Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 378
77 063
113
Igen, így van. Ha azt kapod parancsba, hogy szedd le a random utasszállítót, pedig erre semmilyen igazolható ok nincsen, akkor parancs - nem parancs, ugyanúgy felelsz mint aki parancsot kiadta, ha végrehajtod. Ha viszont úgy tudod (akár valóban így van, vagy félretájékoztatnak, vagy tévedés történik), hogy éppen beleszállna egy lakóházba, kvázi ezt akadályozod meg, nem leszel büntethető.

Leegyszerűsítve elvárás a parancsot végrehajtó katonával szemben, hogy az emberiesség elleni vagy háborús bűncselekményre utasító parancsot tagadja meg. Legalábbis elméletben, a gyakorlat már izgisebb ennél.

Nemnem!A parancsadónak nem kötelessége megmagyaráznia a parancsát te meg nem kérheted,hogy magyarázza meg.
Nincs olyan hogy azt mondják lőjj te meg megkérdezed,hogy miért!
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 880
15 321
113
Nagyon nem fasza ám mikor másodpercek alatt kell döntést hozni, és azt utána vizsgálgatják többen hónapokig, s a végén kijelentik hogy hát ezt te bizony elbasztad.

Erre mondtam, hogy a gyakorlat már izgibb. Azért tegyük hozzá, ha ténykérdésben tévedsz (teszem azt voltak-e civilek a templomban amit lőni kezdtél), és erre alapod is van, akkor szintén megúszhatod.

Azért nézzük a másik oldalát is, a te kezedben egy pusztító fegyver vagy fegyverrendszer van, a másik oldalon meg adott esetben életek százai, ésszel nyomd meg hát azt a piros gombot, az pedig ne működjön, hogy de hát az ezredes úr kicsit hunyorítva azt mondta...
 
  • Tetszik
Reactions: hurci10

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 026
113
Már hogyne érteném, 25 évig voltam hivatásos katona! Arról beszélek, hogy azt amit teszel - ha parancsra tetted akkor is - fel kell dolgoznod. Nézd meg a KAL007-es járatát lelövő szovjet pilóta esetet. A mai napig is ragaszkodik hozzá, hogy ő nem utasszállítót lőtt le! Nem vonták felelősségre, hiszen parancsra tette, csak a lelkiismeretét terheli az a 200 valahány ember.
Ha tényleg annak tudatában volt, függetlenül az igazságtól hogy Ő egy felderítőt lőtt le s nem utasszállítót, szerintem nyugodtan alszik.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 880
15 321
113
Nemnem!A parancsadónak nem kötelessége megmagyaráznia a parancsát te meg nem kérheted,hogy magyarázza meg.
Nincs olyan hogy azt mondják lőjj te meg megkérdezed,hogy miért!

Valóban?

The_last_Jew_in_Vinnitsa%2C_1941.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and hurci10

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
394
1 403
93
Dehogynem. Simán meg lehet úszni ép ésszel, csak a hadbíróság előtt fogsz rábaszni. Le kell lőni. Nekem morálisan nem kérdés hogy 164 ártatlan honfitársam vagy 70.000 ártatlan honfitársam élete közt csak egyetlen jó döntés van.

Ezt úgy kell nézni, hogy megmentettél 69 836 ártatlan embert.


Ez csak addig ilyen fekete - fehér, amíg nem vagy ilyen helyzetben. Hasonlat: Gyalogost gázolsz, de nem te vagy a hibás, a bíróság felment. De az fog járni a fejedben életed végéig, hogy ha talán lassabban mentél volna, vagy éppen más útvonalon, akkor az az ember még ma is élne. Szorozd ezt be 164-el. Lehet, hogy a terroristák meggondolták volna magukat, és mindenki túléli? Szerintem éppen ez volt a nagyszerű ebben a darabban! Elgondolkodtatott. Hogy akár milyen ítéletet hoztál a végén nézőként, úgy érezted, nem volt jó döntés.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 026
113
Nemnem!A parancsadónak nem kötelessége megmagyaráznia a parancsát te meg nem kérheted,hogy magyarázza meg.
Nincs olyan hogy azt mondják lőjj te meg megkérdezed,hogy miért!
Ez sem ennyire egyszerű azért, mert emberiesség elleni bűncselekmény csak úgy ledurrantani egy utasszállítót. Az meg hiába parancsra tetted, téged sem ment fel, mivel bűncselekményt nem követhetsz el parancsra sem, illetve elkövetheted de felelősségre vonható vagy.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 378
77 063
113
Igen valóban nem kell magyaráznia.
Parancsot megtagadni csak akkor lehet ha számodra teljes bizonyossággal felismerhető hogy az bűncselekmény.
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
394
1 403
93
Ha tényleg annak tudatában volt, függetlenül az igazságtól hogy Ő egy felderítőt lőtt le s nem utasszállítót, szerintem nyugodtan alszik.


A szovjet vizsgálóbizottság állítása szerint a tűzparancs kiadás előtt vizuálisan azonosította a pilóta a gépet. Szerinte nem volt kivilágítva, így nem lehetett utasszállító. De mégis az volt, (Most felejtsük el az összeesküvés elméletet, hogy aznap éjjel egy mini légiháború zajlott ott.) és ki volt világítva. Akkor vagy nem azonosította, vagy parancsot kapott, hogy hazudjon. Nem hinném, hogy nyugodtan alszik!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 026
113
Ez csak addig ilyen fekete - fehér, amíg nem vagy ilyen helyzetben. Hasonlat: Gyalogost gázolsz, de nem te vagy a hibás, a bíróság felment. De az fog járni a fejedben életed végéig, hogy ha talán lassabban mentél volna, vagy éppen más útvonalon, akkor az az ember még ma is élne. Szorozd ezt be 164-el. Lehet, hogy a terroristák meggondolták volna magukat, és mindenki túléli? Szerintem éppen ez volt a nagyszerű ebben a darabban! Elgondolkodtatott. Hogy akár milyen ítéletet hoztál a végén nézőként, úgy érezted, nem volt jó döntés.
Szerintem ebben az esetben teljesen más a szitu mint a te analógiádban. Ha gyorsan mész és elütöd úgy hogy Ő ugrik eléd, akkor is hibás vagy igen. Az hogy más útvonalon mész, vagy félre tudod rántani a kormányt, az itt nem számít. HA szabályosan közlekedsz, eléd ugrik és legjobb tudásod szerint sem tudod elkerülni, én nem érezném magam felelősnek.
Hozzáteszem, ugyan így ha nekem kell a gépben ülve parancsra lelőni az utasszállítót, és a mérleg egyik nyelvén 169 ember van, a másikon meg valóban a 70.000+ugyan az a 169 hisz végiggondolva ők mindenképpen meghalnak, akkor sem.

Őszinte leszek, nagyon sajnálnám a 169 ártatlan embert, örülnék hogy a jó helyen a jó ember volt az adott pillanatban, és egy puhapöcs nem szúrta el a napját még 70.000 embernek, illetve főleg azok családjának.

Vannak kérdések ahol nem szabad moralizálni, illetve a két rossz közül ha az egyik lényegesen rosszabb, akkor kötelező a kisebbiket választani szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 026
113
Igen valóban nem kell magyaráznia.
Parancsot megtagadni csak akkor lehet ha számodra teljes bizonyossággal felismerhető hogy az bűncselekmény.
Pontosan, viszont ha kétes a szituáció, kötelességed tájékoztatást kérni pontosan ezért, illetve volt már olyan parancs, amit én kértem hogy akkor ezt most szeretném ÍRÁSBAN megkapni. Nem kellett végrehajtani.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 026
113
A szovjet vizsgálóbizottság állítása szerint a tűzparancs kiadás előtt vizuálisan azonosította a pilóta a gépet. Szerinte nem volt kivilágítva, így nem lehetett utasszállító. De mégis az volt, (Most felejtsük el az összeesküvés elméletet, hogy aznap éjjel egy mini légiháború zajlott ott.) és ki volt világítva. Akkor vagy nem azonosította, vagy parancsot kapott, hogy hazudjon. Nem hinném, hogy nyugodtan alszik!
A franc se tudja, csak Ő hogy mit azonosított, és hogyan, meg hogy alszik. Azt gondolom, ennyi év után, ha még mindig köti az ebet a karóhoz, még az is lehet hogy igazat mond és tényleg nem utasszállítónak látta.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
394
1 403
93
Szerintem ebben az esetben teljesen más a szitu mint a te analógiádban. Ha gyorsan mész és elütöd úgy hogy Ő ugrik eléd, akkor is hibás vagy igen. Az hogy más útvonalon mész, vagy félre tudod rántani a kormányt, az itt nem számít. HA szabályosan közlekedsz, eléd ugrik és legjobb tudásod szerint sem tudod elkerülni, én nem érezném magam felelősnek.
Hozzáteszem, ugyan így ha nekem kell a gépben ülve parancsra lelőni az utasszállítót, és a mérleg egyik nyelvén 169 ember van, a másikon meg valóban a 70.000+ugyan az a 169 hisz végiggondolva ők mindenképpen meghalnak, akkor sem.

Őszinte leszek, nagyon sajnálnám a 169 ártatlan embert, örülnék hogy a jó helyen a jó ember volt az adott pillanatban, és egy puhapöcs nem szúrta el a napját még 70.000 embernek, illetve főleg azok családjának.

Vannak kérdések ahol nem szabad moralizálni, illetve a két rossz közül ha az egyik lényegesen rosszabb, akkor kötelező a kisebbiket választani szerintem.


Egyetértünk! Nekem is az a véleményem, hogy le kell lőni. De azt hiszem, hogy minden vadászpilóta - már amelyiknek van fantáziája - úgy megy keszibe, hogy NE Ő legyen az, akinek meg kell tennie.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 378
77 063
113
Ez sem ennyire egyszerű azért, mert emberiesség elleni bűncselekmény csak úgy ledurrantani egy utasszállítót. Az meg hiába parancsra tetted, téged sem ment fel, mivel bűncselekményt nem követhetsz el parancsra sem, illetve elkövetheted de felelősségre vonható vagy.

Nem!Azt eldönteni hogy valami emberiség ellen elkövetett bűncselekmény nem egyszerű.És ha nem tudod ezt teljes bizonyossággal eldönteni nem tagadhatod meg a parancsot.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 880
15 321
113
Igen valóban nem kell magyaráznia.
Parancsot megtagadni csak akkor lehet ha számodra teljes bizonyossággal felismerhető hogy az bűncselekmény.

Szalmabáb érvelés 101, rajtad kívül senki sem állította, hogy a parancsnoknak magyaráznia kellene, úgyhogy ezt abba is lehet hagyni nyugodtan.

A büntethetőséged szempontjából közömbös, hogy a szolgálati szabályzatban, a parancsban milyen utasítás vagy szófordulat szerepel. Nincsen ilyen gumiszabály, univerzális kibúvó sem a büntetőjogi következmények alóli mentesülésre, pláne, hogy a katonai, háborús és emberiesség elleni bűncselekmények viszonylag egyszerűen felismerhetők. Nem mellesleg a katonától elvárható, hogy a tiltott katonai cselekményeket felismerje.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 026
113
Nem!Azt eldönteni hogy valami emberiség ellen elkövetett bűncselekmény nem egyszerű.És ha nem tudod ezt teljes bizonyossággal eldönteni nem tagadhatod meg a parancsot.
Mielőtt ész nélkül felszállsz és lelősz egy emberekkel teli utasszállítót, meg kell kérdezd hogy "MIÉRT"? Van valami tájékoztató, ott annyit elmondanak hogy átvették terroristák a gép irányítását, az már elég.

De csak úgy felmész full tudatlanul, és ész nélkül lelősz egy gépet, majd kiderül hogy megőrült a toronyban valaki, te meg végrehajtottál valamit, az én olvasatomban hibáztál, és felelősségre vonható vagy.
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 378
77 063
113
Pontosan, viszont ha kétes a szituáció, kötelességed tájékoztatást kérni pontosan ezért, illetve volt már olyan parancs, amit én kértem hogy akkor ezt most szeretném ÍRÁSBAN megkapni. Nem kellett végrehajtani.

Persze és egy pilóta hogy kérje írásba a tőle 200km-re lévő parancsadótól?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 378
77 063
113
Mielőtt ész nélkül felszállsz és lelősz egy emberekkel teli utasszállítót, meg kell kérdezd hogy "MIÉRT"? Van valami tájékoztató, ott annyit elmondanak hogy átvették terroristák a gép irányítását, az már elég.

De csak úgy felmész full tudatlanul, és ész nélkül lelősz egy gépet, majd kiderül hogy megőrült a toronyban valaki, te meg végrehajtottál valamit, az én olvasatomban hibáztál, és felelősségre vonható vagy.

A jog meg ate olvasatod nem ugyan az.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 026
113
Persze és egy pilóta hogy kérje írásba a tőle 200km-re lévő parancsadótól?
Azt gondoltam hogy ezt nem kell magyarázzam hogy nem ebbe a szituációban működik, de reméltem hogy a mondanivalóm lényege átmegy.
Információt KÉRNED kell(amúgy kapnál is normál esetben), legalább annyit ismétlem akkor még 1x, hogy átvették a gép felett az irányítást, lakott terület felé repülnek.

Az a baj veled Dudi, hogy nem AKAROD érteni hogy itt pár ember miről beszél, és nincs minden esetben olyan univerzális pajzs, ami mögé beállsz(parancsot hajtottam végre), és az majd megvéd.
 
  • Tetszik
Reactions: Kurfürst

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 026
113
A jog meg ate olvasatod nem ugyan az.
Rendben, az én olvasatomat hagyjuk, a jog szerint csak simán felelősségre vonható vagy, ha bűncselekményt hajtasz végre parancsra. Ezen nincs mit vitatkozni, TÉNY. Odatette eléd Kurtfürst a vonatkozó részt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 378
77 063
113
Rendben, az én olvasatomat hagyjuk, a jog szerint csak simán felelősségre vonható vagy, ha bűncselekményt hajtasz végre parancsra. Ezen nincs mit vitatkozni, TÉNY. Odatette eléd Kurtfürst a vonatkozó részt.

Nem!Az tény hogy akkor vagy büntethető a parancsra elkövetett bűncselekményért ha tudtad hogy bűncselekményt követsz el.
 
Status
Not open for further replies.