Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 374
4 903
113
Egyszer volt egy kutyank ami napra egy idos volt a kisebbik fiammal. Valahol van egy foto, ahol a kutya, meg a gyerek egymas mellett alszik a kertben. Imadtak egymast, csak sajna a kutya mar nincs koztunk. Ugye mar majd 30 eve. :(
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 121
113
Magyar fajtát szerettem volna :) A kuvasztól meg én is félek :D
A kuvaszoknak csak a híre rossz. Teljesen rendben vannak, többet láttam mostanában, nekem tetszettek, ez nyilván szubjektív, de szerintem még szépek is, a komondortól nekem jobban tetszenek küllemre, ha már MAGYAR pásztorkutya.

A moszkvai őrkutya is szóba került, azok közt is vannak jók!


Az az igazság, hogy az energiát bele kell rakni a kiválasztásba, egy 8 hetes kölyöknél már elég sok minden látszik, ha az ember ért hozzá, láthatja az alomban a kölykök viselkedését, az rengeteget elárul. Ha nem értesz hozzá, meg kell bízni a tenyésztőben, Ő érteni fog. A legtöbb alomban vegyesek a kutyák, van nyugodtabb, családközpontúbb, meg kannibálabb - dominánsabb kutya is, ami nem lesz a baráti köröd kedvence, lehet ki sem lehet majd vinni a kutyafuttatóba ha van más kutya ott azonos nemű, de cserében ledarálja a faszba azt, akit nem hívtál be!
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Ezerszer több idő, és hely kell egy mudinak, hiába kisebb, mint egy nagy pásztorkutyának.

A mudi feladata az volt hogy pörögjön egész nap, a pásztorkutya meg akkor mozdult meg ha támadás volt a nyáj/otthon a saját terület ellen.
A mudi nem pásztorkutya? -Szerintem de.

A második mondatban nem őrző feladatra kitenyésztett kutyára gondoltál?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 121
113
A mudi nem pásztorkutya? -Szerintem de.

A második mondatban nem őrző feladatra kitenyésztett kutyára gondoltál?
NEM.

Juhászkutya. Terelő.

A pásztorkutya az nagytestű nyájőrző, a feladat az hogy jól belátja a nyájat, ha jön a medve/farkas, odamegy a falka (sosem egyedül van) és megküzdenek velük, elkergetik, akkor is ha belepusztul akár 1-2 ilyen pásztorkutya is! TESTŐR.

A juhászkutyák kis testűek, mozgékonyak, ők terelik a nyájat a juhász/pásztor kéz és füttyszavára. Ők egész nap pörögnek, iszonyat sokat futnak, ezt egy nagy barom kutya nem bírná, egy 50-60kg-os kutya teste nem erre van, tönkremenne pár év alatt. A kicsik meg nem alkalmasak arra hogy bevállalják a medvével - farkassal való harcot, ezeket a 15kg-os kutyákat csemegének vinnék el gond nélkül a farkasok. Néha elviszik még a nagyokat is, az az igazság :(.

A magyarok közt a két pásztor a Komondor / Kuvasz, a 3 juhász meg a Mudi/Pumi/Pumi.

Nézd meg a méretkülönbséget!
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
718
2 716
93
A kuvaszoknak csak a híre rossz. Teljesen rendben vannak, többet láttam mostanában, nekem tetszettek, ez nyilván szubjektív, de szerintem még szépek is, a komondortól nekem jobban tetszenek küllemre, ha már MAGYAR pásztorkutya.

A moszkvai őrkutya is szóba került, azok közt is vannak jók!


Az az igazság, hogy az energiát bele kell rakni a kiválasztásba, egy 8 hetes kölyöknél már elég sok minden látszik, ha az ember ért hozzá, láthatja az alomban a kölykök viselkedését, az rengeteget elárul. Ha nem értesz hozzá, meg kell bízni a tenyésztőben, Ő érteni fog. A legtöbb alomban vegyesek a kutyák, van nyugodtabb, családközpontúbb, meg kannibálabb - dominánsabb kutya is, ami nem lesz a baráti köröd kedvence, lehet ki sem lehet majd vinni a kutyafuttatóba ha van más kutya ott azonos nemű, de cserében ledarálja a faszba azt, akit nem hívtál be!
Nyilván a tapasztalatokon is múlik de én még csak olyan kuvaszt láttam amitől a gazdája is tart :) A komondorok roppant falkaszeretők a 80 éves nagyanyám elől még a tyúkot is elhajtják ne kelljen neki kikerülni :)
 
  • Imádom
Reactions: Kim Philby

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 552
11 111
113
Próbálok akkor segíteni:

Nem az őrző védő fajták a legjobbak, mert azokat képezni kell, és akkor is inkább parancsra mozdulnak, a zsákmányosság náluk az az alapösztön, amire ez alapozva van.

Ilyen helyzetbe területőrző ösztönnel rendelkező kutya kell a porta védelmére, ezek jellemzően a nagytestű pásztorkutyák.
Egy jó idegzetű, temperamentumos vadászkutya is tökéletes a ház védelmére. Ha már magyar fajta én, amíg élek, maradok az erdélyi kopó mellett. Család- és gyerekbarát, figyelmes fajta, cserébe bárkit és bármit megállít (a vaddisznó után már semmin se akad fenn).
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 121
113
A kuvasz akkor bolondul meg, ha a sok idióta láncon/bezárva tartja.
De tegyük gyorsan hozzá, hogy úgy minden komolyabb kutya megőrül. Rábaszok én bármilyen K9-es malit/németjucit egy 2m-es láncra, otthagyom 3 hónapra, kajak hülye lesz...

De attól még igazad van, a kuvasz rossz híre zömmel ebből ered, sajnos! Mikor felhagytak a pásztorkodással a népek, beköltöztek a tanyákról a faluba, sokan spóroltak a kerítéssel, viszont a kutya bent falun is tette a dolgát amit kint a kurva nagy szabad területen: ha közel jött valaki, ahhoz amit Ő az övének gondolt, megharapta az idegen behatolót a faszba.

Ez volt a dolga kint is legelőn, hogy ne lopják el a betyárok a jószágot, csak ott akinek esze volt, az nem ment közel a nyájhoz, a kutya meg mivel azokat őrízte, nem ment el mellőle. Aki rosszban sántikált, az lett megharapdálva, rendben is volt az úgy!

Nyilván mi volt erre a megoldás a falun belül költséghatékonyan: lebasztak egy cölöpöt jó mélyre, és rábaszták egy 2m-es láncra a kutyát.
Láss csodát, később már olyan hülyék lettek az ilyen kutyák, hogy nem ritkán tényleg bottal kellett elétolni még a vizet is, a saját gazdájának.

Bármilyen állat kifordul magából, ha nem tisztességesen van tartva!
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 692
13 356
113
Hova, kikötöd az utcára? Onnan vitték el, 2 méterre az ablaktól. Semmit sem lehetett hallani.
Én azért marha szomorú lennék ilyen kutyával, tudom hogy sokan büszkék egy ilyen "teljesítményre", de nekem erről mindig az volt a véleményem, hogy az már meg van baszva, ha valakit beengedett, az esetleg agyonütötte az idős szüleimet, majd mikor megyek haza/látogatóba hozzájuk, akkor látom hogy ott van a falra rászorulva az elkövető.

Egy jó kutya nem eszik fel a földről semmit idegentől, nem megy a kerítéshez 2m-nél közelebb, hogy ne tudják úgy leszúrni/agyoncsapni egy vascsővel, és ha bejön valaki, akkor nem MAJD ha elkövette amit el akart nem engedi el, hanem többször megharapja, az se baj ha kicsit beleráz közben a fejével.

Na ilyenből kell kettő.

UFF.

Ez is jó! :hadonaszos:

Hasonló, kb. 10+ évvel ezelőtti helyzetben a felismert "terep-szemle" után az ismerősnek nyomtattam pár CCTV-s A4-es "tájékoztatót" a kültérre --az analfabéták/cél-csoport kedvéért képpel--, amíg nem lett meg neki tényleg a kamera. Kis "rávezetéssel" pedig utána --"csakis a gyerekek kedvéért" :oops: -- lett kutya is.

Ez a jó kis "dezinfó" elég volt a kezdetnek, pedig a "kezdet" fél évig tartott.

.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
718
2 716
93
De tegyük gyorsan hozzá, hogy úgy minden komolyabb kutya megőrül. Rábaszok én bármilyen K9-es malit/németjucit egy 2m-es láncra, otthagyom 3 hónapra, kajak hülye lesz...

De attól még igazad van, a kuvasz rossz híre zömmel ebből ered, sajnos! Mikor felhagytak a pásztorkodással a népek, beköltöztek a tanyákról a faluba, sokan spóroltak a kerítéssel, viszont a kutya bent falun is tette a dolgát amit kint a kurva nagy szabad területen: ha közel jött valaki, ahhoz amit Ő az övének gondolt, megharapta a faszba. Ez volt a dolga kint is legelőn, hogy ne lopják el a betyárok a jószágot.

Nyilván mi volt erre a megoldás: lebasztak egy cölöpöt jó mélyre, és rábaszták egy 2m-es láncra a kutyát.
Láss csodát, később már olyan hülyék lettek az ilyen kutyák, hogy nem ritkán tényleg bottal kellett elétolni még a vizet is, a saját gazdájának.

Bármilyen állat kifordul magából, ha nem tisztességesen van tartva!
Őőő az én kutyáim a nyitott kertkapun se mennek ki különben van 3000 négyzetméterük nevelés kérdése az egész. Aki nem akar foglalkozni vele annak nem való kutya. Mondjuk ez gyerekre is áll ....
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 121
113
Egy jó idegzetű, temperamentumos vadászkutya is tökéletes a ház védelmére. Ha már magyar fajta én, amíg élek, maradok az erdélyi kopó mellett. Család- és gyerekbarát, figyelmes fajta, cserébe bárkit és bármit megállít (a vaddisznó után már semmin se akad fenn).
Azért a kopók nagyon ritkák, és jóval mozgásigényesebbek/nagyobb terület is kell nekik mint egy pásztorkutyának.

Illetve a fizikai ereje sem lesz paritásban ott mint egy 1,5x akkora komondornak/kuvasznak.

Ettől még jó kutyák, de szerintem Te elfogult vagy, érthető okokból :). Házőrzés céljából általában véve jobbak lesznek a pásztorkutyák, vadászni meg a kopó!

Az egyik erre, a másik meg arra van szelektálva több száz éve!
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 121
113
Őőő az én kutyáim a nyitott kertkapun se mennek ki különben van 3000 négyzetméterük nevelés kérdése az egész. Aki nem akar foglalkozni vele annak nem való kutya. Mondjuk ez gyerekre is áll ....
Nekem pont az a tapasztalatom, mivel volt több őrző-védő fajtám is, meg van pásztorkutyám is, hogy lényegesen kevesebbet kell foglalkozni egy pásztorkutyával.

Teszi a dolgát! Ösztönből. Nem kell ezt tanítgatni, erre van szelektálva, hogy van neki egy idegen-barát felismerő rendszere, egy terepkövető - térképező radarja, hogy mi a saját terület, és ha oda bejön valaki, úgy hogy nincs ott a gazda, akkor azonnal elindul a robotpilóta azon része, ami csak azt tolja a fülére, hogy:

TERMINÁLNI, TERMINÁLNI :D !!!
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
718
2 716
93
Nekem pont az a tapasztalatom, mivel volt több őrző-védő fajtám is, meg van pásztorkutyám is, hogy lényegesen kevesebbet kell foglalkozni egy pásztorkutyával.

Teszi a dolgát! Ösztönből. Nem kell ezt tanítgatni, erre van szelektálva, hogy van neki egy idegen-barát felismerő rendszere, egy terepkövető - térképező radarja, hogy mi a saját terület, és ha oda bejön valaki, úgy hogy nincs ott a gazda, akkor azonnal elindul a robotpilóta azon része, ami csak azt tolja a fülére, hogy:

TERMINÁLNI, TERMINÁLNI :D !!!
Én azon lepődtem meg hogy az eltévedt tyúkot óvatosan a szárnyánál fogva hozzák elő a bokorból és előállítják az ajtó elé :D Erre senki nem tanította őket :) Múltkor átugrott egy nyúl a szomszédból az egyik sarokba szorította a másik jött szólni, hogy főnök mi legyen a behatolóval :D
 

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 367
8 849
113
Én azért marha szomorú lennék ilyen kutyával, tudom hogy sokan büszkék egy ilyen "teljesítményre", de nekem erről mindig az volt a véleményem, hogy az már meg van baszva, ha valakit beengedett, az esetleg agyonütötte az idős szüleimet, majd mikor megyek haza/látogatóba hozzájuk, akkor látom hogy ott van a falra rászorulva az elkövető.

Egy jó kutya nem eszik fel a földről semmit idegentől, nem megy a kerítéshez 2m-nél közelebb, hogy ne tudják úgy leszúrni/agyoncsapni egy vascsővel, és ha bejön valaki, akkor nem MAJD ha elkövette amit el akart nem engedi el, hanem többször megharapja, az se baj ha kicsit beleráz közben a fejével.

Na ilyenből kell kettő.

UFF.
Ilyenből, egyet találni is csoda. Sajnos rengeteg az ideggyenge kutya,és még a vidéki, tanyasi tenyésztők legtöbb kutyája is ilyen. Nézd meg, 10 kutyából 9 retteg a zivatartól. Ha pedig idegrendszerileg rendben van, ahhoz, hogy földről és kerítésen keresztül ne fogadjon el kaját, ahhoz a konzekvens nevelésen túl, rohadt nagy szerencsére van szükség, legalábbis ez a saját tapasztalatom 28 évnyi kutyatartás után.
 
  • Tetszik
  • Szomorú
Reactions: Kim Philby and enzo

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 663
27 831
113
igen, minden a jó választáson múlik :)
nekem rájuk esett a választásom:
Lehet már mondtam, de a többször emlegetett mezőtúri haveromnak otthon egy vagy 70 kilós közép-ázsiai juhásza van. Na a kolléga amúgy kiválóan van nevelve és az urukhájok még a kerítést sem közelítik meg, de amikor meg ott voltam annyira megszeretett, hogy egyik reggel konkrétan be akart mászni mellém az ágyba. Alszok nyugodtan békésen erre így mi a rossebb lépett a kezemre, hát ott van velem szemben egy akkora buflák alabai, aminek csak a feje nagyobb mint egy sárgadinnye és marha lábszárakat nassolgat unalmában :D
Ilyenből, egyet találni is csoda. Sajnos rengeteg az ideggyenge kutya,és még a vidéki, tanyasi tenyésztők legtöbb kutyája is ilyen. Nézd meg, 10 kutyából 9 retteg a zivatartól. Ha pedig idegrendszerileg rendben van, ahhoz, hogy földről és kerítésen keresztül ne fogadjon el kaját, ahhoz a konzekvens nevelésen túl, rohadt nagy szerencsére van szükség, legalábbis ez a saját tapasztalatom 28 évnyi kutyatartás után.
Járulékos nyereség amúgy, hogy a vérmes tacskóm amúgy a pápai reptér végéből származik és nemhogy a zivatartól nem fél, hanem kinéz az udvarra szilveszterkor, hogy ki mit lő fel :DIgaz házőrző üzemmód nála nem létezik, inkább pofán nyalna mindenkit
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
NEM.

Juhászkutya. Terelő.

A pásztorkutya az nagytestű nyájőrző, a feladat az hogy jól belátja a nyájat, ha jön a medve/farkas, odamegy a falka (sosem egyedül van) és megküzdenek velük, elkergetik, akkor is ha belepusztul akár 1-2 ilyen pásztorkutya is! TESTŐR.

A juhászkutyák kis testűek, mozgékonyak, ők terelik a nyájat a juhász/pásztor kéz és füttyszavára. Ők egész nap pörögnek, iszonyat sokat futnak, ezt egy nagy barom kutya nem bírná, egy 50-60kg-os kutya teste nem erre van, tönkremenne pár év alatt. A kicsik meg nem alkalmasak arra hogy bevállalják a medvével - farkassal való harcot, ezeket a 15kg-os kutyákat csemegének vinnék el gond nélkül a farkasok. Néha elviszik még a nagyokat is, az az igazság :(.

A magyarok közt a két pásztor a Komondor / Kuvasz, a 3 juhász meg a Mudi/Pumi/Pumi.

Nézd meg a méretkülönbséget!
Nekünk nagytestű kutya nem pálya, sok idegen jár hozzánk, sok gyerek és idős is; persze, nyilván meg lehet szoktatni, de az emberek eléggé tartanak a nagytestűektől, ami lehet egyik oldalról előny, más oldalról meg hátrány. És habár a kuvasz az egyik libling fajtám, ismerve temperamentumát, feladatát, nem nekünk való; hosszúszőrűt sem pedig külföldi fajtát, sem pedig ölebet sem pedig vadászkutyát nem akarok. Úgyhogy a jövőben ha arra kerül a sor, eléggé szűk keresztmetszet felel meg. :)
Mivel vannak juhok, és méretben is, mentalitásban is végső soron külalakra is a mudi jön be. Azért esélyes, hogy sem farkas, sem medve csemege nem lesz ez eb.

Én ezt a besorolást úgy ismertem eddig, ezért sem értettem, hogy mire gondolsz, hogy juhász vagy más néven pásztor kutya (puli, mudi, pumi, sinka) és van a nyájőrző: a kuvasz és a komondor.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 424
44 121
113
Ilyenből, egyet találni is csoda. Sajnos rengeteg az ideggyenge kutya,és még a vidéki, tanyasi tenyésztők legtöbb kutyája is ilyen. Nézd meg, 10 kutyából 9 retteg a zivatartól. Ha pedig idegrendszerileg rendben van, ahhoz, hogy földről és kerítésen keresztül ne fogadjon el kaját, ahhoz a konzekvens nevelésen túl, rohadt nagy szerencsére van szükség, legalábbis ez a saját tapasztalatom 28 évnyi kutyatartás után.
Nem rózsás a helyzet, de azért ki lehet szedni szinte minden alomból 1-2 kutyát ami jó házőrző lesz.

Minden pásztorkutya fajtából. Tudom hogy sír mindenki, "hogy régen minden jobb vót' meg keményebbek voltak a kutyák" de egyszerűen szerintem meg tudni kell választani az alomból, meg meg kell nézni a szülőket.

Ja, nem tilos amúgy elmenni Erdélybe sem a csobánokhoz, azt onnan olyan kölyköt hozni, aminek nem feltétlen van papírja, csak az apja mondjuk 4-5 évet lehúzott a farkasok/medvék közt!

A székelyek nem a szaráért tartják a kutyáikat, a félőst ami nem áll bele a bunyóba agyonbasszák/felhúzzák a fára őket - ott ingyenélőt nem etetnek! - a túl agresszív, idegbajost meg mikor elnézi hogy hányas a kabát, megeszik a farkasok!