Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
A nemetek total elmeroggyantak, ez azert mar kozhely szinten van...
Napokig ment a hiszti, hogy a Mannloch (manhole angolul) megnevezés nem jó, mert mi van, ha egy nő/diverz megy be a reaktorba!?

WTF, ez a legnagyobb gondotok? Jó, akkor legyen inspection opening.

Aztán ugyanígy kaptam a fejemre a "Christmas tree" miatt is. Erre jött, hogy legyen inkább "peace tree" a neve, mert "sértő lehet mások számára". Aha, itt a telefon, rendelj a gáztárolókhoz "peace tree-t". Arab/orosz/kínai/indiai/amcsi/német/internet így hívja.

Agybajt kaptam a németek ilyen mértékű modoroskodásában, de a nevemet 6 év után sem tudták helyesen kiejteni és 10-ből 2 vette a fáradtságot, hogy kicopy-za a vezetéknevem az e-mailből.

Ma is jött az e-mail, hogy vegyek részt az "XY mesél az átalakulásáról" webex förmedvényen. De ez miért kellene, hogy érdekeljen!?

Ha mondjuk Pista/Juliska 200kg volt és kemény munkával 2 év alatt lefogyott 90/60kg-ra és közben edzett, az érdekel. Vagy Hans felmászott a K2-n és erről beszélne, érdekel. Vagy valami szakmai/energetikai téma, de még azzal sincs bajom, ha egy pasi holnaptól tűsarkúban és miniszoknyában, kirúzsozva érzi jól magát. Számomra ott kezdődik a gond, amikor erről beszélni és tapsolni KELL.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Napokig ment a hiszti, hogy a Mannloch (manhole angolul) megnevezés nem jó, mert mi van, ha egy nő/diverz megy be a reaktorba!?

WTF, ez a legnagyobb gondotok? Jó, akkor legyen inspection opening.

Aztán ugyanígy kaptam a fejemre a "Christmas tree" miatt is. Erre jött, hogy legyen inkább "peace tree" a neve, mert "sértő lehet mások számára". Aha, itt a telefon, rendelj a gáztárolókhoz "peace tree-t". Arab/orosz/kínai/indiai/amcsi/német/internet így hívja.

Agybajt kaptam a németek ilyen mértékű modoroskodásában, de a nevemet 6 év után sem tudták helyesen kiejteni és 10-ből 2 vette a fáradtságot, hogy kicopy-za a vezetéknevem az e-mailből.

Ma is jött az e-mail, hogy vegyek részt az "XY mesél az átalakulásáról" webex förmedvényen. De ez miért kellene, hogy érdekeljen!?

Ha mondjuk Pista/Juliska 200kg volt és kemény munkával 2 év alatt lefogyott 90/60kg-ra és közben edzett, az érdekel. Vagy Hans felmászott a K2-n és erről beszélne, érdekel. Vagy valami szakmai/energetikai téma, de még azzal sincs bajom, ha egy pasi holnaptól tűsarkúban és miniszoknyában, kirúzsozva érzi jól magát. Számomra ott kezdődik a gond, amikor erről beszélni és tapsolni KELL.
Hogy jön a reaktorhoz a csatornafedél?
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Hogy jön a reaktorhoz a csatornafedél?
Van nyílások, amin keresztül be tudsz menni időszakos ellenőzést csinálni.

Van kémlelőnyílás, kézi nyílás, fejnyílás és búvónyílás. A kémelőnyílás egy pici csonk, ott bedugod az endoszkópot, más nem fér be. A kézi nyílás (150mm átmérőjű), befér a kézfej meg valamit fogsz a kezedben. A fejnyílás, amin be tudod dugni a fejed egy 3 fokozatú légzésvédőt meg sisakot viselve (350mm átmérű). A búvónyílás (min 600mm átmérőjű), amin be tudsz menni a berendezésbe.

Minden reaktoron (nukleáris/vegyipari van pár ilyen). A nagyméretű nyílásokat lezáró fedél sokszor hasonlít a csatornafedélre (amúgy a funkció ugyanaz, valakinek le kell mennie a csőbe)
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 623
21 321
113
Van nyílások, amin keresztül be tudsz menni időszakos ellenőzést csinálni.

Van kémlelőnyílás, kézi nyílás, fejnyílás és búvónyílás. A kémelőnyílás egy pici csonk, ott bedugod az endoszkópot, más nem fér be. A kézi nyílás (150mm átmérőjű), befér a kézfej meg valamit fogsz a kezedben. A fejnyílás, amin be tudod dugni a fejed egy 3 fokozatú légzésvédőt meg sisakot viselve (350mm átmérű). A búvónyílás (min 600mm átmérőjű), amin be tudsz menni a berendezésbe.

Minden reaktoron (nukleáris/vegyipari van pár ilyen). A nagyméretű nyílásokat lezáró fedél sokszor hasonlít a csatornafedélre (amúgy a funkció ugyanaz, valakinek le kell mennie a csőbe)
Áháá. Nem tudtam, hogy ugyan úgy hívják.
thx
 
M

molnibalage

Guest
@Allesmor Obranna

Én kb. a projekt management működését látom így. Ugyanazok a hibák az idők kezdete óta.
Amióta csak élek úgy kezelik, mintha az 1 nő 1 gyerek 9 hónap áthidalható lenne azzal, ha több nőt állítunk egy projektre.
Ugyanazokat a téves szemléletet erőltetik, amióta csak dolgozom.
A tervezést siettetik olyan helyzetekben, ahol a tervezés siettetésével nyerünk max. 2 hetet egy 24-36 hónapos projektben.
De ott aztán lehet látványos hibákat elkövetni, amik aztán pénzbe kerülnek, ha kiderül, hogy amit megterveztünk nem is működik...

Majd jönnek a "mi kell ahhoz, hogy X időre kész legyen". Amikor eleve külső faktor van.
Majd amikor szemet forgatod és kijelented, hogy nem lehet, akkor azt nem fogadják el válasznak.
Ja, meg persze más projekt nem létezik azon kívül, amit nekik csinálok, meg mintha soha nem esne be random feladat.

De a legjobb az, hogy tervek nélkül becsülj költséget, mert előttem valaki hasból mondott egyet.
És módosítsam azt. Mi alapján? Hogy mondott valaki egy összeget a semmire alapozva?

Olyan jó lenne, ha egy műszaki feladat megoldásánál nem azok dirigálnának, akiknek lövésük sincs a tervezés folyamatáról.
Főleg amikor erősen iteratív.

Az már csak hab a tortán, hogy a névleges tervindító után 3 héttel derülnek ki olyan dolgok, hogy a megadott alap paraméterek nem is igazak.
Esetleg a projektet elő is kéne készíteni? Ha meg én hobbiból pótolom ezt a részét a már tervezésre szánt időben, akkor a határidőkkel mi is van?

Túl sokszor működnek így a folyamatok.
Akár India, akár nem.
 
M

molnibalage

Guest
Amúgy a repülőn dumáltam egy idősebb kínaival, és előjött a szó a második világégésről. Megkérdezte, akkor 80 év távlatából már látszik, hogy ki nyert? Elgondolkodtató...
Szegény öreg, akkor picit gondolkodhatna és nem kellene hozzácsapni a II. vh győzelmi értékeléséhez azt, ami 60 évvel azután történt.
  • Egyértelmű győztese az USA volt. Minden tekintetben jobban jött ki.
  • A SzU több területen jól járt vele, befolyási övezetet nyert vele, sápolhatta később fél KE-t a KGST-n keresztül. Cserébe a demográfián máig tartó sebet ütött az egész.
  • Nyugat Európa egy részét lerombolták, de valahogy mégis azt látszott a 60-as évek gazdaságán, hogy a vesztes NSZK-ban az élet jobb, mint a győztes SzU-ban... Persze ez a komcsi pártelitet nem nagyon érdekelte, hiszen senki sem választotta őket.
  • Kína rövidtávon csak vesztett vele. Egységes Kína továbbra sem lett és folytatták a ph-t, ahol kb. abbahagyták. Az ország infrájának se segített. Majd a II. vh-t követi komcsi ideológiai expanzió és a faszság négyzetre emelése a 90-es évekig saját magukat szopatták meg. De hát önkritika akkor sem volt az elvtársakban, csak papíron.
  • NBR? Hát, fene jó kérdés. A katonai győzelem ellenére valahogy mégis leépült a szerepe. Nemhogy világszinten, de Európában is. Ők vesztesei szerintem a háborúnak. Hiába adott bármekkora löketet az ő K+F-jének is. Mert a nagyobb ipari USA ezt mennyiséggel aknázta ki. Meg mással is. Politikailag annyira súlytalanok, hogy a franciákkal együtt is a jenkik mordulására kb. befejzeték a powerkodást. De azért valahol vicces, hogy 1990-ben is szerintem NBR nemzetközi szinten fajsúlyosabb volt, mint Kína. Ma eszébe nem jutna senkinek ezt mondani.
  • Franciáknál is legfeljebb egy semleges állapot adható erre. Az ország infrája elég gatya volt, de legalább a kvázi nemzeti szuverenitás helyreállt és nem német hadigépezet bedolgozó gyarmata volt..
  • Kelet-Európa. Egyértelmű vesztes.
@ozymandias
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 409
3 671
113
Szegény öreg, akkor picit gondolkodhatna és nem kellene hozzácsapni a II. vh győzelmi értékeléséhez azt, ami 60 évvel azután történt.

Ha az öreg kérdését úgy teszed fel, hogy "80 év távlatából már látszik-e, hogy ki nyert Európában?", akkor azért tényleg elgondolkodtató a dolog. A te írásod alapján is kb. senki... Tekintve, hogy a háborút európai országok kezdték, arra azért jól rávilágít, hogy mennyire öntökönlövés is volt ez az egész nekünk Európaiaknak.
 
M

molnibalage

Guest
Ha az öreg kérdését úgy teszed fel, hogy "80 év távlatából már látszik-e, hogy ki nyert Európában?", akkor azért tényleg elgondolkodtató a dolog. A te írásod alapján is kb. senki... Tekintve, hogy a háborút európai országok kezdték, arra azért jól rávilágít, hogy mennyire öntökönlövés is volt ez az egész nekünk Európaiaknak.
Ez tök jó, csak Ozy nem ezt írta. Én csak azt tudom megvéleményezni, amit leírt...
 

BJani

Well-Known Member
2020. január 28.
1 409
3 671
113
Ez tök jó, csak Ozy nem ezt írta. Én csak azt tudom megvéleményezni, amit leírt...

Amit Ozy írt, abból én csak annyit látok, amit fent beidéztél. A szövegkörnyezetből semmi nem derül ki. Amennyit idéztél, az alapján simán ez is benne van a kérdésben, hiszen aki kezdi a háborút, az nyilván meg is akarja nyerni. (Aki utólag kerül bele, az történhet akár kényszerből is, ide akár Hazánk is példa.)
Ha utólag visszanézve azt látod, hogy a háborút kezdő országok közül egyik sem lett nyertes, akkor ott annak a háborúnak semmi, de semmi "értelme" nem volt.
Simán benne van ez a kínai emberke kérdésében, sőt, számomra így logikus.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
@Allesmor Obranna

Én kb. a projekt management működését látom így. Ugyanazok a hibák az idők kezdete óta.
Amióta csak élek úgy kezelik, mintha az 1 nő 1 gyerek 9 hónap áthidalható lenne azzal, ha több nőt állítunk egy projektre.
Ugyanazokat a téves szemléletet erőltetik, amióta csak dolgozom.
A tervezést siettetik olyan helyzetekben, ahol a tervezés siettetésével nyerünk max. 2 hetet egy 24-36 hónapos projektben.
De ott aztán lehet látványos hibákat elkövetni, amik aztán pénzbe kerülnek, ha kiderül, hogy amit megterveztünk nem is működik...

Majd jönnek a "mi kell ahhoz, hogy X időre kész legyen". Amikor eleve külső faktor van.
Majd amikor szemet forgatod és kijelented, hogy nem lehet, akkor azt nem fogadják el válasznak.
Ja, meg persze más projekt nem létezik azon kívül, amit nekik csinálok, meg mintha soha nem esne be random feladat.

De a legjobb az, hogy tervek nélkül becsülj költséget, mert előttem valaki hasból mondott egyet.
És módosítsam azt. Mi alapján? Hogy mondott valaki egy összeget a semmire alapozva?

Olyan jó lenne, ha egy műszaki feladat megoldásánál nem azok dirigálnának, akiknek lövésük sincs a tervezés folyamatáról.
Főleg amikor erősen iteratív.

Az már csak hab a tortán, hogy a névleges tervindító után 3 héttel derülnek ki olyan dolgok, hogy a megadott alap paraméterek nem is igazak.
Esetleg a projektet elő is kéne készíteni? Ha meg én hobbiból pótolom ezt a részét a már tervezésre szánt időben, akkor a határidőkkel mi is van?

Túl sokszor működnek így a folyamatok.
Akár India, akár nem.
Sajnos általános. Túl sok excel-huszár és jobhopper van. Hatalmas projekteket kezdenek már az elején rosszul, majd várják, hogy valahogy jó irányba halad, illetve addig nem kerül nagy szarba, míg ők benne vannak. Folyamatosan gyártják a vágyálmokat tartalmazó excel-táblákat a nemlétező vagy x alkalommal lekötött erőforrásokról, de az egészet senki sem fésüli össze.

A kedvencem a "lessons learned". Minden elszaródott, majd leírják kiszépítve a történetet, ezután jön a következő, majd ugyanezt újra elköveti. Emlékszem, mekkora balhé volt egy ammónia-tartályból (65000m^3), laza 15 hónapot késett, mert az összes létező töketlenséget elkövették mind a tervezés, kiválasztás és gyártás során. Benyalták a fasza céges prezentációkat, ment az alapanyag beszerzése "okosban", nemlétező erőforrásokat számoltak bele, mint "rizikócsökkentő" tényező. Ami el tudott szaródni, az el is szaródott. 20 percet voltam kint az építkezésen, 5 olyan hibát találtam, amiért darabjáért le kellene állítani mindent. Erre az lett a megoldás, hogy kitiltottak az építkezésről. Kifelé még szóltam, hogy tartály alja be fog hullámosodni, ha így hegesztik és a ki-be töltögetett ammónia súlyától mozogni fog, majd a feszültségkorrózió elég hamar elintézi a tartályt.

2 hónap múlva már az új tábornok hívott, hogy behullámosodott a lemez és nem tudnak már vele mit kezdeni. Akkor fúrj lyukakat és betonozz alá. Jó, oké, de lenne még valami ami "nem telefontéma". Persze, a helyszínen kiderült, hogy a búvónyílásokat tartalmazó héjszelvényeket hőkezelni kellett volna. Hónapok múlva kijött a "lessons learned", naná, hogy a hegesztési minőségirányítás volt a hülye, mert nem voltunk elég preventívek - kurva nehéz ám preventívnek lenni, ha konkrétan ki vagy tiltva, majd fő konklúzióként megfogadják, a jövőben nem fognak nagy tartályt építeni a nyilvánvaló rizikók miatt, inkább több kisebbet.

És hogy ez mennyire jól működött, mi sem bizonyítja jobban, hogy a 65000m^3 helyett most 100000m^3-es tartály lesz és biliacél helyett a világ egyik legszarabb módon hegeszthető anyagból, mivel az LNG-t nem lehet akármiben tárolni...
Szegény öreg, akkor picit gondolkodhatna és nem kellene hozzácsapni a II. vh győzelmi értékeléséhez azt, ami 60 évvel azután történt.
  • Egyértelmű győztese az USA volt. Minden tekintetben jobban jött ki.
  • A SzU több területen jól járt vele, befolyási övezetet nyert vele, sápolhatta később fél KE-t a KGST-n keresztül. Cserébe a demográfián máig tartó sebet ütött az egész.
  • Nyugat Európa egy részét lerombolták, de valahogy mégis azt látszott a 60-as évek gazdaságán, hogy a vesztes NSZK-ban az élet jobb, mint a győztes SzU-ban... Persze ez a komcsi pártelitet nem nagyon érdekelte, hiszen senki sem választotta őket.
  • Kína rövidtávon csak vesztett vele. Egységes Kína továbbra sem lett és folytatták a ph-t, ahol kb. abbahagyták. Az ország infrájának se segített. Majd a II. vh-t követi komcsi ideológiai expanzió és a faszság négyzetre emelése a 90-es évekig saját magukat szopatták meg. De hát önkritika akkor sem volt az elvtársakban, csak papíron.
  • NBR? Hát, fene jó kérdés. A katonai győzelem ellenére valahogy mégis leépült a szerepe. Nemhogy világszinten, de Európában is. Ők vesztesei szerintem a háborúnak. Hiába adott bármekkora löketet az ő K+F-jének is. Mert a nagyobb ipari USA ezt mennyiséggel aknázta ki. Meg mással is. Politikailag annyira súlytalanok, hogy a franciákkal együtt is a jenkik mordulására kb. befejzeték a powerkodást. De azért valahol vicces, hogy 1990-ben is szerintem NBR nemzetközi szinten fajsúlyosabb volt, mint Kína. Ma eszébe nem jutna senkinek ezt mondani.
  • Franciáknál is legfeljebb egy semleges állapot adható erre. Az ország infrája elég gatya volt, de legalább a kvázi nemzeti szuverenitás helyreállt és nem német hadigépezet bedolgozó gyarmata volt..
  • Kelet-Európa. Egyértelmű vesztes.
@ozymandias
Annyit mondtam erre, hogy ez attól függ, melyik országot kérdezi és honnan nézzük, pont az NSZK-t hoztam fel példának és Angliát tettem vele párhuzamba. Egyik vesztes, másik győztes 1945-ben, majd 9 évvel a fegyverek elhallgatása után az egyik jobban élt, mint a háború után - vesztesként, míg a másik győztesként rosszabban, mint a háború előtt. A németek egy része egyértelműen nyert vele, a britek egyértelműen szívtak. A franciák bukták a gyarmatokat, USA meg SZu közösen rendezték a szabadrablást - egymás elleni harccal legitimálva

Kelet-Európa egyértelműen szívott ezzel a háborúval (is), aztán az 50 év béketábor sem lett egy főnyeremény, azóta meg mindenkinek megvan a maga keresztje - kinek balsa fából, kinek uránból a magyar ugaron...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 035
10 073
113
Ja, mert nem volt minden jobb.
Érdemes végig olvasni. érdekesek a számok.
"Ez egyrészt nem igaz, másrészt mindig mondtam ezeknek az embereknek, hogy élj úgy, ahogy Kádár alatt éltél, telefon, autó nélkül egy másfél szobás lakásban két gyerekkel, kábeltévé, streaming nélkül, semmi külföldi nyaralás, drága mosópor, mindenkinek maximum három-három póló nyárra a Centrum Áruházból és a többi és kiderül, hogy most is gyönyörűen megélsz azon a szinten a fizetésedből."
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 562
11 136
113
K

Kopi2000

Guest
Napokig ment a hiszti, hogy a Mannloch (manhole angolul) megnevezés nem jó, mert mi van, ha egy nő/diverz megy be a reaktorba!?

WTF, ez a legnagyobb gondotok? Jó, akkor legyen inspection opening.

Aztán ugyanígy kaptam a fejemre a "Christmas tree" miatt is. Erre jött, hogy legyen inkább "peace tree" a neve, mert "sértő lehet mások számára". Aha, itt a telefon, rendelj a gáztárolókhoz "peace tree-t". Arab/orosz/kínai/indiai/amcsi/német/internet így hívja.

Agybajt kaptam a németek ilyen mértékű modoroskodásában, de a nevemet 6 év után sem tudták helyesen kiejteni és 10-ből 2 vette a fáradtságot, hogy kicopy-za a vezetéknevem az e-mailből.

Ma is jött az e-mail, hogy vegyek részt az "XY mesél az átalakulásáról" webex förmedvényen. De ez miért kellene, hogy érdekeljen!?

Ha mondjuk Pista/Juliska 200kg volt és kemény munkával 2 év alatt lefogyott 90/60kg-ra és közben edzett, az érdekel. Vagy Hans felmászott a K2-n és erről beszélne, érdekel. Vagy valami szakmai/energetikai téma, de még azzal sincs bajom, ha egy pasi holnaptól tűsarkúban és miniszoknyában, kirúzsozva érzi jól magát. Számomra ott kezdődik a gond, amikor erről beszélni és tapsolni KELL.
Amugy, milyen technologiai sziten allo cegekhez volt szerencsed eljutni eddig? Kinaban....
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Amugy, milyen technologiai sziten allo cegekhez volt szerencsed eljutni eddig? Kinaban....
Eddig még karanténban vagyok, így fizikálisan nem voltam kint, viszont az elmúlt 5 évben több céggel (kb. 15) voltam projekt szinten kapcsolatban.

Röviden az eddigi tapasztalatok:
  • rengeteg melót kellett beletennem, hogy a követelmények teljesüljenek. Magáncégek esetében ezt egyszerűbb átültetni, állami hátterű cégek esetében nehéz.
  • sokszor vannak nyelvi akadályok, ez nehezíti a munkát, többször kell a dolgokat elmondani
  • nehéz a helyzetem, mivel 37 éves vagyok, az életkorom miatt (klasszikus kung-fu-ce felfogás) alacsony volt a szavam súlya korábban, azóta más a beosztásom, így odafigyelnek. A státusz a legfontosabb dolog, mindent ezen keresztül néznek.
  • az igen lehet, a lehet meg nem.
  • minél magasabb a rangod, annál több helyről kérsz tanácsot, így minden döntés hosszabb. Nem úgy döntesz, mint indivídum, hanem mint közösség. Ha csapatod van, akkor be kell vonnod őket, mivel a második körös családnak tartják magukat.
  • nincs 9-től 5-ig munka, folyamatos meló van.
  • a hosszú barátság titka a szoros minőségellenőrzés.
  • van egy erős generációs külömbség: a fiatalok futnak előre és onnan néznek később vissza, hogy merre jutottak, ha rossz az irány, akkor változtatnak. Az öregek 384 alkalommal gondolkodnak, tánácskoznak, utána lépnek. A fiatalok között iszonyúan erős a verseny, mindent a státuszért. Emiatt sajnos a fluktuáció is magas, így brutális szakember hiány van. Az északi területek emiatt szenvednek az elvándorlástól, a belső területeken ezért nincsen utánpótlás. Mindenki megy a tengerparti nagyvárosokba
  • minden nyugati berendezésnek van legalább 5 kínai verziója.
  • az olcsó gagyi a múlt - persze van az is, ha azt rendeled. Nagyon bonyolult és komplex berendezéseket is legyártanak, de oda kell rájuk figyelni.
  • Jelenleg 3 berendezéstípus van, amit még annyira jól nem tudnak legyártani, ebből leghamarabb a sóágyas reaktort fogják elérni, mivel rengeteg SMR kutatás megy.
  • persze, itt is van kulagyártás, repedt reaktortetőtől kedzve az elrontott hőkezelésen át a totális értetlenkedésen keresztül minden, ahogy Európában is volt.
  • ha reverse-engineering, akkor számolatlanul van erőforrás.
  • voltam szeptember végén egy "virtuális üzembejáráson" egy Belső-Mongóliában lévő kovácsoló üzemben. Agyig automatizált gyártást- miközben egyedi dolgokat gyártanak lehetett Hololence-n keresztül végignézni. Mindenen QR-kód, melósok tablettel rohangálnak, egy SAP-variáns kezeli a rendszert, digital twin az összes géphez, hőtani CFD szimulációk a hőkezelő kemencékhez, majd visszavalidálják a modelt a mechanikai tulajdonságokkal, ez megy be egy központ adatbázisba, majd azzal reszelik tovább a modelt. Aztán a gyártól 2km-re ott a jurta meg a sztyeppe. Ide nagyon el szeretnék jutni.
  • ha 2×2=6-ot mond a főnök, akkor erre nem az a reakció, hogy rossz, mert a 2×2=4, hanem az a kérdés, miért mondta azt, hogy 6. Mi az a nagy összefüggés, ami miatt ezt mondja!? Ezt nyugati fejjel azért szokni kell...

Amit hibának látok, az az egyéni kezdeményezések hiánya - de ez valószínűleg az idősebb generáció sajátossága. Nem ők találták ki a facebook-ot, de tovább lett fejlesztve, a wechat köröket ver rá. Nem itt lett kitalálva a youtube, de a bilibili ezerszer jobb (nem csak simán feliratkozol egy csatornára, hanem még itt is kategóriákat tudsz csinálni a csatornákon belül, például), kaját rendelsz, kihozzák drónnal, majd bemegy egy automatikus UV-s fertőtlenítőbe, onnan egy konvejor, majd amikor jön az aktuális lázmérés meg fertőtlenítés, utána megkapod.

A fiatalok éhesek, ott szerintem ez változni fog