Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 881
5 209
113
Tudom, mint ahogy Kínában is találtak róma edényeket. De csak a termékek közlekedtek közvetítőkön keresztül a két hatalom között, de ők jóformán nem is tudtak egymásról.

Találkoztak egymással.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hát épp az, hogy ez nem szerencse volt... Meg ugye a lőport is a kínaiak találták fel, mégsem tudtak élni vele.
Ez megvolt euróában is.A megjelenésekor mind a számszerijat,mind a tüzfegyvereket tiltották.Egyébbként a kinaiak is ismerték,sőt elöbb kifejlesztették az ágyut,robbanó aknát,és a kézi tüzfegyvert.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Hallottak egymásról, de túl messze voltak. Emlékeim szerint találtak római pénzt a mai Kína területén.
Egyébként meg sehol nem írtam le, hogy az ókorban Kína nem volt briodalom. Azt írtam, hogy Róma volt az egyik legelső úgy, hogy mai napig tartó lenyomata van. Lásd Római jog, hadseregek felépítése mai napig hajaz a római mintára, stb.

A vita azon ment, hogy Kína hol és mi volt az elmúlt kb. 500 évben.

Azt írtad konkrétan, hogy Róma volt az első, Kína meg egy nagy nulla volt. Pedig Kína Róma előtt már minimum 100 évvel birodalom volt.
Igen, az ókori Róma után is sokminden fennmaradt, mint ahogy az ókori Kínából is, csakhát nem meglepő módon, mi itt Európában azokat ismerjük inkább ami Róma után maradt fenn és nem azt, ami Kína után. Gondolom a kínaiak meg azokat ismerik jobban, ami az ókori Kína után maradt és nem azt ami Róma után.
Az elmúlt 500 év első 300 évében Kína mind gazdaságilag, mind katonailag feltörölte volna a padlót Európával. Ezen az sem változtat, hogy a kínaiak nem mentek lerabolni a két amerikát.
Az utolsó 200 évben meg igen, valóban Európa törölte fel a padlót Kínával.
A jelenben meg már Európa és az USA az, aki pont ugyanúgy akarja megvédeni a gazdaságát Kínával szemben, mint ahogy Kína próbálta az 1800-as években Európával szemben. Reméljük, hogy ha be is érnek bennünket, lehagyni nem fognak.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Olyat mondasz, amit nem állítottam, nagyon elegem van már az ilyen hazudozásból...
A távolság és nem velünk padlófelmosás meg pont azt mutatja, hogy miért nem volt kurvára nagyhatalom Kína 1800-as évek táján. Mert más ment oda a világ túlsó feléről és tette meg ezt velük. Nézd már meg az ópium háború következményeit, hogy mit kényszerítettek rá... A boxerlázadás is "nagyon sikeres" volt, amit kb. kardcsörte szintű erőkkel vertek le...

Zoli könyvét nem olvastam végig, de visszakerestem. A kis Japán egyik háborúja után a japán éves GDP kb. 4-6-szorosának megfelelő sarcot nyomott ki belőlük a az 1800-as évek végén. Ez a kurva nagy és erős Kínai Briodalom?

Alternatív tények világában élünk vagy mi a túró van...?

Te voltál az, aki azt írta, hogy Kína soha nem volt világhatalom és ezt bizonyítod azzal, hogy az elmúlt 200 évben mit csinált Európa Kínával.
Én meg azt írtam, hogy az elmúlt 200 évben Kínával valóban Európa felmosta a padlót, azelőtt viszont 2000 évig végig Kína volt katonailag is és gazdaságilag is a toppon és csak azért nem mosta fel a padlót az egész Európával, mert a technika nem tette lehetővé, hogy idejőjjenek.
Ma meg eljutottunk ismét oda, hogy Kína GDP-je annyi, mint az egész EU vagy az USA GDP-je, és sanszosan még jó ideig gyorsabban fognak nőni, mint a nyugatiak.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Hallottak egymásról, de túl messze voltak. Emlékeim szerint találtak római pénzt a mai Kína területén.
Egyébként meg sehol nem írtam le, hogy az ókorban Kína nem volt briodalom. Azt írtam, hogy Róma volt az egyik legelső úgy, hogy mai napig tartó lenyomata van. Lásd Római jog, hadseregek felépítése mai napig hajaz a római mintára, stb.

A vita azon ment, hogy Kína hol és mi volt az elmúlt kb. 500 évben.

Kb. az, amit írtál...nem több

https://mult-kor.hu/20130205_hogyan_latta_kina_a_romai_birodalmat
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Igazából soha, de történelmi téveszmék vezettek a "három ternger mosta partjait" nosztalgiázáshoz, amikor MKir. és L.Kir. perszonálunióban volt Lajos alatt.

A lengyel perszonálúnióval bajosan lett volna meg a 3 tenger, mert akkoriban Lengyelországnak nem volt tengerpartja.
Viszont ha Lajos pár hónapos uralkodását Nápoly felett beleszámítjuk, akkor a Tirén és Jón tengerrel megvan a 3 tenger. :)
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd
M

molnibalage

Guest
Te voltál az, aki azt írta, hogy Kína soha nem volt világhatalom és ezt bizonyítod azzal, hogy az elmúlt 200 évben mit csinált Európa Kínával.
Én meg azt írtam, hogy az elmúlt 200 évben Kínával valóban Európa felmosta a padlót, azelőtt viszont 2000 évig végig Kína volt katonailag is és gazdaságilag is a toppon és csak azért nem mosta fel a padlót az egész Európával, mert a technika nem tette lehetővé, hogy idejőjjenek.
Ma meg eljutottunk ismét oda, hogy Kína GDP-je annyi, mint az egész EU vagy az USA GDP-je, és sanszosan még jó ideig gyorsabban fognak nőni, mint a nyugatiak.
A világhatalom értelmezhetetlen a nagy földrajzi felfedezések előtt. Vicces, hogy a birodalom és világbirodalom fogalmakat összemosod.
Az értő olvasást jó lenen gyakorolni...
Egy nagy, de fejletlen ország GDP-je is lehet akkora, mint egy fejlett és kicsié. A különbség az, hogy akkor melyik országban hogyan élnek és mit állítanak elő...

Agyrém. A 2x2-őt kell magyarázni.
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
A lengyel perszonálúnióval bajosan lett volna meg a 3 tenger, mert akkoriban Lengyelországnak nem volt tengerpartja.
Viszont ha Lajos pár hónapos uralkodását Nápoly felett beleszámítjuk, akkor a Tirén és Jón tengerrel megvan a 3 tenger. :)


Ezzel csak az a baj, ha valaki meg is szerezte egy távoli királyságban a koronát, attól még nem vált a magyar államiság részévé a terület. Nem állítható az sem, hogy valamikoris a Nápolyi királyság a Magyar Királyság része lett volna..
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Khm. 1700-ig Európa elōtt voltak... Ez egy "kissé" sántít...

Volt egy Newton, egy Leibniz, Descartes, Pascal, egy rakás olasz, francia, angol, magyar, orosz... Amíg az ázsiai lélek megelégedett a Jin és Jang körforgásával, addigra Európában lerakták a klasszikus fizika és matematika alapjait... Nem kísérlem meg egy hozzászólásban összeszedni azokat a vívmányokat, amit az 1700-ig lemaradt Európa létrehozott. Az ipari forradalom nem úgy jött létre, hogy lementek a helyi Pilvax kávéházba, hanem megvolt a fizikai, kémiai és matematikai apparátus a jelenség leírására és reprodukálására. Az egyik kedvenc témaköröm a gōzgép és klasszikus termodinamika ezekbōl építkezett. A technikai különbségeket össze sem lehet hasonlítani.

1800-as évek pedig ezt a folyamatot méginkább felerōsítették. Nagy Sándor vagy bármelyik hadvezér az akkori történelemben csak álmodott arról, ami az 1700-as években kezdett és az 1800-as évek közepére meglett, ahogy az űrkutatásban sem az a pláne, hogy egy szerencsétlent kilōsz, hanem vissza is hozod - oda és akkor, amikor kell.

Tényleg nem értem ezt az összehasonlítást.
Németországban is magas a GDP, a világ legnagyobb exportōre (volt), világszínvonalú szürkeállomány (egyre kevesebb), durván plusszos költségvetéssel, extrém szociális hálóval, brutál infrastruktúrával, még sem világhatalom - de attól sem leszel, mert a Pista fejére tudsz atomot dobni, miközben minden más hiányzik vagy maximum mutatóban van...

Igen, Kurfürst szerintem az 1700-as éveket eltúlozta. Kb. az 1500-as években kezdett technológiailag Európa felülkerekedni rajtuk és aztán ahogy a technológiai újjítások meghozták a gyümölcsüket a mezőgazdasági és ipari termelésben, az 1800-as években már gazdaságilag is lehagytuk Kínát.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd
M

molnibalage

Guest
Tudod Molni 2003ig egyet is ertettem volna veled.

Aztan jott Doubya Bush es az amerikai elittel (gy.k. deep state) vegleg elszaladt a lo.

Mara nem ertik es nem latjak hogy ok lettek az a szorny ami ellen korabban harcoltak.
Ez a komment azt sem tudom, hogy mire vonatkozik és mit reagáltál le vele.
 
M

molnibalage

Guest
Kína az utóbbi 150 évet leszámítva a történelem folyamán mindig jóval nagyobb gazdasággal rendelkezett, mint Európa. A nagy földrajzi felfedezések ezen még semmit sem változtattak. 1820-ban pl. egész Európa gazdasága kb. a 60%-át adta Kína gazdaságának. Majd csak az ipari forradalom hatására, az 1800-as évek második felére, sikerült Európának lehegyni őket. De ez csak röpke 150 év, a több ezerből.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_regions_by_past_GDP_(PPP)

Egyébként az megvan, hogy a földrajzi felfedezések is azért indultak el, mert a Török Birodalom terjeszkedése miatt a kínai és indiai áruk nem jutottak már el Európába? Nem Kína jött ide a termékeinkért, hanem mi mentünk oda, mert szükségünk volt az ő termékeikre. Na ennyire semmi súlyuk nem volt a világon.
Jah, ópiumháborúk. Még az 1800-as évek közepén is a nagy Brit Birodalom semmi mással nem tudta kiegyenlíteni a Kínával fennálló kereskedelmi hiányát, mint ópiummal.
Azért szép dolog, hogy egy állam azért támadott meg kétszer is egy másikat, mert az nem hagyta, hogy drogos legyen az egész ország. :)
Az, meg hogy Kínának az ókorban vagy a középkorban nem volt akkora globális hatalma, mint az angoloknak vagy az amerikaiaknak a közelmúltban, hát jó vicc. Nehéz lett volna akkoriban globális hatalmat fenntartani lóháton lovagolva.
Ha így mérjük a nagyságot, akkor a Spanyol Birodalomig a Hun majd a Mongol Birodalom voltak a legfejlettebbek, hisz ők hozták létre a legnagyobb birodalmakat, amik nem csak egy térségre koncentrálódtak, hanem szinte 2 teljes kontinensre.
Az szintén jó vicc, hogy azzal érvelnek itt páran, hogy polgárháborúk sorozatát élték át. Jah, azalatt a röpke pár ezer év alatt tényleg volt pár. Az USA mennyi ideje is létezik? 250 éve? És már összehoztak egy polgárháborút.
Melyik részét nem érted annak, hogy az önmagában nem fokmérő, hogy egy gazdaság mekkora...? A Szu gazdasága is nagyobb volt, mint a magyar az szovjet katonák mégis jutalomként élték meg, ha itt szolgálhattak. Navajon miért is...?

Senkit nem érdekel, hogy mekkora votl abszolút értékben a kínai GDP. Jött Európa és a kínai partvidéken azt történt, amit ők akartak. Aztán jött Japán, kb. tizedakkora lakossággal és biztosan kisebb abszolút GPD-vel. Háborúzott Kínával és kisarcolta 4-6 éves japán GDP-t. Ez mire utal? Kínai erős birodalomra...? Megvan az a mondás, hogy "Törökország Európa beteg embere"? Az Ottomán birodalom maradéke sem volt kicsi, de alulfejlett és erőtlen volt a XIX. század végén.

Az is elle lett magyarázva, hogy a birodalom hosszútávú létet és stabilitást jelent. Ezétr is van az, hogy Nagy Sándor vagy mongol hódítás katonailag elképesztő, de ettől a meghódított területek integritása mai idő léptékkel is instant szétesett, nemhogy akkoriban, amikor minden lassabban zajlott.

A polgárháborús résszel nem tudom mit akarsz mondani, semmi köze a témához logikailag.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd
M

molnibalage

Guest
Molni, itt csak te nem számoltál el húszig. :)
Mongol birodalom a te szempontjaid szerint:
Méret: 26 millió km2.
Gazdasági hatalom: többek között Kínát, Perzsiát, Kis-Ázsiát magába foglalta, gondolom ennyi magyarázat elég is.
Más hatalmak általi elismerés és "félelem" a birodalomtól: hát ez szerintem nem is szorul magyarázatra.
Időtállóság: ha a Brittek 150 éve vagy az USA 80 éve számít, akkor azt hiszem a mongolok 160 éve is.
1206 és 1368 között létezett. Ok, tudom, te abból idultál ki, hogy 1241-ben megjöttek hozzánk, majd következő évben el is húzták a csíkot, akkor bizonyára rövid életű volt. Csakhogy nem, pl. 1270-ben voltak a legnagyobb kiterjedésűek.
Akkoriban minden lassabban zajlott. Róma évszázadokig fennált. A legnagyobb kiterejdése után 20 évvel már szétesett a Mongol Birodalom. Róma nagysága és integritása nem 230 évig tartott...
 
M

molnibalage

Guest
Ugye nem fogsz te is azzal jönni, hogy nem tudja megvédeni a kereskedelmi flottáját az USA-val szemben, mert gyengébb a katonai ereje?
Szerintem az atomfegyvereknek hála teljesen felesleges Kínának, vagy bárki másnak versenyre kelni az amerikai hadsereggel. Azon kívül, hogy jól mutat a statisztikákon, hogy az USA nagyobb hadsereget birtokol, mint az utána következő 7-8 ország, mi haszna van? Nem fognak egymásnak esni, szóval gyakorlatilag csak egy pénztemető.
Annyi bírom, ahogy a HTKA fórumának nagy megmondóembereinek véleménye mennyire üti egymást... Hollandiánál bezzeg számít, hogy még kalózokat sem állítja meg egyedül 10k km-re partjaitól, bezzeg egy nagyhatalomál egy másik nagyhatalom erejével dacolás az nem számít. He...?

A képesség megjegyzésed is vicces, akkor kérlek címezd zsoltinak éppen most ajánrozza azt, hogy az oroszok 50 év alatt már haradszorra építik újra a MAD képességet, ami nem bevethető katonai erő lényegében. A jenki flotta meg azért igenis használva van, legalábbis a CV-k és a rajtuk levő gépek.

Nehéz megállni röhögés nélkül..
 
M

molnibalage

Guest
Azt írtad konkrétan, hogy Róma volt az első, Kína meg egy nagy nulla volt. Pedig Kína Róma előtt már minimum 100 évvel birodalom volt.
Igen, az ókori Róma után is sokminden fennmaradt, mint ahogy az ókori Kínából is, csakhát nem meglepő módon, mi itt Európában azokat ismerjük inkább ami Róma után maradt fenn és nem azt, ami Kína után. Gondolom a kínaiak meg azokat ismerik jobban, ami az ókori Kína után maradt és nem azt ami Róma után.
Az elmúlt 500 év első 300 évében Kína mind gazdaságilag, mind katonailag feltörölte volna a padlót Európával. Ezen az sem változtat, hogy a kínaiak nem mentek lerabolni a két amerikát.
Az utolsó 200 évben meg igen, valóban Európa törölte fel a padlót Kínával.
A jelenben meg már Európa és az USA az, aki pont ugyanúgy akarja megvédeni a gazdaságát Kínával szemben, mint ahogy Kína próbálta az 1800-as években Európával szemben. Reméljük, hogy ha be is érnek bennünket, lehagyni nem fognak.
Nem ezt írtam. Jó lenne befejezni a hazudozást.
 

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
@szpg9 @ozymandias

A termeszettudomanykban 1+1 mindig 2. Akarmennyire probaljak a kulturmarxistak eroltetni a muveszetekben es a tarsadalomtudomanyokban 1+1 lehet 0,1,2 sot akar 3 vagy tobb is.

Ezert sokkal inkabb hadmuveszet mint hadtudomany.

Barmennyire is szeretem Asimovot nem hiszek a pszicho historiaban.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A mai kínai államnak mennyi köze nincs a császárság korszakához. Főleg, hogy kettő Kína van..?

Nem sokat tudok a kínai írásról, de mintha azt olvastam volna régebben, hogy egy mai kínai ha elolvas egy 2000 éves kínai szöveget, akkor simán megérti. Ez számomra azt jelenti, hogy ha a nyelv ugyanaz maradt, akkor az ország is ugyanaz, még ha időnként változott is a neve a császár után.
 
M

molnibalage

Guest
Nem sokat tudok a kínai írásról, de mintha azt olvastam volna régebben, hogy egy mai kínai ha elolvas egy 2000 éves kínai szöveget, akkor simán megérti. Ez számomra azt jelenti, hogy ha a nyelv ugyanaz maradt, akkor az ország is ugyanaz, még ha időnként változott is a neve a császár után.
És ez hogyan jön a témához megint? Sehogy...
Kínaiul nem tudok, ezért sem megerősíteni sem cáfolni nem tudom, de irreleváns a téma szempontjából.

(A következő lépés az lesz, hogy beidézet azt a turbómagyar UL kör/lánclevelet, hogy mi bezzeg megértjük az 1000 éves magyar szövegeket is - francokat, iszonyatosan nehéz olvasni és nagyrészt nem érthető átlagembernek - de bezzeg az angoloknak szótár kell az eredeti Rómeó és Júliához, ami persze szintén nem igaz.
 

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
Ez a komment azt sem tudom, hogy mire vonatkozik és mit reagáltál le vele.

Az egyertelmu usa imadatodra utaltam es arra hogy szerinted a nyugati kultura a legfejlettebb es legelhetobb es minden mas a kozelebe sem erhet.

Aztan jottek a feleseleges es indokolatlan, raadasul agyatlanul vivott haboruk. A gender es emberjogi faszsagok, a 2008as penzugyi valsag es annak felrekezelese, az eu az oroszok es mindenki basztatasa, aki nem hajlando alattvalokent viselkedni stb.