Háát azért van még mit ez ügyben utána nézned....
Az a pdf, amit belinkeltél egy elég jó alap is.
Pár megjegyzés:
- a klór kábé 10perc alatt eltávozik a kitöltött vízből. Már ha zavar, ha benne van. Ha leszereled a csapodról a perlátort, akkor megszűnnek a bubik a frissen kitöltött vizedből. Ez (mármint a perlátor) egyrészt minimálisan segíti a klór kiürülését, de intenzívebbé is teheti a szagát. De alapvetően a bubik elsősorban levegőből vannak a csapvízben, amiket a csapod perlátora kever bele.
- alapvetően minden ivóvízbe kerül klór. Ez szabvány. Az UV-s tisztításnak is megvan a helye a rendszerben, azonban amíg eljut hozzád a víz - különböző minőségű csöveken - újra beszennyeződhet. Ezért kötelező a vízbe klórt keverni.
Egyes területeken több kerülhet bele, és a mennyiségét folyamatosan szabályozzák. Pl. 1-1 nagyobb csőtörés, vezeték szennyezés után megemelik a szintjét.
- a házad csővezetéke nagyban felelős a csapból folyó víz minőségéért és ízéért. Gyakran a falban lévő régi csövek miatt lesz fémes íze a víznek.
Alapvetően javasolt különben a víz kiengedése ivás előtt. A csapban és a csővezetékben a víz is "megromolhat", ha sokáig áll. Megoldás: addig engedd a vizet, amíg hideggé nem válik, mert az azt jelenti, hogy friss is.
- én most nem mennék bele lúgosító diétákba és azok kamu mivoltába, mert erre vannak megfelelő források, de nem árt, ha tanulmányozod az emberi emésztőrendszerben termelődő emésztőnedveket. Különös tekintettel a gyomornedvre, ami sósav és pepszin (és még pár enzim) keveréke. A szódavíz 3-4-es PH-jú. A gyomornedv meg 1 vagy az alatti.
- hogy valami ásványvíz e, azt az dönti el, hogy mennyi benne az oldott ásványi anyag. Az oldott anyagokra (Na, K, Ca, Mg) különböző határértékek vannak megadva. Felnőtt embereknél nagyjából nem oszt vagy szoroz ezen anyagok mennyisége. Amennyiben hiánybetegségben szenvedünk javasolt lehet emelt ásványianyag tartalmú vizek fogyasztása, de az ásványvízkultusz azért erősen túl van sztárolva.
Csecsemők esetén viszont komoly gondokat is okozhat egy pl. extramagas Na tartalmú víz tartós fogyasztása.
Az oldott ásványi anyagoknak (és azok mennyiségének) van ezen kívül egy pozitív, és egy negatív hatása.
pozitív: ezek, és ezek aránya alakítja ki a víz természetes ízét. (a csövektől eltekintve). Általában a magasabb oldott anyag tartalmú kemény vizek sokkal finomabbak, negatív: ugyanakkor a magas keménység intenzív vízkövesedést okoz a rendszerben. (meg pl. több mosószerre van szükség a mosáshoz)
Itt egy térkép Magyarország vízkeménységéről:
Debrecenben nagyjából közepes, vagy annál picit lágyabb víz van. Ellenben a középhegységekben és pl. Budapesten kifejezetten kemény a víz....
Magyarországon a víztisztítóknak nagyjából nem sok értelme van (az Alföld egyes részein lehetnek magasabb As tartalmú kutak) egészségügyi szempontból. Egyetlen haszna van talán, mégpedig az, hogy a háztartási eszközeid (kávéfőző, edények, vízforraló) kevésbé fognak vízkövesedni, ha a víztisztítódon átfolyó vizet töltöd beléjük. Ha esetleg a főcsap mögé tudsz egy vízlágyítót a rendszerbe tenni, akkor a nagy háztartási gépeidet is véded (mosó, mosogató gép, vízmelegítők) a korai elvízkövesedéstől.
Külföldön azért jóval nagyobb a létjogosultságuk a házi víztisztóknak.
Itthon meg annyi haszna van, mint a komplett "kismama-business"-nek. Valakik nagyon jól keresnek vele.
Van még bőven a témában hasznos infó itt is.