Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 165
54 874
113
Most máshogy hülye, mint régen, de talán még annyira sem. Nézd meg mennyi faszságban HISZNEK ma az emberek. Olyanokban, ami műszaki és termtudományosan cáfolható...



Nem a hitre gondoltam,hanem a sok közösségi médiára,fórumokra,amik értelem nélküli dolgokkal vannak tele,a műszaki dolgokat nem keverem ide,hanem,hogy mennyi ember teljesen feleslegesen tölt el napokat olyan politikai,közösségi oldalakon,amire semmi ráhatása nincs,de ott ossza az észt,meg persze anyáznak,aki nem ért velük egyet az csak hülye lehet,stb.
Pont a technikai,és természet tudományos dolgoknak lenne több helye a neten.
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
A legtöbb fiatal sajnos funkcionális analfabéta.
Ez simán levágható abból amit sokuk művel közösségi felületeken. Ezt minden nap látni.
Be ír egy teljesen egyszerű kérdést valaki,és várja türelmesen az érkező válaszokat. De eszébe sem jut,hogy azzal az erővel,már a teljesen releváns választ is megkaphatta volna fényévekkel gyorsabban ha épp a gugliba gépelte volna.
Úgy viselkednek mint valami egysejtű amőba.
Elszomorító...
 
M

molnibalage

Guest
A legtöbb fiatal sajnos funkcionális analfabéta.
Ez simán levágható abból amit sokuk művel közösségi felületeken. Ezt minden nap látni.
Be ír egy teljesen egyszerű kérdést valaki,és várja türelmesen az érkező válaszokat. De eszébe sem jut,hogy azzal az erővel,már a teljesen releváns választ is megkaphatta volna fényévekkel gyorsabban ha épp a gugliba gépelte volna.
Úgy viselkednek mint valami egysejtű amőba.
Elszomorító...
Nem tudom, hogy a fiatalnál hol húzod meg a határt, de tetszőleges életkorban láttam már ilyet.
A legutóbbi HTT írásnál is belebotlottam legalább egy ilyenbe, aki kommentelt is...

Képtelen volt azt a mondatot értelmezni, hogy az F-35 képes olyan manőverekre, amihez TVC-s gép kell. Ezt ő úgy értelmezte, hogy az F-35A olyan, mint a Szu-35 vagy TVC-s Szu-30 változatok és, hogy összemosom.

Egy minden bogár ízeltlábú, de nem minden ízeltlábú bogár szintű logikai kapcsolatot nem tudott értelmezni és még azután is pampogott az zsenije, mikor elmagyaráztam neki.
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Nem tudom, hogy a fiatalnál hol húzod meg a határt, de tetszőleges életkorban láttam már ilyet.
A legutóbbi HTT írásnál is belebotlottam legalább egy ilyenbe, aki kommentelt is...

Képtelen volt azt a mondatot értelmezni, hogy az F-35 képes olyan manőverekre, amihez TVC-s gép kell. Ezt ő úgy értelmezte, hogy az F-35A olyan, mint a Szu-35 vagy TVC-s Szu-30 változatok és, hogy összemosom.

Egy minden bogár ízeltlábú, de nem minden ízeltlábú bogár szintű logikai kapcsolatot nem tudott értelmezni és még azután is pampogott az zsenije, mikor elmagyaráztam neki.
Arra a korosztályra értettem, ( alfa ) akik már teljesen ebbe a digitális korba születettek bele,velük szemben nekem ez tolerálhatatlan.
Aztán persze van kronológiai sorrendben visszafelé a Z, Y, X , generáció,akiknél még szintén teljesen elvárható,hogy ne legyen digitális analfabéta. Én jómagam az utolsót erősítem,de simán szerkesztek akár filmet is,vagy powerPoint-ot.
 
M

molnibalage

Guest
Arra a korosztályra értettem, ( alfa ) akik már teljesen ebbe a digitális korba születettek bele,velük szemben nekem ez tolerálhatatlan.
Aztán persze van kronológiai sorrendben visszafelé a Z, Y, X , generáció,akiknél még szintén teljesen elvárható,hogy ne legyen digitális analfabéta. Én jómagam az utolsót erősítem,de simán szerkesztek akár filmet is,vagy powerPoint-ot.
Azon mondjuk szoktam pislogni, hogy megy itt generációzás, meg hogy digitális benszülöttek, de alap IT feladatokra képtelen a fiatalok nagy többsége, pedig elvileg őket, valamilyen szinten tanították. Engem kb. semmire, mindent magamtól. Word, videóvágás, Ps, hangszerkesztés, ezek kombója, ami csak kell. Nem vagyok profi, de azért látszik miket tudok megcsinálni...
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Azon mondjuk szoktam pislogni, hogy megy itt generációzás, meg hogy digitális benszülöttek, de alap IT feladatokra képtelen a fiatalok nagy többsége, pedig elvileg őket, valamilyen szinten tanították. Engem kb. semmire, mindent magamtól. Word, videóvágás, Ps, hangszerkesztés.
Pontosan így van!
Én is teljesen autodidakta módon tanultam meg mindent. Csak egyszerűen azért mert lenyűgözött.
Sosem felejtem mikor megvettem az első C-64 esem 6500-ft ért. Akkoriban egy havi keresetem 3600 volt.
Aztán vettem egy Amigát.. Szép idők voltak.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 700
12 642
113
Most máshogy hülye, mint régen, de talán még annyira sem. Nézd meg mennyi faszságban HISZNEK ma az emberek. Olyanokban, ami műszaki és termtudományosan cáfolható...
Ez elgondolkodtatott...

Próbáltam fejben szembeállítani a középkori és a mai átlagembert. Arra jutottam, hogy a középkori ember a szó életrevalósági értelmében sokkal kevésbé volt hülye. A mai ember sokkal hülyébb, mint a középkori, mivel sokkal több lehetőség és nagyságrendekkel jobb körülmények ellenére/mellett sem képes magasabbra emelkedni.

Jócskán elnagyolva, két aspektust nézve csupán:

1. Mindennapi élet a társadalmi interakciók mentén.
Ezt gondolom, hogy ez nem volt sem egyszerűbb, sem bonyolultabb a vizsgált korokban, inkább csak a hangsúlyok változtak, de a mozgatórugók ugyanazok maradtak, az egyéni és a csoportos minták is jól megfeleltethetőek egymásnak akár a középkori, akár a mostani viszonyokat nézzük. Jó példa erre a középkori lincselések és a mostani cancel culture közötti párhuzam, de ugyanilyen jó példa lehet a vakhit és az azzal mozgatott tömegek, az akkori vallási szervezetek és a mai média közötti párhuzam és sorolhatnám. Ahogy akkor, most is ugyanabban a szellemi útvesztőben kell a hétköznapi embernek eligazodnia, csupán a díszletek és a módszerek változtak Az egyén rossz döntéseinek következényeit illetően látható az egyetlen komoly változás. Korábban a büntetések az egyén fizikai létét, testét fenyegették zömében, úgy ma ez az egzisztenciális lét fenyegetése felé tolódott el. Tehát nagy változás ezen a téren nincsen.

2. Mindennapi élet a természeti szükségszerűségek mentén.
A lényegi különbség, úgy hiszem itt, ebben a szempontban érhető tetten. Amíg a középkorban a fizikai környezet leírása nem racionális, hanem empirikus alapú volt, a magyarázatok pedig vallási gyökerűek voltak minden esetben, addig ma mindent kizárólag a racionalitás mentén értelmezünk. Jó esetben....

A középkori embernek (akár a közvetlen) környezettel való együttélése során a közvetlen léte forgott kockán, ha az ismeretei nem voltak kielégítőek annak működéséről. Ezt a fajta tudást a generációk egymástól szerezték meg közvetlenül, írásbelisége nem volt, ha nem mutatta, magyarázta meg neked senki, hogy hogyan kell szántani, csizmát készíteni, hordót gyártani, nem tudhattad meg sehonnan, mivel nem létezett szakirodalom, de ha létezett is volna, szinte minden hétköznapi ember analfabéta volt. Ennek ellenére mindenkinek megvolt a magához való esze és az emberek képesek voltak boldogulni.

Ezzel szemben ma már mindenkinek jár az oktatás, az analfabéták aránya egy számjegyű a társadalomban. Az emberiség minden tudása rendelkezésre áll szinte bárkinek, ennek a tudásnak az alapjait, a világ működésének törvényszerűségeit - elvileg - mindenkinek kötelező megtanulni.

Viszont... ma ha ezeket nem ismered, vagy ignorálod, akkor sem fogsz éhen halni, akkor sem fogsz szükségszerűen nyomorogni. A szociális és társadalmi védőburok mára olyan vastag lett, hogy alapvető tudás nélkül is képes bárki elkaristolni, sőt, ha elég zsivány az illető a maga esze után még karriert is csinálhat, úgy, hogy közben még az átlaghoz képest is tanulatlan bunkó marad, elég csak az 1. pontban említett szellemi útvesztőben ösztönösen jól eligazodnia.
Mindezek után én azt gondolom, hogy egy középkori embernek sokkal többet kellett tennie azért, hogy önmagát adott színvonalon fenntarthassa, mint egy mai embernek (szociális háló -> tb, segélyek stb...) Ma elég ha valaki (nyilván egy egészséges, munkaképes ember) tartja a markát, nulla tudással, nulla teljesítmény mellett sem kell éhen halnia, víz, villany, internet és kész.
Innen már csak egy lépés, hogy belássuk, ha a minimumhoz szükséges emberi színvonalat ennyire lecsökkentjük, az az átlagot is lefelé fogja húzni magával.
A demokratikus társadalmi berendezkedés pedig lehetővé teszi, hogy ezeknek a nulla tudású, nulla teljesítményű embereknek is ugyanúgy egy egységnyi véleménye, szavazata, súlya legyen a laposföldesekkel, gyíkemberesekkel, távgyógyítókkal, zöldbuzikkal egyetemben, mint annak aki érettségi után még lenyomott 16 félévet...
Hogy is mondják... na ez a kemény, nem a kád széle.
 
M

molnibalage

Guest
Ezzel szemben ma már mindenkinek jár az oktatás, az analfabéták aránya egy számjegyű a társadalomban. Az emberiség minden tudása rendelkezésre áll szinte bárkinek, ennek a tudásnak az alapjait, a világ működésének törvényszerűségeit - elvileg - mindenkinek kötelező megtanulni.

Viszont... ma ha ezeket nem ismered, vagy ignorálod, akkor sem fogsz éhen halni, akkor sem fogsz szükségszerűen nyomorogni. A szociális és társadalmi védőburok mára olyan vastag lett, hogy alapvető tudás nélkül is képes bárki elkaristolni, sőt, ha elég zsivány az illető a maga esze után még karriert is csinálhat, úgy, hogy közben még az átlaghoz képest is tanulatlan bunkó marad, elég csak az 1. pontban említett szellemi útvesztőben ösztönösen jól eligazodnia.
Mindezek után én azt gondolom, hogy egy középkori embernek sokkal többet kellett tennie azért, hogy önmagát adott színvonalon fenntarthassa, mint egy mai embernek (szociális háló -> tb, segélyek stb...) Ma elég ha valaki (nyilván egy egészséges, munkaképes ember) tartja a markát, nulla tudással, nulla teljesítmény mellett sem kell éhen halnia, víz, villany, internet és kész.
Innen már csak egy lépés, hogy belássuk, ha a minimumhoz szükséges emberi színvonalat ennyire lecsökkentjük, az az átlagot is lefelé fogja húzni magával.
A demokratikus társadalmi berendezkedés pedig lehetővé teszi, hogy ezeknek a nulla tudású, nulla teljesítményű embereknek is ugyanúgy egy egységnyi véleménye, szavazata, súlya legyen a laposföldesekkel, gyíkemberesekkel, távgyógyítókkal, zöldbuzikkal egyetemben, mint annak aki érettségi után még lenyomott 16 félévet...
Hogy is mondják... na ez a kemény, nem a kád széle.
Ezzel a részével teljesen egyetértek. Azon emberek, akik régen simán meghaltak volna, ma lényegében életben maradnak így.
De valami rövidfilmben láttam, hogy ma az USA egyes részein lényegében lehetetlen éhen halni, mert annyira könnyű kb. az el nem fogyasztott, de ehető ételhez jutni. Régen erről szó nem volt. Még a nagymamám is sulykolva mondta, hogy mindent meg köll enni. Mert ő olyan korszakban nőtt fel, ahol a nélkülözés nem volt ritka.
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Ezzel a részével teljesen egyetértek. Azon emberek, akik régen simán meghaltak volna, ma lényegében életben maradnak így.
De valami rövidfilmben láttam, hogy ma az USA egyes részein lényegében lehetetlen éhen halni, mert annyira könnyű kb. az el nem fogyasztott, de ehető ételhez jutni. Régen erről szó nem volt. Még a nagymamám is sulykolva mondta, hogy mindent meg köll enni. Mert ő olyan korszakban nőtt fel, ahol a nélkülözés nem volt ritka.
Ohh erről tudnék mesélni napokat.
Még csak nem is az hogy el nem fogyasztott ételek,ennél sokkal durvábbak a sztorik,szinte már szürreális.
Egy példa!
Csak az arányok miatt leírom az árakat,viszonyítás végett!
Tudni kell hogy én 6 évig éltem kint Florida államban,Orlandóban és Tampán. Ebben az időben végig 35cent volt egy sajtburger a Mekiben,a Checkers-ben meg 45. Egy menü meg 99,amiben volt egy kis krumpli,egy Coke meg egy sima burger.
A lényeg,hogy annyira jó volt a lét,hogy az 5 centeseket többször láttam hogy rugdossák a földön az emberek,mert arra nem méltatták hogy felvegyék! Ha elejtették az ott marad igen nagy valószínűséggel. Ha figyeltem a földet mi közben sétáltam,sanszos volt hogy mire megéhezem találok annyi aprót a földön hogy kaját tudjak venni.... És ez jelzem nem egy kiragadott eset,ez mindennapos volt. A mai napig számomra teljesen megdöbbentő...megszokhatatlan.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 165
54 874
113
Ohh erről tudnék mesélni napokat.
Még csak nem is az hogy el nem fogyasztott ételek,ennél sokkal durvábbak a sztorik,szinte már szürreális.
Egy példa!
Csak az arányok miatt leírom az árakat,viszonyítás végett!
Tudni kell hogy én 6 évig éltem kint Florida államban,Orlandóban és Tampán. Ebben az időben végig 35cent volt egy sajtburger a Mekiben,a Checkers-ben meg 45. Egy menü meg 99,amiben volt egy kis krumpli,egy Coke meg egy sima burger.
A lényeg,hogy annyira jó volt a lét,hogy az 5 centeseket többször láttam hogy rugdossák a földön az emberek,mert arra nem méltatták hogy felvegyék! Ha elejtették az ott marad igen nagy valószínűséggel. Ha figyeltem a földet mi közben sétáltam,sanszos volt hogy mire megéhezem találok annyi aprót a földön hogy kaját tudjak venni.... És ez jelzem nem egy kiragadott eset,ez mindennapos volt. A mai napig számomra teljesen megdöbbentő...megszokhatatlan.



Ez mikor volt, én 94-ben voltam kint 1 évet, Miamiban, akkor már jóval drágább volt minden, persze attól még jó 4-6x annyit ért a fizu, mint otthon.
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Ez mikor volt, én 94-ben voltam kint 1 évet, Miamiban, akkor már jóval drágább volt minden, persze attól még jó 4-6x annyit ért a fizu, mint otthon.
Pedig ez is a 90-es évek eleje volt. Voltam ott is. Meg két hónapot New York-ban. De például fent északon mindig drágább minden mint lent,mivel jobbak a fizuk,ez érezhető volt az árakon is. Miamiban gondolom azért volt drágább,mivel kiemelt turista övezet. De szerintem ott sem volt vészesen több.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 686
86 231
113
Csak úgy:
166340404_262473385594875_3128755984391175232_o.jpg