Az eu számunkra a
közös piac miatt a legfontosabb. A következő 7 éves költségvetéstől várhatóan már csak emiatt marad az. Az itt termelő/működő külföldi multik jelentős részénél ez egy döntő tényező, amiért itt vannak.
Erre is van másik opció, ez az
Európai Szabadkereskedelmi Társulás (EFTA), pontosabban az
Európai Gazdasági Társulás (EGT). A kettő között az egyik fő különbség, hogy az utóbbinak Svájc nem tagja a wiki-n ezt olvashatjuk:
"
...amely ugyan nem tagja az Európai Gazdasági Térségnek, de az Európai Közösséggel és a tagállamokkal kötött szerződés alapján a személyek szabad mozgása vonatkozásában azonos jogállású."
A háború előtt, mondjuk évtizedes kitekintésben lehetett volna egy létjogosultsága egy KKE-uniónak, de erre ma már nagyon kicsi az esély szvsz.
Matolcsynak nagyon sok mindenben igaza van. Az a baj, hogy az ellenzék jelentős részének az elmúlt 12 éves viselkedése (ti. mindent is rosszul csinál a kormány - csak akkor mégis hogyan nyertek még 3x 2/3-al, ugye erre a kérdésre ha válaszolnának, akkor önkritikát kellene gyakorolni, meg jó pár embernek el kellene tűnnie a közéletből) elvezetett oda, hogy építőjellegű kritikák nyílt megvitatására nagyon kevés tér maradt, ugyanis minden kritika - írhatni automatikusan - az ellenzéki besorolással ér fel, míg minden támogató hang, pedig a kormánynak történő szervilitással kerül azonosításra. Magyarán vagy mindenben támogatja az egyszerű ember a kormányt, vagy nem. Köztes út lényegében nincs, vagy csak marginálisan létezik. Ez sajnos egy komoly probléma, mely az országon belüli "árokrendszer" folyamatos mélyüléséhez vezet.
brüsszel sajnos nemigen ismeri az Egri Csillagokat, "arrafelé" nem kötelező olvasmány. Abban olvasható egy igen találó mondat, a magyar néplélek kapcsán:
"
A magyar pedig olyan, mint a kova. Mentül jobban ütik, antul jobban szikrázik."
Persze az is szintén az elmúlt évszázadok hagyományaihoz tartozik, hogy a mindenkori magyar politikai elit, csak nagyon kevés kérdésben képes egységes álláspontra jutni (eu-s pénzek kérdése), s még a nehezebb időkben sem történik közeledés. Ez nagyon sajnálatos, mert a bel- és a külpolitikát igenis számos ponton erősen szét kellene választani és - mily ördögtől való gondolat - Magyarország érdekeit kellene szem előtt tartani.
Szerk.:
Tessék alaposabban átnézni azt a wiki-s lapot a tulajdoni hányad kapcsán.