Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

OhioNurse

Well-Known Member
2020. szeptember 14.
1 535
8 884
113
☝️ A Stadionozós, és ötmillióéhezőországázós olvasóim figyelmébe!

A Magyarország - Olaszország Nemzetek Ligája mérkőzésre néhány óra alatt az összes jegy elfogyott. ‼️

‼️ Igen, mind a 67.000 !!!

Nem, nem Mészáros és Tiborcz vette meg az egészet, nem is fizetett statisztákkal lesz teleültetve, hanem MINKET MAGYAROKAT
valóban érdekel a foci.
...
Fociláz Magyarországon. 200 ezer jegyigénylés érkezett 10 óra alatt az olaszok elleni meccsre. ☝️⚽
...
via fb
 
K

Kopi2000

Guest
Szerintem Magyarországon a cigókon kívül a gyakorló keresztények között van még a legtöbb nagycsaládos. A velem egykorú barátaim között is van már nem egy vagy kettő, akiknél 3 vagy akár 4 gyerek is van, pedig még egyikük sincs 40. De ismerek jó pár olyan családot is, ahol 5 vagy 6 gyerek is van.
(Van egy 8 gyerekes is, mondjuk ott már asszem a mennyiség a minőség rovására ment...)

Ha te nem nagyon ismersz nagycsaládosokat, az vszeg azért van, mert messziről kerülöd a templomokat. ;)
Az egész populáció termékenységi rátáját szerintem pont a liberális-ateista tömegek húzzák le.
(persze nyilván, kivételek ott is akadnak, ahogy mindenütt)
Ertem en mire celzol, de a valosag az, hogy az ilyen nemvedekezo, vallaskarosultak -isten adja alapon- az egesz tarsadalomban egy igen marginalis reteget erintenek. En is ismerek, sot joba is vagyok egy ilyen csaladdal, ott 4 gyerek van, de minden pozitiv tulajdonsaguk mellett rajuk is vonatkozik a bejegyzesem elejen leirt jelzo. En tisztelem oket, bar nem tudok az eletuk ezen reszevel azonosulni.

Egyebkent nemcsak az atlag liberalisoknal nem szuletik eleg gyerek, hanem az atlag fideszes drukkereknel sem. A sulyat tekintve a ket tabor kitakarja a lakossag tulnyomo reszet, legalabbis szerintem...

Pld. nekem 2 fiam van a volt nejemtol, de a baratnomnek, aki rendszeresen templomba jar, inkabb megszokasbol, csak egy van a volt ferjetol....
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Szerintem Magyarországon a cigókon kívül a gyakorló keresztények között van még a legtöbb nagycsaládos. A velem egykorú barátaim között is van már nem egy vagy kettő, akiknél 3 vagy akár 4 gyerek is van, pedig még egyikük sincs 40. De ismerek jó pár olyan családot is, ahol 5 vagy 6 gyerek is van.
(Van egy 8 gyerekes is, mondjuk ott már asszem a mennyiség a minőség rovására ment...)

Ha te nem nagyon ismersz nagycsaládosokat, az vszeg azért van, mert messziről kerülöd a templomokat. ;)
Az egész populáció termékenységi rátáját szerintem pont a liberális-ateista tömegek húzzák le.
(persze nyilván, kivételek ott is akadnak, ahogy mindenütt)

Mi most tervezzük a 3.-at de nem igazán tartom magam túl nagy kereszténynek.
Legnagyobb családos ismerősnek 6 gyereke van, ő azt mondta az Orbán miatt, mert azt mondta szülni kell (természetesen humorizált, egyszerűen nagy családot akart és az asszony partner volt benne, end of story).

Libsik közül kedvencem az egyik ismerős aki már négyszer kiment Németországba, mert Orbánisztánban ő nem tud megélni (mióta ismerem legalább 20 munkahelye volt, de legalább el is van adósodva), mind a négyszer 1 hónapon belül kirúgták, most nagy duzzogva felvették a Babavárót, miután tavaly elutasították, mert mi az, hogy nekik házasodniuk kell...
 
M

molnibalage

Guest
Az egész populáció termékenységi rátáját szerintem pont a liberális-ateista tömegek húzzák le.
Egész egyszerűen csodálatos, hogy milyen szavakat sikerült szitokszóként használni úgy, hogy közevetlen környezetemben akiket ismerek egyik sem vallásos.
A liberális szót meg kb. értelem nélkül használja a tömegek nagy része. Nos, az egyesek által mélyen megvetett fővárosi / agglo műszaki értelmisége körben akinek gyereke van, mindnek kettő van vagy úton van a 2.
Tudtommal senki sem vallásos.

De értjük, sikerült megint jót ragelni egyet.
De esetleg azt is vizsgálhatnád a fenenagy szociáldarwinizmusban, hogy akkor ki és milyen életkörülmények között neveli őket és mire.
 
K

kamm

Guest
Semmiféle fóbia nincs.
De abban az országban, ahol nincs oktatási minisztérium és a belügyhöz, a rendvédelem mellé van betéve, kb. indikátora annak, hogy mi és hogyan van kezelve. Ez az egész védhetetlen.
Mondjuk az szamomra is teljesen erthetetlen volt. Eloszor abban biztam, hogy ez aamolyan intervention, majd Sanyi bacsi hiresen szolid stilusa rendet vag a sok miniszteriumi lehuto kozott, es utana uj vezetovel, tiszta lappal indul az elatkozott miniszterium, de egyelore semmi jele ilyesminek. :(
 
  • Tetszik
Reactions: enzo

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 113
2 952
113
Szerintem Magyarországon a cigókon kívül a gyakorló keresztények között van még a legtöbb nagycsaládos. A velem egykorú barátaim között is van már nem egy vagy kettő, akiknél 3 vagy akár 4 gyerek is van, pedig még egyikük sincs 40. De ismerek jó pár olyan családot is, ahol 5 vagy 6 gyerek is van.
(Van egy 8 gyerekes is, mondjuk ott már asszem a mennyiség a minőség rovására ment...)

Ha te nem nagyon ismersz nagycsaládosokat, az vszeg azért van, mert messziről kerülöd a templomokat. ;)
Az egész populáció termékenységi rátáját szerintem pont a liberális-ateista tömegek húzzák le.
(persze nyilván, kivételek ott is akadnak, ahogy mindenütt)

Miért derogál manapság a guglin utánanézni az adatoknak mielőtt felhomályosítanánk másokat.
Európában a legrosszabb "human fertility rate" bosznia, görög, moldova, olasz, ciprus, spanyol, portugál.
Ezek közül melyik a híresen liberális-ateista?

 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
Ertem en mire celzol, de a valosag az, hogy az ilyen nemvedekezo, vallaskarosultak -isten adja alapon- az egesz tarsadalomban egy igen marginalis reteget erintenek.

Nah, megnyilatkozott a liberális tolerancia... Amelyik ugye híresen elfogadja a nézőpontok különbözőségét, értéknek tartja a sokszínűséget, köztük a vallásit is, ugye... Gratulálok, a stílus téged minősít.

Csak halkan jegyzem meg, akiket ismerek, ott kb mindenhol tudatos döntés volt a gyerekvállalás. Tervezték, vágyták, akarták ezeket a gyerekeket, és hajlandóak voltak érte áldozatot is hozni. És igen, szerencsére vannak még emberek, akik fontosabbnak tartják, hogy legyenek a jövő generációkban is becsületes, jólnevelt hazafiak, mint hogy meglegyen a 3. autó, meg kacsalábon forgó villa, és Bahamákra járás... Tudod, ez is a társadalmi felelősségvállalás egy formája...
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
Egész egyszerűen csodálatos, hogy milyen szavakat sikerült szitokszóként használni úgy, hogy közevetlen környezetemben akiket ismerek egyik sem vallásos.
A liberális szót meg kb. értelem nélkül használja a tömegek nagy része. Nos, az egyesek által mélyen megvetett fővárosi / agglo műszaki értelmisége körben akinek gyereke van, mindnek kettő van vagy úton van a 2.
Tudtommal senki sem vallásos.

De értjük, sikerült megint jót ragelni egyet.
De esetleg azt is vizsgálhatnád a fenenagy szociáldarwinizmusban, hogy akkor ki és milyen életkörülmények között neveli őket és mire.

Már bocs, de 2 gyerek az semmi... Az az alap kéne kb. legyen. Egyébként nem a 2 gyerekesekről beszélek, hanem a nagycsaládosokról.
Egyébként magam is fővárosi műszaki értelmiségi lennék... És az ismerősök között is van sok hasonló, tipikusan minimum egydiplomás értelmiségi mind. Mind főváros/agglomeráció.

Gyanítom az van, hogy mivel nem vagy vallásos, ezért nem ismersz vallásos embereket, egyszerűen nem az ő köreikben mozogsz. Szerintem így nem is tudsz róluk érdemben nyilatkozni.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and aquarell

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 428
3 745
113
Miért derogál manapság a guglin utánanézni az adatoknak mielőtt felhomályosítanánk másokat.
Európában a legrosszabb "human fertility rate" bosznia, görög, moldova, olasz, ciprus, spanyol, portugál.
Ezek közül melyik a híresen liberális-ateista?

Én nem országokról nyilatkoztam, hanem vallási csoportokról (vegyük az ateizmust is vallásnak most). Minden országban sokféle ember él, nem lehet kijelenteni, hogy pl. a görögöknél vagy a spanyoloknál mindenki hűde gyakorló keresztény lenne.

(Egyébként a gyerekkori közösségem 13 tagjának összesen 36 tesója volt... ez átlag 3,77 gyerek/család. Tudom, semmit nem jelent.)
 
  • Tetszik
Reactions: enzo
K

Kopi2000

Guest
Nah, megnyilatkozott a liberális tolerancia... Amelyik ugye híresen elfogadja a nézőpontok különbözőségét, értéknek tartja a sokszínűséget, köztük a vallásit is, ugye... Gratulálok, a stílus téged minősít.

Csak halkan jegyzem meg, akiket ismerek, ott kb mindenhol tudatos döntés volt a gyerekvállalás. Tervezték, vágyták, akarták ezeket a gyerekeket, és hajlandóak voltak érte áldozatot is hozni. És igen, szerencsére vannak még emberek, akik fontosabbnak tartják, hogy legyenek a jövő generációkban is becsületes, jólnevelt hazafiak, mint hogy meglegyen a 3. autó, meg kacsalábon forgó villa, és Bahamákra járás... Tudod, ez is a társadalmi felelősségvállalás egy formája...
Szeretnem jelezni, nem akartalak megserteni, csak egy rovid kommentben nen irhatok mindent korul, emiatt neha elefantkent megyek a porcelanboltba. Tisztelem amufy a callasosok velemenyet, magam is el szoktam menni (nagyon) neha a templomba a baratnommel. Evente max. 4x. De nem is valami letorkolas volt a reszemrol a kommentem mondanivaloja, hanem inkabb az, hogy a vallasosok kozott sem mindenki nagycsalados. Annyira nem, hogy tenyleg fogyunk. Masreszt a fidesz hituek vallasossaga sokszor csak kulsodleges maz. Nem hiszem, hogy a vallasossagra neveles megoldana a nepesedesi problemakat akkor amikor az olyan szintu gyulekezeti elet, amit leirtal nem tul vonzo a szelesebb tarsadalmi retegek kozott...
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 472
67 835
113
Kár, hogy az állattenyésztők sorra kezdik leölni az állományt, mert nem lesz elég takarmány télre...
Milyen ismerös a történet folyamata 3500 évvel ezelöttröl, Egyiptomból? Ja, ott nem mesterséges éhinséget gerjesztettek, hanem àlmot làttak ezek a csodàlatott genetikàjú szakértésben jeles és nagyon àldozat ajàndékok. :rolleyes: panel,panel,panel és népírtàs.
 
  • Hűha
Reactions: fip7 and enzo

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 472
67 835
113
@fonak9 azhiszem most értettél meg egy darabot ami Ukrajnàban egyszer màr szomorúan kikristàlyosodott azóta csak menj vissza, vissza, vissza, oda ahol megírjàk, hogy dàn törzse a ló szügyébe mar és a lovasa leesik, megérted, miért folynak a hàborúk és kik között. És még visszàbb és újra elöre.
 
M

molnibalage

Guest

Ez egy jó előadás.

Az első pár mondatában ott van az, aminek hiányát érzem mindenféle területen.
A mai HR marketing hülyeségben átitatott világban egyszerűen nem divat 10-20 évet egy helyen dolgozni.
De kérem én, akkor elmélyült ismeretek honnan jönnek komoly dolgok tervezéséhez?
Mert ilyen komplex dolgokat, ha egy előző mérnök generáció nem magyarázza el, tanítja meg, akkor a seggéből nem húzza elő vagy szopja ki az ujjából az ember.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 431
63 757
113
Az első pár mondatában ott van az, aminek hiányát érzem mindenféle területen.
A mai HR marketing hülyeségben átitatott világban egyszerűen nem divat 10-20 évet egy helyen dolgozni.
De kérem én, akkor elmélyült ismeretek honnan jönnek komoly dolgok tervezéséhez?
Mert ilyen komplex dolgokat, ha egy előző mérnök generáció nem magyarázza el, tanítja meg, akkor a seggéből nem húzza elő vagy szopja ki az ujjából az ember.
Pár éve olvastam egy cikket arról, hogy a jövő már nem a nyugdíjas állásoké, hanem a munkavállalók egymással versengő jolly joker szabadúszók, akik kvázi egymástól különálló projektekként sajátítanak el különféle alkalmi szaktudást, amit egy adott ideig, egy adott helyen alkalmaznak. Majd továbbállnak. És, hogy ez milyen jó lesz.

Ismerős? Igen, a fogyasztói társadalom számára ideális, eldobható termék szintre le-avanzsált humán erőforrás leírása ez.
Másik végéről megfogva: ha mindenhol csak egy számunkra tetszőleges időt töltünk és mindenki össze-vissza cselleneg a munka világában, vajon miféle komoly szaktudás és elvárható érdemi hozzáadott érték keletkezik így?
Megint másik oldalról megvilágítva: a multikulti-corporate világ standardizált box irodáiban a kis fogaskerék operátorok a teljes összekép csak egy kis szeletét látják, ez a gyorsan betanítható - gyorsan elveszíthető - gyorsan pótolható dilettánsok világa. Ez van már most is.
Könyörgöm a vezetésnek, hogy adjon át a mérnökség szaktudást a vevőket kiszolgáló nagy létszámú fulfillment csapatnak, mivel ők vannak a frontvonalban, mi meg - névleg - egy piacvezető szakcég vagyunk.
Szó sem lehet róla! Utaltam rá, hogy a nagy fluktuáció egyik oka a teljes érdektelenség, a nulla összkép miatt a fiatalok (és ez már az e tekintetben amúgy is necces huszonéves milleniál korosztály!) a exceltábla tologató munkakört nagyon hamar elunják és átmennek a szomszéd tökugyanilyen shared service munkakörbe, mert amúgy fingjuk sincs, hogy mit és miért csinálnak egész nap.
De mi a céges bullshit szerint lojalitást várunk el mindenkitől, meg, hogy "érezzék a terméket". Az 50+ fős csapatból most kb 45-48 embernek igazából fogalma sincs arról mivel foglalkozik egész nap. Az "átlagéletkor" mostanra kb 2 év. Én már több, mint 12 éve vagyok a cégnél és csak itt sem egy helyen voltam mérnök, mert a gőzturbinaszervíztől a gázturbina összeszerelésen át, a gázmotor tervezéstől a gázmotor szervízig körbejártam a témát. És még ez is kevés.

Szóval a szarból erénykovácsolás minősített esete, amikor a "szakemberek" üdvözlik az új módit, hogy az ósdi, begyepesedett régi nyugdíjas munkakörök avittas világát szépen átveszi a modern és progresszív mindent is csináló, de semmihez sem értő, úgynevezett félműveltek kora.

A műszaki termékfejlesztésben arra hagyatkoznak, hogy az iparági standardizáció már elért egy olyan magas fokot, hogy lényegében már minden megoldásra van legókocka, csak össze kell rakni a kívánt dolgot, de abban is majd besegít az AI. Azaz nem kell már igazi, elmélyült mérnöki tapasztalat és átfogó szaktudás.
Nos, ez pont olyan, mint a zeneipar által a gyors haszonszerzés reményében algoritmusok által lebutított és középszerűvé degradált, egykaptafára készülő slágerek gyártása. Egyre kevesebb a variancia, a gyors és biztos reményében egyre jobban szorulunk be a biztonságos, de érdektelen sarokba.

Holott az innováció alapja az asszociáció, az absztrakt látásmód, ami mindig valami "műfajidegenből" meríti a továbbhaladáshoz az ötletet. De ehhez az kell, hogy a fejlesztő széles látókörrel és alapos, csak egy emberöltő alatt felhalmozató komplex tudásbázissal rendelkezzen, ahol az alkotói magabiztosságát a felhalmozott szaktudás segíti, de mégse válik az illető egysíkú szakbarbárrá.
Mert van nekem kint ausztriában pár olyan idős kollegám is, aki már több mint harminc éve(!) van ugyanabban a mérnöki munkakörben és ül ugyanannál az asztalnál.
Hát ez sem túl jó, láttuk is, hogy egy új típusú rendszer fejlesztésekor mennyire merev volt a látásmódjuk. Ők ugyanis hiába vannak egyetlen helyen kitartóan, évtizedekkel ezelőtt már maximalizálták a szakismereteiket, a világ meg elhaladt mellettük.

És itt jön a lényeg. A modern fejlesztőcégek esetében a kis vállalkozások nem képesek annyiféle munkakört biztosítani, ami egy munkavállalónak elégséges hosszútávon a szakismeretei bővítéséhez. A nagy multik meg annyira szétszabdalják a folyamataikat, hogy ott meg mindenkinek korlátolt a saját hatásköre, így nem látja át az egész képet.
És emiatt van az is, hogy a fejlesztési csapat teljesen el van izolálva a szervíztől, de már a gyártástól is!
Így a visszajelzés már nem épül be a termékbe. Az új termékekért felelős csapat egy elefántcsont toronyban alkotja a jóformán legyárthatatlan és szervizelhetetlen dizájnokat és nagyon elégedett magával. Ez persze régen sem volt másképp, nekem most elsőre, klasszikus példának a MiG-21-es szerelhetősége ugrik be, de napjainkban is ezernyi rossz példát lehet hozni az élet számos területéről.

És ki az, aki ezt egy az egyben átlátja? Aki már körbejárta a szakágat a tervezéstől a gyártáson át a szervízig. És mondjuk máshonnan is vannak ismeretei.
Na ez az, ami nem lesz meg, ha mindenki csak egy kicsit kóstól bele mindenféle ebbe-abba és totál nem konzekvens, amit egymás után csinál.
 
K

Kopi2000

Guest
Pár éve olvastam egy cikket arról, hogy a jövő már nem a nyugdíjas állásoké, hanem a munkavállalók egymással versengő jolly joker szabadúszók, akik kvázi egymástól különálló projektekként sajátítanak el különféle alkalmi szaktudást, amit egy adott ideig, egy adott helyen alkalmaznak. Majd továbbállnak. És, hogy ez milyen jó lesz.

Ismerős? Igen, a fogyasztói társadalom számára ideális, eldobható termék szintre le-avanzsált humán erőforrás leírása ez.
Másik végéről megfogva: ha mindenhol csak egy számunkra tetszőleges időt töltünk és mindenki össze-vissza cselleneg a munka világában, vajon miféle komoly szaktudás és elvárható érdemi hozzáadott érték keletkezik így?
Megint másik oldalról megvilágítva: a multikulti-corporate világ standardizált box irodáiban a kis fogaskerék operátorok a teljes összekép csak egy kis szeletét látják, ez a gyorsan betanítható - gyorsan elveszíthető - gyorsan pótolható dilettánsok világa. Ez van már most is.
Könyörgöm a vezetésnek, hogy adjon át a mérnökség szaktudást a vevőket kiszolgáló nagy létszámú fulfillment csapatnak, mivel ők vannak a frontvonalban, mi meg - névleg - egy piacvezető szakcég vagyunk.
Szó sem lehet róla! Utaltam rá, hogy a nagy fluktuáció egyik oka a teljes érdektelenség, a nulla összkép miatt a fiatalok (és ez már az e tekintetben amúgy is necces huszonéves milleniál korosztály!) a exceltábla tologató munkakört nagyon hamar elunják és átmennek a szomszéd tökugyanilyen shared service munkakörbe, mert amúgy fingjuk sincs, hogy mit és miért csinálnak egész nap.
De mi a céges bullshit szerint lojalitást várunk el mindenkitől, meg, hogy "érezzék a terméket". Az 50+ fős csapatból most kb 45-48 embernek igazából fogalma sincs arról mivel foglalkozik egész nap. Az "átlagéletkor" mostanra kb 2 év. Én már több, mint 12 éve vagyok a cégnél és csak itt sem egy helyen voltam mérnök, mert a gőzturbinaszervíztől a gázturbina összeszerelésen át, a gázmotor tervezéstől a gázmotor szervízig körbejártam a témát. És még ez is kevés.

Szóval a szarból erénykovácsolás minősített esete, amikor a "szakemberek" üdvözlik az új módit, hogy az ósdi, begyepesedett régi nyugdíjas munkakörök avittas világát szépen átveszi a modern és progresszív mindent is csináló, de semmihez sem értő, úgynevezett félműveltek kora.

A műszaki termékfejlesztésben arra hagyatkoznak, hogy az iparági standardizáció már elért egy olyan magas fokot, hogy lényegében már minden megoldásra van legókocka, csak össze kell rakni a kívánt dolgot, de abban is majd besegít az AI. Azaz nem kell már igazi, elmélyült mérnöki tapasztalat és átfogó szaktudás.
Nos, ez pont olyan, mint a zeneipar által a gyors haszonszerzés reményében algoritmusok által lebutított és középszerűvé degradált, egykaptafára készülő slágerek gyártása. Egyre kevesebb a variancia, a gyors és biztos reményében egyre jobban szorulunk be a biztonságos, de érdektelen sarokba.

Holott az innováció alapja az asszociáció, az absztrakt látásmód, ami mindig valami "műfajidegenből" meríti a továbbhaladáshoz az ötletet. De ehhez az kell, hogy a fejlesztő széles látókörrel és alapos, csak egy emberöltő alatt felhalmozató komplex tudásbázissal rendelkezzen, ahol az alkotói magabiztosságát a felhalmozott szaktudás segíti, de mégse válik az illető egysíkú szakbarbárrá.
Mert van nekem kint ausztriában pár olyan idős kollegám is, aki már több mint harminc éve(!) van ugyanabban a mérnöki munkakörben és ül ugyanannál az asztalnál.
Hát ez sem túl jó, láttuk is, hogy egy új típusú rendszer fejlesztésekor mennyire merev volt a látásmódjuk. Ők ugyanis hiába vannak egyetlen helyen kitartóan, évtizedekkel ezelőtt már maximalizálták a szakismereteiket, a világ meg elhaladt mellettük.

És itt jön a lényeg. A modern fejlesztőcégek esetében a kis vállalkozások nem képesek annyiféle munkakört biztosítani, ami egy munkavállalónak elégséges hosszútávon a szakismeretei bővítéséhez. A nagy multik meg annyira szétszabdalják a folyamataikat, hogy ott meg mindenkinek korlátolt a saját hatásköre, így nem látja át az egész képet.
És emiatt van az is, hogy a fejlesztési csapat teljesen el van izolálva a szervíztől, de már a gyártástól is!
Így a visszajelzés már nem épül be a termékbe. Az új termékekért felelős csapat egy elefántcsont toronyban alkotja a jóformán legyárthatatlan és szervizelhetetlen dizájnokat és nagyon elégedett magával. Ez persze régen sem volt másképp, nekem most elsőre, klasszikus példának a MiG-21-es szerelhetősége ugrik be, de napjainkban is ezernyi rossz példát lehet hozni az élet számos területéről.

És ki az, aki ezt egy az egyben átlátja? Aki már körbejárta a szakágat a tervezéstől a gyártáson át a szervízig. És mondjuk máshonnan is vannak ismeretei.
Na ez az, ami nem lesz meg, ha mindenki csak egy kicsit kóstól bele mindenféle ebbe-abba és totál nem konzekvens, amit egymás után csinál.
Szerintem nem lenne baj, ha a mernoki csapatok egy-egy helyen egy projektet visznek vegig. Mivel nincs ket egyforma munka, ezert hosszu tavon eleg sok szakmai tapasztalatot lehet megszerezni. Tobb gyarto cegnel latom, hogy a kreativ, fejleszto mernoki munkat kiszervezik. Ez foleg ott hatekony, ahol a mindennapokban a termeles es az uzemben tartas a jelentos tevekenyseg. Megfigyeltem, hogy a legtobb helyen az uzemelteto mernok jol elboldogul a mindennapi feladatokkal, de a fejlesztesekhez kapcsolodo tevekenysegeket nem erti, nincs gyakorlata benne, nincs hozza jogosultsaga sem.... Na ilyenkor jonnek jol a vandorlo metnokok, akik igenybe vehetok ezekre a feladatokra....
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 431
63 757
113
Szerintem nem lenne baj, ha a mernoki csapatok egy-egy helyen egy projektet visznek vegig. Mivel nincs ket egyforma munka, ezert hosszu tavon eleg sok szakmai tapasztalatot lehet megszerezni. Tobb gyarto cegnel latom, hogy a kreativ, fejleszto mernoki munkat kiszervezik. Ez foleg ott hatekony, ahol a mindennapokban a termeles es az uzemben tartas a jelentos tevekenyseg. Megfigyeltem, hogy a legtobb helyen az uzemelteto mernok jol elboldogul a mindennapi feladatokkal, de a fejlesztesekhez kapcsolodo tevekenysegeket nem erti, nincs gyakorlata benne, nincs hozza jogosultsaga sem.... Na ilyenkor jonnek jol a vandorlo metnokok, akik igenybe vehetok ezekre a feladatokra....
Tegyük fel, hogy a világ összes mérnöke varázsütésre elkezdene égni a vágytól, hogy önnön ismereteinek szélesítése céljából átlag 3-5 évente új mérnöki területen próbálja ki magát.
Teljesen életszerűtlen.
Onnantól fogva ugyanis, hogy megszereznek egy munkaköri tapasztalatot, igyekeznek addig megmaradni ott, amíg lehet és érdemes is, hiszen magától senki se szeret az ismeretlenbe ugrani. A biztos napi rutin stabil, stresszmentes hátteret és egzisztenciát ad, még ha nem is bővül így a látókör.
És a munkáltatók? Hát ők se rendelkeznek az összes munkafolyamattal a tervezéstől a gyártáson és az üzemeltetésen át a szervízig, hogy boldogan rotáltassák az embereiket.
Amúgy sem biztos, hogy mindenki jó mindenre.

Éppen ezért lenne jó, hogy az emberek helyett az információ áramolna megfelelően, de mert mindenki a maga munkautasításaival, munkarutinjával, szokásjogaival operál, így nem tesz fel kérdéseket.
Egy tervező annak örül, ha a terve megfelel a tervezési utasításnak. A legtöbb ilyen eleve csak a gyárthatóságig, összeszerelhetőségig van validálva, de így is elég felszínesen.
A gyártástámogató mérnökök a gyártókapacitás napi lehetőségeihez képest szabják át a terveket, de, hogy ebből mi jut vissza a tervezéshez, az attól függ, hogy mennyire értik egymás nyelvét, metódusait ezek ketten. Már itt gond, ha költséghatékonysági okokból a tervező és a gyártó nem egy helyen, mi több, nem is egy cégen belül van.

De a gond az, hogy a legtöbbször a beüzemelő és persze a szervíz is más. Az ő gondjaik meg aztán végképp nem épülnek be sem a gyártásba, sem a tervekbe.
Mert a tervező a komplett kész rendszert álmodja össze.
Ő úgy tetris-ezi, forgatja össze a komponenseket, hogy az adott helyre minden bepasszoljon.
A gyártás ezt ott módosítja, ahol az egyszeri összeszerelés folyamata igényli, de jobban már nem nyúl bele, a lényeg, hogy meglegyen a valós összeszerelési sorrend. Ők csak egyszer kell, hogy összerakják a rendszert.
Azonban a szervíz az, akinél lecsapódik, hogy mely komponens az, amit sokat kell ki- és beszerelni, akkor is, ha miatta bontani kell minden mást is.

Nálunk volt olyan, hogy a projektmérnök megoldotta, hogy ahová eredetileg két gázmotort adtunk el, ő oda eladott hármat. Ő jutalmat kapott. A tervező megoldotta, hogy ez méretéből adódóan kivitelezhető, a gyártó megoldotta, hogy ezen a szűk helyen hogyan legyen összeszerelve a három gép összes rendszere, majd az üzem során kiderült, hogy a kettő helyén három gép annyi hőt generál, ami megolvasztja a gyújtásdobozok és kopogásérzékelők műanyag házait. Amelyek a helyhiány miatt vaskos csövek alatt futnak végig. A sűrű cseréikhez bontani kellene mindent, de a nagy és az örökkévalóságig odatervezett, amúgy sértetlen elemek állandó bontogatása a kisebbek kedvéért igen drága mulatság. És persze folyton állnak a gépek.
A vevő örjöng. Ez a probléma ugyanis a terveken még nem volt rajta. A tervező és a projektes közölte, eddig ezzel nem volt probléma...máshol.