Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 202
14 901
113

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 140
7 272
113
Ez pont olyan mint Magyarország cukorgyártásának felvásárlása után megsemmisítették a 6 db termelő cukorgyárat, mot külföldi cukrot csomagolunk. Emiatt csak tankönyvekből ismerjük a cukorrépát is..
Itt a történet:


Az 1998 és 2002 között lefolytatott, Európai Unióhoz való csatlakozási tárgyalások során jelentős eredményt ért el az akkori Orbán-kormány azzal, hogy 400 ezer tonna/év cukorkvótát sikerült kiharcolnia Magyarország számára. Ez a cukorkvóta fedezte a 300 ezer tonna/év hazai fogyasztást, és még 100 ezer tonna/év exportra is adott lehetőséget.

2004. május 1-jével beléptünk az Európai Unióba, az akkori Medgyessy-, majd Gyurcsány-kormány ott folytatta a hazai cukorágazatot sújtó hibás döntések meghozatalát, Gráf József agrárminiszter aktív közreműködésével, ahol 1997-ben a korábbi Horn-kormány abbahagyta. 2003-ban ugyanis elkezdődött az EU-n belül egy újfajta cukorreform-elképzelés kialakítása, ami komoly ellenállásba ütközött az EU-tagállamok jelentős részéről. Az újfajta cukorreform célja Európán belül a termelés csökkentése. A Magyarországot képviselő Gráf József miniszter úr támogatta a szavazatával a Magyarországra előnytelen cukoripari reformot, amely döntés 2006. februárban lett véglegesen elfogadva. Azt a stratégiai hibát követte el a magyar kormány, hogy azokhoz az országokhoz társult, amelyek cukoripari vállalatai Magyarországon is tulajdonolták a cukorgyárakat, és ezáltal érdekeik ellentétesek voltak a magyar érdekekkel. Közben 2004-ben bezárták a hatvani cukorgyárat.

Az új EU-cukorreform Magyarországot a cukortermelés szempontjából teljes egészében a hazai gyárakat tulajdonló külföldi tulajdonosoknak szolgáltatta ki. A reform ugyanis drasztikus kvótacsökkentést, termeléscsökkentést írt elő, a gyáraknak lehetőségük volt jelentős kompenzáció fejében kvótát felajánlani. A külföldi gyártulajdonosok nem a saját hazájukban lévő cukorgyárak kvótáit ajánlották fel, hanem a magyarországi gyárak kvótáit, amelyért 70 milliárd forintot kaptak, aminek kétharmada az övék maradt, a maradék egyharmad a beszállítóké és a termelőké. Ennek eredménye, hogy Magyarország elvesztette a cukorkvóta háromnegyed részét, 300 ezer/tonna éves mennyiséget.

Az EU-döntés után 2006-ban bezárt a kabai, 2007-ben a szolnoki, 2008-ban a szerencsi, és 2009-ben a petőházi cukorgyár. Az EU-s cukoripari reform előírásainak megfelelően ezt a négy gyárat fizikailag is megsemmisítették, hogy esély se legyen valaha is újraindítani őket.

Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a rendszerváltáskor még 12 magyar tulajdonú cukorgyár volt Magyarországon, és 120-130 ezer hektáron termeltek cukorrépát hazánkban, mára csak egy cukorgyár van, az is külföldi tulajdonban, és 12-13 ezer hektáron termelnek cukorrépát hazánkban. A rendszerváltáskor az Antall-kormánynak esélye sem volt az első hét gyár privatizációját megakadályozni, utána próbálkoztak menteni a menthetőt a Magyar Cukor Rt. létrehozásával, de a Horn-kormány felelőtlen és érzéketlen hozzáállása a Magyar Cukor Rt. megmentéséhez megpecsételte a sorsát a cukorgyáraknak, és mindegyik magyar cukorgyár külföldi üzleti szempontból konkurensek kezére került. Az EU-hoz való csatlakozás felcsillantotta a reményt egy jobb pozíció megszerzésére, amit a megszerzett 400 ezer tonna/év kvóta jelentett volna, de a Medgyessy-, majd Gyurcsány-kormányok Gráf József agrárminiszter közreműködésével jelentős hátrányt okoztak a kvóták elvesztésével, és a további gyárbezárásokhoz asszisztáltak. A bizottság által feltárt összefüggésekben megállapíthatjuk, hogy mára Magyarország a cukorrépa termesztése és a cukorgyártás szempontjából elvesztette nemzeti önrendelkezését, teljes egészében ki vagyunk szolgáltatva a külföldi érdekköröknek.

Egy magyarországi új cukorgyár létrehozásáról csakis a 2014-ben lejáró EU-kvótarendszer újratárgyalása esetében érdemes beszélni. Amennyiben az EU-feltételek lehetőséget adnak a jövőbeni cukorgyártásra, úgy nemzeti önrendelkezésünk szempontjából fontos lenne egy magyar cukorgyár építése.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Lehet, hogy én vagyok rosszmájú, de nekem az emu és strucctenyésztésről mindig a piramisjáték jut eszembe. Annak éri meg, aki rég benne van, azok kb. le is fedik a valós piacot és ezen túlmenően mindig van olyan, akit be lehet vonni a piramisba és el lehet adni nekik a tojást, vagy a kismadarat. Nagy meggazdagodást még nem láttam, pedig felénk is csinálják páran.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 631
11 325
113
Lehet, hogy én vagyok rosszmájú, de nekem az emu és strucctenyésztésről mindig a piramisjáték jut eszembe. Annak éri meg, aki rég benne van, azok kb. le is fedik a valós piacot és ezen túlmenően mindig van olyan, akit be lehet vonni a piramisba és el lehet adni nekik a tojást, vagy a kismadarat. Nagy meggazdagodást még nem láttam, pedig felénk is csinálják páran.
Lehet tartani háztáji mennyiségben is, csak saját felhasználásra. :)
Hobbi célból már szemezek egy ideje a futómadarakkal csak sajnos nincs elég helyem hozzá.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Lehet tartani háztáji mennyiségben is, csak saját felhasználásra. :)
Hobbi célból már szemezek egy ideje a futómadarakkal csak sajnos nincs elég helyem hozzá.
Akkor tartsál futókacsát. Az is futómadár.
Azért nem tudom, hogy honnan kéne akkora üstöt szerezni, hogy a struccot leforrázza az ember és mekkora erővel lehetne a tollától megfosztani, mint baromfi esetében.
Nem hallottam, hogy valaki háznál vágott volna.
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
5 269
29 619
113
Na, egy kis adalék ahhoz, hogy bezzegnyugaton hogyan beszélnek külföldiül.

Spanyolország, vidéki város, de nem turistaközpont (nem Barca, nem Ibiza, nem Mallorca). Nagy pláza, gondoltam, veszek kirakót (gyűjtőnek). Kérdeztem, persze, tudnak angolul. Pázzl? Fúú, ezt nem ismerik. Sok kicsi darabból egy nagy képet lehet kirakni. Hívnak valakit, aki jobban tud angolul. Ezt megismételtük 3szor. Amúgy nagyon segítőkészek voltak. A végén, aki már tényleg tudott angolul, a definíciót hallva (sok kis darabból egy nagy kép) felkiáltott:
"Púzle!"
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 631
11 325
113
Akkor tartsál futókacsát. Az is futómadár.
Azért nem tudom, hogy honnan kéne akkora üstöt szerezni, hogy a struccot leforrázza az ember és mekkora erővel lehetne a tollától megfosztani, mint baromfi esetében.
Nem hallottam, hogy valaki háznál vágott volna.
Az ronda. :)
A struccot nem szokás forrázni: helyette szárazon kopasztják, mert a tollai értéket képviselnek (“Figyelem, figyelem asszonyok! Megérkezett a tollfelvásárló. Párnákat, dunnákat, kacsatollat, libatollat, hagyatéktollakat felvásárlok. Bármiféle tolla van, megvásárlom. Ha bárkinek bármi van eladó, tessenek szólni vagy kézzel inteni! És az autónál a napi legmagasabb árakon átvételre kerül a sor. ”) ;)
Ahogy a bőre és a zsírja (kozmetikai ipar) is.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Az ronda. :)
A struccot nem szokás forrázni: helyette szárazon kopasztják, mert a tollai értéket képviselnek (“Figyelem, figyelem asszonyok! Megérkezett a tollfelvásárló. Párnákat, dunnákat, kacsatollat, libatollat, hagyatéktollakat felvásárlok. Bármiféle tolla van, megvásárlom. Ha bárkinek bármi van eladó, tessenek szólni vagy kézzel inteni!”) ;)
Ahogy a bőre és a zsírja (kozmetikai ipar) is.
Nem egészen pontos.
Azért ezt is egyszer megmagyarázhatná valaki, hogy jószág sincs már falun sem, mégis kétnaponta jár a tollas.
Mert egy szegről-végről ismerős tollas cigány van aki romániába jár, meg több is tollazott és nagy pénz volt benne, de ma már Magyarprszágon hol rentábilis ilyen üzemanyagárak mellett járni a falukat?
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 180
20 734
113
Na, egy kis adalék ahhoz, hogy bezzegnyugaton hogyan beszélnek külföldiül.

Spanyolország, vidéki város, de nem turistaközpont (nem Barca, nem Ibiza, nem Mallorca). Nagy pláza, gondoltam, veszek kirakót (gyűjtőnek). Kérdeztem, persze, tudnak angolul. Pázzl? Fúú, ezt nem ismerik. Sok kicsi darabból egy nagy képet lehet kirakni. Hívnak valakit, aki jobban tud angolul. Ezt megismételtük 3szor. Amúgy nagyon segítőkészek voltak. A végén, aki már tényleg tudott angolul, a definíciót hallva (sok kis darabból egy nagy kép) felkiáltott:
"Púzle!"
Egy lehet nem annyira elhanyagolható különbséget én azért látok.
Spanyolul kuurva sokan beszélnek a földön, ha nagyon akar, akkor simán érvényesülhet sok más helyen.
Spanyolul.
Ok: két különbség.
Mo leginkább a szellemi tőkéjével kezdhetne valamit, illetve kezdhetett volna, ha nem cseszik szét.
Ehhez meg kell a nyelv.
Aztán meg ez lett. Összeszerelő-országhoz valóban nem kell.
 

Ramzana

Well-Known Member
2021. október 22.
5 269
29 619
113
Egy lehet nem annyira elhanyagolható különbséget én azért látok.
Spanyolul kuurva sokan beszélnek a földön, ha nagyon akar, akkor simán érvényesülhet sok más helyen.
Spanyolul.
Ok: két különbség.
Mo leginkább a szellemi tőkéjével kezdhetne valamit, illetve kezdhetett volna, ha nem cseszik szét.
Ehhez meg kell a nyelv.
Aztán meg ez lett. Összeszerelő-országhoz valóban nem kell.
De akkor most mi lesz a külföldi rablógyilkossal, vagy a szegény turistával, aki nem tudja elmagyarázni a mentőknek, hogy milyen allergiája van?
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 631
11 325
113
Nem egészen pontos.
Nálunk ezt mondja. :)
Azért ezt is egyszer megmagyarázhatná valaki, hogy jószág sincs már falun sem, mégis kétnaponta jár a tollas.
Mert egy szegről-végről ismerős tollas cigány van aki romániába jár, meg több is tollazott és nagy pénz volt benne, de ma már Magyarprszágon hol rentábilis ilyen üzemanyagárak mellett járni a falukat?
Hát nézd, a lakhelyem a falutól elég messze van (konkrétan Budapest tőszomszédja) mégis havi 1-szer biztos hallom, de van hogy heti szinten.