[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

gonny

Well-Known Member
2016. december 24.
461
366
63
(nagyjából szír helyzet, ahol az aszadita seregek javát a különféle külföldi önkéntesek és intervenciósok adják,
Ezzel szemben:
"Nemcsak a fegyverek, hanem a konfliktusban résztvevő kombattánsok származása is sokféle, a német BND jelentése alapján a 15 000 szíriai lázadónak 95%-a külföldi. *
* : A jelentés szeptember 30-án valóban megjelent a BND honlapján, illetve a Die Weltben, azonban jelenleg már nem elérhető, csak a kétes információértékkel rendelkező „Friends of Syria” nevű oldal utal rá."
írja Stepper Péter
SZÍRIA MÁSFÉL ÉV UTÁN:
ESZKALÁLÓDHAT-E A KONFLIKTUS?
című tanulmányában
a Biztonságpolitikai Szemle 2012 szeptember - decemberi 5. évfolyamának 2. számában.
Persze Asszad oldalán is volt iráni, azóta meg orosz is, de a BND jelentés azt mutatja, a szíriaiak, bár tüntettek a rezsim ellen, de nem terveztek fegyveres felkelést indítani. Erre kellett tizenezer külföldi fanatikus, akik aztán romhalmazzá változtatták Szíriát.
 

gonny

Well-Known Member
2016. december 24.
461
366
63
Az Európai Unió és további hat ország egyelőre mentességet kap az Egyesült Államokba importált acélra és alumíniumra kivetett vámok megfizetésére - jelentette be az Egyesült Államok kereskedelmi főképviselője.
Trumpék megkönyörültek Európán
Trump és a republikánus establishment alkut kötött.
Trump tetszeleghet a választói előtt a vámokkal, de csak ha ez a gonoszokat sújtja. A legnagyobb kárvallottak sorrendben Oroszo., Törökország, Japán (aki mondjuk szövetséges, de nagy hitelezője az USA-nak),
Tajvan, Kína.
https://www.trade.gov/steel/countries/pdfs/imports-us.pdf
 

gonny

Well-Known Member
2016. december 24.
461
366
63
A polgárháború javában tombolt és a rezsim rég vesztésre állt, amikor a bombázások elkezdődtek.

Ezzel szemben:
"2011. március 17-én, amikor a lojalista erők már a lázadás központját, Bengázit is megközelítették, az ENSZ BT főleg angol és francia nyomásra megszavazta a Líbia felett kialakítandó repüléstilalmi zónát. A határozat lehetőséget biztosított a NATO csapatoknak a civil lakosság védelmére, minden elérhető eszközzel, kivéve szárazföldi csapatok bevetését. A NATO légierő azonnal megkezdte a kormánycsapatok, és Tripoli bombázását, ennek hatására az offenzíva leállt, a kormánycsapatok visszavonultak Szirte városáig, és a felkelők elfoglalták a kiürített városokat."

https://hu.wikipedia.org/wiki/Első_líbiai_polgárháború

Amúgy jól írtad,
eltelik egy-két év és egyesek már teljesen fordítva emlékeznek bármire, amit eredeti formájában nem tudnának beilleszteni valamelyik eszement világmagyarázatukba. :)
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 232
113

Igen, erről beszélek. Fél Líbia a lázadók kezén van, a kormányerők, akik ekkor már jobbára zsoldosokból állnak csak az ország területének töredékét uralják, lényegében Tripolitánia tengerparti sávját és akkor egyesek szerint a NATO intervenció az, ami miatt minden kezdődött... :D
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Sok lett volna nekik a gazdasági háború Kínával és az EU-val egyszerre, ez egyelőre csak egy bepróbálkozás, aztán ha működik akkor jön az EU is, ha meg nem működik akkor odaállítják az EU-t is Kína ellen.

Ha minket nem rángatnak bele ebbe a kereskedelmi háborúba, akkor ebből csak jól jöhetünk ki.
Előbb utóbb Kína is kiveti a vámokat az amerikai termékekre. Így pedig tőlünk fogja mindkét fél megvenni azt amire szüksége van. Plusz olcsóbb lehet mindkét országból importálni, hisz túlkínálat lesz.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 367
56 013
113
A polgárháború javában tombolt és a rezsim rég vesztésre állt, amikor a bombázások elkezdődtek. Mégcsak azt sem lehet mondani, hogy a Kadhadfi-rezsim végső bukásához hozzájárultak a bombázásokkal, annyira reménytelen volt akkor már a rendszer helyzete. A végső fázisban már lényegében csak afrikai zsoldosok harcoltak Kadhafi oldalán (nagyjából szír helyzet, ahol az aszadita seregek javát a különféle külföldi önkéntesek és intervenciósok adják, csak kadhafinak nagyon kevés zsoldos állt rendelkezésére) Eltelik egy-két év és egyesek már teljesen fordítva emlékeznek bármire, amit eredeti formájában nem tudnának beilleszteni valamelyik eszement világmagyarázatukba.


Kiköltöztél Panozhoz?
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Kína és részben az EU. A valódi érték a dollár, amit az USA nyomat. Amit Kína termel, azt kizárólag azért materializáják, amit az USA-ban számítógépeken bitek formájában mint értéket megjelenítenek. Ha az USA nem nyomtatna, akkor Kínában még bivallyal túrnák a földet a középkorból itt maradt, falakkal körülvett városok és maóblokkok körül. Minden amit Kínában építettek végső soron annak az exportnak az ellenértékéből építették, amiért az USA pénzével fizettek. Kőből, vasból nem lehet valódi értéket előállítani.

A valódi értéket a bankok termelik.

Hogy mit termel a bányászat, a feldolgozóipar, a gépipar azt láthatjuk a Szovjetúnió máig lábon álló romjain az elhagyott városok ipari komplexumainak pőre falai között. Ha nincs bank, amely értéket termelne, akkor nincs ipari civilizáció sem, csak valami olyasmi, amit Ukrajnának neveznek mondjuk, vagy Észak-Koreának. Ahol a pénz nincs biztonságban, vagy ahol pénzt, igaz, értékes pénzt, mint a dollár nem tudnak előállítani, valamilyen helyi termékért cserébe beszerezni, ott nincs semmi.

Igen, mivel Kínában a vízszerelő egy rabszolgamunkás, aki az éhbéréből pusztán fenntartani tudja magát egy lukban többedmagával, míg az USA-ban egy jólétben élő szakmunkás. A szolgáltató szektor egyenrangú része a gazdaságnak, a vas és acél országai a harmadik világban vannak.

Eléggé fordítva ülsz a lovon.
A hajadra kenheted a pénzt, ha nincs mit vegyél belőle.
Pénz valóban kell, de csak mint közvetítő, azért, hogy könnyebben elcseréld a munkád gyümölcsét arra a termékre amire szükséged van.
A Szovjetúniós hasonlat nem állja meg a helyét. Nem a pénzhiány miatt bukott meg a kommunizmus. Sőt, pont hogy sok pénze volt az embereknek, az volt a problémájuk, hogy nem volt mit vegyenek rajta. Ugye-ugye, hogy nem lehet jóllakni a pénzzel, ha nincs termék?
Egyrészt a kommunista gazdaság is szarul volt kitalálva, másrészt jóformán az egész világ a Szu ellen volt.
Gondolom nem vitatod azt, hogy az USA gazdasága is bedölne, ha olyan szinten elszigetelné az egész világ, ahogy a Szu-t is elszigetelték?

Igen, mivel Kínában a vízszerelő egy rabszolgamunkás, aki az éhbéréből pusztán fenntartani tudja magát egy lukban többedmagával, míg az USA-ban egy jólétben élő szakmunkás. A szolgáltató szektor egyenrangú része a gazdaságnak, a vas és acél országai a harmadik világban vannak.

Ez valószínűleg igaz, jelenleg. Viszont azt is tedd hozzá, hogy annak a kínai vízszerelőnek az apja még egy tál rizsért dolgozott a földeken látástól vakulásig, a fia pedig már annyit fog keresni, mint az USA-ban lévő mexikói vízvezetékszerelő. Míg az USA-ban meg a mostani vízvezetékszerelő nagy eséllyel kevesebbet keres, mint az apja annakidején. Nézd meg, mennyire szegényedik el az USA középosztálya és mennyire rohamosan nő a kínai középosztály.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Igen, az egész világ tévedésben él, hogy a dollárt elfogadja, mint fizetőeszközt a termékeiért cserébe. :D

ps. Aki nem fogja fel, hogy a dollár a valóság, a valódi érték, az semmit nem fog fel a cserekereskedelemnél komplexebb gazdasági berendezkedések működéséből.

A dollár azért lett világvaluta, mert a második világháború "áldásos" hatásai Európa gazdaságát tönkretette és így kis túlzással mindent az USA gyártott. Mindenki tőlük vett mindent, bárki akinek kellett valami az USA-tól, az dollárt kellett szerezzen, vagyis vagy adott el valamit az USA-nak közvetlenül, vagy más országnak adott el dollárért cserébe. Így az egész világon elfogadott lett és az egymással való kereskedésben is azt kezdték használni. Erre még jött a petrodollár is, ami mégtöbb dollár keresletet generált.
Ahogy ujjáépült a világgazdaság, az USA egyre kevesebb terméket tudott már eladni. Közben az USA elég hamar rájött arra, hogy nem is kell ahhoz különösebben termeljen, hogy más országoktól termékekhez jusson, hisz a világ dollár iránti ígénye van akkora nagy, hogy komolyabb infláció előidézése nélkül is nyugodtan nyomtathat és akkor ő is megvehet bármit a világpiacon másoktól. Na ezzel elég gyorsan le is épült az USA ipara. Az 1980-as évektől kezdve máig folyamatosan negatív a kereskedelmi mérleg. Csak 2016-ban 750 milliárd dollárral több pénz ment ki az országból, mint amennyi visszajött.
Viszont a világban változások történtek. Egyrészt megjelent az euró. Európa országai egymás között azzal kereskednek. Feljött Kína. A világ legtöbb országa már Kínával nagyobb kereskedelmi forgalmat bonyolít, mint az USA-val. Plusz az olaj iránt is eléggé stagnál a kereslet. Így egyre kisebb szükség lesz a dollárra.
Az pedig azzal fog járni, hogy elinflálódik a többi valutához képest, ha továbbra is nyomják. Ha viszont nem nyomtatnak, akkor nem lesz miből vásároljanak mástól.
Na ezért próbálkozik Trump azzal, hogy mindenáron visszahozza az USA-ba a termelést és csökkentse a kereskedelmi deficitet. Ő is tudja, hogy ha csökkenni fog a dollár iránti kereslet, akkor a hajukra kenhetik, mert nem lesz mit vásároljanak rajta.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Igen, erről beszélek. Fél Líbia a lázadók kezén van, a kormányerők, akik ekkor már jobbára zsoldosokból állnak csak az ország területének töredékét uralják, lényegében Tripolitánia tengerparti sávját és akkor egyesek szerint a NATO intervenció az, ami miatt minden kezdődött... :D

Nézz már rá Líbia térképére.
Líbia gazdasága és népessége a Tripoli és Bengázi közötti tengerparti sávra koncentrálódik. Minden ami attól délre van, az értéktelen (kivéve az olajkutakat) és szinte lakatlan. A kormány kezében volt Bengázitól nyugatra a tengerparti sáv. Ez azt jelenti, hogy szinte minden ami ér valamit a kormánynál volt. A felkelőknek meg szinte semmi nem volt, ami valóban számít. Csakhát a felkelőket segítette fegyverrel, pénzzel, kiképzéssel és közvetlen katonai segítséggel a nyugat is és a pénzes arab országok is.

Jah, és azt se felejtsd el, hogy Bengázi teljes vízellátását végig a kormány biztosította. Pár nap alatt szomjan haltak volna, ha a kormány úgy akarja. Itt is látszik, mennyire véreskező volt Kadhafi és alig várta, hogy kiírthassa a saját népét (irónia kikapcsol).
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Idézném még a wikipédiát:

A tüntetések kiváltó okai között - a külföldi hatások mellett - fontos szerepe volt az ország belső vallási ellentétének is. A lázadás fő központját jelentő Bengázi egyben a lakosság 1/3-át magába foglaló szenusszi-szekta központja is. - Idrisz király eredetileg ennek a vallási csoportnak volt a vezetője/emírje. - Szintén a vallási okokhoz érdemes hozzávennünk, hogy a szunnita egyház vezetői is igencsak hideg viszonyban álltak az egyházukat "megreformáló" líbiai vezérrel.


Ez 2011-es írás a wikipédián. Szóval már akkor is világosan látszott, hogy miféle csoport mellett foglalt állást a nyugat. Gondolod, hogy 2011-ben nem tudták a nyugati katonai szakértők, hogy mivel fog járni az, ha egy világi diktátor hatalmát megdöntik a muzulmán vallási szekták gyülevész hada?

Amúgy nekem még 2007-ben az egyetemen egy tanárom mondta, hogy az EU lényegében fizeti az Észak-Afrikai országokat, hogy feltartóztassák az afrikaiak Európába tartó özönét.
2007-ben! Egy átlagos egyetemi tanár tudta, hogy mennyire fontos Európa biztonságára nézve Észak-Afrika stabilitása. Nem hinném, hogy magasabb körökben nem tudták volna, hogy milyen következményei lesznek Líbia szétesésének.
Ezek után csak azt bánom, hogy a nyugat-európai országok segítségével idejött migránsok nem egytől egyik az nyugati országok politikusait erőszakolják és ölik meg. Mint mindenhol, ezt is az átlagember szenvedi meg. :(
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Még egy kis adalék a beavatkozás okaihoz. Szintén wikiről, de meg lehet nézni a forrásokat, a foxnews hírei is alátámasztják.

A beavatkozás legfőbb okának a tüntetések leveréséről érkező sokkoló híreket nevezték meg. Az első tudósítások rendkívüli brutalitásról számoltak be, harci repülőgépek bevetéséről fegyvertelen tüntetők ellen, és hasonló nagyon súlyos cselekményekről. Noha később kiderült hogy ezek a hírek eltúlzottak voltak, mégis roppant felháborodást generáltak. Valószínűleg közrejátszhatott Líbiának az európai bankrendszerre való egyre növekvő befolyása is. Ennek emblematikus példája a Goldman Sachs bankház ügye, a náluk kezelt Líbiai olajvagyonnal. A cég milliárdos összeget invesztált bajban lévő európai bankokba mint a francia Societé Generale vagy az olasz Unicredit bank, mely befektetések értékük 98%-át elveszítették. A kár megtérítéséről folyó tárgyalások során egy ideig olyan megállapodás látszott körvonalazódni, hogy a Goldman Sachs, többségi tulajdona a líbiai kormány kezébe kerül. Hasonló történet játszódott le Franciaországban is, amikor a Societé Generale 50 milliárd dollárt vesztett a Kerviel ügyön, és végül a líbiai olaj alap pénzéből mentették meg, mely manőver szintén nagy veszteséggel járt Líbia számára.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Esetleg ha vannak még kérdések a múlt héten az USA-ban elkezdődött külügyi és biztonságpolitikai folyamatokkal kapcsolatban...:

Donald Trump amerikai elnök leváltotta Herbert McMastert és helyére John Boltont nevezte ki az új nemzetbiztonsági tanácsadójának. Trump csütörtökön Twitter-üzenetben jelentette be McMaster menesztését, illetve Bolton kinevezését. Az amerikai elnök mikroblogján azt írta, hogy Bolton 2018. április 9-én veszi át Herbert McMaster teendőit a tisztségben. Mint írta, McMaster „kiváló munkát nyújtott és mindig is barátom marad”.
Bolton a többi között arról ismert, hogy újfent javasolta katonai erő bevetését Iránnal és Észak-Koreával szemben, illetve keményebb fellépést sürgetett Oroszországgal szemben.
A volt ENSZ-nagykövet személyében Trump immáron a harmadik nemzetbiztonsági tanácsadóját nevezte ki 14 hónapos hivatali ideje alatt. A Reuters továbbá megjegyzi, hogy a múlt héten felmentett Rex Tillerson külügyminiszter távozásával és a szintén keményvonalasnak számító Mike Pompeo kinevezésével a külügyi tárca élére Bolton a Trump-adminisztráció egy olyan nemzetbiztonsági csapatához csatlakozik, amelyben egyre többen vannak az amerikai unilaterális hatalomgyakorlás hívei.
Donald Trump leváltotta a nemzetbiztonsági tanácsadóját


Életbe léptek a nagyjából mindenki által ellenzett intézkedések: az acél- és alumíniumtermékek importját mostantól 10 illetve 25 százalékkal sújtja az Egyesült Államok. Ezzel egyidőben Trump bejelentette, hogy védővámokat vetnek ki mintegy 60 milliárd dollárnyi kínai importtermékre. A kereskedelmi háború megkezdődött.
Trump tényleg kirobbantotta a háborút - elkezdődött
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 967
57 029
113
Szerintem nem tört ki semmi. Trump szokàsa szerint ràbasz az asztalra, hogy csörömpölnek a tànyérok, összetörik egy két phàr. Erre mindenki bepisil, sopànkodik stb. Aztàn, ha kevesebbet kèr, akkor mindenki fellélegzik, mert hogy Trump meghàtràlt.... Trump meg röhög a markàba, mert elerte eredeti cèljàt. :) És ezt mindig, ujra és ujra bekapjàk...
Ès igen, a jelenlegi vàmrendszer böven megèrett egy àtdolgozàsra. Vannak helyzetek, amikor védövàmok hasznosak lehetnek. A korlàtlanul örjöngö szabadkereskedelemnek lassan több hàtrànya mint elönye van orszàgokra, emberekre, tàrsadalmakra és a környezetünkre...
 

gonny

Well-Known Member
2016. december 24.
461
366
63
Igen, erről beszélek. Fél Líbia a lázadók kezén van, a kormányerők, akik ekkor már jobbára zsoldosokból állnak csak az ország területének töredékét uralják, lényegében Tripolitánia tengerparti sávját és akkor egyesek szerint a NATO intervenció az, ami miatt minden kezdődött... :D

Ember, te nem tudsz magyarul?
Vagy csak hülyének nézel?
Az idézett cikk kerek perec leírja, hogy a felkelés bukásra állt, Kadhafi már a lázadók központját ostromolta, a felkelést egyértelműen a NATO beavatkozás mentette meg, majd némi patthelyzet után a felkelők javára billentette a mérleget.
Nem azt állítottam, hogy a NATO rombattontta ki , hanem, hogy a NATO nélkül (meg az Öböl országok fegyverei nélkül) esélye sem lett volna, ami megkérdőjelezi azt a társadalmi támogatottságot, amire a NATO hivatkozott. (És amire te hivatkozol.)
Ez pont az ellenkezője annak, amit állítasz.
Mégis hogyan kéne fogalmazni, hogy megértsd?
 
Status
Not open for further replies.