Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Alapvetően én is támogatom. De azért nem szívesen vitetem el a baromfikat a kertemből a kis ragadozókkal.... :)
Ismerősnek rengetek baromfija van -ez a hobbija, mind vmi különleges, ritka darab.
(mondjuk elég furák, mondhatni elgondolkodtató néhányuk)
Vannak macskái és és tök jól viselik egymást.
Felteszem ha a macska beleszületik, akkor nem gáz.
 
  • Tetszik
Reactions: Blitz97

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 563
11 136
113
A kopód nem tizedeli meg a csirkéket? Ez hogy csinálod?
Igazából nevelés, szoktatás kérdése. :)
Amikor a családunk tagja lett, még nyulakat tartottam, már 10 hetesen is aktív érdeklődést mutatott irántuk. Az első találkozásukkor rájuk morgott, mire kapott egy kis taslit egy határozott "pfuj" kíséretében. Azóta tisztában van vele, hogy ami a kertben elkerítve mocorog és izgi szaga van, ahhoz nem lehet nyúlni. Pár hónappal később már mindig szeretetteljesen megnyalogatta a bak nyulamat... :D
A tyúkok az első egy hétben voltak érdekesek számára. Ha hátul vagyok velük, akkor ő is ott van és nézegeti, szagolgatja őket a kerítésen keresztül, de amúgy nem foglalkozik velük. Ellenben minden állatot távol tart tőlük. (Meg hát a betonbiztos állattartó épületek, a fedett kifutó is a biztonságukat szolgálják.) Egyedül akkor rohan hátra, amikor valamelyik tyúk a tojóládában ülve nekiáll kotkodácsolni.

Volt olyan vélemény, hogy ezzel éppen a vadászösztönét ölöm ki belőle, de szerintem ez nem feltétlen igaz. Erre kiváló példa az a néhány fekete rigó és balkáni gerle fióka, amit már összeszedett a kertben. De például vaddisznókertben is nagyon szépen szokott dolgozni és hallatja a tipikus kopós hajtóhangot, amit kevés kopó ad elő. :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Ismerősnek rengetek baromfija van -ez a hobbija, mind vmi különleges, ritka darab.
(mondjuk elég furák, mondhatni elgondolkodtató néhányuk)
Vannak macskái és és tök jól viselik egymást.
Felteszem ha a macska beleszületik, akkor nem gáz.
Akkor is előfordul, de kisebb eséllyel. Nálunk mind kvázi csirkék közt nőtt fel. Van alom, ami az udvaron szabadon járkál, onnan napos korában talán egy evődött meg, de a többi nem. És van banda, amik elzárva voltak, na onnan már bizonyíthatóan többet elkaptak. Meg szerintem valami falusi chupakabra is járkál, mert többet találtam úgy, hogy a belsőség hiányzott.
 
W

Wilson

Guest
Akkor is előfordul, de kisebb eséllyel. Nálunk mind kvázi csirkék közt nőtt fel. Van alom, ami az udvaron szabadon járkál, onnan napos korában talán egy evődött meg, de a többi nem. És van banda, amik elzárva voltak, na onnan már bizonyíthatóan többet elkaptak. Meg szerintem valami falusi chupakabra is járkál, mert többet találtam úgy, hogy a belsőség hiányzott.
Nana, Ukrajnában dokumentáltak chupakabrák által okozott háziállat elhullásokat, lehet,hogy a háború miatt áthúzódtak Magyarországra....:)
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 842
113
@Filter

"Alumínium terén lenne kérdésem.
Tehát lehetséges az hogy az alap alumínium testet kicseréljük egy gránáton, duaralumínium-ra, és ezáltal megduplázzuk a repeszfelhő hatásos átmérőjét? ( Totál kasu vagyok ezen a téren!!!!)
Vagy szükséges egyéb fémipari hókusz-pókusz is hozzá?
Töltet az megegyezik, Hexogén. Grammra-fix.
Tehát a duralu tömegét lehet-e annyival növelni hogy dupla távolságon hozza azt az átütést amit egy sima alu test szilánkja?"

Válaszolok itt - nem találtam anyagos topikot.

A duralumíniumot (2xxx jelű alumínium-réz ötvözet) nehéz alakítani, így a formának egyszerűnek kell lennie. Nem sokkal keményebb (ballisztikailag), mint a sima alumínium. A tömege sem sokkal nagyobb, így azonos töltetű robbanás esetén ugyanakkora impulzus adódna át nagyjából ugyanakkora méretű darabokra és a légellenállás is feltehetően ugyanakkora lenne, tehát nem lenne dupla repeszfelhő átmérő. Plusz a duraluminum keménysége 3x a sima alumíniumhoz képest, de így is csak maximum 130HB..

Ha töltet tömege, típusa nem változik és növeled a gránát testének tömegét, akkor ugyanaz az impluzus nehezebb tömeget kell repíteni, vagyis kisebb lesz a hatásos gömb sugara.

Igazából a dolgot két irányból lehet megfogni:

  • hogyan tudnám azonos töltettel a repeszek áthatolóképességét növelni>>> Ide az kell, hogy hogy nagyon kemény repeszek keletkezzenek. Ez igazából sokféle módon megoldható, mivel öntött alumíniumba aránylag egyszerűen lehet kemény anyagokat (wolfram, titán-oxid, korund, BN-darabok, CERMET lapokat) ágyazni és akkor ezek repülnek az alumíniumtesttel együtt. A repeszek ekkor kisebb sugáron belül szórodnak.
  • hogyan tudnám azonos töltettel a robbanás sugárát növelni>>> Ide meg azt csinálnám, hogy minimálisra venném a gránát testének tömegét és nem a gránát teste hozná létre a repeszeket, hanem az előzőekben említett, kemény anyagrészek. Ekkor a töltet robbanása során felszabaduló energia maximálisan ezeket a részeket gyorsítaná. Itt célszerű a kisméretű és gömbformájú repeszeket előnyben részesíteni.

Jelen hozzászólás szigorúan ismeretterjesztő jelleggel született
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
@Filter

"Alumínium terén lenne kérdésem.
Tehát lehetséges az hogy az alap alumínium testet kicseréljük egy gránáton, duaralumínium-ra, és ezáltal megduplázzuk a repeszfelhő hatásos átmérőjét? ( Totál kasu vagyok ezen a téren!!!!)
Vagy szükséges egyéb fémipari hókusz-pókusz is hozzá?
Töltet az megegyezik, Hexogén. Grammra-fix.
Tehát a duralu tömegét lehet-e annyival növelni hogy dupla távolságon hozza azt az átütést amit egy sima alu test szilánkja?"

Válaszolok itt - nem találtam anyagos topikot.

A duralumíniumot (2xxx jelű alumínium-réz ötvözet) nehéz alakítani, így a formának egyszerűnek kell lennie. Nem sokkal keményebb (ballisztikailag), mint a sima alumínium. A tömege sem sokkal nagyobb, így azonos töltetű robbanás esetén ugyanakkora impulzus adódna át nagyjából ugyanakkora méretű darabokra és a légellenállás is feltehetően ugyanakkora lenne, tehát nem lenne dupla repeszfelhő átmérő.

Ha töltet tömege, típusa nem változik és növeled a gránát testének tömegét, akkor ugyanaz az impluzus nehezebb tömeget kell repíteni, vagyis kisebb lesz a hatásos gömb sugara.

Igazából a dolgot két irányból lehet megfogni:

  • hogyan tudnám azonos töltettel a repeszek áthatolóképességét növelni>>> Ide az kell, hogy hogy nagyon kemény repeszek keletkezzenek. Ez igazából sokféle módon megoldható, mivel öntött alumíniumba aránylag egyszerűen lehet kemény anyagokat (wolfram, titán-oxid, korund, BN-darabok, CERMET lapokat) ágyazni és akkor ezek repülnek az alumíniumtesttel együtt. A repeszek ekkor kisebb sugáron belül szórodnak.
  • hogyan tudnám azonos töltettel a robbanás sugárát növelni>>> Ide meg azt csinálnám, hogy minimálisra venném a gránát testének tömegét és nem a gránát teste hozná létre a repeszeket, hanem az előzőekben említett, kemény anyagrészek. Ekkor a töltet robbanása során felszabaduló energia maximálisan ezeket a részeket gyorsítaná. Itt célszerű a kisméretű és gömbformájú repeszeket előnyben részesíteni.

Jelen hozzászólás szigorúan ismeretterjesztő jelleggel született
Azért kérdezem....
Annó védelmi poziban voltam. Megszórtak minket gazdagon AGS 17-el.
Kb 10-12 méterre robbanó gránátból kaptam repeszt. Kórház, kivették, majd annyit közöltek hogy ez lengyel fejlesztés, duralu.
Ugye nem kaphattam volna be a repeszt a szovjetből, mert az csak 5-6 méterre terít.
Annyit mondtak hogy az anyag miatt van. A lengyel relatív nagy repeszeket szór ( Lencse méret) 10-12 méteren, a szovjet meg gombostűfej méretűeket 5-6 méteren.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 358
9 959
113
Azért kérdezem....
Annó védelmi poziban voltam. Megszórtak minket gazdagon AGS 17-el.
Kb 10-12 méterre robbanó gránátból kaptam repeszt. Kórház, kivették, majd annyit közöltek hogy ez lengyel fejlesztés, duralu.
Ugye nem kaphattam volna be a repeszt a szovjetből, mert az csak 5-6 méterre terít.
Annyit mondtak hogy az anyag miatt van. A lengyel relatív nagy repeszeket szór ( Lencse méret) 10-12 méteren, a szovjet meg gombostűfej méretűeket 5-6 méteren.
Hol talált el?
 

FilcTroll

Well-Known Member
2017. december 18.
1 757
4 687
113
Városban.

Nálam azért vidéken ehhez lenne pár szava annak a közösségnek aki körbevesz/én sem vagyok teljesen hülye - nyilván nem teljesen letolt a gatya - meg kb. a kutyáim laknának jól első körben azzal aki úgy jönne be hogy most akkor visz valamit engedély nélkül.

Fűtésre visszatérve: Vidéken mikor nincs gáz, akkor is én pl. kimegyek az erdőbe, és még fát sem kell kivágjak, a természetes fluktuáció miatt annyi korhadt - kidőlt fa/ág van fekve, hogy azzal elegerésznénk azért egy ideig.

Ha a sötét jövő bebaszik, más dimenziókban mozog az életminőség vidéken és városban, teljesen.

Kívánom hogy sose basszon be, de azért jobb készülni szerintem.

Persze abban igazad van, hogy van olyan szintű tré, amire nem lehet. Ha Mad Max világ jön teljesen, akkor game over nálunk is, max 2 héttel később.

De talán azért ez nem túl valószínű, s az biztos, ha nagy a tré, szerintem BÁRHOL jobb élni mint Budapesten.
Lassan jöhetne egy kistermelői "prepper" topik. A helyi fórumozók sok tudással bírnak, de minden apró infó még a mi társasházi kertünkben is hasznos lehet.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 842
113
Azért kérdezem....
Annó védelmi poziban voltam. Megszórtak minket gazdagon AGS 17-el.
Kb 10-12 méterre robbanó gránátból kaptam repeszt. Kórház, kivették, majd annyit közöltek hogy ez lengyel fejlesztés, duralu.
Ugye nem kaphattam volna be a repeszt a szovjetből, mert az csak 5-6 méterre terít.
Annyit mondtak hogy az anyag miatt van. A lengyel relatív nagy repeszeket szór ( Lencse méret) 10-12 méteren, a szovjet meg gombostűfej méretűeket 5-6 méteren.
a fizikai háttere ez. Ha kisebb tömeget gyorsítasz ugyanakkora erővel, akkor az messzebb repül.

A hullámvasútakat 80kg-s emberekre tervezik, a katapult-rendszer is ehhez van bekalibrálva.

Volt egy prototípus, ahol a meghajtás sürített levegővel gondolták megoldani (a köteles katapult vagy a lineáris motoros gyorsítást akarták megspórolni). Az ominózus jármű üres tömege 4 tonna és 24 személyes. Ez Európában be lett állítva 80kg-s emberekre. Kínában meg a beüzemelés során felültették a melósok gyerekeit, akik nagyjából 20-30kg súlyúak voltak. A hullámvasútnak volt egy nagyon hosszú egyenes szakasza.

Alapból 1,5G gyorsulás volt belőve. Közben a szerelésnél valamit rosszul állítottak be és az 1,5G helyett lett 2,5G és 24*80=1920kg vs 24*25=600kg eredményezte, hogy szerencsétlen gyerekek 3,2G-s gyorsulást kaptak. Mire visszaért a jármű, volt 24 eszméletlen, fül- és orrvérzős gyerkőc, bevérzett szemekkel.

Ennyit számít a tömeg...
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
a fizikai háttere ez. Ha kisebb tömeget gyorsítasz ugyanakkora erővel, akkor az messzebb repül.

A hullámvasútakat 80kg-s emberekre tervezik, a katapult-rendszer is ehhez van bekalibrálva.

Volt egy prototípus, ahol a meghajtás sürített levegővel gondolták megoldani (a köteles katapult vagy a lineáris motoros gyorsítást akarták megspórolni). Az ominózus jármű üres tömege 4 tonna és 24 személyes. Ez Európában be lett állítva 80kg-s emberekre. Kínában meg a beüzemelés során felültették a melósok gyerekeit, akik nagyjából 20-30kg súlyúak voltak. A hullámvasútnak volt egy nagyon hosszú egyenes szakasza.

Alapból 1,5G gyorsulás volt belőve. Közben a szerelésnél valamit rosszul állítottak be és az 1,5G helyett lett 2,5G és 24*80=1920kg vs 24*25=600kg eredményezte, hogy szerencsétlen gyerekek 3,2G-s gyorsulást kaptak. Mire visszaért a jármű, volt 24 eszméletlen, fül- és orrvérzős gyerkőc, bevérzett szemekkel.

Ennyit számít a tömeg...
Annó ebből volt is probléma...
A franci sereg 100-120-kg-ra számolt egy katonát mindennel....
Aztán jöttek a légiósok, 100-120kg alapsúly-al, fürdőnadrágban, papucsban...
Néztek ránk bután.
De ha ennyit engedélyeztek?
Aztán levették rólunk gyorsan a súlykorlátozást :)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 872
113
Lassan jöhetne egy kistermelői "prepper" topik. A helyi fórumozók sok tudással bírnak, de minden apró infó még a mi társasházi kertünkben is hasznos lehet.
Majd eljársz faluba bazseválni egy fél-zacskó babért; vagy lakodalmazni, és ott annyit enni, ami a következő buliig kitart. Ez kb. a leghasznosabb társasházi túlélés. Nem azt a képességet kell növelni, ami nincs, vagy semmi feltétele sincs.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 040
113
Szerintem, mivel nem haditechnika, esetleg privátban lehet, ott is lehet többeket bevenni a beszélgetésbe, meg többen hozzászólni. Mert elég messzire menne a dolog -szerintem.
A Beszélgető-ben --tudtommal:"Kötetlen beszékgetések..."-- bármi lehet, nem kell haditechnikának lennie!

.
 

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 537
8 831
113
 

Raszputyin

Well-Known Member
2022. február 20.
1 587
4 826
113
a fizikai háttere ez. Ha kisebb tömeget gyorsítasz ugyanakkora erővel, akkor az messzebb repül.

A hullámvasútakat 80kg-s emberekre tervezik, a katapult-rendszer is ehhez van bekalibrálva.

Volt egy prototípus, ahol a meghajtás sürített levegővel gondolták megoldani (a köteles katapult vagy a lineáris motoros gyorsítást akarták megspórolni). Az ominózus jármű üres tömege 4 tonna és 24 személyes. Ez Európában be lett állítva 80kg-s emberekre. Kínában meg a beüzemelés során felültették a melósok gyerekeit, akik nagyjából 20-30kg súlyúak voltak. A hullámvasútnak volt egy nagyon hosszú egyenes szakasza.

Alapból 1,5G gyorsulás volt belőve. Közben a szerelésnél valamit rosszul állítottak be és az 1,5G helyett lett 2,5G és 24*80=1920kg vs 24*25=600kg eredményezte, hogy szerencsétlen gyerekek 3,2G-s gyorsulást kaptak. Mire visszaért a jármű, volt 24 eszméletlen, fül- és orrvérzős gyerkőc, bevérzett szemekkel.

Ennyit számít a tömeg...

Napokban láttam ilyen Slingshot-os videókat, és arra gondoltam, hogy nem felelőtlenség-e egyszerű, felkészítetlen civileket ekkora gyorsulásnak kitenni?
A leírás szerint 120 méter magasra lövik ki őket 3-5G gyorsulással.
Azért ez nem semmi.
Ha megfigyelitek, akkor a csúzli a felső holtpontot elérve fejjel lefelé fordítja a benne ülőket, tehát ha 5G-vel meg felfelé kilövéskor, akkor a visszaforduláskor kb. 3G-vel esik, ráadásul fejjel lefelé. Ez azért durva.
Megkockáztatom azt a kijelentést, hogy ez kb. vadászpilóta szintű terhelés (?). Különbség viszont, hogy a vadászpilóták speciális G-ruhában viselnek el ekkora gyorsulásokat, nem pedig utcai ruhában...
Mi a véleményetek?



 
Status
Not open for further replies.