[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Üdv és köszönet!

Pocok75:

Néhány korábbi hír és cikk Szöul és Tokió viszonylatában:

http://www.asiaport.hu/hirek/egy-felsziget-ket-korea/3661-dokdo-vagy-takeshima-szigetek-del-korea-es-japan-vitaja-egyre-elesebb-egy-szigetcsoport-hovatartozasarol.html

http://www.honvedelem.hu/cikk/11957

http://kitekinto.hu/kelet-azsia/2012/08/15/ujabb_diplomaciai_botrany_del-korea_es_japan_kozott/

http://www.keletportal.hu/?p=6396

Szöul a tavalyi évben visszautasította Tokió ajánlatát egy közös regionális rakétavédelmi rendszer kiépítésébe. Minden vita esetén Dél-Korea bizton számíthat Kína támogatására Japán ellenében, márpedig a szűken vett térségben a legerősebb kutya Kína. Ha ÉK "megszűnik" akkor borul az USA ázsiai szövetségesi rendszere és ebben Kína illetve az oroszok is sokat tudnak/fognak majd segíteni.

Python:

Jó a cikk, Kim és udvara valóban nem hülyék gyülekezete, ezt csak néhányan szeretnék így látni. Ehhez képest ÉK 60 éve cumiztatja a térséget - ami természetesen mindig megfelel valamelyik nagyhatalom érdekének.

Little:

Én továbbra sem hiszek a koreai-koreai háborúban, a svájci magániskolában végzett, freemasonry irányzatokból is kiképzett ifjú Kim nem vabankra játszik, a történet mögött sokkal nagyobb érdekütközések vannak. Kína "gravitációs ereje" a térségben már rég lehagyta az USA vagy az oroszok erejét és ez alapjaiban írhatja felül Amerika és az egész nyugati világ jövőjét - aki kimarad Ázsiából az kimarad a világ irányításából.

ÉK jó tanítvány, de ezt már többet nem akarom leírni, szerintem tök egyértelműen látszik, hogy Kim rosszalkodhat (lövöldözhet szigeteket és hajókat is, atomot robbanthat) az USA semmit sem tesz a dumán kívül. Miért is tenne, hiszen Kim nekik tesz szívességet naponta.
sf-laugh.gif
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Észak-Korea, ha hinni lehet a sajtóértesüléseknek, gyakorlatilag hadat üzent az Egyesült Államoknak a minap. Ha ez múlt hétfőn történik, gyenge áprilisi tréfának tűnne a hír. Mint amikor a második világháborúban Bárdossy László, Horthy miniszterelnöke átadta a magyar hadüzenetet az amerikai nagykövetnek, aki nem értette, hogy egy királyságnak miért van kormányzója, hogy ha az országnak nincs tengere, akkor az miért ellentengernagy, és hogy miért az Egyesült Államoknak üzennek hadat, ha területi követelésük a körülötte lévő kelet-európai országokkal szemben van.

Inflálj vagy háborúzz!
http://index.hu/gazdasag/penzbeszel/2013/04/09/jaksity_gyorgy/
 
M

molnibalage

Guest
Jó a cikk, Kim és udvara valóban nem hülyék gyülekezete, ezt csak néhányan szeretnék így látni. Ehhez képest ÉK 60 éve cumiztatja a térséget – ami természetesen mindig megfelel valamelyik nagyhatalom érdekének.
Ebben a "nagy cumiztatásban" az egész világ elhúzott ÉK mellett. Ha ez neked siker... A műtét sikerült, csak a páciens halt meg...

A '80-as évek vége óta ÉK már csak úgy potenciális fenyegetés, hogy civileket képes halomra mészárolni, és ezzel zsarol. Az '50-es évek óta áhított cél megvalósítása gyak. fel sem merülhet épeszű ember fejében. Az erők aránytalansága teljesen nyilvánvaló egy háború teljes hosszát tekintve. Az első néhány napot leszámítva nemigen osztanak kiméknek lapot. A BCN-hez nyúl, akkor olyan válaszcsapást kap a képébe, hogy ihaj...

ÉK nem más, mint egy közönséges zsaroló, akinek egyetlen zsarolási potenciálja, hogy sok civilt tud megölni gyorsan. "Félelmetesen sok ész kell" ennek célzatos kihasználásához... Eszem megáll, hogy valaki szuperintelligensnek tünteti fel egy állam vezetőit csak azért, mert egy totális dikatúrában ahol mát 60 éve agymosás folyik képes megtartani hatalmát. Micsoda teljesítmény bocs, hogy nem borulok le előtte...

A fenti zsarolási potenciál kb. olyan, mintha egy családban egy egylövetű pisztollyal egy emberrabló túszt szedne. Amíg a túsz megvan, addig alkudozhat. Ha a túszt lelövi, akkor lesz kit siratni, de oda az egyetlen eszköze, aztán élvezheti gyümölcsét a tettének, a beleivel lógva lógatják fel az első fára...

Ha már minimális intelligenciát keresel egy diktatúrában, akkor ott van kapásból Kína, de biztos van még olyan ország, ami nem a demokrácia fellegvára - arab országok vagy egyes távol-keleti diktatúrák - de a nép mégsem az éhhalál szélén tengődik, mert az elnyomás ellenére mégis van haladás sőt, akár még el is lehet hagyni az országot. Ezzek összemérev ÉK egy bunkó tahók által uralt nagyméretű bűnbanda, akiknek rabszolgáik vannak. Ennél még a 2000 éves Római Birodalom is kifinomultabb volt...

Észak-Korea, ha hinni lehet a sajtóértesüléseknek, gyakorlatilag hadat üzent az Egyesült Államoknak a minap.
Ez milyen hírből vagy tettből következik?
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
molni:

Valószínű Jaksity György arra gondolhatott, hogy ballisztikus rakéta, Guam, stb..  De ezt nem tudhatjuk, hogy igazából mire is gondolt a cikk írója.

De a cikk nem ÉK -ról szól, hanem úgy általában az egész világban zajló eseményekről, egy kis (közeli) történelmi áttekintéssel, gazdasági szemszögből. Így nem véletlen, hogy A nagy sakktábla topikba linkeltem, és nem az ÉK -ba.

ÉK, pedig egy sztálinista (családi és katonai) diktatúra, amely sztálinistább akart lenni a sztálini Szovjetuniótól, és sikerült is azzá válnia, sőt még pár tucat lapáttal rá is tettek!
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Molni:

ÉK nem azért van, hogy a koreaiaknak jó legyen. Korea sem azért van kettéosztva, hogy a koreaiaknak jó legyen. Voltaképpen miután a japán erőket kiverték a térségből a két akkor nagy ottfelejtette magát önző okokból, majd időközben beérte őket a harmadik nagy is, aki átvette a stafétát az egyik korábbi nagytól. A „siker” ebben a történetben Korea megosztottságának és ÉK-nak a közös fenntartása volt eddig, ami remek lehetőséget adott mindegyik oldalnak arra, hogy szórakoztassa az ellenfeleit, azaz egymást illetve direkt vagy indirekt módon rendkívüli gazdasági hasznot generáljon néhány jól jövedelmező üzletágban.

A másik lehetőség az, hogy a nagyhatalmak gyakorlatilag képtelenek ÉK-t 60 éve móresre és jó modorra tanítani. Ezek szerint Phenjan szinte már azt tehet, amit csak akar, dacára elavult hadseregének, nem létező gazdaságának és éhező népének. Ha ezt ÉK vezetése egymaga így kijátszotta, akkor zsenik – na, azért ezt is kétlem.

Egyébként ha egy hosszabb folyamatot nézek, akkor először bedőlt a SZU és az európai szatellit-államainak a rendszere. A következő, hasonló változásokat generáló esemény az arab tavasz, ami a korábbi status quo-t gyengítette tovább. A megszokott világrend utolsó, stabilnak tekinthető bástyája Dél-Kelet Ázsia jelenlegi status quo-ja. Ennek borulása végérvényesen felülírja az eddigieket.

És hogy ki fog ebből "jól" vagy "nyertesként" kijönni? Pontosan ezekről a folyamatokról és lehetséges következményeiről szól ez a topic, mivel ezt nem tudjuk, csak agyalunk rajta. Aki úgy gondolja, hogy minden marad változatlanul a jelenlegi felállásnak megfelelően, annak nincs is miről agyalnia ezekben a kérdésekben - ez egyébként nem bűn, hanem világlátás kérdése.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Kína nagyon jön fel, és nagyon úgy néz ki, hogy ezt a lépést senki sem tudja tartani velük, beleértve az Egyesült Állomkat is... Persze lehet tippelgetni, hogy "de ez biztos nem így lesz", viszont a jelen állás szerint az USA 2030 és 2040 között számít 6. generációs repülőire, míg kína már 2020-ban. Ha ez megtörténik, akkor gyak. sac/kb. 10 éven belül teljesen átfordul minden. Természetesen a 6. generációs repcsik fegyverei, rendszerei minden más eszközre is telepíthető lesz vagyis ha a tervezett ütemet valóban tudja Kína teljesíteni, akkor jelenlegi formájában sem a NATO országok, sem senki más nem tudja majd őket követni.

Kérdés, hogy ezt az USA és egyéb országok pl. az oroszok hagyják-e... Nem tartom kizártnak, hogy ez az észak-koreai cirkusz nincs ezzel összefüggésben.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 513
14 965
113
Kedves Zotyek.....

A katonai repülés nem feltétlen tartozik a specialitásaim közé, de azért megkérdeném, hogy Kína milyen 6. gen. gépet szeretne 2020-ra? Mivelhogy még az 5. gen. sincs hadrend közelében sem. Néha az az érzésem, hogy Molninak igaza van abban, hogy előbb olvass, láss, gondolkodj.... azután írj....

Bár.... szerintem csak elírtad....

Az már az én véleményem, hogy Kína feljövetele nem olyan stabil, mint látszik. Van még benne óriási tartalék, de mögötte agyaglábakon áll a gazdaság. Kétségtelen, hogy a jövő nagyhatalma, de - ismét szerintem - inkább paritásban a többivel, mint előttük.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
http://www.liveleak.com/view?i=829_1357762742

 

http://tiananmenstremendousachievements.wordpress.com/2012/12/21/russia-china-may-have-6th-generation-aircraft-earlier-than-russia-us/

 

http://www.wantchinatimes.com/news-subclass-cnt.aspx?id=20121217000123&cid=1101

 

Azért abban megállapodhatunk, hogy ezeket az 5. generációs gépeket elég gyorsan összedobták, mégha lehet is majd esetleg fanyalogni, hogy "de biztos nem olyan jók"... Hogy ha azt mondod, hogy a 6. generációs gépeket "csakazértsem" csinálják meg az amcsik előtt, akkor is előbb vagy utóbb be fogják őket előzni. Erre én azért adnék egy jelentős esélyt.
 
M

molnibalage

Guest
zotyek78 said
Kína nagyon jön fel, és nagyon úgy néz ki, hogy ezt a lépést senki sem tudja tartani velük, beleértve az Egyesült Állomkat is... Persze lehet tippelgetni, hogy "de ez biztos nem így lesz", viszont a jelen állás szerint az USA 2030 és 2040 között számít 6. generációs repülőire, míg kína már 2020-ban. Ha ez megtörténik, akkor gyak. sac/kb. 10 éven belül teljesen átfordul minden. Természetesen a 6. generációs repcsik fegyverei, rendszerei minden más eszközre is telepíthető lesz vagyis ha a tervezett ütemet valóban tudja Kína teljesíteni, akkor jelenlegi formájában sem a NATO országok, sem senki más nem tudja majd őket követni.

Kérdés, hogy ezt az USA és egyéb országok pl. az oroszok hagyják-e... Nem tartom kizártnak, hogy ez az észak-koreai cirkusz nincs ezzel összefüggésben.
Először is ezt a 6. generációzást hagyjuk meg már a marketingeseknek... Egyelőre egyesek még a 4++ gépeket is annak akarják behazudni és az F-35-öt nem elismerni annak...

Ezen felül a J-20-on látjuk, hogy mi megy. Abból nem lesz bevethető alakulat 2020-ig, szóval ilyen távoli nagyzoló előrejelzéseket tenni ostobaság. Jelenleg még az sem tiszta, hogy a jövő légierejeiben mennyire lesz elterjedt az UACV. Az, hogy Afganisztánban és Irakban elbohóckodtak az rohadtul nem garancia arra, hogy egy Sivatagi Vihar léptékű hadműveletben ezek életképeseket, ahol olyan elektronikai hadiveslés lesz, hogy ihaj... Ezen felül az ár/érték arányuk is igencsak megkérdőjelenzhető, csak valahogy ezzel mintha senki nem akarna szembenézni...

Pusztán technikai és mennyiségi szempontokat nézve a USAF kb. 15 évvel jár mindenki előtt. Nem maximum, MINIMUM 15 évvel. Nem fejlesztési téren, gyakorlati alkalmazásról beszélek. Az első F-22-es alakult jenki szemmel hadrafogható 2005 december óta. 2020 táján max. részlegesen hadrafogható J-20/PAK-FA lesz és minimális mennyiségben akkor is, ha ma hurráoptimista vagy. Még az F-22 sem érte el az tervezett képességeit, pedig 7 éve bevethető élesben az első alakulat. Akkor saccold, hogy mikor lesz full PGM-es, HOBS-os tényleg fullos J-20/PAK-FA. Ott kezdődik, hogy megfelelő hajtóműve nincs Kínának, de még az oroszoknak sincs olyan hajtóműve aminek fajlagos és aboszlút paraméterei köszönőviszonyban lenne az F119/F135 párossal. Ezek alapjait 20+ éve rakták le.

No comment...
 
M

molnibalage

Guest
zotyek78 said
http://www.liveleak.com/view?i=829_1357762742

 http://tiananmenstremendousachievements.wordpress.com/2012/12/21/russia-china-may-have-6th-generation-aircraft-earlier-than-russia-us/

 http://www.wantchinatimes.com/news-subclass-cnt.aspx?id=20121217000123&cid=1101

 Azért abban megállapodhatunk, hogy ezeket az 5. generációs gépeket elég gyorsan összedobták, mégha lehet is majd esetleg fanyalogni, hogy "de biztos nem olyan jók"...
Bocs, de ezek techdemók szintjén vannak. Ez kb. az, mint az YF-22 és YF-23. Ezek már 1991-ben repültek, csak már akkor is megvolt az az erőforrás, amihez képest már akkor nyápic volt az AL-31, amit még most sem tudnak rendesen gyártani a kínaiak...

Nem kell minden bulvárcikknek meg szenzációhajhász "újságírónak" bedőlni...
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Persze lehet, hogy ennek nagy része vagy egy része PR, de itt azért elég keményen arról van szó, hogy ki fog dominálni a jövőben... Én azért az általad (Molni) írtak ellenére jó esélyt adnék arra, hogy ezt Kína meg is szerzi hamarosan. Azt, hogy az orosz és kínai gépek le vannak maradva sok tekintetben, nem vitatom egy percig sem, viszont az már mindkettőnk részéről jóslás lenne, hogy ezt az amcsik "15 éves" előnyét mennyi idő alatt hozzák majd be.

Pl. most nézem a PAK-FA-ra, amit konkrétan írnak wikin, hogy 2014-2015-re tervezik/tervezték, hogy szolgálatba áll, az persze más kérdés, hogy milyen konfigban. 2020-25 között tervezik az indiaikkal az export verziót. Egyfelől lehet nézni azt, hogy "amcsi 15 év előny", másfelől viszont azt is, hogy mind a kínaik, ennek hatására pedig az orosz-indiai kettős is éppen hogy gyorsít a verseny miatt.
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
250
63
Az, hogy mennyi előnye van az USA-nak nem sokat jelent ha ilyen ütemben akarnak spórolni (bár a fekete programokra többet költenek állítólag)

Kínában van pénz és szándék, hogy 1. legyenek. Nem emlékszem melyik csatornán hallottam amikor egy magas rangú kínai mondta, hogy olyan eszközöket kell fejleszteniük is gyártaniuk amivel háborút nyerhetnek. Akarat van, pénz van, szellemi kapacitás is egyre több ha megnézzük mennyi programot futtatnak (és mennyiről nem tudunk). Csak az idő a kérdés.

Európa elbénázik itt kis zsebdiktátorral... ha a széthúzás lesz a divat akkor nem lesz itt semmi. Egy nem régi Aranysasban volt, hogy el akarnak kezdeni egy új gépet és ahhoz hajtóművet fejlesztenek az angolok-franciák. Elképzelések vannak tehát, itt a pénz és az akarat hiányzik.

Az oroszokról annyit, hogy majd kiderül mennyire 5gen az a PAK-FA főleg az elektronikában. Olvastam olyat róla, hogy köze nincs az alacsony észlelhetőséghez ebben a formában.
 

xfotel

Member
2013. április 10.
960
8
18
Littlejohn said

Az már az én véleményem, hogy Kína feljövetele nem olyan stabil, mint látszik. 
Egyetértek. Nemrég akartam is egy általános iskolai információelméleti tankönyvet írni - ez ugyanis a statisztikai demagógia klasszikus esete. Veszek egy kurrens adatot és úgy csinálok belőle tendenciát, hogy vonalzóval húzok rá egy egyenest. A valóságban a görbe annál inkább lapulni fog minél inkább közelítenek az átlaghoz, tripla akkora időintervallumban. Most tartanak ott, hogy az elenyésző belső fogyasztást próbálják emelni, ami egyértelműen a társadalmi egyenlőtlenség fokozódásához vezet, ami meg zavargáshoz - a képből már csak az pár millió nőtlen és család nélküli férfi hiányzik, akikről nehezen mondható el hogy van veszítenivalójuk. Szerintem nem kell mondjam mi egy ilyen szituációra a gyógyszer.

Ikszedik generációs repülőgépük meg pár héttel azután lesz, hogy az amerikaiak befejezik a tervezést. Nem mintha buták lennének, de az a mentalitásuk, hogy adatot lopni meg másolni jóval olcsóbb, és igazuk van mert megéri nekik. Azok az amerikaiak akiknek mindenképpen a világ legjobb cucca kell, amit aztán a drótkerítésen beszökött kis cigány rpgvel két perc alatt hamuvá konvertál (még örülnek is neki, újabb megrendelés, plusz egy advanced drótkerítés kifejlesztésére indított milliárdos darpa program).
 
M

molnibalage

Guest
Én azért az általad (Molni) írtak ellenére jó esélyt adnék arra, hogy ezt Kína meg is szerzi hamarosan.
Kína 20 évnyi erőltettett ütemű fejlesztés után jutott el oda, hogy van kb. 20 évvel ezelőtti jenki géphez hasonló vadászbombázóból 300-350 db. Az USAF állománya valahol 2000 db táján van. És ugye van USMC és US Navy. Szóval az a hamarosan nagyobb odébb van. Én nem csak a légierőt kell kalapálni. Nem fog csettintésre eltűnni az, hogy ~20 éve a kínai haderő pont olyan elavut tömeghadsereg volt, mint az észak-koreai, csak nagyobb...

 Azt, hogy az orosz és kínai gépek le vannak maradva sok tekintetben, nem vitatom egy percig sem, viszont az már mindkettőnk részéről jóslás lenne, hogy ezt az amcsik "15 éves" előnyét mennyi idő alatt hozzák majd be.
20 év alatt sikerült 25-30 év hátrányt ledolgozni alkalmazás terén, most már nem n+1-dik J-6/7 változatra alapoznak, bár még most is vannak J-7 és egyéb ősrégi alapokon nyugvó gépeik.

 

Pl. most nézem a PAK-FA-ra, amit konkrétan írnak wikin, hogy 2014-2015-re tervezik/tervezték,
Wiki, ugyan már... Átvettek egy n+1 éves hurráoptimista közleményt. Pár hónapja volt, hogy a hurráoptimista forrás is 2017-re tolta el azt, amikor a fejlesztés lezárhatják. Ez azt jelenti, hogy realistán nézve ez eleve 2020. Ekkor lesz ott, mint a Szu-34 2007-ben, hogy indulhat a sorozatgyártás. Nézd meg, hogy 2007-2012 között hány Szu-34-est adtak át és már mennyi utólagos átalakítás kellett. Pedig ez "csak" egy Szu-27 leszármazott, még ha erősen módosított is...

Egyfelől lehet nézni azt, hogy "amcsi 15 év előny", másfelől viszont azt is, hogy mind a kínaik, ennek hatására pedig az orosz-indiai kettős is éppen hogy gyorsít a verseny miatt.
Nem igazán látni azt a fene nagy gyorsítást. Még, ha sikerül a sárkányt megcsinálni jól és elektronika terén lépnek egy szintet, akkor is a gép repteljesítménye közelében nem lesz az F-22-nek, legfeljebb az F-35-nek, mert nincs elég erős erőforrásuk... Az élettartamról meg aztán ne is beszéljünk...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Molni a végleges gép repteljesítménye nem sok mindenben maradhat el szerintem az F22-esétől. A tervezett WS-15 ös hajtómű, amit a J-20 -ba szánnak súlyra és teljesítményre ott van, mint az F22 hajtóműve. A fogyasztását meg a tartósságát nem tudom, ebben lehetnek eltérések. A gépek által megtehető mozdulatok meg már rég nem a sárkányszerkezet, hanem a pilóta tűrőképességének kérdése. 9G-t átélhetsz egy A-10 -esben vagy egy 2. VH-s gépben is, sokkal többet meg nem nagyon bírsz ki akármilyen pilóta legyél, itt már az ember a gyenge láncszem.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 289
13 718
113
Nem tudom miből gondolja bárki, hogy Kína globális hatalmi státusra tőrne és Amerika előbségét szeretné kikezdeni. Ha a haderőfejlesztésüket nézzük az összkép nem ezt sugallja. Egyfelől látható, hogy elsősorban védelemre gyúrnak. Ez abból látszik, hogy a stratégiai szállítókapacitás minimális, épp az ország területére elegendő. Ami az expediciós erőket illeti azok jelentősen fejlődtek, de messze nem jelentenek kihívást egy fejlett államnak sem, max néhány afrikainak.

A belátható jövőben nem hinném, hogy Kína bárkivel is nyiltan konfrontálódna, még olyan nála gyengébb államokkal sem mint akár Vietnám. Egész egyszerüen, mert számára a legnagyobb problémák nem kívül vannak, hanem belül. Ezeket ti is felsoroltátok. Kinai politikusok számára a legnagyobb kihívás a belső stabilitás biztosítása, aminek egy bármilyen jelentéktelen csetepaté is csak árthat.

Erre talán egy lehetséges válasz a gazdasági nyomulás akár más kontinenseken is.

http://kitekinto.hu/kelet-azsia/2013/03/24/kina_megeszi_ellunk_afrikat/

http://kitekinto.hu/kelet-azsia/2013/03/29/egyre_n_a_kereskedelem_kina_es_afrika_kozott/

Jelen pillanatban a haderejük két célt kell szolgáljon:

- biztosítsa az országuk szuverenitását (értsd ez alatt olyan helyzetek kezelését is mint ÉK vagy Tajván)

- az egyre nagyobb kintlévőségek védelme és a jelentős tengeri utak biztosítása, de ez mintha mos kezdene csak előtérbe kerülni
 
M

molnibalage

Guest
Molni a végleges gép repteljesítménye nem sok mindenben maradhat el szerintem az F22-esétől.
Az AL-31 paraméterei közelében nincsenek az F-119-höz, ezt lehet tudni. A J-20 szerekezeti tömegét senki nem ismeri, de nem kicsi as. Hogy ebből hogyan hoztad ki azt, hogy nem marad el tőle az nem vágom főleg úgy, hogy az F-22-ő TVC-s hajtóművel bír...

 A tervezett WS-15 ös hajtómű, amit a J-20 -ba szánnak súlyra és teljesítményre ott van, mint az F22 hajtóműve.

Erre bármi bizonyíték? Létezik már fizikailag legalább egy demonstrátor hajtómű?

A gépek által megtehető mozdulatok meg már rég nem a sárkányszerkezet, hanem a pilóta tűrőképességének kérdése.
Ez nem igaz. Csapásmérő konfigban tartós 7-8G-s manőverre nemigen terveznek semmit. Kibírja? Igen. Lezúzza az élettartamot? Hát mint állat. A US Navy gépei meg 7.5G-ig húzhatóak most is tartósan.

 9G-t átélhetsz egy A-10 -esben vagy egy 2. VH-s gépben is, sokkal többet meg nem nagyon bírsz ki akármilyen pilóta legyél, itt már az ember a gyenge láncszem
Bocs, de ez is téves. Alacsony sebességgen nincs elég felhajtóerő ahhoz, hogy 9G-t elérjen egyik említett gép sem, az ziher. Ezen felül a második Vh-s gépeken a pilóta keze volt az erőforrás, csak a legerősebb pilóták tudtak 4-5G-t beletenni a gépbe nagyobb sebességken, de mivel akkor G ruha sem volt sem légzéstechnika sem motorteljesítmény max. nagy sebességű lebordításnál volt ekkora túlterhelés. (Vagy még ott sem, mert géptől függő volt, hogy a kormányok ellenállása mennyire nőtt. A Zero gépek kis sebességen jól voltak, de nagy sebességen nagyon szar volt.) Víszintes fordulóban fel sem merült ekkora tartós túlterhelés. Ma egy AG konfigos F-16C Blk.40/42/50/52 10 ezer lábon max. mil. tolóerőn M0.9-nél kitartott 4.5G-s fordulót emlékeim szerint tud, de ha konkrétan érdekel, akkor megnézem a PE görbket.. Mondjuk te is megnézheted, mert az egyik írásomhoz mellékelve van...
 
M

molnibalage

Guest
- biztosítsa az országuk szuverenitását (értsd ez alatt olyan helyzetek kezelését is mint ÉK vagy Tajván)
Erre régen is képes volt. ÉK-t a súlyánál fogva nyomta volna agyon, Tajvan meg mitóa fenyegeti Kínát...?

- az egyre nagyobb kintlévőségek védelme és a jelentős tengeri utak biztosítása, de ez mintha mos kezdene csak előtérbe kerülni
Na ehhez kell haditengerészet meg légierő, de ez csak határaitól kb. 1000 km-re elég ma. Egyelőre senki nem akar Kínába tartó hajókat úgy fosztoganti, mint a kalózok aranykorában, mert a kalózokat mindenki egyfromán irtaná. Mindenkinek érdeke, hogy a hajózás zavartalan legyen. Legalábbis szeritnem.
 
Status
Not open for further replies.