Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
A példád totálisan rossz. USA felhasznált egy elméleti ötletet és gyakorlatba ültette át.
A MAGLEV-et meg Németország fejlesztette ki és gyártotta le. Kína csak megvette. Ahhoz pénz kell, semmi más.

Fuj, fuj kis sárga emberkék, akik csak utánozni tudnak, rossz a szemük ezért szódás szifon szemüveget hordanak és folyton sziszegnek. Forrás Walter Lord. Aztán jött a Mitsubishi Zero Sen (aka A6M2), meg a Nihon Kaigun és elpicsázta a US Navyt.

Nem rémlik?
 

szpg9

Well-Known Member
2017. december 17.
1 688
1 195
113
Fuj, fuj kis sárga emberkék, akik csak utánozni tudnak, rossz a szemük ezért szódás szifon szemüveget hordanak és folyton sziszegnek. Forrás Walter Lord. Aztán jött a Mitsubishi Zero Sen (aka A6M2), meg a Nihon Kaigun és elpicsázta a US Navyt.

Nem rémlik?


Nem.. Igen sajátos történelemszemléleted van. Nem elég csatát nyerni, a háborűt kell megnyerni. Ha jól emlékszem, mégiscsak a kis sárgák égtek el a városaikban százezer számra és részesülhettek abban, hogy élőben láthatták az atomvillanást. Meg meg is lettek szállva...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 043
113
Maglevből van már saját fejlesztés is. Igaz nem olyan látványosan gyors mint a német, de asszem az ára sem akkora.
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
Legyen igazad Celebra, ha eljutottunk oda, hogy Kína nem sikeres a történelemben, és már azt is leírja itt akárki hogy az USA a régebbi állam, én ezt a témát is elengedem...
Állam,az ország,és a kultúrkör nem azonos fogalmak.Pl csehország mint állam a fehérhegyi csatátol 1918ig nem létezett,de az ország igen.Vagy sem zsidó állam,sem ország nem létezett a rómaiak korátol 1948ig,de kultúra igen.Kina mint kultúrkör folytatólagos,de mint állam nem.Vagy vegyünk minket.1001töl számitjuk a magyar államiságot,holott 896tól létezik az ország.Ez egy meglehetőssen érdekes kérdéskör,aminek hol van,hol nincs jelentősége.Angliában van egy máig működő római fűrdő.Az most római,vagy angol érdem?Abban az értelemben ahogy Te értelmezed,kina sikeres,abban az értelemben meg,ahogy Molni nézzi meg nem.Szerintem meg sikeres kultúra,de nem sikeres állam.Ezuttal se nem fehér,se nem fekete,hanem szürke.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd and szpg9

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 464
11 539
113
Akkor részemről jó éjszakát!:D

Ja értem, érvelni nem érveltél, smyleval elsunnyogsz. És akkor még az én vitastílusomat szokás kritizálni.

Hogy a klasszikus stílusában reagáljak: Valakinek itt nem megy a szövegértelmezés.
Az "Akkor részemről jó éjszakát!:D" azt jelenti - bármily hihetetlen is, hogy: Jó éjszakát! - én menten aludni.
Pont, hogy azt akartam elkerülni, hogy elsunnyogással vádolj meg, mert - biológiai okokból - válasz nélkül felfüggesztem a diskurzust.

De a rosszhiszeműség ellen lehetetlen védekezni. Ez most is bebizonyosodott.

Na megyek a lányom elé a vonathoz. Csá!
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
És mire mentek vele? A nyugat tengerhajózott és jól leigázta őket és lemészárolta őket ágyúval és lőfegyverekkel. A felsoroltak egy része meg luxuscikk volt.

Ezt pont olyan, mint az orosz fanok faszméregetése, hogy egy orosz csóka publikálta a steath gépekhez vezető elméletet. Good work! Aztán lett belőle F-117 és stealth orosz még ma sincs hadrafogható 40 évvel a Have Blue után. Na ez a nagy difi, csak ezt valahogy nem akarjátok megéretni, vagy kényelmesebb ignorálni...

Értjük Balázs. Tehát az a fejlődés, az a mércéje, hogy műveletlen barbár állatok birodalmakat, államokat, közösségeket, kultúrákat rombolnak le, semmisítenek meg, népeket irtanak ki.
Ráadásul az is fontos ismérve a fejlődésnek, hogy mindezt minél nagyobb mértékben és minél gyorsabban tegyék.
Az a non plusz ultra ha ez globálisan sikerül és lehetőleg még ebben a hónapban kell végbemenjen az esemény mert a múlt évi már nem érvényes..
Nem kellene kezeltetned magad?
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Lee elméletére támaszkodva vázoltuk fel a harmadik és negyedik ciklust is, az előzők sémáját követve. Szembetűnő lehet, hogy a harmadik ciklus jóval rövidebb, mint a korábbi kettő, de ez természetes következménye a közlekedésben és Európa iparában végbement változásoknak, valamint Kína – bezárkózásból fakadó – megrekedésének. Egy kínai uralkodó szavait idézve (1782): „Mindennel rendelkezünk, és nincs szükségünk idegen barbárok különös és szellemes gyártmá- nyaira.” A bezárkózásban rejlő veszély szemléltetésére jegyzi meg R. H. Tawney történész, hogy a kínai parasztok „már akkor vassal szántottak, amikor az euró- paiak még csak faekével, de még akkor is vassal, mikor az európaiak már acéllal”

Dr. J. S. Lee A kínai belső háborúk ismétlődése című tanulmányában statisztikailag tanulmányozta a kínai nép „vérátömlesztéseinek” történetét, az erkölcsi degenerálódás okozta belső viszályok és a külső elnyomás felbukkanásának periodikusságát. Lee megfigyelései szerint a kínai történelmet ciklusokra oszthatjuk, amelyek időtartama egyenként megközelítően nyolcszáz évre tehető. Minden ciklus egy rövid életű és katonailag erős dinasztia hatalomra kerülésével kezdő- dik, amely évszázados belső viszályok után egyesíti Kínát. Erre négy- vagy ötszáz esztendei béke következik – egy dinasztiaváltással –, amit azután több há- borús hullám követ, minek eredményeként a főváros Északról Délre költözik. Azután egyre fokozódik az ellentét Észak és Dél között, majd idegen hódoltság következik, és ezzel véget is ér a ciklus. Kína ismét kínai uralom alatt egyesül és kultúrája újra virágzásnak indul.

https://www.typotex.hu/upload/book/1940/veress_jozsef_gazdasagpolitika_reszlet.pdf
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
Nem.. Igen sajátos történelemszemléleted van. Nem elég csatát nyerni, a háborűt kell megnyerni. Ha jól emlékszem, mégiscsak a kis sárgák égtek el a városaikban százezer számra és részesülhettek abban, hogy élőben láthatták az atomvillanást. Meg meg is lettek szállva...

Te télleg nem érted a párhuzamot? Ezt sem?
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
Értjük Balázs. Tehát az a fejlődés, az a mércéje, hogy műveletlen barbár állatok birodalmakat, államokat, közösségeket, kultúrákat rombolnak le, semmisítenek meg, népeket irtanak ki.
A történelem erről is szólt. Csak közben nyugaton volt egy ipari forradalom is.

Ha meg a modern és sikeres Kína a téma, akkor köhögök egy jót. Ujgurok? Tibet? Ehm...
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
A történelem erről is szólt. Csak közben nyugaton volt egy ipari forradalom is.

Ha meg a modern és sikeres Kína a téma, akkor köhögök egy jót. Ujgurok? Tibet? Ehm...
A történelem pont arról szól amit ennek ellenére sikerült megőrizni, továbbvinni, kiteljesíteni, alapként a további fejlődéshez felhasználni.
Pont ezek miatt nem vagyok büszke európai- ha az vagyok- származásomra és ezen eredet miatt nem vagyok hajlandó a globalizáció felsőbbrendűségét elismerni.
Az elért pozíciónk a barbarizmusunk, a gátlástalanságunk eredménye csak közben tudatlanságunkból adódóan nem is vagyunk képesek felmérni a kárt amit okoztunk.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 545
113
A történelem pont arról szól amit ennek ellenére sikerült megőrizni, továbbvinni, kiteljesíteni, alapként a további fejlődéshez felhasználni.
Pont ezek miatt nem vagyok büszke európai- ha az vagyok- származásomra és ezen eredet miatt nem vagyok hajlandó a globalizáció felsőbbrendűségét elismerni.
Az elért pozíciónk a barbarizmusunk, a gátlástalanságunk eredménye csak közben tudatlanságunkból adódóan nem is vagyunk képesek felmérni a kárt amit okoztunk.
Miért,a kinaiak,vagy bárki más,mennyivel jobb az európaiaknál?Dzsingisz kán tán jobb volt Hitlernél?Kina ugyanúgy hóditásokkal és népirtásokkal érte el mai méretét,és rendkivűl véres belháborukat vivott.Vietnámiak sem véletlenül rühellik őket.De a dél amerikai indián birodalmak is véres hóóditásokkal jöttek létre.A természet békéje csak egy lózung.A természet a folyamatos harcrol szol.Civilizált országokban meg jóval kevessebb a gyilkosságban elhalálozottak részaránya,mint a természeti népeknél.A folyamatos harc viszi előre a világot.Ez van.Ilyen a világ.De a civilizált világban a trvények vértelen versengéssé szeliditik a mindennapokban ezt a harcot,mig a kevésbé civilizáltak napi szinten véres harcokat vivnak.
 
M

molnibalage

Guest
A történelem pont arról szól amit ennek ellenére sikerült megőrizni, továbbvinni, kiteljesíteni, alapként a további fejlődéshez felhasználni.
Pont ezek miatt nem vagyok büszke európai- ha az vagyok- származásomra és ezen eredet miatt nem vagyok hajlandó a globalizáció felsőbbrendűségét elismerni.
Az elért pozíciónk a barbarizmusunk, a gátlástalanságunk eredménye csak közben tudatlanságunkból adódóan nem is vagyunk képesek felmérni a kárt amit okoztunk.
Miért,a kinaiak,vagy bárki más,mennyivel jobb az európaiaknál?Dzsingisz kán tán jobb volt Hitlernél?Kina ugyanúgy hóditásokkal és népirtásokkal érte el mai méretét,és rendkivűl véres belháborukat vivott.Vietnámiak sem véletlenül rühellik őket.De a dél amerikai indián birodalmak is véres hóóditásokkal jöttek létre.A természet békéje csak egy lózung.A természet a folyamatos harcrol szol.Civilizált országokban meg jóval kevessebb a gyilkosságban elhalálozottak részaránya,mint a természeti népeknél.A folyamatos harc viszi előre a világot.Ez van.Ilyen a világ.De a civilizált világban a trvények vértelen versengéssé szeliditik a mindennapokban ezt a harcot,mig a kevésbé civilizáltak napi szinten véres harcokat vivnak.
Pontosan. Az ilyen álszent dumától megyek a falnak...
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
Miért,a kinaiak,vagy bárki más,mennyivel jobb az európaiaknál?Dzsingisz kán tán jobb volt Hitlernél?Kina ugyanúgy hóditásokkal és népirtásokkal érte el mai méretét,és rendkivűl véres belháborukat vivott.Vietnámiak sem véletlenül rühellik őket.De a dél amerikai indián birodalmak is véres hóóditásokkal jöttek létre.A természet békéje csak egy lózung.A természet a folyamatos harcrol szol.Civilizált országokban meg jóval kevessebb a gyilkosságban elhalálozottak részaránya,mint a természeti népeknél.A folyamatos harc viszi előre a világot.Ez van.Ilyen a világ.De a civilizált világban a trvények vértelen versengéssé szeliditik a mindennapokban ezt a harcot,mig a kevésbé civilizáltak napi szinten véres harcokat vivnak.
Pontosan. Az ilyen álszent dumától megyek a falnak...
"....ugyanúgy hóditásokkal és népirtásokkal érte el mai méretét,és rendkivűl véres belháborukat vivott...."
Sehol nem írtam olyat amit a számba szeretnétek adni és a legkevésbé sem vagyok álszent.
"Az elért pozíciónk a barbarizmusunk, a gátlástalanságunk eredménye csak közben tudatlanságunkból adódóan nem is vagyunk képesek felmérni a kárt amit okoztunk."
Nem az a kifogásom az európai mentalitással szemben, hogy harcolt, népeket irtott ki- ezek a harcok a történelem során legtöbbször elkerülhetetlenek voltak -hanem az, hogy a bunkóságunknál, műveletlenségünknél fogva legtöbbször de mindenképpen nagyon sokszor nem volt képes megérteni, átvenni, felhasználni a meghódított elpusztított kultúrák eredményeit.
Az amit megszerzett, elrabolt legtöbbször töredékét sem érte mint az eközben elpusztított javak.
A mérlegünk negatív. Bármilyen kellemetlen is ezt beismerni.
Sokat raboltunk össze és ez tett minket naggyá de elképesztő mennyiségből ez csak a töredék, a többit tönkretettük.
 
M

molnibalage

Guest
va legtöbbször de mindenképpen nagyon sokszor nem volt képes megérteni, átvenni, felhasználni a meghódított elpusztított kultúrák eredményeit.
  • Mármint pl. az aztékok emberáldozatára gondolsz, amiért konkrétada háborúztak is?
  • Vagy az inka áldozatra, ahol gyerekeket cipeltek fel és hagytak élve megfagyni istenük legnagyobb dicsőségére?
  • Vagy a kínzócölöpökre gondolsz itt?
  • Vagy az afrikai rabszolgakereskedelmere, ami európai érkezés előtt is volt, csak az pörgette fel az igényt annyira, hogy nagy lelkesen csak emiatt kezdtek háborúzni egymás ellen vagy egyes uralkodók nemes egyszerűséggel eladták népük egy részét?
  • Vagy azon indián civilizáiókra, amit a saját területi átalakításuk áldozataivá estek és kihaltak?
  • Vagy arra, hogy Inkákat is belső lényegében polgárhábprús helyzet miatt is sikerült leigázni?
Mik azok az eredmények, amikre hivakozol? Miben is voltak olyan szuperül felsőbbrendűek az elbukott kultúrák? Egyáltalán hogyan is méred ezt?

Az amit megszerzett, elrabolt legtöbbször töredékét sem érte mint az eközben elpusztított javak.
Külnösen vicces komment annak fényében, hogy egyesek szerint a nyugat csak azért tart ahol tart, mert végigrabolta a világot. Kicsit úgy érzem magam, mint Süsü, amikor kérdi, hogy "akkor mort tüzet vagy vizet...?"

A mérlegünk negatív. Bármilyen kellemetlen is ezt beismerni.
A fenti megjegyzésem továbrra is áll. A falnak megyek.

Sokat raboltunk össze és ez tett minket naggyá de elképesztő mennyiségből ez csak a töredék, a többit tönkretettük.
Itt a nagy önmarcangolásban már saját magadnak mondasz ellent...
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
  • Mármint pl. az aztékok emberáldozatára gondolsz, amiért konkrétada háborúztak is?
  • Vagy az inka áldozatra, ahol gyerekeket cipeltek fel és hagytak élve megfagyni istenük legnagyobb dicsőségére?
  • Vagy a kínzócölöpökre gondolsz itt?
  • Vagy az afrikai rabszolgakereskedelmere, ami európai érkezés előtt is volt, csak az pörgette fel az igényt annyira, hogy nagy lelkesen csak emiatt kezdtek háborúzni egymás ellen vagy egyes uralkodók nemes egyszerűséggel eladták népük egy részét?
  • Vagy azon indián civilizáiókra, amit a saját területi átalakításuk áldozataivá estek és kihaltak?
  • Vagy arra, hogy Inkákat is belső lényegében polgárhábprús helyzet miatt is sikerült leigázni?
Mik azok az eredmények, amikre hivakozol? Miben is voltak olyan szuperül felsőbbrendűek az elbukott kultúrák? Egyáltalán hogyan is méred ezt?


Külnösen vicces komment annak fényében, hogy egyesek szerint a nyugat csak azért tart ahol tart, mert végigrabolta a világot. Kicsit úgy érzem magam, mint Süsü, amikor kérdi, hogy "akkor mort tüzet vagy vizet...?"


A fenti megjegyzésem továbrra is áll. A falnak megyek.


Itt a nagy önmarcangolásban már saját magadnak mondasz ellent...

Egyszerű példák, ha már nem elég alapos a történelmi tudásod. Rengeteg építmény az adott kor európai szintjén kivitelezhetetlen volt, százezres, sok tízezres városok az ezzel járó logisztikával amikor nálunk tízezres szám sem nagyon volt, a higiéniáról meg kár is lenne beszélni. De az általad is említett kínai hajózás is nagyon jó példa. Csak háromszáz év kellett hozzá, hogy azt hiszem egy amerikai mérnök megértse, hogy a kínai dzsunkák vitorlázata és kormányzási technikája annyival különb mint az európai hajóké, hogy számunkra olyan mintha egy másik bolygóról származna. Nem az a bajom, "hogy egyesek szerint a nyugat csak azért tart ahol tart, mert végigrabolta a világot" hanem az, hogy közben több kárt okozott mint a rablott holmi értéke.
Rengeteg ilyen példát tudnék felsorolni de azt hiszem felesleges, a betegségedet nem tudom ezzel gyógyítani.
Nem önmarcangolok és nem emelnék ki népeket csak külön a kedvedért említem meg, hogy a gyermekáldozatok terén nem kell olyan messzire, más kontinensekre és évszázadokra az időben visszamenni.
 
M

molnibalage

Guest
Rengeteg építmény az adott kor európai szintjén kivitelezhetetlen volt, százezres, sok tízezres városok az ezzel járó logisztikával amikor nálunk tízezres szám sem nagyon volt, a higiéniáról meg kár is lenne beszélni.
Példákat vagy tippeljek...?

Most a nagy kőpiramisokra gondolsz, amit a kereket nem ismerő civilizációk is fel tudtak építeni és lényegében kövek egymásra pakolása, ameddig a súlyuk alatt nem roppannak össze? Igen, ezt Eurázsiában valamikor Kr. 2000-3000 évvel korábban letudták...

Mond, homályosíts fel, hogy pl. hol épített akkora, nem jórész tömör épületeket bárki más Európán kívül, mint a Colosseum vagy bármelyik hatalmas belső teres kupolás építmény? Hagia Szophia? Pantheon? Vagy a katedrálisok tornyai amik nagyrész üregesek és magasak?

De az általad is említett kínai hajózás is nagyon jó példa. Csak háromszáz év kellett hozzá, hogy azt hiszem egy amerikai mérnök megértse, hogy a kínai dzsunkák vitorlázata és kormányzási technikája annyival különb mint az európai hajóké, hogy számunkra olyan mintha egy másik bolygóról származna.
Forrást kérnék erre, hogy mitől volt olyan superior és miért van az, hogy lényegében senki nem vette át azután sem, hogy megismerték és amikor még vitorlás volt a menő és sebesség hajhászása valahogy nem dzsunkákra hajaztak a teaklipperek, de semmilyen más gyors hajó sem...

Nem az a bajom, "hogy egyesek szerint a nyugat csak azért tart ahol tart, mert végigrabolta a világot" hanem az, hogy közben több kárt okozott mint a rablott holmi értéke.
És ezt mi alapján jelented ki?

Rengeteg ilyen példát tudnék felsorolni de azt hiszem felesleges, a betegségedet nem tudom ezzel gyógyítani.
Ja értem. Tudnál, de nem akarsz. Micsodra erkölcsi fölény és magas ló...

Aki meg nem ért veled egyet forrás és érvrendszer hiányában, az csak beteg lehet. Értem. Aki nincs velünk, az ellenünk van...
 

Ursa Maior

Well-Known Member
2017. február 2.
682
1 037
93
Tudod Molni 2003ig egyet is ertettem volna veled.

Aztan jott Doubya Bush es az amerikai elittel (gy.k. deep state) vegleg elszaladt a lo.

Mara nem ertik es nem latjak hogy ok lettek az a szorny ami ellen korabban harcoltak.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A római jogot biztos viccből oktatják mai napig a világ jogi egyetemein.
Nem értem, hogy miért hozod ide azokat az államokat, amiket nem is említettem. A nagy földrajzi felfedezések utáni dolgok hozták létre a XX. századi eleji állapotot, amikor jött két Vh és a hh. Az egész alatt súlytalan volt Kína azt leszámítva, hogy atomhatalom van. A világgazdaság teréképen egy kurva nagy 0 volt. A XX. század elődd meg egy európai középhatalom szintjén sem voltak. Erről szólt a történet.

Kína az utóbbi 150 évet leszámítva a történelem folyamán mindig jóval nagyobb gazdasággal rendelkezett, mint Európa. A nagy földrajzi felfedezések ezen még semmit sem változtattak. 1820-ban pl. egész Európa gazdasága kb. a 60%-át adta Kína gazdaságának. Majd csak az ipari forradalom hatására, az 1800-as évek második felére, sikerült Európának lehegyni őket. De ez csak röpke 150 év, a több ezerből.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_regions_by_past_GDP_(PPP)

Egyébként az megvan, hogy a földrajzi felfedezések is azért indultak el, mert a Török Birodalom terjeszkedése miatt a kínai és indiai áruk nem jutottak már el Európába? Nem Kína jött ide a termékeinkért, hanem mi mentünk oda, mert szükségünk volt az ő termékeikre. Na ennyire semmi súlyuk nem volt a világon.
Jah, ópiumháborúk. Még az 1800-as évek közepén is a nagy Brit Birodalom semmi mással nem tudta kiegyenlíteni a Kínával fennálló kereskedelmi hiányát, mint ópiummal.
Azért szép dolog, hogy egy állam azért támadott meg kétszer is egy másikat, mert az nem hagyta, hogy drogos legyen az egész ország. :)
Az, meg hogy Kínának az ókorban vagy a középkorban nem volt akkora globális hatalma, mint az angoloknak vagy az amerikaiaknak a közelmúltban, hát jó vicc. Nehéz lett volna akkoriban globális hatalmat fenntartani lóháton lovagolva.
Ha így mérjük a nagyságot, akkor a Spanyol Birodalomig a Hun majd a Mongol Birodalom voltak a legfejlettebbek, hisz ők hozták létre a legnagyobb birodalmakat, amik nem csak egy térségre koncentrálódtak, hanem szinte 2 teljes kontinensre.
Az szintén jó vicc, hogy azzal érvelnek itt páran, hogy polgárháborúk sorozatát élték át. Jah, azalatt a röpke pár ezer év alatt tényleg volt pár. Az USA mennyi ideje is létezik? 250 éve? És már összehoztak egy polgárháborút.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 343
55 851
113
Kina a sokadik fellendülési ciklusában van,amit a merev hatalomgyakorlási struktúrája miatt rendere összeomlás követett.Kina az állatorvosi ló,hogy az autokratikus vezetési rendszerek miért NEM tudnak folyamatos fejlődést biztositani.


Tényleg!
Mekkora mázli,hogy a kapitalizmus/demokrácia nem szakad be spirálszerűen,egyre sűrűbben,és tünteti el az adófizetők pénzét,vagyonát,a csodálatos bank,nyugdíj,tőzsde,stb vívmányain keresztül!
Ettől már csak az jobb,hogy nem írtanak ki tíz milliószám embereket,a "fentartható fejlődés/növekedés" jelszava alatt, nem qrnak szét kontinenseket,döntenek be országokat,ha nem úgy táncikál,ahogy a birodalom fütyül,stb....
Ja,de.