Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 845
5 046
113
Mennyi idő alatt nő vágásérettre a tölgy, bükk, gyertyán, és az akác? Melyik invazív? Melyik telepíthető könnyen és él meg szinte bármilyen talajon? Nem ér meg 500.-ft többletkiadást? Persze tudom már ki van vágva, megveszi más...
Bükk kb 120 év termőhelytől függően, és hegyvidéki faj. Tölgy 80-100 év, gyertyán meg elegyfaj.
De a tüzifa inkább a gyérítésekből jön rendszeresen.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 857
15 243
113
Tudod olyan fura, hogy amíg moszkovita vezetés volt ukrajnában, addig testvérnépként aposztrofálták, most meg diktatórikus rezsimtől mentik meg őket (mert a putyini rezsim egy kicsit sem az...). Mertek mást gondolni, esetleg az oligarcháik mertek mást gondolni, másik keresztapa alá akartak betagozódni - ez abból a szempontból mindegy, hogy egyszerűen elegük lett a keleti testvér pátyolgatásából; és rögtön megszállta őket a gonosz. Vagy csak látták, hogy aki a másik táborba tartozik, az másként, és egy kicsit jobban él, és ők is megpróbáltak oda becsatornázódni.

Nincs ebben semmi fura, ha a moszkovitát lecseréled atlantistára, a nyugatot keletre, Ukrajnát pedig tetszőlegesen behelyettesíted Irán / Irak / Afganisztán / Granada / Panama / Kuba / Törökország stb. stb. ugyanezt kapod, csak sokkal korábban és nagyobb frekivel előadva.

A szó amit keresel nem a fura, hanem az érdekszféra és az ütközőállam.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 218
4 571
113
Érdekes, amíg Janukovics volt hatalmon, nem baszogatták a kisebbségeket.

Minden rossz, amit Ukrajna csinál 2014től datálható. Amikor az usa megpuccsolta az akkori ukrán kormányt.
Annak pont mi lettünk volna a legjogosabban a gátja, hogy a kisebbségek "ba.....tása" ne fejeződjön be egy európai csatlakozási folyamat alatt, addig a küszöböt sem léphették volna át (most sem tehetik).
Nem tudom, minden jó volt-e 2014 előtt Ukrajnában, de a korrupció ugyanolyan szinten volt, mint most, ezt több forrásból is megerősítették még akkor.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Molniéknak itt is gratulálok, a havi 5000ft-ot el ne felejtsétek elkérni Viktor úrunktól és megmentőnktől! ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Kalormen

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 272
2 422
113
Nincs ebben semmi fura, ha a moszkovitát lecseréled atlantistára, a nyugatot keletre, Ukrajnát pedig tetszőlegesen behelyettesíted Irán / Irak / Afganisztán / Granada / Panama / Kuba / Törökország stb. stb. ugyanezt kapod, csak sokkal korábban és nagyobb frekivel előadva.

A szó amit keresel nem a fura, hanem az érdekszféra és az ütközőállam.
Grenada.
 
K

Kopi2000

Guest
Bükk kb 120 év termőhelytől függően, és hegyvidéki faj. Tölgy 80-100 év, gyertyán meg elegyfaj.
De a tüzifa inkább a gyérítésekből jön rendszeresen.
Amit leirtal, az max. elmeletileg igaz. Ma MO-on, ennel joval kisebb idotartamot elnek meg az erdok. Egy bukkost is kb. 80 evente tarra vagnak...
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Képtelen vagy megérteni, mert nem tudod, hogy miről beszélsz! Ki beszélt itt 12+ -os gyerekekről?? 3.-4. osztálytól szükség lehet már különtanárra, hála a tantervnek és néhány jóképességű tanárnak.
És hátrább az agarakkal és a csípős megjegyzésekkel!!! Hogy tudsz minden beszélgetésből személyeskedést csinálni egy szemvillantás alatt? És nincs mindenhol az országban "BKV". Az ország nem egyenlő Budapesttel, ahol a BME-ről eljutottam a város szélén lévő pesti szemétégetőhöz is.
Amikor a 12 éves lányomnak olyan szoros a napirendje, hogy még este 9-kor is tanul néha, akkor bizony nem biztos, hogy belefér a tömegközlekedés.
Áramlástanban nem vitatkoznék veled, de ebben a témában nagyon nem vagy kompetens (egyelőre)!
A gyerekem a szomszéd településre 1. osztály első hetétől fogva egyedül jár. És semmi nyomkövetés, meg ilyen technológiák. Simán elengedem bicózni a városban is.
Azt nem tudom, hogy majd 12 évesen meddig fog tanulni, de jelenleg lóf... lecke van. Szoktunk neki gyakorlást adni, mert én ezt a tempót nem bírom nézni, amit csinálnak; meg persze külön tanárhoz is jár; viszonylag rendszeresen edzésre is; de így is van egy csomó ideje.
Szóval van ilyen is, meg olyan is. Mindenki csinálja úgy, ahogy akarja.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
A gyerekem a szomszéd településre 1. osztály első hetétől fogva egyedül jár. És semmi nyomkövetés, meg ilyen technológiák. Simán elengedem bicózni a városban is.
Azt nem tudom, hogy majd 12 évesen meddig fog tanulni, de jelenleg lóf... lecke van. Szoktunk neki gyakorlást adni, mert én ezt a tempót nem bírom nézni, amit csinálnak; meg persze külön tanárhoz is jár; viszonylag rendszeresen edzésre is; de így is van egy csomó ideje.
Szóval van ilyen is, meg olyan is. Mindenki csinálja úgy, ahogy akarja.

2 éves a lányom, 1-10 ig számol magyarul és angolul, beszélni még csak most kezd, de felváltva használja a két nyelvet éppen kedve szerint (de sosem keveri).
Kezdek előre félni mit fogunk vele kezdeni iskolában...
 
  • Tetszik
Reactions: Kalormen

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
2 éves a lányom, 1-10 ig számol magyarul és angolul, beszélni még csak most kezd, de felváltva használja a két nyelvet éppen kedve szerint (de sosem keveri).
Kezdek előre félni mit fogunk vele kezdeni iskolában...
De már egyedül megy bölcsibe és hazafele bevásárol? Naugyehogynem. Akkor meg mit ér az elméleti tudás? :D

Amúgy ne aggódj, bekerül majd suliba aztán azt is elfelejti, amit addig megtanult. Mi legalábbis azt figyeljük, hogy amit nyáron még tud, azt az első héten visszafejleszti és úgy kell rá figyelni, hogy hahó, ez nem a menza, meg az iskola. Persze, környezet függő. Mondjuk mi a nevelés terén eleve 6 év hátránnyal indultunk, ami elég sok mindenben meghatározó.
Egyébként nem feltétlen van az, hogy aki kisgyerekként ügyesebb, az később is az lesz; mert lehet, hogy összeérnek az iskola első éveire. Sokan erre nem figyelnek és emiatt túlzott elvárásokkal és hamis képpel viseltetnek a gyerekkel szemben.

Van ismerős, aki magyar létére felváltva beszél a gyerekhez angol és magyar szavakkal. 10 évesen most tett valami nyelvvizsgát a gyerek. Én meg inkább azon a véleményen vagyok, hogy ha valaki nem tud az anyanyelvén választékosabban kommunikálni, akkor az más nyelven sem fog rendesen megtanulni.

Hogy iskolában mit kezdetek vele? Semmit. Vagy jó suliba lehet íratni, ahol legalább egy nyelv van elsőtől, meg olyan a tanári kar, hogy nem lefelé, hanem felfelé igyekszik húzni a bandát; és olyan a társaság az jó; amúgy meg marad a magán óra. Nálunk is két nyelv megy, egyik elsőtől, mert úgy gondoltuk, hogy németet úgy se tanulnak, és inkább azt tanulja pluszba így nem fog annyira keveredni; aztán úgy alakult, hogy 2 éve meg angolra is, mert volt jó lehetőség. De inkább azért is járatjuk, mert van hozzá érzéke, nem lenne, nem erőltetném.
De amúgy meg ez is úgy van, hogy hiába magyarázom el itthon is, amit kell, hiába gyakorolunk sokkal többet, mint a legtöbb osztálytársa; úgy is figyelmetlenségből simán össze szed annyi hibát, hogy sokszor fel sem tűnik, hogy foglalkozva van vele. :S

Tehát szerintem még elég korai parázni az iskolán.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 218
4 571
113
Mi változott meg a világban, hogy 12+ éves gyerekek nem tudják használni a tömegközlekedést..?
Mondjuk vidéken az, hogy lecsökkentették a helyi járatok számát (az okokat ne részletezzük, politika, COVID, stb.). Miskolcon a buszok jó része fél-egyóránként jár este már ( https://www.mvkzrt.hu/menetrend?line=20 ). Ha a fiam úszás után (este 20:15-kor van vége, és nincs alternatív időpont) tömegközlekedve próbálna hazajönni, 22:00 előtt nem érne haza, mert még Miskolcról vonattal/távolsági busszal el kellene jutnia hazáig. A kicsit, aki 8 éves, és csak egy órával végez korábban, más napokon, nem merném engedni még egyedül tömegközlekedni.
Úszni viszont kell, a nagyobbik asztmás, neki alapból ajánlott, a kicsi most válik vízbiztossá. És jól érzik magukat.
Szóval nem egyszerű a logisztika, de ezt nem panaszként mondom, csak tény, hogy kocsi nélkül azért korlátosak lennének a lehetőségek.
 
M

molnibalage

Guest

Ideje lenne már...

Be kell vezetni az úgynevezett szektorsemleges finanszírozást, ami azt jelentené, hogy a magánegészségügyben is elfogadnák a társadalombiztosítási (tb) kártyát. A gyakorlatban ez úgy nézne, ki, hogy ha a társadalombiztosítási rendszer fizet egységnyi forintot az állami szolgáltatónak, akkor ugyanazt az összeget a magánszolgáltatónak is odaadná. Ha a magánellátó a vizsgálatot magasabb áron végzi el, mert például valamilyen többletszolgáltatást is biztosít – ez lehet akár egy hotelszolgáltatás is –, akkor ennek az extra költsége az ügyfélre hárulna. Az új típusú finanszírozási rendszer célja az ügyfelek gyorsabb, minőségi kiszolgálása, az állami intézmények tehermentesítése, a várólisták csökkentése, és a kapacitások növelése.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Hogy iskolában mit kezdetek vele? Semmit. Vagy jó suliba lehet íratni, ahol legalább egy nyelv van elsőtől, meg olyan a tanári kar, hogy nem lefelé, hanem felfelé igyekszik húzni a bandát; és olyan a társaság az jó; amúgy meg marad a magán óra. Nálunk is két nyelv megy, egyik elsőtől, mert úgy gondoltuk, hogy németet úgy se tanulnak, és inkább azt tanulja pluszba így nem fog annyira keveredni; aztán úgy alakult, hogy 2 éve meg angolra is, mert volt jó lehetőség. De inkább azért is járatjuk, mert van hozzá érzéke, nem lenne, nem erőltetném.
De amúgy meg ez is úgy van, hogy hiába magyarázom el itthon is, amit kell, hiába gyakorolunk sokkal többet, mint a legtöbb osztálytársa; úgy is figyelmetlenségből simán össze szed annyi hibát, hogy sokszor fel sem tűnik, hogy foglalkozva van vele. :S

Tehát szerintem még elég korai parázni az iskolán.

Csak a tudat, hogy engem "elpazaroltak" a szüleim...
Végigunatkoztam az általánost, gimiben, főiskolán is kisujjból kiráztam a reáltárgyakat, közben humánból szoptam, meg bukdácsoltam.
Aztán 34 éves koromra sikerült "rendbe tenni" amit elbaxtak.
Mondjuk nem bánom túlságosan, hogy őszinte legyek jobban szerettem két kezi melós (árufeltöltő, bakter, sorompókezelő) lenni, mint irodista majom...
Lehet bennem van a probléma, hogy nem szeretem a havonta megrendezett céges babazsúrokat ahol a nappali tagozatos egyetemről vezetői pozícióba bepottyant kollégák elsírják bánatukat, hogy mekkora idióta az összes alájuk beosztott ember...
Én meg kussolok, mert eszembe jut amikor szabadnapjukon full részegen bejöttek hozzám, hogy igyak velük az egyikük fiúgyermekének születésére :)
 
M

molnibalage

Guest
Mondjuk nem bánom túlságosan, hogy őszinte legyek jobban szerettem két kezi melós (árufeltöltő, bakter, sorompókezelő) lenni, mint irodista majom...
Hát, ez elég érdekes beszólás volt, nettó általánosító és lenéző...
Lehet bennem van a probléma, hogy nem szeretem a havonta megrendezett céges babazsúrokat ahol a nappali tagozatos egyetemről vezetői pozícióba
Nem tudom, hogy hol van havonta céges bármi...
Pályakezdő meg nem pottyan semmiféle vezető pozícióba, még akkor se nagyon, ha ismerős.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Csak a tudat, hogy engem "elpazaroltak" a szüleim...
Végigunatkoztam az általánost, gimiben, főiskolán is kisujjból kiráztam a reáltárgyakat, közben humánból szoptam, meg bukdácsoltam.
Aztán 34 éves koromra sikerült "rendbe tenni" amit elbaxtak.
Mondjuk nem bánom túlságosan, hogy őszinte legyek jobban szerettem két kezi melós (árufeltöltő, bakter, sorompókezelő) lenni, mint irodista majom...
Nálam meg fordítva volt; reál középsuliba jártam, humán beálítással. De egyáltalán nem gondolom úgy, hogy teljesen füstbe ment volna, minden nehézség ellenére. De vigasztal a tudat, hogy így lassan a negyven felé, három diplomával talán majdnem megközelítem egy nyolc osztályt végzett kezdő honvéd fizetését. :D Mindenki élete sínre kerül; vagy így, vagy úgy (mint a József Attiláé).

A gyereknél meg meg kell találni majd, hogy miből jó, és azzal foglalkozni. Nem kell mindenből maximumon teljesíteni. Ami meg megy, abból sikerélménye lesz, nagyobb kedvvel is fog vele foglalkozni. Két évesen meg nem kell ezzel foglalkozni. Szeretni kell, sokat vele lenni és nevelgetni.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 043
10 095
113
Pályakezdő meg nem pottyan semmiféle vezető pozícióba, még akkor se nagyon, ha ismerős.
Néha megesik:
2010-ben szerzett közgazdász végzettséget regionális település- és területfejlesztési szakirányon
2010 novemberében alapított integrált közlekedésszervező cég, a Budapesti Közlekedési Központ alapító vezérigazgatója

2010 Master Of Arts Corvinus
2010 to 2012, Böszörményi-Nagy was head of EU communication for the Government of Hungary

Biztosan van még...
 
M

molnibalage

Guest
Nálam meg fordítva volt; reál középsuliba jártam, humán beálítással. De egyáltalán nem gondolom úgy, hogy teljesen füstbe ment volna, minden nehézség ellenére. De vigasztal a tudat, hogy így lassan a negyven felé, három diplomával talán majdnem megközelítem egy nyolc osztályt végzett kezdő honvéd fizetését. :D Mindenki élete sínre kerül; vagy így, vagy úgy (mint a József Attiláé).

A gyereknél meg meg kell találni majd, hogy miből jó, és azzal foglalkozni. Nem kell mindenből maximumon teljesíteni. Ami meg megy, abból sikerélménye lesz, nagyobb kedvvel is fog vele foglalkozni. Két évesen meg nem kell ezzel foglalkozni. Szeretni kell, sokat vele lenni és nevelgetni.
Hát igen.
Anno ki gondolta volna, hogy irtakfirkálni fogok könyveket, meg szkriptet videóhoz? :)
De a gimi alatt is volt olyan, hogy az én fogalmazásom volt a 5* és a tanár felolvasta az osztály előtt...
... majd évekkel később egy másik tanár meg méretes karót adott. Már tököm se tudja mi volt a feladat, csak arra emlékszem, hogy az verlaine őszi chanson-nal volt kapcsolatos.

Néha megesik:
2010-ben szerzett közgazdász végzettséget regionális település- és területfejlesztési szakirányon
2010 novemberében alapított integrált közlekedésszervező cég, a Budapesti Közlekedési Központ alapító vezérigazgatója

2010 Master Of Arts Corvinus
2010 to 2012, Böszörményi-Nagy was head of EU communication for the Government of Hungary

Biztosan van még...
Bocs, ő nem pályakezdő volt. Attól, mert cég nem foglaloztatta, attól nem kezdő.
Attól, mert Cifunak nem adták ki pénzért semmilyét vagy nekem sem, egyikünk sem kezdő cikkíró...
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Hát, ez elég érdekes beszólás volt, nettó általánosító és lenéző...

Nem tudom, hogy hol van havonta céges bármi...
Pályakezdő meg nem pottyan semmiféle vezető pozícióba, még akkor se nagyon, ha ismerős.

Nem általánosítottam semmit, a jelenlegi munkakörömet írtam le, amiből alig várom, hogy szabaduljak (van normális irodai munka is, nagyon jól tudom).

Nálunk havonta van céges szabadon választott (értsd kötelező) "csapatépítő tréning" amiből már szintén qvára elegem van.
De pottyan, mikor eljöttem a MÁV-tól már ott is kezdtek megjelenni a törésvonalak, hogy a mérnökhiányt frissdiplomás gyakornokok élesben foglalkoztatásával próbálják orvosolni olyan poziciókban ahova előtte 20+ év tapasztalattal ültek be emberek, ráadásul nem kis részük teszi mindezt qva nagy arccal.