Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Mikrodrónokkal (<100g, ~5 perc repülési idő) és irányított töltettel is lehet durva dolgokat csinálni. Teljesen megvalósítható manapság. Arcfelismerő algoritmussal akár épületek kitisztítására is alkalmas, vagy célzott kiiktatásokra...


Termo-/infra kamerával, viszonylag egyszerű algoritmussal ki lehet jelölni zónahatárokat, macskánál nagyobb "hőforrást"-ra kill-all paranccsal, öngyilkos módban 5-15 perces akku-idős légi/földi drónokkal.
Nem lennék szívesen ilyen zónában.


Vannak olyan országok társadalmak ahol nincsenek/nem lesznek a döntéshozóknak felelősségvállalási gondjai.
Most még szerencsére nem tudnak gyártani, de jön az új generációjuk :eek:

Kedvenc filmem volt a 95-ös Sikoltók (Screamers), de lassan valósággá válik
 
  • Tetszik
Reactions: Tegin
T

Törölt tag 1711

Guest
Édesapámnak sürgősen vérre lenne szüksége. Írányított véradáshoz az információkat privátban tudom megadni

Vércsoport: 0 Pozitív (VVT), de elvileg bármilyen vér jó, becserélik.
 
  • Szomorú
Reactions: phaidros
S

speziale

Guest
A jelenlegi energiatároló megoldások mellett semmi ilyesmi nem kell. Simán lemerülnek hamar.

azért ezzel erősen vitatkoznék: oxis energy Li-S akkuja (ez volt a repülési rekordot döntő napelemes drónon is) 400wh/kg-ot tud.
Nem tudom a 2020-as terv értékük összejött-e, ami 500 wh/kg volt, de igazából mindegy is, mert amire ebből a robotból esetleg militarizált változat lenne, addigra ezen is jócskán túl lesznek


akkor számoljunk: egy 80 kg-os akkupakk 500wh/kg-ot feltételezve tehát tudna 40kwh energiát tárolni. ebből egy 1,5 tonnás Model 3 vagy ID 3 elmegy alsó hangon 200km-et. egy katona mennyit bír?
 
M

molnibalage

Guest
azért ezzel erősen vitatkoznék: oxis energy Li-S akkuja (ez volt a repülési rekordot döntő napelemes drónon is) 400wh/kg-ot tud.
Nem tudom a 2020-as terv értékük összejött-e, ami 500 wh/kg volt, de igazából mindegy is, mert amire ebből a robotból esetleg militarizált változat lenne, addigra ezen is jócskán túl lesznek


akkor számoljunk: egy 80 kg-os akkupakk 500wh/kg-ot feltételezve tehát tudna 40kwh energiát tárolni. ebből egy 1,5 tonnás Model 3 vagy ID 3 elmegy alsó hangon 200km-et. egy katona mennyit bír?
Jujujujujuju
A gyakorlatban megvalósuló érték a kereskedelmi akkuknál ma 0,17 Wh/kg táján van.
Az, hogy te itten laborizékkel jössz, amik az egyéb berendezések nélkül vannak az nem releváns.
De a 80 kg akupakk nélkül is egy sétáló robot van vagy 100-150 kg. Azzal akkor lesz 250 kg.
Egy ekkora tárgy, ha csak sétál, akkor az lesz vagy 250 wattos fogyasztása 4 km/h-val. Szintben, tükörsima terepen.
De a séta lassú, messzire nem megy vele.
És, ha lemerül, akkor a töltő cucc hozzá az mekkora?
A szomorú igazság az, hogy az emberi étel és a víz cipelése is kevesebb gonddal jár, mint töltögetni egy ilyet...
Nézd meg a protein szeletek energiasűrűségét és sokkolódjál le, hogy akkor milyen géppel töltöd a robit és mennyi benya kell hozzá...
 
S

speziale

Guest
Jujujujujuju
A gyakorlatban megvalósuló érték a kereskedelmi akkuknál ma 0,17 Wh/kg táján van.
Az, hogy te itten laborizékkel jössz, amik az egyéb berendezések nélkül vannak az nem releváns.
De a 80 kg akupakk nélkül is egy sétáló robot van vagy 100-150 kg. Azzal akkor lesz 250 kg.
Egy ekkora tárgy, ha csak sétál, akkor az lesz vagy 250 wattos fogyasztása 4 km/h-val. Szintben, tükörsima terepen.
De a séta lassú, messzire nem megy vele.
És, ha lemerül, akkor a töltő cucc hozzá az mekkora?
A szomorú igazság az, hogy az emberi étel és a víz cipelése is kevesebb gonddal jár, mint töltögetni egy ilyet...
Nézd meg a protein szeletek energiasűrűségét és sokkolódjál le, hogy akkor milyen géppel töltöd a robit és mennyi benya kell hozzá...

hát ez messze nem labor "izé"...ha esetleg megnézted volna jobban a linket is. pl. néhány a press release topikból:

ez itt pl. 1 éves hír: (egyébként 471 wh/kg-ot értek el)

OXIS Energy is close to achieving 500Wh/kg and is targeting 600Wh/kg with Solid State Lithium Sulfur technology


OXIS Energy to be represented by Sanyo Trading Co. Ltd to target key markets in Japan


OXIS ENERGY GOES INTO MASS PRODUCTION OF LITHIUM SULFUR CELLS


különösen felhívnám a figyelmet erre, ami most már közel 2 éves hír:

OXIS ENERGY ATTRACTS INVESTMENT FOR THE WORLD’S FIRST Li-S CELL MANUFACTURING PLANT


és akkor arról már ne is beszéljünk, hol van ez a robot attól, hogy harctéren bevessék...

a fogyasztásról: talán itt is volt valamelyik topikban linkelve a Skoda Superb Phev tesztje...az olyan 1,8 tonna...és fogyasztott valós forgalomban olyan 20kwh/100 km körül

akkor szerinted egy 40 kwh-ás akkuból egy 3-400 kilós robot mennyit tudna menni?
 
M

molnibalage

Guest
hát ez messze nem labor "izé"...ha esetleg megnézted volna jobban a linket is. pl. néhány a press release topikból:

ez itt pl. 1 éves hír: (egyébként 471 wh/kg-ot értek el)

OXIS Energy is close to achieving 500Wh/kg and is targeting 600Wh/kg with Solid State Lithium Sulfur technology


OXIS Energy to be represented by Sanyo Trading Co. Ltd to target key markets in Japan


OXIS ENERGY GOES INTO MASS PRODUCTION OF LITHIUM SULFUR CELLS


különösen felhívnám a figyelmet erre, ami most már közel 2 éves hír:

OXIS ENERGY ATTRACTS INVESTMENT FOR THE WORLD’S FIRST Li-S CELL MANUFACTURING PLANT


és akkor arról már ne is beszéljünk, hol van ez a robot attól, hogy harctéren bevessék...

a fogyasztásról: talán itt is volt valamelyik topikban linkelve a Skoda Superb Phev tesztje...az olyan 1,8 tonna...és fogyasztott valós forgalomban olyan 20kwh/100 km körül

akkor szerinted egy 40 kwh-ás akkuból egy 3-400 kilós robot mennyit tudna menni?
Látom nem érted. Az elméleti értéke a Li-ion technológiának sem 170 Wh/kg. De kell az akksinak tok, megfelelő elhelyezés és minden és a vége ez. Hogy a teljes akupakk tömege ennyi. Ja, és ebbe nem értik bele még azt, hogy hűtési rendszer is kell, ha te gyortölteni akarsz.
 
S

speziale

Guest
Látom nem érted. Az elméleti értéke a Li-ion technológiának sem 170 Wh/kg. De kell az akksinak tok, megfelelő elhelyezés és minden és a vége ez. Hogy a teljes akupakk tömege ennyi. Ja, és ebbe nem értik bele még azt, hogy hűtési rendszer is kell, ha te gyortölteni akarsz.

Volt 1 kijelentésed, hogy egy ilyen teljesen értelmetlen a harcmezőre, mert hamar lemerülnek...ez ugye egy eléggé aluldeterminált állítás, mert mi az, hogy hamar? nyilván ha 200 km-re ellenséges vonal mögé szorulna és Bear Grylls túlélő showt kellene játszani, akkor azt nem bírná ki...viszont azért feltehetően nem ez lenne az elsődleges felhasználási módja...

linkeltem neked egy céged, akiknek sorozatgyártásra kész 470 wh/kg energiasűrűségű cellájuk van...amit te le "laboratóriumi izézel"...és jelenleg a 600 wh/kg-os változaton dolgoznak...azért nem kockáztatok erőset ha azt mondom, hogy ameddigre ebből a robotból elkészülhetne bármilyen harci változat bőven elérhető lenne a 600wh-ás eszköz is...

a Tesla model 3-ban 300wh/kg energiasűrűségű cellák vannak..ami adatot találtam a teljes beépített akkupakk tömegére az alapján 160 wh/kg jön ki az akkura...vagyis a cellák tokozása meg a többi "sallang" 140 wh-val rontja az energiasűrűséget...akkor 600-140=460...vagyis egy 100 kg-os akkupakk így is adna 46 kwh-ás kapacitást...a 1,5 tonnás Nissan leaf-ban van ekkora kapacitású akkupakk, ami tud 2-300 km közötti hatótávot....egy ember mennyi idő alatt tesz meg akkora távot?
de nézzük máshogy...46 kwh az több mint 40000 kcal...egy ember mennyi idő alatt használ fel ennyi energiát? A Phelp-es kapcsolatban olvastam (aki 195 cm és 90 kg körüli csávó) hogy napi 10000 kalóriát kellett bevinnie...csak ehhez ő naponta 8 órát edzett...meg hát egy ekkora méretű embernek a "nyugalmi" energia falhasználása is, ha nem csinál semmit, több mint 2000 kcal...egy robot stand by üzemmódban meg kb. 0-át fogyaszt
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Li-Ion ELMÉLETI maximuma ~265Wh/kg, de úgy látszik a tesla már a a tér-időt is meghajlítja.
Li-S meg kemény 50 töltési ciklus alatt felzabálja saját magát...
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 922
7 751
113
A gyakorlatban megvalósuló érték a kereskedelmi akkuknál ma 0,17 Wh/kg táján van.
Az érték jó, de az MJ/kg.
Egy hagyományos ólom-sav akkumulátor is eléri a 50 Wh/kg-ot, egy nikkel-kadmium 60 Wh/kg körül alakul, a nikkel-metál-hidrid már 100 Wh/kg-ot is le tud adni, egy modern lítium-ion pedig 250 Wh/kg felett teljesít. Persze tisztán, hűtés és egyebek nélkül.
 
M

molnibalage

Guest
Az érték jó, de az MJ/kg.
Egy hagyományos ólom-sav akkumulátor is eléri a 50 Wh/kg-ot, egy nikkel-kadmium 60 Wh/kg körül alakul, a nikkel-metál-hidrid már 100 Wh/kg-ot is le tud adni, egy modern lítium-ion pedig 250 Wh/kg felett teljesít. Persze tisztán, hűtés és egyebek nélkül.
170 Wh/kg-ot akartam írni.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 346
33 402
113
Szerintem tök jó tudni, hogy hogyan működnek a háztartási gépek.

A videóban szereplő egy amerikai modell (mondjuk már a méretéből is sejthető) mondja is, hogy Európában más mosogatógépeket használnak, amelyek maguk melegítik maguknak a vizet, nem a meleg vízre vannak kötve. Mondjuk nekem sosem volt mosogatógépem, úgyhogy túl sokat nem tudok róluk.
 
M

molnibalage

Guest
"egy robot stand by üzemmódban meg kb. 0-át fogyaszt"
Röhögtem egy jót ezen a részen.
Szerinted mennyi szenzor kell egy robotra és a folyamatos online rádió kapcsolat?
Télen még fűteni is kell egyes részeit.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Szerintem rosszul közelítitek meg ezt a témát. A robotok nem arra lesznek, hogy meneteljenek és területeket szálljanak meg.

A robotokat valamilyen hordozó viszi. Pl egy speciálisan kialakított teherautó. Abban van az aggregátor ami dízelből tölti beléjük az áramot.
Ha a katonák nagyobb ellenállásba ütköznek a teherautó beviszi a katonák mögé a robotokat, kipakolja azok áttörnek miközben mögöttük a humán erő nyomul.

Szóval ha 3-4 órás üzemidőt kihozzák az már jó. Utána úgyis kifogy a lőszerük. A humán katonák biztosítják az elfoglalt területet a robotok visszavonulnak, teherautóra pattannak, töltés, lőszerutánpótlás.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
"egy robot stand by üzemmódban meg kb. 0-át fogyaszt"
Röhögtem egy jót ezen a részen.
Szerinted mennyi szenzor kell egy robotra és a folyamatos online rádió kapcsolat?
Télen még fűteni is kell egyes részeit.
Tud nullát fogyasztani, csakhogy egy ember a nem nulla fogyasztásával "standby üzemmódban" valóban a sok szenzoros aktív kommunikációs módnak felel meg... Egy fedezékben ülve (kalória fogyasztás szempontjából) standbyban egy ember figyel, társaival kommunikál, stb...

Lehet viszonylnag alacsony fogyasztású a robot hasonló módban, de a hatékonyságát is nagyban korlátozza az.
 

Horizon

Well-Known Member
2019. február 27.
1 922
7 751
113
A videóban szereplő egy amerikai modell (mondjuk már a méretéből is sejthető) mondja is, hogy Európában más mosogatógépeket használnak, amelyek maguk melegítik maguknak a vizet, nem a meleg vízre vannak kötve. Mondjuk nekem sosem volt mosogatógépem, úgyhogy túl sokat nem tudok róluk.
Sokáig megvetően pillantottam rájuk, mint a kapitalizmus egyik ópiumára, amíg ki nem próbáltam és rájöttem mekkora találmány.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 994
19 289
113
Sokáig megvetően pillantottam rájuk, mint a kapitalizmus egyik ópiumára, amíg ki nem próbáltam és rájöttem mekkora találmány.
Asszony morgott, hogy hülyeség, nem mos szépen, de én csak beépíttettem egyet a konyhába amikor a lakást újítottuk fel. Nem nagyon szid érte, maradjunk annyiban. :)