Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Azéé mert ezek amúgy agyhalottak. Mire számított?? 600 millát csak úgy hagynak elveszni? Kb élete végéig nyomon követnék még ha fingik arról is tudna a bank.... nem olyan könnyű 600 millát eltünteni.... elkölteni meg pláne....
hülyéknek nem való a pénz, megint csak bebizonyosodott
Szabadna tudnom, hogy mi az az öt szabály?
:)
 

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Na erről korábban nem hallotttam, de szivesen megnéztem volna - terror, légiharcászat, biróság, a szinházban:
https://mno.hu/grund/megolhetunk-164-embert-hogy-megmentsuk-70-ezret-1365725


Én láttam, és nagyon elgondolkodtató volt. Annak ellenére, hogy határozott véleménnyel mentem be - igen, le kell lőni, és ez nem is változott - azt hiszem egyetért velem mindenki, hogy akármi a parancs, akár engedelmeskedik a pilóta, akár nem, neki annyi! Ezt épp ésszel nem úszhatja meg senki, akinek van lelkiismeret, akármilyen profi vadászpilóta!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
Én láttam, és nagyon elgondolkodtató volt. Annak ellenére, hogy határozott véleménnyel mentem be - igen, le kell lőni, és ez nem is változott - azt hiszem egyetért velem mindenki, hogy akármi a parancs, akár engedelmeskedik a pilóta, akár nem, neki annyi! Ezt épp ésszel nem úszhatja meg senki, akinek van lelkiismeret, akármilyen profi vadászpilóta!
Dehogynem. Simán meg lehet úszni ép ésszel, csak a hadbíróság előtt fogsz rábaszni. Le kell lőni. Nekem morálisan nem kérdés hogy 164 ártatlan honfitársam vagy 70.000 ártatlan honfitársam élete közt csak egyetlen jó döntés van.

Ezt úgy kell nézni, hogy megmentettél 69 836 ártatlan embert.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Én láttam, és nagyon elgondolkodtató volt. Annak ellenére, hogy határozott véleménnyel mentem be - igen, le kell lőni, és ez nem is változott - azt hiszem egyetért velem mindenki, hogy akármi a parancs, akár engedelmeskedik a pilóta, akár nem, neki annyi! Ezt épp ésszel nem úszhatja meg senki, akinek van lelkiismeret, akármilyen profi vadászpilóta!

Nem nagyon érted a hadsereg működését!
Ha parancsot kapsz és végrehajtod nem vagy felelősségre vonható.Ha a pilótának azt mondják,hogy lődd le akkor lelövi.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 632
113
Nem nagyon érted a hadsereg működését!
Ha parancsot kapsz és végrehajtod nem vagy felelősségre vonható.Ha a pilótának azt mondják,hogy lődd le akkor lelövi.

A sztori szerint a parancs az volt, hogy nem lőheti le, de ő mégis megtette. Szerintem helyesen, hisz ha a gép lezuhan, úgyis meghalt volna mindenki+ még 70000 halott.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
A sztori szerint a parancs az volt, hogy nem lőheti le, de ő mégis megtette. Szerintem helyesen, hisz ha a gép lezuhan, úgyis meghalt volna mindenki+ még 70000 halott.
Így van. Erre írtam azt, hogy szerintem morálisan nem kérdés a dolog, több mint 69.000 embert mentesz meg vele adott esetben. Ellenben a hadbíróság nagyon megbüntetne.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
Ezt parancsmegtagadásnak hívják és gyilkosságnak szóval irány a börtön.
Ez jogi szempontból nem is kérdés. Viszont egy ilyen szituációt lelkileg szerintem simán fel tud dolgozni egy ember, hisz Ő választott úgy hogy megteszi a parancs ellenére is, akkor nyilván úgy érzi hogy helyes 169 ember élete árán megmenteni 70.000-et. A moralizálás meg az egész darab pont erre van kihegyezve, nem a jogi, hanem a lelki kérdéskörre.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Nem nagyon érted a hadsereg működését!
Ha parancsot kapsz és végrehajtod nem vagy felelősségre vonható.Ha a pilótának azt mondják,hogy lődd le akkor lelövi.

Nope. Sőt úgy 70 éve nope a "parancsra tettem".

Btk. 130. § (1) Nem büntethető a katona a parancsra végrehajtott cselekményért, kivéve, ha tudta, hogy a parancs végrehajtásával bűncselekményt követ el.
Btk. 130. § ((2) A parancsra elkövetett bűncselekményért a parancsot adó is tettesként felel, ha a katona tudta, hogy a parancs végrehajtásával bűncselekményt követ el, egyébként a parancsot adó közvetett tettesként felel.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Nope. Sőt úgy 70 éve nope a "parancsra tettem".

Btk. 130. § (1) Nem büntethető a katona a parancsra végrehajtott cselekményért, kivéve, ha tudta, hogy a parancs végrehajtásával bűncselekményt követ el.
Btk. 130. § ((2) A parancsra elkövetett bűncselekményért a parancsot adó is tettesként felel, ha a katona tudta, hogy a parancs végrehajtásával bűncselekményt követ el, egyébként a parancsot adó közvetett tettesként felel.

Ha tudod de sehová nincs írva egy olyan lista,hogy te mit tudsz és mit nem.
Ilyen a jog...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
Nope. Sőt úgy 70 éve nope a "parancsra tettem".

Btk. 130. § (1) Nem büntethető a katona a parancsra végrehajtott cselekményért, kivéve, ha tudta, hogy a parancs végrehajtásával bűncselekményt követ el.
Btk. 130. § ((2) A parancsra elkövetett bűncselekményért a parancsot adó is tettesként felel, ha a katona tudta, hogy a parancs végrehajtásával bűncselekményt követ el, egyébként a parancsot adó közvetett tettesként felel.
Egyértelmű, de ebben az esetben nem katonai bűncselekmény lelőni a gépet, ha az a parancs hogy lődd le, illetve egyértelműen katonai bűncselekmény ha nem szabadna lelőnöd, és lelövöd.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 763
14 701
113
Igen, így van. Ha azt kapod parancsba, hogy szedd le a random utasszállítót, pedig erre semmilyen igazolható ok nincsen, akkor parancs - nem parancs, ugyanúgy felelsz mint aki parancsot kiadta, ha végrehajtod. Ha viszont úgy tudod (akár valóban így van, vagy félretájékoztatnak, vagy tévedés történik), hogy éppen beleszállna egy lakóházba, kvázi ezt akadályozod meg, nem leszel büntethető.

Leegyszerűsítve elvárás a parancsot végrehajtó katonával szemben, hogy az emberiesség elleni vagy háborús bűncselekményre utasító parancsot tagadja meg. Legalábbis elméletben, a gyakorlat már izgisebb ennél.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 423
44 118
113
Igen, így van. Ha azt kapod parancsba, hogy szedd le a random utasszállítót, pedig erre semmilyen igazolható ok nincsen, akkor parancs - nem parancs, ugyanúgy felelsz mint aki parancsot kiadta, ha végrehajtod. Ha viszont úgy tudod (akár valóban így van, vagy félretájékoztatnak, vagy tévedés történik), hogy éppen beleszállna egy lakóházba, kvázi ezt akadályozod meg, nem leszel büntethető.

Leegyszerűsítve elvárás a parancsot végrehajtó katonával szemben, hogy az emberiesség elleni vagy háborús bűncselekményre utasító parancsot tagadja meg. Legalábbis elméletben, a gyakorlat már izgisebb ennél.
Nagyon nem fasza ám mikor másodpercek alatt kell döntést hozni, és azt utána vizsgálgatják többen hónapokig, s a végén kijelentik hogy hát ezt te bizony elbasztad.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and hurci10

hurci10

Well-Known Member
2018. július 1.
380
1 289
93
Nem nagyon érted a hadsereg működését!
Ha parancsot kapsz és végrehajtod nem vagy felelősségre vonható.Ha a pilótának azt mondják,hogy lődd le akkor lelövi.


Már hogyne érteném, 25 évig voltam hivatásos katona! Arról beszélek, hogy azt amit teszel - ha parancsra tetted akkor is - fel kell dolgoznod. Nézd meg a KAL007-es járatát lelövő szovjet pilóta esetet. A mai napig is ragaszkodik hozzá, hogy ő nem utasszállítót lőtt le! Nem vonták felelősségre, hiszen parancsra tette, csak a lelkiismeretét terheli az a 200 valahány ember.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 841
113
Már hogyne érteném, 25 évig voltam hivatásos katona! Arról beszélek, hogy azt amit teszel - ha parancsra tetted akkor is - fel kell dolgoznod. Nézd meg a KAL007-es járatát lelövő szovjet pilóta esetet. A mai napig is ragaszkodik hozzá, hogy ő nem utasszállítót lőtt le! Nem vonták felelősségre, hiszen parancsra tette, csak a lelkiismeretét terheli az a 200 valahány ember.

Persze az emberi oldala az más,ez kétségtelen!
 
  • Tetszik
Reactions: hurci10