[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>2ndt</b>

Miért bánnám?

"<i>Szerintem az erdemnek nincs ehhez koze. Mindig az erosebb/okosabb (vagyis eroforrasokban gazdagabb) nyer.</i>"
Azért mert kétféle módon lehet nyerni: erővel vagy okosan. Akkor ezt érdemlik. Akik nem elég erősek vagy nem elég okosak, azoknak meg annyi.

Nem érdemre gondoltam, hanem következményre.
Ha az erős nem elég okos, akkor a győzelme végső soron a vereségét is jelentheti. Ahhoz volt erőnk és eszünk, hogy beavatkozzunk és "legyőzzük" (Mekkora nagyarcú baromság!) a természetet, de ahhoz sem eszünk sem erőnk nincs, hogy ezt jól csináljuk.

A többivel egyet kell értenem, nehezen tudnám cáfolni.
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
http://www.latin-amerika.hu/hirek/aktualis/3360-2016-04-12-15-51-11
"Az Egyesült Államok akadályozta, hogy az AP információkhoz jusson a Kuba elleni felforgató tervekről
Az Egyesült Államok kormánya komolyan akadályozta a Kuba elleni felfogató akcióinak feltárását azzal, hogy lassan érvényesítette az Információszabadság törvényt (FOIA), adta közre tegnap az AP hírügynökség.
Az AP 2014-ben derítette ki, hogy az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) több millió dollárt költött az adófizetők pénzéből egy Zunzuneóra keresztelt, a Twitterhez hasonló programra, amelynek célja az volt, hogy felforgassa Kuba belső rendjét, ám ez nem sikerült.
A terv egy a kubai fiatalok körében népszerűvé váló kommunikációs hálózat megalkotásáról szólt, amelyen keresztül aztán kormányellenes akciókra biztatták volna őket. A programot árnyékvállalatok segítségével hozták létre, és külföldi bankokból finanszírozták.
Kétéves intenzív erőfeszítések után az AP a múlt héten hozzájutott több cenzúrázott e-mailhez azokról a programokról, amelyek célja az volt, hogy Washington számára kedvező változásokat idézzenek elő Kubában..."


Igazán kiváncsi lennék rá, hogy mi ez az évtizedeken át tartó ügyetlen és időnként már tényleg nevetséges Kuba fóbia az egymást követő USA kormányoknál illetve mozaik betűs szerveknél. Attól féltek/félnek hogy átveszik a délen fekvő spanyol ajkú területek irányítását ha nem tartják kordában/partvonalon kívül őket?
Ez a mostani közeledés is inkább önvédelemnek látszik, nehogy az oroszok tényleg működő támaszpontot létesítsenek Kubában.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Kuba földrajzi helyzete miatt az USA egyik geostratégiai "Achilles-sarka". Az USA évtizedekig tartó "sikertelensége" nem szimplán csak Kuba érdeme volt.
 

krokomach

Well-Known Member
2010. április 27.
10 729
11 461
113
A Spanyol birodalomnak még az emlékétől is fáznak az USA-ban, de mostanra már biztosan le kellett számolniuk magukban arról, hogy a spanyol hídfőt felszámolják, vagy akár csak irányítsák - mint azt a múlt század első felében meg tudták tenni.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<i>Moszkva szerint célravezető lenne, ha az Egyesült Államok ugyanúgy a területére vonná vissza az összes nem stratégiai nukleáris eszközét, ahogy azt Oroszország egy negyedszázaddal ezelőtt megtette, tilalmat rendelne el saját területén kívüli telepítésükre, és lebontaná a gyors európai visszatelepítésüket szolgáló infrastruktúrát.</i>
http://vs.hu/kozelet/osszes/ezen-csunyan-osszeveszhet-washington-es-moszkva-0416
<i>
Képtelenségnek nevezte a Pentagon azt a oroszországi állítást, miszerint az Amerikai Egyesült Államok nukleáris fegyvereket készül telepíteni a romániai deveselui katonai bázisra.</i>
http://faktor.hu/faktor-az-oroszok-szerint-washington-nuklearis-fegyvereket-telepit-romaniaba?source=hirstart
Új nukleáris fegyverkezési verseny indulhat, aminek Európa csak a vesztese lehet.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<i>Elnézést kért a Süddeutsche Zeitungtól pénteken Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, amiért Vlagyimir Putyin orosz elnök az egy nappal korábbi televíziós fórumán tévesen nevezte meg a lap tulajdonosát.

Putyin csütörtökön arról beszélt, hogy az offshore-botrányt kirobbantó "panamai iratokat" elsőként ismertető Süddeutsche Zeitung a Goldman Sachs amerikai bank tulajdonát lépező médiaholding része. Ezzel támasztotta alá érvelését, amely szerint a botrány "megrendelői" az Egyesült Államokban keresendők.</i>

http://hvg.hu/vilag/20160415_nagyot_bakizott_putyin_a_szovivoje_kert_elnezest#rss

Na ez is megérne egy misét.
Ezek szerint az oroszok téves adatokkal rendelkeznek arról, hogy ki a tulaj (szerintem kizárt), esetleg jók az adatok, de nem illik a Goldmant széles plénum előtt ciki helyzetbe hozni, emiatt most finomítani kell (49%), vagy szándékosan dobták be a sztorit, mert a lényeg, hogy a nagy tömegek végül csak arra fognak emlékezni, hogy a Goldmannak (és az USA-nak) megint xaros a keze valamiben (51%). "Kabátlopás-effektus", a lényeg nem az igazság, hanem a széles körben terjedő pletyka.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
"A Föld 5x ennyi embert is képes lenne eltartani kényelmesen, pl. még neki sem kezdtünk a tengeri úszó városok és termőföldek megvalósításához - hatalmas vízfelületeink vannak belakatlanul. Nekem lenne ezernyi ötletem arra, hogyan lenne itt munkája és jövőképe az egész világnak és fél centet sem kellene fegyverkezésre költeni, de ez senkit sem érdekel."

Monte: ezen vitaznak a szakertok, nem veletlenul. Itt egy csomo faktor jatszik; mennyire akarjuk szetb@szni az okoszisztemat, mit nevezunk minosegi etelnek, akarunk-e valodi hust enni, stb.

Nyilvan lehet algabol meg gombakbol mesterseges kajat csinalni, hust nem enni es akkor maris tobb embert el lehet latni elelemmel. Viszont akkor nincs agalas a GMO ellen, a mesterseges szirszarok ellen, mert normalis mezogazdalkodassal, normalis takarmanyozassal nem tudsz minosegi "bio" kajat letenni az asztalra. max. az akkori milliomosoknak.

A masik meg az, hogy kell-e, hogy egy borzaszto tulzsufolt bolygon eljunk csak azert, mert kepesek vagyunk a szaporodasra es valamiert azt hisszuk, hogy muszaj is? Egyre kevesebb az a munka, amit tanulatlanok vegezhetnek, ezert tamogassuk a szaporodasukat? Abbol megint ver fog folyni a vegen, mert elegedetlenseget szul.

Azt nem tudom, hogy a föld az emberiség hányszorosát tudná eltartani, de nem feltétlenül kell gombákra, meg vízi városokra gondolni (nem is értem, hogy miért gondolkozik valaki vízen építkezni, mikor temérdek kihasználatlan sivatag van). Magyarországon is annyi, de annyi kihasználatlan terület van, amire már természetvédelmi célokat sem lehet ráfogni. Vagy mennyi élelmiszernek is felhasználható takarmányból állítunk elő üzemanyagot, holott mondjuk gyalogolhatnánk is. (Nem mondom, hogy É.-Korea mintaállam, mert nem élek ott, de azt jól látni, hogy mennyien közlekednek gyalog, kerékpárral, állatfogattal.) Vagy állati és növényi -ma már melléktermékek- használatában is mekkora potenciál lenne, a környezetvédelemről nem is beszélve. Tehát azért a gombákig, meg a gmo-ig számtalan lépés lenne lehetséges.

<i>"A masik meg az, hogy kell-e, hogy egy borzaszto tulzsufolt bolygon eljunk csak azert, mert kepesek vagyunk a szaporodasra es valamiert azt hisszuk, hogy muszaj is?"</i> Ezzel teljesen egyet lehet érteni, de nem tudom, hogy van-e olyan ember, aki eldöntheti, hogy ki a szükséges és ki a nem szükséges.
 

melampo

Well-Known Member
2014. április 20.
2 192
2 888
113
A helyzet az, hogy lehet azzal jatszani, hogy EU-n beluli tudomany, csak nincs ertelme. Egyreszt mert globalis (es nyelve az angol), masreszt meg az agyelszivasnak/befektetesi batorsagnak koszonhetoen jelen pillanatban az USA diktal szinte minden teruleten - angolul.

"Az angol az USA 2. vh utáni túlsúlyával "lett" a tudomány nyelve. Addig az ipari nyelv a német volt, és sok esetben ma is az."
Hol? Miben?

Évezredeken keresztül a latin és a görög volt a tudomány nyelve mára meg már azok sem beszélik akiktől és akik miatt eredetileg elterjedt.
A hatalmi pozícióból kierőszakolt változások ezen a területen többnyire elsorvadnak.
 

arrota

Member
2016. április 14.
53
0
6
<b>Hogyan tovább?</b>
Pozsonyi Ádám
http://www.demokrata.hu/velemeny/hogyan-tovabb
2wlvr89.jpg


Így jobbnak láttam a betevését.
 

arrota

Member
2016. április 14.
53
0
6
@Montezuma

Erre (április 15., 21:48) holnap reagálok majd, ha úgy lesz időm. Ha mégsem lesz, nem felejtem el.

Kellemes hétvégét mindenkinek.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>arrota</b>
oké

Más:
<i>A történtek információs hadviselési jelentőségén túlmenően kevés szó esik az iráni rakéták elleni védekezés indokával állandó jelleggel Európába telepített Arleigh Burke rombolók jelentős harci – köztük <b>stratégiai csapásmérési</b> – lehetőségeiről. </i>
<i>Ami viszont az Arleigh Burke osztályú, AEGIS fegyverrendszerrel ellátott hajókat illeti, az európai telepítésük indokaként legtöbbet emlegetett SM–3-as elfogórakétáik mellett két további fegyvertípussal is fel vannak szerelve, melyek stratégiai karaktert kölcsönöznek nekik. Az egyik a mintegy 300 kilométer hatótávolságú SM–6-os légvédelmi rakéta, a másik pedig a Tomahawk csapásmérő robotrepülőgép, mellyel 1700 kilométerre lévő szárazföldi célpontokat támadhat. Úgy a Balti-, mint a Fekete-tengerről Oroszország európai területének legnagyobb részét, beleértve Moszkvát, elérhetik. Nukleáris fejrésszel felszerelt változatát ugyan hivatalosan kivonták a szolgálatból, de mivel leszerelési-ellenőrzési rezsim nem vonatkozott rá, s nem nagy feladat felszerelni a meglévő robotrepülőgépeket, az orosz védelmi tervezők potenciálisan stratégiai csapásmérő eszközt is láthatnak benne.</i>
http://mno.hu/kulfold/csapasmerok-a-baltikumban-1337862
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Az új, aranyfedezetű jüan bevezetése 2016. április 19.
<i>"Kína állítólag úgy döntött, hogy "nem lehet átváltani az aranyfedezetű jüant az amerikai dollárra." Kína attól tart, hogy sok ország akarná eladni a dollár tartalékait az új jüanért cserébe, így Kínában hegyekben állna az értéktelen amerikai dollár. Kína több trillió dollár tartalékkal rendelkezik, és nem akar még többet."</i>
http://www.reuters.com/article/china-gold-fix-idUSL3N17G1Z5
http://www.scmp.com/news/china/economy/article/1935774/chinas-obsession-imfs-accounting-unit-and-forging-new-global
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
@Melampo:

"A hatalmi pozícióból kierőszakolt változások ezen a területen többnyire elsorvadnak. "

Viszont az angol nem hatalmi poziciobol (onkenyes dontessel) lett a tudomany/technika nyelve. Egyszeruen onnan jonnek az uj, meghatarozo dolgok javareszt.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
@Phaidros

"Azt nem tudom, hogy a föld az emberiség hányszorosát tudná eltartani, "

Ezt ket dolog miatt senki sem tudja egzakt modon:
1. Definialni kellene hozza azt, hogy milyen szinvonalon (lasd algaszelet vs steak)
2. Nem ismerjuk a jovo fejleszteseit, de tudjuk, hogy a mezogazdasag miben es mennyit fejlodott a multban (a vetesforgot, mutragyazast, GMO-t, stb. beleszamolva)

Azt tudjuk, hogy novenyvedo szerek nelkul mar most sem tudunk ipari meretekben termelni, ami mar most komoly problemakat okoz (nem veletlenul fejlesztettek ki a GMO novenyeket, amiknek ugy tunik, hogy a termeszet ismet mattot ad).

"de nem feltétlenül kell gombákra, meg vízi városokra gondolni (nem is értem, hogy miért gondolkozik valaki vízen építkezni, mikor temérdek kihasználatlan sivatag van)."

Van egy gazdasagi oldala is a dolognak; most nem a penzre gondolok, hanem az eroforras-igenyre a "fenntartashoz/fennmaradashoz".

"Magyarországon is annyi, de annyi kihasználatlan terület van, amire már természetvédelmi célokat sem lehet ráfogni. Vagy mennyi élelmiszernek is felhasználható takarmányból állítunk elő üzemanyagot, holott mondjuk gyalogolhatnánk is. (Nem mondom, hogy É.-Korea mintaállam, mert nem élek ott, de azt jól látni, hogy mennyien közlekednek gyalog, kerékpárral, állatfogattal.) Vagy állati és növényi -ma már melléktermékek- használatában is mekkora potenciál lenne, a környezetvédelemről nem is beszélve. Tehát azért a gombákig, meg a gmo-ig számtalan lépés lenne lehetséges. "

Az emberiseg nem akarja ezeket a lepeseket. Az embereknek terepjaro kell a varosba, a legujabb iPhone, repulout a vilag masik felere, hogy ott ki se mozduljanak egy billio csillagos szallodabol, ami itthon is tokugyanolyan (koltoi tulzasok, de erted, mire gondolok).
Azt meg elfelejtitek, akkor, ha hogy teszem azt kihasznaljuk a mostani _ures_ teruleteket es az emberek tovabbra is a szaporodast preferaljak esz nelkul, akkor elobb-utobb belefutunk abba a problemaba, amit mar vazoltam. Nincsenek korlatlan eroforrasok es minel kesobb kezdjuk el szabalyozni a populaciot, annal alacsonyabb lesz az eletminosege a tomegnek.

<i>"A masik meg az, hogy kell-e, hogy egy borzaszto tulzsufolt bolygon eljunk csak azert, mert kepesek vagyunk a szaporodasra es valamiert azt hisszuk, hogy muszaj is?"</i> Ezzel teljesen egyet lehet érteni, de nem tudom, hogy van-e olyan ember, aki eldöntheti, hogy ki a szükséges és ki a nem szükséges.</blockquote>

Ki az, aki eldonti, hogy ki megy bortonbe es milyen tettert?
Egyebkent itt nem arrol van szo, hogy ki szukseges es ki nem, hanem arrol, hogy az nagyjabol elore megmondhato, hogy kibol mi lehet (kepessegek, betegsegekre valo hajlam, stb.).
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 634
1 384
113
Meg valami:

1. Ahogyan a technologia fejlodik, egyre kisebb szukseg van a kepzetlen/korlatolt kepessegekkel biro munkaerore.
2. Ha elkezdik az alapjovedelem bevezeteset, nem az orvosok meg fizikusok fognak nekiallni gyereket gyartani munka helyett.
 

arrota

Member
2016. április 14.
53
0
6
<b>Chaotic scenes Paris: Mass brawl between migrants</b>
Közzététel: 2016. ápr. 16.
https://www.youtube.com/watch?v=cF0kHpNEtN8
 

arrota

Member
2016. április 14.
53
0
6
Mielőtt még bárki is felháborodna azon, hogy mit műveltek ezek a szeretni való emberek, jusson eszébe az, hogy ezzel <b>hány embernek is adtak munkát, így növelve vele az országuk GDP-jét</b>.
Ugye, hogy hasznos tagjai a társadalmaknak?
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
ne vedd szemelyeskedesnek cagnamadre, de erdekel a biztonsagpolitika vagy a haditechnika? mert errefele ilyesmikrol szokott szo lenni, ha kulonbozo nagybetus feliratokbol nem jott volna le
 
Status
Not open for further replies.