Erről már volt szó. Az ötlet elvileg jó, gyakorlatban szinte lehetetlen megvalósítani, vagy nem éri meg. Hogy oldod meg ? Mindenki beköti a Runstaticot ra a NAV-hoz, és ha nem volt meg az előírt futókör, büntit fizet...? Igazolás háziorvostól, edzőtől - ezekkel tudjuk mi lesz. A kóla/pia/cigi részre pedig ott a chips adó és a jövedéki adó.
A másik gond pedig pénzügyi. Baromi nehéz úgy egy hatalmas államháztartási rendszer költségvetését megtervezni, hogy nagy amplitúdókkal változhatak az évenkénti befizetések, és nehéz korrelációt vonni az egészséges életmóddal is, pl. attól hogy valaki egészségesen él, még simán elkaphat egy fertőző betegséget vagy kijöhet egy örökölt betegség.
Szerintem nem annyira nehéz kivitelezni.
Első körben a szociális hozzájárulási adót csökkenteném mondjuk 2-4 százalékponttal és az egészségügyi járulékot a felére.
Az alkohol és a szeszes italok adóját növelném a duplájára és az ebből származó bevételek nagy része menne az eü-be.
Ezáltal máris elérném, hogy az alkoholisták és a dohányosok, akik jobban ígénybe veszik az eü-t, azok többet is fizessenek, akik meg kevésbé, azok kevesebbet.
Aztán 2 évente mindenki kötelező, de ingyenes kivizsgálásra kellene menjen. Aki nem megy el, annak növeljük az eü-járadékát mondjuk 10%-al.
Egy ekkora kivizsgálás persze pénzbe kerül, de megtérül, hisz megelőzni vagy korai szakaszban kezelni a betegségeket sokkal olcsóbb, mint később.
Ezen a kivizsgáláson kiderülne, hogy kik a kórosan elhízottak. Na nekik szintén növelni az eü járadékot 10%-al a következő kivizsgálásig.
Akit droghasználaton kapnak, vagy detoxba kerül, utcán többször részegen igazoltatják, azoknak szintén növelni a járulékát 20-30%-al mondjuk 2 évig.
Közlekedési szabályt szegők járulékát szintén növelni mondjuk 2 évig. Ittas vezetőkét nagyon durván növelni.
Ezzel lényegében el lehetne érni, hogy az egészségügyet leginkább azok fizessék, akik saját hibáik miatt gyakrabban veszik ígénybe.
Az százalékok mértékén persze lehet változtatni, attól függően, hogy kik a kockázatosabbak: pl. egy alkoholista kerül több pénzbe vagy egy drogos esetleg egy gyorshajtó.
Pénzügyileg szerintem kiszámítható lenne, hisz tudjuk most is, hogy mennyi bevétel van minden évben a dohány és szeszes italokból, mennyi közlekedési szabálysértés van, stb.
Ha pár év múlva ezekből a bevételekből csökkenés lenne (az lenne az ideális, ha egyre kevesebb lenne a bevétel), akkor az eü kiadás is csökkenni fog.