha igen, kinek, és milyen feltételekkel. Az egész megint csak arra volt jó (de arra nagyon), hogy Orbán újabb diplomáciai balhéban bizonyítsa a választóinak, hogy a gonosz globalista dzsenderlobbi a magyar óvodások életére tör. Az a rongyos 77 milliárd Orbánnak nem fog annyira hiányozni, akiknek meg igen (civilek, hátrányos helyzetű gyerekek, hajléktalanok, szegények), azok annyit is érnek. The show must go on...
Panamajack
Norvégia az EGT tagja, szerződést kötött az EU-val (amely szerződés az EU minden tagját köti) arról, hogy a norvég áruk és szolgáltatások ugyanolyan szabadon mozognak az egységes belső piacon, mintha EU-tag lenne. (Ez egy leegyszerűsítés, de nagyjából ez a helyzet). Magyarország ha "szankciókat alkalmaz" akkor azzal EU-jogot fog sérteni.
Ennyi, de hát ugye vannak de shithole országok, ahol nem a politikai szakértelem a döntő miniszteri kievezéseknél hanem a szervilimus, és a nem lingvisztikai értelemben vett nyelvtudás...