Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 448
5 212
113
Az az igazi baj, amikor megkerdeznek egy minisztert vagy eppen a minielnokot valodi, tarsadalmi kerdesekrol, de nem valaszol.... Szerintem pedig kotelessege lenne, ha jol akarna vegezni a munkajat. De lathatoan nem ez a cel, hanem az, hogy az agit propi koherenciaja fennmaradjon...
Jó, de hát te TV13-at nézel. (bocs...:))
 
  • Tetszik
Reactions: Kopi2000
K

Kopi2000

Guest
Attól, hogy valaki kedves és humánus, még nem ért hozzá feltétlenül. Az legfeljebb egy vélemény.
A fogalmatlan tömegeknek kedvesen és humánusan adják elő a zöldpropit és greenwashingot is...
... mint "tényt".
Tarsadalmi kerdesekrol minden normalis allampolgarnak kellene lenni velemenyenek. Mar a gorogok is adtak erre... Nekem is van, neked is van, Koncz Zsuzsanak is van. Minket legfeljebb nem kerdeznek meg, de nekem nem faj, ha ot megkerdezik, speciel en azonosulni tudok a velemenyevel... Nezd meg Toth Andi coming out-jat, amiben fejtegeti Demeter Szilard utan szabadon, hogy O 110%-os Orban hivo... Az egyik is enekes a masik is az, de a ket ember kozott fenyevnyi a kulonbseg....
 
  • Tetszik
Reactions: alali77

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 781
18 003
113
Napokban láttam ilyen Slingshot-os videókat, és arra gondoltam, hogy nem felelőtlenség-e egyszerű, felkészítetlen civileket ekkora gyorsulásnak kitenni?
A leírás szerint 120 méter magasra lövik ki őket 3-5G gyorsulással.
Azért ez nem semmi.
Ha megfigyelitek, akkor a csúzli a felső holtpontot elérve fejjel lefelé fordítja a benne ülőket, tehát ha 5G-vel meg felfelé kilövéskor, akkor a visszaforduláskor kb. 3G-vel esik, ráadásul fejjel lefelé. Ez azért durva.
Megkockáztatom azt a kijelentést, hogy ez kb. vadászpilóta szintű terhelés (?). Különbség viszont, hogy a vadászpilóták speciális G-ruhában viselnek el ekkora gyorsulásokat, nem pedig utcai ruhában...
Mi a véleményetek?



A kérdés az időtartam és az irány.

Az összes ilyen játék tervezésének alapja a szívvonal. Az alaptézis, hogy ülsz és nem hat rád külső erő.

Az embert ilyenkor berajzolják egy koordináta rendszerbe, aminek az origój a szív:
  • X irány (szemből jön a gyorsulás-komponens)
  • Y irány (oldalról jön a gyorsulás-komponens)
  • Z irány (fentről/lentről jön a gyorsulás-komponens)

Az emberi test nem egyformán viseli el a gyorsulást. Ez függ attól, hogy milyen helyzetben vagy - a legkedvezőbb az ülő helyzet.

Ezután jön az, hogy rendesen ülsz vagy fejjel lefelé. A legkedvezőbb a pozitív x-irányú gyorsulás (belenyom az ülésbe) és a negatív z-irányú gyorsulás (belenyom az ülésbe). Ez azért jó, mert nagy területen adódik át az erő (nem extrém gyorsulások, mint pl. lerepülsz az útról egy árokba. Ekkor 20G lazán van, aminek az eredménye minimum kompressziós törés a valamelyik csigolyánál).

Közepesen rossz az oldalirányú gyorsulás, majd a negatív x -irány (fékezel az autóval) és a negatív z-irány (felemelkedsz ülésből) - ez a legrosszabb, mert a vér felfelé áramlik.

Fontos ezen kívül az időtartam. A Luftwaffe alapos "orvosi kísérleteket" folytatott, ennek eredménye a G-táblázat, ami az egész tervezés alapja. Irány és időtartam szerint van 6 ábra. Vonalon belül nincs eszméletvesztés egy átlagember esetén.

Pozitív 5G-t z-irányban 3 másodpercig elviselsz. Negatív 1,5G-t z-irányban 1 másodpercig elviselsz. Itt elmentük mindig a maximumig, mert ez adja a "feelinget", plusz ezt mondjuk a hullámvasút szerkezete felveszi.

Az x-irányú gyorsulások a gyorsításból/fekezésből adódnak. Itt gyorsításnál kapsz 1,5G-t pozitív irányban, ez 3 másodpercig nem gond. A negatív x-gyorsulások viszont ütődések/vészfékezések. Ekkor rácsúszol a reteszelőre, ami lábad között és a kulcscsontodnál fog. Ezért ez limitálva van, maximum 1,2G. Plusz ez extra terhelés a kocsikat összekötő kuplungra is - ami az egyik legfontosabb szerkezeti elem. X-irányú gyorsulás az is, ha az egyes sínelemek nem pontosan találkoznak egymással.

Az y-irányú gyorsulások a legveszélyesebbek a szerkezetet tekintve, mivel ez akar kirepíteni a kanyarban. A gond itt az, hogy az ülések oldaltartása bordamagasságban van... Ha ütődés van, akkor azt a bordáid kapják, meg a futómű - ami a kuplung után a második kritikus elem (plusz a reteszelő).

A csúzlis játékok ebből a szempontból egyszerűek, van egyirányú gyorsulás, ahol folyamatosan veszítesz az enegiából és az irányváltásnál ott a gumi csillapítása, plusz az ülések néha forgathatóak...
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 448
5 212
113
Tarsadalmi kerdesekrol minden normalis allampolgarnak kellene lenni velemenyenek. Mar a gorogok is adtak erre... Nekem is van, neked is van, Koncz Zsuzsanak is van. Minket legfeljebb nem kerdeznek meg, de nekem nem faj, ha ot megkerdezik, speciel en azonosulni tudok a velemenyevel... Nezd meg Toth Andi coming out-jat, amiben fejtegeti Demeter Szilard utan szabadon, hogy O 110%-os Orban hivo... Az egyik is enekes a masik is az, de a ket ember kozott fenyevnyi a kulonbseg....
Az sem tetszik, nyugodt lehetsz. Persze mindenkinek lehet véleménye, de attól még a Kovács II József véleményét ne hozzák le úgy mintha mérvadó lenne. Az övékét sem kellene.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 776
34 757
113


Valamikor nyilatkozott az elhangzottakról is.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 987
5 311
113
Csak azért kérdeztem íly tudatlanul, mert molniusaseggnyaló balázs szerint csak az F35. Tök jókat ír a fickó, de annyira rá van cuppanva az usára, hogy az már beteges. És hasonló az arroganciája is, mint az usának. Kösz.
Molni szerint szegény orvosok nagyon keveset keresnek! Erre most hagyok egy kis időt....! Tegye már fel a kezét aki látott szegény orvost? :D
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and nonames67

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 266
4 682
113
Nem az a magyar érdek, hogy ott grasszáljon a magyar katona Irakban, Maliban, vagy az Afgánoknál, meg a magyar Gripen azok felett a háborúpárti Baltiak felett, akiknek amúgy még önálló légiereje sincs, arca meg van!

Magyar Honvédség még a név, nem Magyar Misszióság! Marhára örülnék ha ez látszódna a szemléleten is!
A Donnál is a hazát védtük ( az akkori/mostani direktíva szerint, és Sztálin terveinek ismeretében van is ebben valami, még ha nem is értek 100%-ig egyet ezzel), és azzal a kijelentéssel is egyet tudok érteni, hogy a kialakuló problémákat a keletkezési helyükön kell megpróbálni megoldani, nem akkor, amikor már ideértek az ország területére. A mai világban nagyon gyorsan átrohan akár földrésznyi területeken is egy-egy gazdasági-katonai válság hatása, miért kellene megvárni, amíg az ország területére ér, veszélyeztetve a felkészületlen/felkészítetlen civil lakosságot is?
A balti misszió remek lehetőség a Gripen EW-könyvtárának feltöltésére, frissítésére, lehetőségei kipróbálására. REmélem, élnek is vele, bár értelemszerűen erről nem sok infó szokott publikus lenni.
A helikopteresek Afgán szerepvállalása is itthon meg nem szerezhető tapasztalatokkal gazdagította a harcászati ismereteket.
És még sorolhatnánk a missziók gyakorlati előnyeit...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 139
10 472
113
Molni szerint szegény orvosok nagyon keveset keresnek! Erre most hagyok egy kis időt....! Tegye már fel a kezét aki látott szegény orvost? :D
Jelentkezem! Én udvaroltam egy traumatológus ortopéd orvos csajnak, aki csóri volt, kifejezetten. Pedig kurva sokat ügyelt.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 024
48 936
113
A Donnál is a hazát védtük ( az akkori/mostani direktíva szerint, és Sztálin terveinek ismeretében van is ebben valami, még ha nem is értek 100%-ig egyet ezzel), és azzal a kijelentéssel is egyet tudok érteni, hogy a kialakuló problémákat a keletkezési helyükön kell megpróbálni megoldani, nem akkor, amikor már ideértek az ország területére. A mai világban nagyon gyorsan átrohan akár földrésznyi területeken is egy-egy gazdasági-katonai válság hatása, miért kellene megvárni, amíg az ország területére ér, veszélyeztetve a felkészületlen/felkészítetlen civil lakosságot is?
A balti misszió remek lehetőség a Gripen EW-könyvtárának feltöltésére, frissítésére, lehetőségei kipróbálására. REmélem, élnek is vele, bár értelemszerűen erről nem sok infó szokott publikus lenni.
A helikopteresek Afgán szerepvállalása is itthon meg nem szerezhető tapasztalatokkal gazdagította a harcászati ismereteket.
És még sorolhatnánk a missziók gyakorlati előnyeit...
Ezt nyilván meg kell adni, hogy jó gyakorlási lehetőség, persze.

A Donnál nem a hazát védtük, hanem idegen érdekekből belemanővereztük magunkat egy gigantikus méretű cumiba. Ott a Finneknek volt igaza, akik csak a saját területükig mentek tovább, nekünk is ezt kellett volna és kéne csinálni mindig.

A békefenntartóskodással semmi baj nincs, de az nálam alapvetés, hogy nem az amerikai fiókszervezet NATO igények szerint kellene kialakítani az MH-t, hanem a saját országunk területvédelme kell legyen az elsődleges cél, mindig, mindenkor.

A jelenlegi nem túl acélos számű HuAF jelentős része nincs itthon, ez nekem pl. nem tetszik... Engem a hideg kiráz attól is, mikor annak örömködik több helyen több vezető, hogy milyen jó lesz a Leo-k beérkezése a PZH-2000-el, mert ez egy nagy manőverező képességű high end nehéz dandár lesz, amit AZONNAL fel tudunk ajánlani innentől a NATO-nak! De jó :( ... Remélem el is vezénylik őket valahova majd egy hot spotba azonnal, egy esetleg addigra felmelegedett pontra a Balkánra, vagy akár Moldávia környékére, esetleg Ukrajnába, kéne a valós érdekeinknek pont mint egy falat szar!