Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Centquri prime

Well-Known Member
2021. december 22.
4 834
24 235
113
5 km-t se bírna pihenő nélkül legyalogolni az átlag.
mondjuk nem mintha a boomerek fele annyit le bírtak volna bármikor.
tróger cigányok keresnek meg akár havi 1 milliót az építőiparban
miután ellehetetlenítették a kaláka munkát, mostanra gyakorlatilag be is tiltva azt, így muszáj "szakit" rendelni mellé, az eredmény ismert.
A képernyő előtt kezdték el tölteni az időt a fiatalok, nem a biciklit, motort, majd autót bütykölve, legalábbis a többség.
Ezzel amúgy mi a baj?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 999
32 973
113
Na mert az átlag "Z-generációs" :D amcsi, nyugat-európai fiatal esetében ez biztos másképp van... ez a jelenség az egész "fejlett" világra jellemző. Nem akar fizikai munkát végezni, mert az nehéz, 5 km-t se bírna pihenő nélkül legyalogolni az átlag.
Nincs szakember, aki ér valamit, az be van táblázva már hónapokra előre, és annyit kér amennyit nem szégyell, tróger cigányok keresnek meg akár havi 1 milliót az építőiparban (persze félretenni nem tudnak így sem, mert a kultúrájukból ez hiányzik teljesen).
Nyugaton sincs, mármint őshonos, csak vendégmunkás. Lengyel, magyar, USA-ban latino. Persze van kivétel, jútyúbon találsz bőven akár hazai, akár amerikai szakikat, ezermestereket, van amelyiktől kis túlzással el lehet tanulni egy komplett szakmát, ha érdekel és van hozzá affinitásod.
A szakmunkásképzés leépítése már a rendszerváltás után megindult, mert a szoci nagyipar, amelyik igényt tartott rájuk, megszűnt. Meg nem is akart senki szakmunkás lenni, már a 80-as években is mindenki legalább érettségire hajtott, de akkor a szakközépiskolák (ma "szakgimnáziumnak" hívják a megfelelőjét, a szakmunkásképzőt meg szakközépiskolának) kínáltak érettségit és szakmát együtt. Aztán a rendszerváltás után általában gimnáziummá alakultak. Presztízse sem volt semmi a "melósnak", akármennyit keresett, az átkosban még lehet, hogy jó parti volt egy ügyes maszek autószerelő, de aztán az irodában dolgozó pichák többsége számára rangon aluli lett egy olajos overallban dolgozó fickó, még ha kétszer-háromszor annyit is keres, mint ők. Aztán a 90-es évek végére eljutottunk oda, hogy a főiskolai diploma lett az új érettségi, ami "alap", ha valamire akarod vinni.
Aztán az átkosban még sokan a fater mellett tanulták el a kisebb szereléseket, a kalákában építkezéseken meg szinte minden alapismeretet (mi a malter stb.) mára ez megszűnt. A képernyő előtt kezdték el tölteni az időt a fiatalok, nem a biciklit, motort, majd autót bütykölve, legalábbis a többség.
Neméppen.Van ilyen,és nálunk különösen van,meg általános-de nyugaton valójában nem.Van persze ott is szépszámmal ilyen,de az átlag német,holland vagy angol fiatal is bizony dolgozik.Nyakig kitetovált német kölyök a Merci szervizben bizony szereli a kamiont.És nagyságrenddel jobb munkát végez,mint az itthoni szakszervizben amit összegányolnak.
Ez a személyes tapasztalatom.Amit itthon "megjavitanak",azt rendszeresen újra kell csináltatni nyugaton.
Nyugaton is vannak problémák bőséggel,de a mi hazai iszonyainkat ne vetitsétek ki máshova.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Na mert az átlag "Z-generációs" :D amcsi, nyugat-európai fiatal esetében ez biztos másképp van... ez a jelenség az egész "fejlett" világra jellemző. Nem akar fizikai munkát végezni, mert az nehéz, 5 km-t se bírna pihenő nélkül legyalogolni az átlag.
Nincs szakember, aki ér valamit, az be van táblázva már hónapokra előre, és annyit kér amennyit nem szégyell, tróger cigányok keresnek meg akár havi 1 milliót az építőiparban (persze félretenni nem tudnak így sem, mert a kultúrájukból ez hiányzik teljesen).
Nyugaton sincs, mármint őshonos, csak vendégmunkás. Lengyel, magyar, USA-ban latino. Persze van kivétel, jútyúbon találsz bőven akár hazai, akár amerikai szakikat, ezermestereket, van amelyiktől kis túlzással el lehet tanulni egy komplett szakmát, ha érdekel és van hozzá affinitásod.
A szakmunkásképzés leépítése már a rendszerváltás után megindult, mert a szoci nagyipar, amelyik igényt tartott rájuk, megszűnt. Meg nem is akart senki szakmunkás lenni, már a 80-as években is mindenki legalább érettségire hajtott, de akkor a szakközépiskolák (ma "szakgimnáziumnak" hívják a megfelelőjét, a szakmunkásképzőt meg szakközépiskolának) kínáltak érettségit és szakmát együtt. Aztán a rendszerváltás után általában gimnáziummá alakultak. Presztízse sem volt semmi a "melósnak", akármennyit keresett, az átkosban még lehet, hogy jó parti volt egy ügyes maszek autószerelő, de aztán az irodában dolgozó pichák többsége számára rangon aluli lett egy olajos overallban dolgozó fickó, még ha kétszer-háromszor annyit is keres, mint ők. Aztán a 90-es évek végére eljutottunk oda, hogy a főiskolai diploma lett az új érettségi, ami "alap", ha valamire akarod vinni.
Aztán az átkosban még sokan a fater mellett tanulták el a kisebb szereléseket, a kalákában építkezéseken meg szinte minden alapismeretet (mi a malter stb.) mára ez megszűnt. A képernyő előtt kezdték el tölteni az időt a fiatalok, nem a biciklit, motort, majd autót bütykölve, legalábbis a többség.
Én nagyjából egyet értek veled, de nyugaton van becsülete a kétkezi munkásnak. Nem a mosogatónak, de egy autó vagy villanyszerelőnek van.
Ismerős csaj egyedi fürdőszobákat tervező és kivitelező kis cégnél melózik mint szervező Észak-Németországban, beszélgettünk erről, senki nem nézi le a kőműveseiket, nem szégyen a festékes ruha.
Neki több diplomája van mint vegyész és biomérnök, biogáz motorokat kivitelező cégnél volt régióigazgató (nálunk is ők voltak a piacvezetők sokáig), de ezt sokkal jobban szereti, abba belefáradt. A faszija is tetőács, szép szőke német, csodálkozott is a beszélgetésen hogy mi a fenének nézné le őt bárki, neki jó munkája van, jól fizetik, ha nem házat épít rendezvényeken rak össze színpadot, azt is megfizetik.
Másik haver egy nagy angol csapatnak főz London mellett, a szabadnapjain saját vállalkozásával ablakot mos a helyi lusta angoloknak. Se szakácsként, se ablakmosóként nem nézik le, 15 éve él kint, előtte Németországban volt, ott sem nézte le senki. Egy helyen érzett ilyet: itthon.
Haver gépészmérnök és autórestaurátor diplomával dolgozik Németországban autószerelőként, szerinte senki nem nézi le.
Volt kollégám egy rakás területfejlesztési meg közgazdász diplomával Hollandiában CNC-s, senki nem nézi le, boldogabb mint itthon volt irodistaként. És nem azért mert füvezik, hanem mert szeretik és megbecsülik a munkahelyén.
Tesó egy nagy angliai autógyárban mérnök, a munkások fizetése ugyan a helyi viszonyokhoz képest sem kiugró, de szerinte tök jó dolguk van, nem nézik le őket. Ellenben a HR dolgozókkal...
Szerintem ez egy itthoni baromság, a világ nagy részén egy jó szakit megbecsülnek. Itthon csak pénzügyileg, kint mint embert is.
És nálunk falun is megbecsülik még ha elbírsz egy szerszámot. Udvaroltam a Mátrába, mindig mentünk fát vágni az erdőbe, mikor kiderült hogy legalább pár órát bírom irodakukacként velük az erdőn egészen megváltozott a helyiek hozzáállása. Mondjuk annak örültem, hogy a hétvége csak két napos, meredek hegyoldalban dolgozni brutális volt. Bár hasznosabb nap volt mint itt bent a nyomkodás.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
„fontos gondolat, hogy ne legyünk megint a vesztes oldalon. Ezzel csak egy baj van: ehhez tudni kellene, hogy ki fogja nyerni ezt a küzdelmet. Aztán el lehetne dönteni, hogy akkor hová kell állnunk. Aki ezt most tudja, annak elfogadom minden forgatókönyvét. Én nem tudom.” - Németh Zsolt
No igen, ez alapján nem a gerinc hanem a szélzsák csapkod a szélben.
 

Fundin

Well-Known Member
2019. június 22.
712
2 692
93
Én nagyjából egyet értek veled, de nyugaton van becsülete a kétkezi munkásnak. Nem a mosogatónak, de egy autó vagy villanyszerelőnek van.
Ismerős csaj egyedi fürdőszobákat tervező és kivitelező kis cégnél melózik mint szervező Észak-Németországban, beszélgettünk erről, senki nem nézi le a kőműveseiket, nem szégyen a festékes ruha.
Neki több diplomája van mint vegyész és biomérnök, biogáz motorokat kivitelező cégnél volt régióigazgató (nálunk is ők voltak a piacvezetők sokáig), de ezt sokkal jobban szereti, abba belefáradt. A faszija is tetőács, szép szőke német, csodálkozott is a beszélgetésen hogy mi a fenének nézné le őt bárki, neki jó munkája van, jól fizetik, ha nem házat épít rendezvényeken rak össze színpadot, azt is megfizetik.
Másik haver egy nagy angol csapatnak főz London mellett, a szabadnapjain saját vállalkozásával ablakot mos a helyi lusta angoloknak. Se szakácsként, se ablakmosóként nem nézik le, 15 éve él kint, előtte Németországban volt, ott sem nézte le senki. Egy helyen érzett ilyet: itthon.
Haver gépészmérnök és autórestaurátor diplomával dolgozik Németországban autószerelőként, szerinte senki nem nézi le.
Volt kollégám egy rakás területfejlesztési meg közgazdász diplomával Hollandiában CNC-s, senki nem nézi le, boldogabb mint itthon volt irodistaként. És nem azért mert füvezik, hanem mert szeretik és megbecsülik a munkahelyén.
Tesó egy nagy angliai autógyárban mérnök, a munkások fizetése ugyan a helyi viszonyokhoz képest sem kiugró, de szerinte tök jó dolguk van, nem nézik le őket. Ellenben a HR dolgozókkal...
Szerintem ez egy itthoni baromság, a világ nagy részén egy jó szakit megbecsülnek. Itthon csak pénzügyileg, kint mint embert is.
És nálunk falun is megbecsülik még ha elbírsz egy szerszámot. Udvaroltam a Mátrába, mindig mentünk fát vágni az erdőbe, mikor kiderült hogy legalább pár órát bírom irodakukacként velük az erdőn egészen megváltozott a helyiek hozzáállása. Mondjuk annak örültem, hogy a hétvége csak két napos, meredek hegyoldalban dolgozni brutális volt. Bár hasznosabb nap volt mint itt bent a nyomkodás.
Kábeltévé szerelő voltam angliában egy népcsoport nézet le azok az angolok akiknek nálam rosszabb munkájuk volt :) Képzelhetitek hogy ehhez menyire kell balfácánnak lenni...
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Legyünk precízek, egyik sincs.
Az IQ-t sávos felosztásban mérik, pl. 118-123 sávba esel. A sáv szélessége változhat, ez a felméréstől függ. Keskenyebb sáv --> hosszabb teszt, vagyis nem 1,5 órás hanem mondjuk 3 óra.
Nem véletlenül alakult így ki. A tapasztalatok szerint a sáv tovább szűkítésének nincs értelme, az eredményt a napi "forma" is befolyásolja.
Ma nem tudom hogy van. Régen, ha valaki pont a Mensa határ alatt végzett (épp kimaradt a felső 2 %-ból), akkor javasolták neki, hogy próbálja meg újra, mert átléphet a következő sávba. (Már ha az az életcélja, hogy Mensa tag legyen)

Én egyébként az IQ (és egyéb tesztek) híve vagyok. Nem azért, hogy valaki szupermennek képzelje magát, hanem ez egy tükör - amibe sokan nem mernek belenézni. Ezen a téren én ennyi vagyok.
És azt se szeretem, ha az IQ-t túlértékelik. Az IQ a számos emberi képesség egyike. Van az életnek olyan területe ahol ez fontos, más területeken meg más képességek a hasznosak.

Anno kitöltöttem párszor az online tesztüket, kiírta, hogy 140+ menjek el írásban csinálni egyet.
Mennyire legit ez a cucc?
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 600
24 984
113
Anno kitöltöttem párszor az online tesztüket, kiírta, hogy 140+ menjek el írásban csinálni egyet.
Mennyire legit ez a cucc?
Rákerestem, 130-at csináltam, de rohad idegesítően sok feladatot adott.
Egyetemen az egyik vizsga után is csinálnunk kellett egy tesztet, de az egy kicsit komplexebb volt, mert a tanár egyik ismerősének kellett a szakdolgozatához, ott 120-140 közötti lett, szóval lehet egy kaptafára mennek ezek.
 

Morishima

Well-Known Member
2017. július 29.
1 458
10 391
113
A magas IQ jó dolog a dolgozók/kutatók esetében ha párosul munkakultúrával és fegyelemmel koncentrációs képességgel, de például egy vállalkozó esetében egy 120 feletti iq már inkább hátárny, mert elkezd túlanalizálni dolgokat, háttérbe szorul az intuíció. Nekem van pár barátom aki tagja ennek a mensanak, egyikük rávett hogy töltsem ki nekem azt hiszem 114 vagy 117 jött ki nem emlékszek pontosan.
Viszont sajnos nem jelent a nagyon magas iq boldogságot, sikert vagy jó életet, egyiküknek sincs boldog vagy tartós párkapcsolata, szakmailag saját ötletet nem tudnak megvalósítani, viszont így alkalmazottként kell mások szabályai szerint dolgozniuk ami depresszióssá teszi őket, amire amúgy is hajlamosabbak mert túlanalizálnak.

Amúgy nem rossz ez az egyetemi pontrendszer szerintem, mert ha olyan helyre mész ami magas pontszámot követel akkor úgyis erősnek kell lenned azokból a tantárgyakból amikből számítják mert különben nem kerülsz be, nekem is ahová jelentkeztem nagyon magas volt a tanulmányi pontom igaz+ pontokból keveset vittem, szóval nem követeli meg a rendszer hogy azt gurítsuk ami szögletes , na persze aztán már jön a feketeleves azokkal a tárgyakkal aminek a célja a bekerült emberek kiszórása.

Számomra érdekes az hogy az emberek hogy törekednek arra hogy valaki más alkalmazottai lehessenek, de ugye ez meg az én egyedi beállítottságom miatt van , de ez a valóság, nem lehet mindenki vállalkozó, orvos ügyvéd mérnök vagy kőműves, mert mindenre szükség van de törekedni kell arra hogy elégedetten végezzék majd azt a feladatot amit találnak mert akkor születnek meg a jó dolgok, rohadtul utálom ha egy munkát vagy aki azt végzi lenéznek, együtt alkotjuk a társadalmat.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 868
56 575
113
Legyünk precízek, egyik sincs.
Az IQ-t sávos felosztásban mérik, pl. 118-123 sávba esel. A sáv szélessége változhat, ez a felméréstől függ. Keskenyebb sáv --> hosszabb teszt, vagyis nem 1,5 órás hanem mondjuk 3 óra.
Nem véletlenül alakult így ki. A tapasztalatok szerint a sáv tovább szűkítésének nincs értelme, az eredményt a napi "forma" is befolyásolja.
Ma nem tudom hogy van. Régen, ha valaki pont a Mensa határ alatt végzett (épp kimaradt a felső 2 %-ból), akkor javasolták neki, hogy próbálja meg újra, mert átléphet a következő sávba. (Már ha az az életcélja, hogy Mensa tag legyen)

Én egyébként az IQ (és egyéb tesztek) híve vagyok. Nem azért, hogy valaki szupermennek képzelje magát, hanem ez egy tükör - amibe sokan nem mernek belenézni. Ezen a téren én ennyi vagyok.
És azt se szeretem, ha az IQ-t túlértékelik. Az IQ a számos emberi képesség egyike. Van az életnek olyan területe ahol ez fontos, más területeken meg más képességek a hasznosak.
Életemben nem csináltam mèg iq-tesztet, mert fēltem kiderül, hogy egy idióta vagyok.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 392
8 611
113
Anno én is az egyetemen csináltam egy tesztet, de az kettő volt úgy igazából. IQ és EQ
Az itt leírtakkal ellentétben ott nem sávos volt hanem pontszerü. Az IQ az ha jól emlékszem 132 volt, az EQ pedig 136. Szobatársam megtolta, ő 140 pontot kapott, mondták ha meg akarja mérni a ténylegest, akkor kell egy kiegészítő teszt de arra már lusta volt elmenni. Ha jól emlékszem neki az EQ viszont jóval alacsonyabb volt "csak" 120 körül. De szerintem azért nem csak ettől függnek a dolgok. Ha nincs "segged" hozzá tanulni, a fejedre kenheted a számot :D
 

Septimus

Well-Known Member
2018. november 22.
249
1 324
93
Életemben nem csináltam mèg iq-tesztet, mert fēltem kiderül, hogy egy idióta vagyok.
Nem hiszem. Egyszer-kétszer érdemes megcsinálni az érdekesség kedvéért is. Velem csináltattak egyet 18 éves koromban (1995) a Pályaválasztási Tanácsadóban (134 IQ), majd 22 évesen sorozáskor (136 IQ). Viszont jól kimutatható rajtam az aggkori hanyatlás, mert tavaly 45 évesen ismét csináltam egyet, és azon már csak 128 IQ-t tudtam elérni.
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 868
56 575
113
Nem hiszem. Egyszer-kétszer érdemes megcsinálni az érdekesség kedvéért is. Velem csináltattak egyet 18 éves koromban (1995) a Pályaválasztási Tanácsadóban (134 IQ), majd 22 évesen sorozáskor (136 IQ). Viszont jól kimutatható rajtam az aggkori hanyatlás, mert tavaly 45 évesen ismét csináltam egyet, és azon már csak 128 IQ-t tudtam elérni.
Most akkor képzeld el, mi lehet a helyzet nálam, 77 évesen! :)
 

kacsacsor

Well-Known Member
2015. március 15.
16 323
20 734
113
Most akkor képzeld el, mi lehet a helyzet nálam, 77 évesen! :)
Az IQ pontsáv megállapításánál figyelembe veszik a kort. Az IQ a huszonévek elején van csúcson, utána csökken. A lefutási görbe ismert, bár nyilván vannak egyéni szórások.
A 77 évesen elért eredményedet visszakonvertálják a fénykorodra. Ez a csúcsérték az amit IQ-ként emlegetnek. (és itt persze nem gondolok arra, hogy valaki demens, mert akkor nem fog stimmelni)