Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest

Ez egy jó előadás.

Az első pár mondatában ott van az, aminek hiányát érzem mindenféle területen.
A mai HR marketing hülyeségben átitatott világban egyszerűen nem divat 10-20 évet egy helyen dolgozni.
De kérem én, akkor elmélyült ismeretek honnan jönnek komoly dolgok tervezéséhez?
Mert ilyen komplex dolgokat, ha egy előző mérnök generáció nem magyarázza el, tanítja meg, akkor a seggéből nem húzza elő vagy szopja ki az ujjából az ember.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 204
61 226
113
Az első pár mondatában ott van az, aminek hiányát érzem mindenféle területen.
A mai HR marketing hülyeségben átitatott világban egyszerűen nem divat 10-20 évet egy helyen dolgozni.
De kérem én, akkor elmélyült ismeretek honnan jönnek komoly dolgok tervezéséhez?
Mert ilyen komplex dolgokat, ha egy előző mérnök generáció nem magyarázza el, tanítja meg, akkor a seggéből nem húzza elő vagy szopja ki az ujjából az ember.
Pár éve olvastam egy cikket arról, hogy a jövő már nem a nyugdíjas állásoké, hanem a munkavállalók egymással versengő jolly joker szabadúszók, akik kvázi egymástól különálló projektekként sajátítanak el különféle alkalmi szaktudást, amit egy adott ideig, egy adott helyen alkalmaznak. Majd továbbállnak. És, hogy ez milyen jó lesz.

Ismerős? Igen, a fogyasztói társadalom számára ideális, eldobható termék szintre le-avanzsált humán erőforrás leírása ez.
Másik végéről megfogva: ha mindenhol csak egy számunkra tetszőleges időt töltünk és mindenki össze-vissza cselleneg a munka világában, vajon miféle komoly szaktudás és elvárható érdemi hozzáadott érték keletkezik így?
Megint másik oldalról megvilágítva: a multikulti-corporate világ standardizált box irodáiban a kis fogaskerék operátorok a teljes összekép csak egy kis szeletét látják, ez a gyorsan betanítható - gyorsan elveszíthető - gyorsan pótolható dilettánsok világa. Ez van már most is.
Könyörgöm a vezetésnek, hogy adjon át a mérnökség szaktudást a vevőket kiszolgáló nagy létszámú fulfillment csapatnak, mivel ők vannak a frontvonalban, mi meg - névleg - egy piacvezető szakcég vagyunk.
Szó sem lehet róla! Utaltam rá, hogy a nagy fluktuáció egyik oka a teljes érdektelenség, a nulla összkép miatt a fiatalok (és ez már az e tekintetben amúgy is necces huszonéves milleniál korosztály!) a exceltábla tologató munkakört nagyon hamar elunják és átmennek a szomszéd tökugyanilyen shared service munkakörbe, mert amúgy fingjuk sincs, hogy mit és miért csinálnak egész nap.
De mi a céges bullshit szerint lojalitást várunk el mindenkitől, meg, hogy "érezzék a terméket". Az 50+ fős csapatból most kb 45-48 embernek igazából fogalma sincs arról mivel foglalkozik egész nap. Az "átlagéletkor" mostanra kb 2 év. Én már több, mint 12 éve vagyok a cégnél és csak itt sem egy helyen voltam mérnök, mert a gőzturbinaszervíztől a gázturbina összeszerelésen át, a gázmotor tervezéstől a gázmotor szervízig körbejártam a témát. És még ez is kevés.

Szóval a szarból erénykovácsolás minősített esete, amikor a "szakemberek" üdvözlik az új módit, hogy az ósdi, begyepesedett régi nyugdíjas munkakörök avittas világát szépen átveszi a modern és progresszív mindent is csináló, de semmihez sem értő, úgynevezett félműveltek kora.

A műszaki termékfejlesztésben arra hagyatkoznak, hogy az iparági standardizáció már elért egy olyan magas fokot, hogy lényegében már minden megoldásra van legókocka, csak össze kell rakni a kívánt dolgot, de abban is majd besegít az AI. Azaz nem kell már igazi, elmélyült mérnöki tapasztalat és átfogó szaktudás.
Nos, ez pont olyan, mint a zeneipar által a gyors haszonszerzés reményében algoritmusok által lebutított és középszerűvé degradált, egykaptafára készülő slágerek gyártása. Egyre kevesebb a variancia, a gyors és biztos reményében egyre jobban szorulunk be a biztonságos, de érdektelen sarokba.

Holott az innováció alapja az asszociáció, az absztrakt látásmód, ami mindig valami "műfajidegenből" meríti a továbbhaladáshoz az ötletet. De ehhez az kell, hogy a fejlesztő széles látókörrel és alapos, csak egy emberöltő alatt felhalmozató komplex tudásbázissal rendelkezzen, ahol az alkotói magabiztosságát a felhalmozott szaktudás segíti, de mégse válik az illető egysíkú szakbarbárrá.
Mert van nekem kint ausztriában pár olyan idős kollegám is, aki már több mint harminc éve(!) van ugyanabban a mérnöki munkakörben és ül ugyanannál az asztalnál.
Hát ez sem túl jó, láttuk is, hogy egy új típusú rendszer fejlesztésekor mennyire merev volt a látásmódjuk. Ők ugyanis hiába vannak egyetlen helyen kitartóan, évtizedekkel ezelőtt már maximalizálták a szakismereteiket, a világ meg elhaladt mellettük.

És itt jön a lényeg. A modern fejlesztőcégek esetében a kis vállalkozások nem képesek annyiféle munkakört biztosítani, ami egy munkavállalónak elégséges hosszútávon a szakismeretei bővítéséhez. A nagy multik meg annyira szétszabdalják a folyamataikat, hogy ott meg mindenkinek korlátolt a saját hatásköre, így nem látja át az egész képet.
És emiatt van az is, hogy a fejlesztési csapat teljesen el van izolálva a szervíztől, de már a gyártástól is!
Így a visszajelzés már nem épül be a termékbe. Az új termékekért felelős csapat egy elefántcsont toronyban alkotja a jóformán legyárthatatlan és szervizelhetetlen dizájnokat és nagyon elégedett magával. Ez persze régen sem volt másképp, nekem most elsőre, klasszikus példának a MiG-21-es szerelhetősége ugrik be, de napjainkban is ezernyi rossz példát lehet hozni az élet számos területéről.

És ki az, aki ezt egy az egyben átlátja? Aki már körbejárta a szakágat a tervezéstől a gyártáson át a szervízig. És mondjuk máshonnan is vannak ismeretei.
Na ez az, ami nem lesz meg, ha mindenki csak egy kicsit kóstól bele mindenféle ebbe-abba és totál nem konzekvens, amit egymás után csinál.
 
K

Kopi2000

Guest
Pár éve olvastam egy cikket arról, hogy a jövő már nem a nyugdíjas állásoké, hanem a munkavállalók egymással versengő jolly joker szabadúszók, akik kvázi egymástól különálló projektekként sajátítanak el különféle alkalmi szaktudást, amit egy adott ideig, egy adott helyen alkalmaznak. Majd továbbállnak. És, hogy ez milyen jó lesz.

Ismerős? Igen, a fogyasztói társadalom számára ideális, eldobható termék szintre le-avanzsált humán erőforrás leírása ez.
Másik végéről megfogva: ha mindenhol csak egy számunkra tetszőleges időt töltünk és mindenki össze-vissza cselleneg a munka világában, vajon miféle komoly szaktudás és elvárható érdemi hozzáadott érték keletkezik így?
Megint másik oldalról megvilágítva: a multikulti-corporate világ standardizált box irodáiban a kis fogaskerék operátorok a teljes összekép csak egy kis szeletét látják, ez a gyorsan betanítható - gyorsan elveszíthető - gyorsan pótolható dilettánsok világa. Ez van már most is.
Könyörgöm a vezetésnek, hogy adjon át a mérnökség szaktudást a vevőket kiszolgáló nagy létszámú fulfillment csapatnak, mivel ők vannak a frontvonalban, mi meg - névleg - egy piacvezető szakcég vagyunk.
Szó sem lehet róla! Utaltam rá, hogy a nagy fluktuáció egyik oka a teljes érdektelenség, a nulla összkép miatt a fiatalok (és ez már az e tekintetben amúgy is necces huszonéves milleniál korosztály!) a exceltábla tologató munkakört nagyon hamar elunják és átmennek a szomszéd tökugyanilyen shared service munkakörbe, mert amúgy fingjuk sincs, hogy mit és miért csinálnak egész nap.
De mi a céges bullshit szerint lojalitást várunk el mindenkitől, meg, hogy "érezzék a terméket". Az 50+ fős csapatból most kb 45-48 embernek igazából fogalma sincs arról mivel foglalkozik egész nap. Az "átlagéletkor" mostanra kb 2 év. Én már több, mint 12 éve vagyok a cégnél és csak itt sem egy helyen voltam mérnök, mert a gőzturbinaszervíztől a gázturbina összeszerelésen át, a gázmotor tervezéstől a gázmotor szervízig körbejártam a témát. És még ez is kevés.

Szóval a szarból erénykovácsolás minősített esete, amikor a "szakemberek" üdvözlik az új módit, hogy az ósdi, begyepesedett régi nyugdíjas munkakörök avittas világát szépen átveszi a modern és progresszív mindent is csináló, de semmihez sem értő, úgynevezett félműveltek kora.

A műszaki termékfejlesztésben arra hagyatkoznak, hogy az iparági standardizáció már elért egy olyan magas fokot, hogy lényegében már minden megoldásra van legókocka, csak össze kell rakni a kívánt dolgot, de abban is majd besegít az AI. Azaz nem kell már igazi, elmélyült mérnöki tapasztalat és átfogó szaktudás.
Nos, ez pont olyan, mint a zeneipar által a gyors haszonszerzés reményében algoritmusok által lebutított és középszerűvé degradált, egykaptafára készülő slágerek gyártása. Egyre kevesebb a variancia, a gyors és biztos reményében egyre jobban szorulunk be a biztonságos, de érdektelen sarokba.

Holott az innováció alapja az asszociáció, az absztrakt látásmód, ami mindig valami "műfajidegenből" meríti a továbbhaladáshoz az ötletet. De ehhez az kell, hogy a fejlesztő széles látókörrel és alapos, csak egy emberöltő alatt felhalmozató komplex tudásbázissal rendelkezzen, ahol az alkotói magabiztosságát a felhalmozott szaktudás segíti, de mégse válik az illető egysíkú szakbarbárrá.
Mert van nekem kint ausztriában pár olyan idős kollegám is, aki már több mint harminc éve(!) van ugyanabban a mérnöki munkakörben és ül ugyanannál az asztalnál.
Hát ez sem túl jó, láttuk is, hogy egy új típusú rendszer fejlesztésekor mennyire merev volt a látásmódjuk. Ők ugyanis hiába vannak egyetlen helyen kitartóan, évtizedekkel ezelőtt már maximalizálták a szakismereteiket, a világ meg elhaladt mellettük.

És itt jön a lényeg. A modern fejlesztőcégek esetében a kis vállalkozások nem képesek annyiféle munkakört biztosítani, ami egy munkavállalónak elégséges hosszútávon a szakismeretei bővítéséhez. A nagy multik meg annyira szétszabdalják a folyamataikat, hogy ott meg mindenkinek korlátolt a saját hatásköre, így nem látja át az egész képet.
És emiatt van az is, hogy a fejlesztési csapat teljesen el van izolálva a szervíztől, de már a gyártástól is!
Így a visszajelzés már nem épül be a termékbe. Az új termékekért felelős csapat egy elefántcsont toronyban alkotja a jóformán legyárthatatlan és szervizelhetetlen dizájnokat és nagyon elégedett magával. Ez persze régen sem volt másképp, nekem most elsőre, klasszikus példának a MiG-21-es szerelhetősége ugrik be, de napjainkban is ezernyi rossz példát lehet hozni az élet számos területéről.

És ki az, aki ezt egy az egyben átlátja? Aki már körbejárta a szakágat a tervezéstől a gyártáson át a szervízig. És mondjuk máshonnan is vannak ismeretei.
Na ez az, ami nem lesz meg, ha mindenki csak egy kicsit kóstól bele mindenféle ebbe-abba és totál nem konzekvens, amit egymás után csinál.
Szerintem nem lenne baj, ha a mernoki csapatok egy-egy helyen egy projektet visznek vegig. Mivel nincs ket egyforma munka, ezert hosszu tavon eleg sok szakmai tapasztalatot lehet megszerezni. Tobb gyarto cegnel latom, hogy a kreativ, fejleszto mernoki munkat kiszervezik. Ez foleg ott hatekony, ahol a mindennapokban a termeles es az uzemben tartas a jelentos tevekenyseg. Megfigyeltem, hogy a legtobb helyen az uzemelteto mernok jol elboldogul a mindennapi feladatokkal, de a fejlesztesekhez kapcsolodo tevekenysegeket nem erti, nincs gyakorlata benne, nincs hozza jogosultsaga sem.... Na ilyenkor jonnek jol a vandorlo metnokok, akik igenybe vehetok ezekre a feladatokra....
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 204
61 226
113
Szerintem nem lenne baj, ha a mernoki csapatok egy-egy helyen egy projektet visznek vegig. Mivel nincs ket egyforma munka, ezert hosszu tavon eleg sok szakmai tapasztalatot lehet megszerezni. Tobb gyarto cegnel latom, hogy a kreativ, fejleszto mernoki munkat kiszervezik. Ez foleg ott hatekony, ahol a mindennapokban a termeles es az uzemben tartas a jelentos tevekenyseg. Megfigyeltem, hogy a legtobb helyen az uzemelteto mernok jol elboldogul a mindennapi feladatokkal, de a fejlesztesekhez kapcsolodo tevekenysegeket nem erti, nincs gyakorlata benne, nincs hozza jogosultsaga sem.... Na ilyenkor jonnek jol a vandorlo metnokok, akik igenybe vehetok ezekre a feladatokra....
Tegyük fel, hogy a világ összes mérnöke varázsütésre elkezdene égni a vágytól, hogy önnön ismereteinek szélesítése céljából átlag 3-5 évente új mérnöki területen próbálja ki magát.
Teljesen életszerűtlen.
Onnantól fogva ugyanis, hogy megszereznek egy munkaköri tapasztalatot, igyekeznek addig megmaradni ott, amíg lehet és érdemes is, hiszen magától senki se szeret az ismeretlenbe ugrani. A biztos napi rutin stabil, stresszmentes hátteret és egzisztenciát ad, még ha nem is bővül így a látókör.
És a munkáltatók? Hát ők se rendelkeznek az összes munkafolyamattal a tervezéstől a gyártáson és az üzemeltetésen át a szervízig, hogy boldogan rotáltassák az embereiket.
Amúgy sem biztos, hogy mindenki jó mindenre.

Éppen ezért lenne jó, hogy az emberek helyett az információ áramolna megfelelően, de mert mindenki a maga munkautasításaival, munkarutinjával, szokásjogaival operál, így nem tesz fel kérdéseket.
Egy tervező annak örül, ha a terve megfelel a tervezési utasításnak. A legtöbb ilyen eleve csak a gyárthatóságig, összeszerelhetőségig van validálva, de így is elég felszínesen.
A gyártástámogató mérnökök a gyártókapacitás napi lehetőségeihez képest szabják át a terveket, de, hogy ebből mi jut vissza a tervezéshez, az attól függ, hogy mennyire értik egymás nyelvét, metódusait ezek ketten. Már itt gond, ha költséghatékonysági okokból a tervező és a gyártó nem egy helyen, mi több, nem is egy cégen belül van.

De a gond az, hogy a legtöbbször a beüzemelő és persze a szervíz is más. Az ő gondjaik meg aztán végképp nem épülnek be sem a gyártásba, sem a tervekbe.
Mert a tervező a komplett kész rendszert álmodja össze.
Ő úgy tetris-ezi, forgatja össze a komponenseket, hogy az adott helyre minden bepasszoljon.
A gyártás ezt ott módosítja, ahol az egyszeri összeszerelés folyamata igényli, de jobban már nem nyúl bele, a lényeg, hogy meglegyen a valós összeszerelési sorrend. Ők csak egyszer kell, hogy összerakják a rendszert.
Azonban a szervíz az, akinél lecsapódik, hogy mely komponens az, amit sokat kell ki- és beszerelni, akkor is, ha miatta bontani kell minden mást is.

Nálunk volt olyan, hogy a projektmérnök megoldotta, hogy ahová eredetileg két gázmotort adtunk el, ő oda eladott hármat. Ő jutalmat kapott. A tervező megoldotta, hogy ez méretéből adódóan kivitelezhető, a gyártó megoldotta, hogy ezen a szűk helyen hogyan legyen összeszerelve a három gép összes rendszere, majd az üzem során kiderült, hogy a kettő helyén három gép annyi hőt generál, ami megolvasztja a gyújtásdobozok és kopogásérzékelők műanyag házait. Amelyek a helyhiány miatt vaskos csövek alatt futnak végig. A sűrű cseréikhez bontani kellene mindent, de a nagy és az örökkévalóságig odatervezett, amúgy sértetlen elemek állandó bontogatása a kisebbek kedvéért igen drága mulatság. És persze folyton állnak a gépek.
A vevő örjöng. Ez a probléma ugyanis a terveken még nem volt rajta. A tervező és a projektes közölte, eddig ezzel nem volt probléma...máshol.
 
M

molnibalage

Guest
Nyilván, minden országban vannak ilyen buták, de az USA-ban az a gyanúm hogy több mint itthon.
Ne gondold... Egészen döbbenetes itthon is az arány.

Én csak azt nem értem hogy aki ennyire sügér az miért szavazhat?!
Mert jobb ötlete senkinek nem volt, hogy meglegyen a választásnak legalább az illúziója.

Lehetek szemét? Egyes tök intelligensnek látszó emberek nemhcsakhogy elfogadják a ner-t, hogy ez van, de egyesen leborulnak a teljesítményük előtt.
Persze azt már nem tudom, hogy fizetett idióták, vagy tényleg maguktól ennyire olyanok, amilyenek. Mert túl sokszor az egyetlen érvük az, hogy "de hát a másik". Amikor ez már óvodában sem volt érv, de egy ner szavazónál a jelek szerint az...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 915
24 604
113
de hát a másik"
Az ovodában természetesen nem érv. Viszont amikor A és B között kell (mert kell) választani, akkor ez az érv abszolút valid.
De már mondva volt vala. Csinálj jobbat, a ner szavazóinak a fele tuti megy hozzád.
De amíg ez a két választás van, addig a de a másik még ennél is rosszabb, működő érv
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 910
15 434
113
Az ovodában természetesen nem érv. Viszont amikor A és B között kell (mert kell) választani, akkor ez az érv abszolút valid.
De már mondva volt vala. Csinálj jobbat, a ner szavazóinak a fele tuti megy hozzád.
De amíg ez a két választás van, addig a de a másik még ennél is rosszabb, működő érv

Az a helyzet, hogy épeszű ember akkor sem szavazna az ilyen Fegyőr-Makizaj-Fletó-karigeri-párizsiskeménylegènyből, tölteléknek harmadvonalbeli, a kiadott kommünikét súgógépről felolvasó vidéki szélhámosokból, faszverő/áfacsaló dékásokból, megélhetési jobbikosokból, meg a szadesz arrogáns, fullkretén ifitagozatból álló ellenzékre, ha a tv 7/24-ben élőben közvetítené, hogy Orbán sátánista szertartás keretében csecsemőket áldoz máglyán a gonosznak a Kossuth téren.

Van egy full tehetségtelenekből álló banda akinek csak az fáj, hogy a régi jóelvtársas rendszernek, amiben ők, csak ők érvényesülhettek, egyszerűen vége lett, velük szemben meg létrejött egy kormányképes, nagyon jól meg is szervezett és ezt a régi bandát könyörtelenül lezúzó politikai erő… piszok nehéz választás, tényleg.
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 227
4 583
113
És az Ukránok hány szabadságra vágyó népet terrorizáltak ? A Lengyeleket ? Hallottál-e a Volhíniai mészárlásról ? És az antiszemitizmusuk ? És a magyarellenes ámokfutásuk, és nyílt szónoklataik, az Ukrán Kormány szintjén ?
Mondjuk ezek az oroszokra is igaz kijelentések, a magyarellenességük is megvolt a II.VH után, némileg joggal...
Lengyelek terrorizálása, mészárlások (Katyin), antiszemitizmus (az Övezet létrehozása) mind-mind jelen volt az orosz történelem során.
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 544
13 592
113
Mondjuk ezek az oroszokra is igaz kijelentések, a magyarellenességük is megvolt a II.VH után, némileg joggal...
Lengyelek terrorizálása, mészárlások (Katyin), antiszemitizmus (az Övezet létrehozása) mind-mind jelen volt az orosz történelem során.

Az átlag Orosz a vengrijt nyegrinek érti félre :D

A Lengyelek terrorizálását és az antiszemitizmust még a Németek is művelték.

Sem az Ukránok, sem az Oroszok pártját nem kell fogni, verekedjenek meg egymással.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 971
19 294
113
De a gond az, hogy a legtöbbször a beüzemelő és persze a szervíz is más. Az ő gondjaik meg aztán végképp nem épülnek be sem a gyártásba, sem a tervekbe.
Mert a tervező a komplett kész rendszert álmodja össze.
Ő úgy tetris-ezi, forgatja össze a komponenseket, hogy az adott helyre minden bepasszoljon.
A gyártás ezt ott módosítja, ahol az egyszeri összeszerelés folyamata igényli, de jobban már nem nyúl bele, a lényeg, hogy meglegyen a valós összeszerelési sorrend. Ők csak egyszer kell, hogy összerakják a rendszert.
Azonban a szervíz az, akinél lecsapódik, hogy mely komponens az, amit sokat kell ki- és beszerelni, akkor is, ha miatta bontani kell minden mást is.
A Toyota módszer ezeket anno megoldotta, kérdés mára mi marad ebből, mert a Lean is olyan lett mint a SCRUM, mindenhol ott a minősített vizsgázott szakember, de a gyakorlatban mégis csak pár külsőség adott, és minden megy úgy mintha ezek a módszertanok nem is léteznének...
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 915
30 686
113
Tehát csak tisztázzuk: Az, hogy tizede százada akkora termésátlagokkal akarunk termelni, és az, hogy GMO-zunk az beza két külön dolog.
Lehet 1900-as mezőgazdaságot folytatni. Csak akkor az ország élelmezéséhez a lakosság 30%-a kellett. Most nincs 3...
A tanulságot levonni....
Azóta azért más a világ. Az extraprofitkényszerképzet megrontja a mezőgazdaságot.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 066
10 210
113
M

molnibalage

Guest
@hendrick

Az élelmiszereknél is valamiféle áll/tetőzés van kb. 3-4 hete, sőt, egyes helyeken akcióztak is.
A magasabb áron, mintha rájuk rohadt volna a cucc.

Az Allé SPAR és a Corvin alatti Príma kb. egy áron adta azonos termékeit.
Múlt héten egyes termékeknél a Príma hirtelen 20-30%-kal olcsóbb volt.

Lehet, hogy elkezdte éreztetni hatását a kevesebb fogyasztás és akkor engedni kell a profitból. Ki tudja.
Béka perspektívából nehéz megítélni, de user experience és élelmiszereknél is ezt látom.
 
T

Törölt tag 1711

Guest
"érdekes" ábra egy szlovák instant leves hátuljáról, eszerint egy cézár saláta több co2-t termel, mint egy spagetti...
Ssm6JJt.jpg