Nem okozott talán kevesebb szenvedést, de mégis lehetővé tette, hogy egyesek (egyének vagy egész országok) kivakarják magukat a sz.rból. A kommunizmus mit tud felmutatni? Észak-Koreától és Pol Pottól (aki Sartre-t hallgatott Párizsban állítólag - mások szerint nem járt előadásokra, csak kamu egyetemista volt - és a "nagy" Noam Chomsky is védelmébe vette a tömeggyilkos bandáját) Kubáig, mint a vidám, karibi verzió... persze a sötétzöld ökofasiszták számára pont ÉK és Kuba a két mintaállam, ők "fenntarthatóan" élnek.
Juj.
A kommunizmus mit tud felmutatni?
Semmit, csak annyit, hogy középkori szinten élő államokból csinált ipari hatalmakat. ÉK konkrétan majdnem a rendszerváltásig jobban élt, mint DK
Vietnámban ÉV nem véletlenül lett sokkal népszerűbb mint DV
És ne legyenek illúzióid, még nyugaton is fegyverekkel, csalással lett elnyomva a kommunista eszme.
Ennek persze oka az, hogy az eredményeket jól látták a nyugati melósok, a halálhörgések meg nem hallatszottak át a vasfüggönyön.
Csak éppen az értelmesebb kommunista államok ugyanúgy kivakarták a szarból magukat, mint a vadkapitalisták. Igaz hasonlóan sok szenvedéssel.
Szerintem mint majdnem mindenhol itt is az arany középút a megfelelő útvonal, és ebbe az irányba indult Mo, és ebbe az irányba ment el, pont a kommunizmus sikerei, és az egyre liberalizálódóbb Magyar, Cseh vezetés látványos életszinvonalemelése, és puhuló diktatúrája miatt nyugat is.
A svéd jóléti állam, lényegében sokszor szocialistább mint magyarföld volt, de az NSZK is nagyon durván növelte a munkásjogokat, és emelte a szociális háló jelenlétét a rendszerben, mert anélkül borítékolható lett volna a vége.
Ahogy a másik oldalon a kádári lazítás is azért kellett, mert anélkül egy bizonyos életszínvonal fölött már tarthatatlan a diktatórikus rendszer.
De aki nem érti mi a probléma az nézze meg Bécs (ahol még csak kezd a vadkapitalista rendszer visszagyűrűzni) és Bp lakásárait, albérletárait, és az adott albérletek/lakások minősségét figyelembe véve, hogy nálunk egy a vadkapitalista rendszerhez sokkal közelebb álló rendszer jelent meg 90ben, és ma is az tart.
Aztán nagyjából megérti, hogy egy szovjet munkás miután beköltözött a kiutalt fürdőszobás lakásba, miért nem lázadt fel a cári rendszernél nem véresebb, de az életét pozitív irányba mozdító új rend ellen.