%-ban gondolkozzunk, ne abszolút számokban...
Egyébként meg a magyar gazdaságpolitika eredménye is igen érdekes. Lehet, hogy tök jól mutat a magas foglalkoztatottság, és az emelkedő bérek, csak az ezzel aránytalanul nőtt a megélhetési költség akár bérlakásban, akár a CSOK miatt elszállt lakásárak miatt, akkor a végeredmény micsoda?
Nyugati életszínvonalat akarunk vagy nem? Az nem csak nyugati bérekkel fog járni, hanem nyugati költségekkel is. Tessék hozzászokni!
Az, hogy tartaléka úgy tűnik sokaknak nincs. Van egy szép kozmetikázott számod, ahol "mindenki", dolgozik, de valójában az első komolyabb döccenőnél összedől az egész azoknál, akiknél semmi tartalékot nem eredményez ez a modell. Ez nem csak itthon, de úgy tűnik a világ elég nagy részén igaz.
A műszaki megoldásoknál nem tekintjük életképesnek azt, hogy az első komoly döccenőnél megfekszik a rendszer. Furcsa, hogy a gazdaságban meg elfogadható...? Lehet, hogy most ez fog (?) egy pofont kapni. Vagy marad a business az usual...
Almát hasonlítasz körtével.
A fejlett országokban a műszaki megoldások szabályozva vannak. Pl. nem építhet egy kókler csak úgy egy hidat, vagy felhőkarcolót. Millió engedélynek és szabványnak kell megfelelni. Egyetemi végzettségű tervezők, építészek, statikusok stb. garmadája felügyeli, hogy minden jól menjen. És még így is szoktak elcseszések lenni.
Ezzel szemben a világgazdaságot 8 milliárd ember alkotja, akik nagy részének semmiféle végzetsége nincs, közgáz végzettsége meg mégannyinak sem, viszont a meggondolatlan döntéseik hatással vannak a teljes világgazdaságra.
A felelősségteljesebb kormányok, jegybankok valamilyen szinten próbálnak a sok egysejtű helyett is gondolkodni, de korlátozott eszközeik vannak erre (ugyebár nálunk már nem lehet eladósodni devizában, sőt többnyire már inkább fix kamatozású hitelek vannak).
Nem szabhatja meg a kormány, hogy márpedig a fizetésének a 10%-át mindenki köteles berakni a bankba, vagy államkötvénybe, hogy nehezebb időkben legyen mihez nyúlni.
Egyébként normálisabb országokban épp ezért van állami nyugdíj és egészségbiztosítás, hogy amikor már nem tud dolgozni a jónép, akkor se haljanak éhen tömegével. Csahát még ez sem tetszik sokaknak, mert mi az, hogy elveszi az állam a fizetésem egy részét, mennyivel jobb lenne fiatalon elherdálni.
A közgazdászok szoktak ilyensmikre figyelmeztetni, csakhát Józsi bácsi és Mari néni a sztárok életéről olvas, nem gazdasági oldalakat.