Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Inkább vergődök hitelben, mint kalákában járjak életem hátralévő részében azoknak a házát építeni akik az enyémet felhúzták miután az egész rokonságot lehúztam kölcsönökkel az alapanyagokra.
Az is ugyanúgy hitel volt, csak az ember nem számszerűsítette azt a rengeteg munkaórát és energiát amit beleölt.
Na meg a kölcsönt is ki kellett fizetni kamatostól, lehetett menni disznót vágni meg fát hasogatni, mert hát ő is segített mikor bajban voltál...
Kevés dolgot tudok annyira élvezni mint amikor a tesókkal, faterral, barátokkal -nem hivatás szerűen- építünk, felújítunk.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Akkor, a szőrszálhasogatunk, nem, hitel volt. Láttam a papírt.

A cuculizmus alatt is néptelenedtek el a falvak. A technikai fejlődés a fő oka.
Ma már a mezőgazdaság egészen mást jelent, mint régen.
Nem jelent mást. A modernnek nevezett műtrágyás technológia pedig megbukott. Mostanra kiderült hogy az élő talaj meghal. Ezt még egy hatványkitevővel rontja a töménytelen vegyszerezés.

Vannak ökoszisztémák amiket nem lehet megbontani, mert padlót fog, és utána évszázadok a helyreállítása. A termőföld is ilyen. De mondok egy nyilvánvalóbb példát: a dínári hegység erdőinek letarolása. Utána a kopasz sziklák maradtak. Vagy a karácsony szigetek letarolása.

Mára az derült ki, hogy a termőföldek eddig bírták az úgynevezett modern műtrágyás agyon vegyszerezett kisziplyozást. Ha így folytatódik előbb a felére majd a harmadára fog visszaesni a terméshozam. Utánanézhetsz, ez a valóság. Mikrobiólógiailag is alátámasztott az egész.

A városokból nem lesz élelmiszer termelés, ha a falvak feladják, GAME OVER ! Ez van.
 
M

molnibalage

Guest
Nem jelent mást. A modernnek nevezett műtrágyás technológia pedig megbukott.
Én ennek mi köze a gépesítéshez? Teljesen független faktor.
Bár azt nem értem, hogy ha kb. 25 éve hallom, hogy a talaj meghalt, akkor mi a fenét eszek 25 éve...

A városokból nem lesz élelmiszer termelés, ha a falvak feladják, GAME OVER ! Ez van.
Ez ebben a formában nem igaz. A mai mobilizáció mellett a kis falvak meghalnak és megyeközpontok közeli 4-5 ezres telpülések és ezekről menedzselhetők.
USA-ra meg nézzél rá. Semmi közepén levő farmok vannak, ahol ott él a munkaerő és csak hétvégén jár el.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Anno az a 21.037 Ft amit egyenként szögelt parketta bontásra + sitt elhordására kifizettem valószínűleg életem legjobban elköltött pénze volt. :D



Ja, a THM olyan 3,5-4% az infláció pedig 4,5+%... kb. nekem fizetnek jelenleg ha felveszem pénzt most, megcsináltatom majd amit vissza kell fizetnem addigra elinflálódik.

Más a helyzet amikor csóróság van / volt, akkor az ember mindent megcsinált magának, mert nem volt pénze. Most már azért majdnem mindenkinek egyre jobban van, tud belőle megbízni mestert aki (jó esetben) rendben megcsinálja.

Persze van amit nem vállalnak.. azt megcsinálom magamnak hobbiból.
Kinek milyen a pénztárcája. Nyilván van ami nem akkora tétel; de vannak olyan horrorisztikus dolgok, amiket nem vagyok hajlandó kifizetni, pláne nem hitelből, pláne ilyen építőanyag költségek mellett.
De visszatérve a szívességi segítséghez: van olyan is, amit pénzért se tudsz megfizetni, pl. hogy a segítség ottlegyen, idejében és ne matt részegen jelenjen meg; pl. van akinek rendszeresen mentem fóliát felhúzni, mert a megígért 5 fizetett emberből egy sem jelent meg, illetve egy, munkára alkalmatlan állapotban.
A kaláka rendszer pont annyiban tér el a szabadidőbanktól -hogy árnyaljam a dolgot, hogy a szabadidőbankban vissza kell fizetni a munkát, de a kalákában nem feltétlen van erre szükség; illetve az egyik pusztán számításból adódik a másiknak; a másik meg ezen túlmegy és teljesen más szellemi síkon valósul meg és más a hagyománya. Amit Te, vagy én megéltünk -bár családunkban, nem volt szokás- az már egy elég utózöngéje az archaikus társadalmi struktúrának és mint ilyen, sokszor csak a negatív jött le. De gondolj bele, mikor nem volt hűtő, akkor pont a komatál és a disznótori körbejárás rakott friss ételt az asztalra és erősítette a közösségi kohéziót. Ma is meglehet valósítani, mondjuk pl. egy szociológus, vagy elméleti matematikus, de még egy filológus sem tud sok hasznos -szak- tudást betenni a közösbe.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 641
32 221
113
Ez úgy marhaság, ahogy van.
Nem mindegy, hogy gépesítés nélkül végzik el ugyanazt a munkát vagy azzal. Ennek eredménye ez.
Értem. Csak ugye a gépek ára, üzemanyaga benne van az ennivaló árában. A tehén alól a trágyát meg a biorobot hordja ki. Molni, ne etess már, troll vagyok! :D A nagyüzemi monokultúra meg tönkre tesz mindent. Értem gép-jó, műtrágya-jó, ember-rossz.
Némi városi vadromantikát érzek ki a szavaidból.;)
 
M

molnibalage

Guest
. Értem gép-jó, műtrágya-jó, ember-rossz.
Neked nagyon komoly szövegértelmezési problémáid vannak azzal kombinálva, hogy odahaluzod azt, amit le sem írt senki.
Némi városi vadromantikát érzek ki a szavaidból.;)
Nagyszüleim falusiak, elég sok mindent láttam és részt vettem anno.
És láttam azt is, hogy a háztájizás hogyan halt ki falun...
 
  • Vicces
Reactions: Kim Philby

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 641
32 221
113
Neked nagyon komoly szövegértelmezési problémáid vannak azzal kombinálva, hogy odahaluzod azt, amit le sem írt senki.

Nagyszüleim falusiak, elég sok mindent láttam és részt vettem anno.
És láttam azt is, hogy a háztájizás hogyan halt ki falun...
Azért "halt" ki, mert nem csinálják. Egyszerűbb megvenni. Ez a szomorú. Azt nem érted, hogy a légkondícionált, gps irányította kombájn/traktor/akármi, nem tudja helyettesíteni az emberi tényezőt. Márpedig ma ez ilyen folyamat.
 

Leonidas

Well-Known Member
2019. október 16.
2 636
3 434
113
Én ennek mi köze a gépesítéshez? Teljesen független faktor.
Bár azt nem értem, hogy ha kb. 25 éve hallom, hogy a talaj meghalt, akkor mi a fenét eszek 25 éve...


Ez ebben a formában nem igaz. A mai mobilizáció mellett a kis falvak meghalnak és megyeközpontok közeli 4-5 ezres telpülések és ezekről menedzselhetők.
USA-ra meg nézzél rá. Semmi közepén levő farmok vannak, ahol ott él a munkaerő és csak hétvégén jár el.
Más a véleményünk. :p

Amit a földről írtam az a legújabb eredmények, kutatások erdményei. Ezért nem érdekel az eddigi kb. 60 év vakvágányos földművelési iránya. Mert hogy ma még mindenhol azzal van tele minden, de már lejárt lemez. Az új macerásabb, de százszor jobb és megbízhatóbb. Pld. az aszály érzékenysége a töredéke az eddigi technológiának. :p

A gépesítés kell, de már a vadorzó őrült politikusok a traktorokat is akumlátorosra akarják átállítani. Had ne mondjam, a legtöbbje a büdös életben nem dolgozott még földdel a mezőgazdaságba. De ők akarják azt is irányítani. Jellemző... :D

Tehát amit találsz oldalakt és információkat a mezőgazdaságról az többnyire a régi elavult földgyilkos kiszipolyozó technológiát mutatja, nem az újakat, a megújulót.
 
K

kamm

Guest
Mert bárki mehetett főiskolára , egyetemre igaz csak 1968-tól amikor elindult az "Új gazdasági mechanizmus" , előtte a rossz káderek (királyok , grófok , naplopók , kulákok azaz a rendszer elnyomottai ) nem mehettek !
Nana, ez nem igy volt azert, meg a hetvenesekben is boven nem mehetett mindenki.
Sot, ha konkretan rendszerelleneskent voltal nyilvantartva, akkor bezony a 80-as evekben sem mehettel sehova, sot, siman ki is tiltottak a fovaros/orszag osszes felsoktatasi intezmenyebol X evre, ha mondjuk megcsiptek oktober 23-an valahol tuntetes kozben - ha meg mar jartal es utana tettek megfigyelolistara, akkor jo sansszal kibaszarintottak minden epkezlab munkahelyrol illetve fel sem vettek.
 
M

molnibalage

Guest
Azért "halt" ki, mert nem csinálják. Egyszerűbb megvenni. Ez a szomorú. Azt nem érted, hogy a légkondícionált, gps irányította kombájn/traktor/akármi, nem tudja helyettesíteni az emberi tényezőt. Márpedig ma ez ilyen folyamat.
Ezen eszközök alkalmazó sanszosan röhögnek rajtad...
Itthon Magyarországon is már ez van.
Anyám két tesója világ életében mezőgazdasági munkát csináltak kevés kivétellel.
Már ők is így dolgoztak..
...mert amúgy sem lenne már elég ember. A régi vezetők nagy része, akikekkel 30+ éve kezdték, már nem is élnek, utánpótlás szinte semmi.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby
T

Törölt tag 1711

Guest
Kevés dolgot tudok annyira élvezni mint amikor a tesókkal, faterral, barátokkal -nem hivatás szerűen- építünk, felújítunk.
Nekem már az a luxus nem adatik meg, hogy apámmal bármit is szereljek...
Mondjuk a lakásban minden villanyszerelés az én kezem munkája.

Azt viszont láttam, hogy nagyapám elvesztette a jobb mutatóujját, mikor még a 90-es években is "fizette vissza" a kalákát ismerősnek és rázuhant egy betontömb, meg hány mázsa füstölt hús/hurka/kolbász ment el az évek alatt "hálából" egy-egy kölcsön visszafizetésekor.
 

gergo55

Well-Known Member
2014. július 16.
4 194
10 727
113
A gépes
Ez úgy marhaság, ahogy van.
Nem mindegy, hogy gépesítés nélkül végzik el ugyanazt a munkát vagy azzal. Ennek eredménye ez.



A gépesités most lép egy szintet a digitalizációnak nevezett baromsággal.
Ezzel megjobban felgyorsul a termőföldek pusztulása.
Még van kb. 50 aratásnyi szussz a talajokban....ha így folytatódik tovább.
Ti még megérhetitek.
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 641
32 221
113
Ezen eszközök alkalmazó sanszosan röhögnek rajtad...
Itthon Magyarországon is már ez van.
Anyám két tesója világ életében mezőgazdasági munkát csináltak kevés kivétellel.
Már ők is így dolgoztak..
...mert amúgy sem lenne már elég ember. A régi vezetők nagy része, akikekkel 30+ éve kezdték, már nem is élnek, utánpótlás szinte semmi.
Megértem, ha röhögnek, csak tudod, a gépesítés az egésznek a lényegét, a lelkiséget veszi ki a mezőgazdaságból.
Főként a profit/extraprofit szemléletből fakadóan, alacsony költség-rossz minőség-magas haszon.
Másik oldal, a személytelenség, egy gép nem tud olyan kapcsolatot kialakítani a növényekkel, állatokkal, mint egy gazda.
Mellékesen megemlíteném, hogy most még mindez mulatságos a pesti belvárból, de ha majd onnan kell "batyustúrára" menni a tyúkszaros vidékre az élelemért, mert a nagyüzemi gazdálkodás tönkrevágott mindent, akkor lesz igazán vicces a történet, a kombájnok meg mehetnek a közlekedési múzeumba.
 
M

molnibalage

Guest
Megértem, ha röhögnek, csak tudod, a gépesítés az egésznek a lényegét, a lelkiséget veszi ki a mezőgazdaságból.
Ez kb. akkora marhaság, mintha a repülővel vagy vonattal utazás elvenné az utazás örömét ahhoz képest, amikor még lóval jártak földúton.
Főként a profit/extraprofit szemléletből fakadóan, alacsony költség-rossz minőség-magas haszon.
Ennek megint semmi köze a gépesítéshez. A szezon és fazon összemosása zajlik különböző tényezőknek.
Lehet gépesítetten is termelni úgy, hogy nem kizsigerelő módon teszed.
Másik oldal, a személytelenség, egy gép nem tud olyan kapcsolatot kialakítani a növényekkel, állatokkal, mint egy gazda.
Ezen már tényleg beszarok. A paradicsomot maximálisan nem érdekli, hogy a gazda locsolja a kis kezével vagy automatikusan öntöző rendszer.
Mellékesen megemlíteném, hogy most még mindez mulatságos a pesti belvárból,
Az ilyen személyeskedő duma az, ami 100%-ban lerombolja azt a keveset is. amit értelmesen írnál.

1. Nem Bp-n nőttem fel.
2. A nagyszüleimnél láttam eleget abból, hogy mi a mezőgad. munka gépesítve és anélkül is. Képzeld, még kaszáltam is poénból, hogy átéljem milyen.
A búza attól nem finomabb, hogy én arattam le a kis kacsómmal...

Ez most valami ezotéria topik lett vagy mi...?????
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 641
32 221
113
Ez kb. akkora marhaság, mintha a repülővel vagy vonattal utazás elvenné az utazás örömét ahhoz képest, amikor még lóval jártak földúton.
Pedig a repülő lerombolja az utazás élményét, ugyanis az élményt nem a stewardess szolgálja fel felszállás és leszállás közt, hanem az indulás és megérkezés közötti élmények.
(Ha valamelyik szeparatista gépeltérítővel utazol és ő szolgálatba helyezi magát az más kérdés, akkor szerencséd volt)
Ennek megint semmi köze a gépesítéshez. A szezon és fazon összemosása zajlik különböző tényezőknek.
Lehet gépesítetten is termelni úgy, hogy nem kizsigerelő módon teszed.
Lehet, de amikor a gépet hitelre "vetted", a vetőmagot pl. meg már előre leszerződve a felvásárlóval, akkor csak ez az út marad.
Ezen már tényleg beszarok. A paradicsomot maximálisan nem érdekli, hogy a gazda locsolja a kis kezével vagy automatikusan öntöző rendszer
Akkor biztosan emlékszel, hogy sűrű "pí-pipi-pipi-pí"-vel szólítgatják a csirkéket/tyúkokat/kakasokat, nevük van, megtojózzák őket, a tehénnek fejés közben énekelnek/dúdolnak, a lovat meg becézgetik, jutalmazzák. Avagy, mint F.Pohl/C.M. Kornbluth: Vénusz üzlet c. regényében a "csibekicsi"
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Inkább vergődök hitelben, mint kalákában járjak életem hátralévő részében azoknak a házát építeni akik az enyémet felhúzták miután az egész rokonságot lehúztam kölcsönökkel az alapanyagokra.
Az is ugyanúgy hitel volt, csak az ember nem számszerűsítette azt a rengeteg munkaórát és energiát amit beleölt.
Na meg a kölcsönt is ki kellett fizetni kamatostól, lehetett menni disznót vágni meg fát hasogatni, mert hát ő is segített mikor bajban voltál...
Inkább járok kalákába, mint hogy egy 10 nmes biciklitározóért 15 milliót fizessek...
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 341
26 555
113
Nekem már az a luxus nem adatik meg, hogy apámmal bármit is szereljek...
Mondjuk a lakásban minden villanyszerelés az én kezem munkája.

Azt viszont láttam, hogy nagyapám elvesztette a jobb mutatóujját, mikor még a 90-es években is "fizette vissza" a kalákát ismerősnek és rázuhant egy betontömb, meg hány mázsa füstölt hús/hurka/kolbász ment el az évek alatt "hálából" egy-egy kölcsön visszafizetésekor.
Ez a kaláka dolog úgy ki van sarkítva, ahogyan csak lehet. Tudod, az embereknek volt szabadideje, nem rohantak, a rokonság összetartozott. Sokkal emberibb volt, mint most. Nem azért mentek egymásnak segíteni, mert kötelező volt, hanem mert együtt csinálták, jól érezték magukat és alkottak valami értékeset. A nők főztek, pletykálgattak, a férfiak meg dolgoztak. Az építéskor nagy általánosságban a kőmíves, vagy ács mesternek dolgoztak alája, azt mindenki megcsinálhatta szaktudás nélkül is. A belső munkálatokat (villany, víz, gáz, fűtés szerelés, asztalos munka) pedig a szaktudással rendelkező ment a rokonnak csinálni. Voltak kóklerek, mai vannak, ráadásul jó pénzeket kérnek el a sz@r munkáért. Sokszor csak nézek, amikor javítani kel menni más után. Van, amikor ráadásul sokkal több pénzt kérnek el, mint én. Miért is? Mert nagyon kevés a jó szakember, aki még tanulta, csinálja. Nekem nagyon sok rokonom, főleg a szüleim testvérei tisztességesen meg csinálták a házukat, nem kalákában és közben erősödött az összetartás. 1985-ben nekem a hétvégi telkemen a házat is a rokonok (após jelölt) segítettek csinálni, mindenki a saját szakterületén (lakatos, asztalos), a villanyszerelést meg magamnak, tisztességgel. Jól éreztük magunkat, nem volt kötelező senkinek, hogy csinálja. A vállalat is segített, darut biztosított, olcsón faanyagot, drótkerítéshez drótot vettünk. Apám közgazdaságit végzett, de azért sok mindenben tudott segíteni, pl a kerítést csináltuk. 2005-ben, amikor az átalakítást, bővítést csináltam 500.000 Ft-ba került, pedig akkor is sokat segítettek a barátok. Amit lehet, én is saját magam csinálok sok mindent, de ami komoly szakértelmet igényel, azt rábízom a szakemberre, aki valóban az.
Különben a nyugat-európai országoknak olyan jól sikerült a kétkezi szakmunkásoknak adott szinten való megtartása, hogy nem győzik alkalmazni a külföldi, főleg kelet-európai országok szakembereit. Most már lassan mi is erre a sorsra jutunk.
Kölcsönök, hitelek. Amikor az "átkosban" valaki kölcsönt kapott, akkor csak kamat volt (a THM-t) hírből sem ismerték. Az első részlettől az utolsóig a teljes összeg arányos részét kellett fizetni. 2, illetve 3 gyerek esetén 20-40%-át elengedték, sőt, ha előbb kifizetted egy összegben a fent maradó részt, akkor annak a 40%-t elengedték.
Most hitel van, kapitalista módra. Hirdetnek itt még "0%-os kamatra is, csak a THM-t fizesd ki, ami már nem kevés. 20-25 évre azért már elég jelentős lesz. De még nem is ezzel lenne a baj. A vissza fizetést úgy állapítják meg, hogy a lejárat első felében a kamatot+THM-t fizeted és a tőke mindig ugyanannyi. Majd a második felétől kezd a tőke is csökkenni, de még mindig nem arányosan. Ha a hátralévő tartozást ki akarja az adós egy összegben fizetni, akkor nem, hogy elengednek belőle, hanem még a szerződés módosításért is fizetni kell.

Mindenesetre abban az elcseszett rendszerben is lehetett tisztességesen, nyugodtan élni a sok hibás, sz@r, dühítő, korlátozásokkal teli, diktatórikus vezetésű országban. Aki pedig rendszerellenesen viselkedik, él, agitál, azt egy országban sem szereti a hatalom, legyen az bármilyen rendszer. Mint már írtam, a kapitalista országokban is volt fekete lista, amit használtak is. Aki arra felkerült, jobb volt, ha átgondolta az életét. Ja, hogy ezt nem nagyon hangoztatják.
Különben én is sokszor mondtam a magamét a rendszerre, katonaként is, a nem tetszésemnek hangot adva, mert nekem sem tetszett sok minden. Anyám sokszor mondta, hogy hallgass fiam. Tudtam, hogy változtatni kell, ahogyan most is tudom. Ez a mostani sem jobb, semmivel, csak más. Ha van nagyon sok pénzed, akkor mehetsz akárhová külföldre, utazgathatsz, vehetsz bármit, (új lakást, új autót, új hajót ...) ha nincs, akkor meg nem vagy senki. Vehetsz fel hitelt, utána életed végéig robotolhatsz, hogy kifizesd, a fizetésedet jól beosztva. Ha van pénzes felmenőd, akkor minden könnyebb, ha nincs, akkor szoptál.
Nem a régi rendszer kell vissza, hanem valami más, mint most van!!!
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Nana, ez nem igy volt azert, meg a hetvenesekben is boven nem mehetett mindenki.
Sot, ha konkretan rendszerelleneskent voltal nyilvantartva, akkor bezony a 80-as evekben sem mehettel sehova, sot, siman ki is tiltottak a fovaros/orszag osszes felsoktatasi intezmenyebol X evre, ha mondjuk megcsiptek oktober 23-an valahol tuntetes kozben - ha meg mar jartal es utana tettek megfigyelolistara, akkor jo sansszal kibaszarintottak minden epkezlab munkahelyrol illetve fel sem vettek.
Hát ha valaki széllel szembe pisált nem kell csodálkozni , ha húgyos lett a nadrágja ! Ez egy rossz példa , az átlag jó munkásember és átlag elvtárs gyerekei mind mehettek tovább tanulni !
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Hát ha valaki széllel szembe pisált nem kell csodálkozni , ha húgyos lett a nadrágja ! Ez egy rossz példa , az átlag jó munkásember és átlag elvtárs gyerekei mind mehettek tovább tanulni !
Olyan szintig, hogy 56os halálraítélt unokájaként, a rendszer ellenségeienek fiaként, katolikus iskolából mindkét nagybáttyám, és apám is felvették egyetemre. Egyik nagybátyám ráadásul tanár lett. Persze nem volt ez egyszerű, és nem akarunk kommunizmust, csak azért maradjunk a tényeknél
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Azért "halt" ki, mert nem csinálják. Egyszerűbb megvenni. Ez a szomorú. Azt nem érted, hogy a légkondícionált, gps irányította kombájn/traktor/akármi, nem tudja helyettesíteni az emberi tényezőt. Márpedig ma ez ilyen folyamat.
A jólét miatt és a szükség hiány miatt nincs már falunk állattartás , nincs háztáji . Nekünk volt és azt kell mondjam qrva sok melóval és lemondással jár ! A nosztalgiát hagyjuk mert attól még a ganéj nem ment ki a dombra ! A boltok elérhetőségével és a jobban fizető munkahelyek megjelenésével egyre jobban értelmet nyert a szabad idő amit nem az állatokkal akart már a falusi nép se eltölteni !