Az EU nyitva áll minden európai ország előtt, Oroszország előtt is, valójában ők azok akiknek sokkal nagyobb ambícióik vannak annál, hogy csupán egyek legyenek a 29-ből. Gondold el, hogy Putyin ott ül az Európai Tanácsban ahol pontosan ugyanannyit ér a szavazata mint Máltának vagy Magyarországnak. Az EU nagyon is örülne egy ilyen megszelídített Oroszországnak, nem rajtunk múlik, hogy nem lesznek EU-tagok, ők nem akarják.
Oroszország nem akarja a szuverenitásának egy részét átruházni Brüsszelre, nem akarja a jogrendszerét az uniós joghoz igazítani, nem akarja hogy az európai korrupcióellenes ügyészség őrködjön az oligarchái felett, nem akarja hogy a jogállamiság és az emberi jogok helyzete miatt eljárások indulhassanak ellene, nem akarja hogy nettó befizető legyen akinek a pénzét a legszegényebb európai országoknak utalják, igazából Oroszországnak esze ágában sincs az EU tagjának lenni.
Az EU-ból őket leginkább a közös piac előnyei érdekelnék, ez lett volna a Lisszabontól Vlagyivosztokig projekt, de ahogy a britek számára is világossá vált, a közös piac csak csomagban jár, nem lehet az előnyöket kicsemegézni, aki szabad hozzáférést akar a közös piachoz annak vállalnia kell az összes szabadságot, a személyek, a tőke és a szolgáltatások szabad áramlását, és itt is az volt a helyzet, hogy ezt a teljes csomagot ők nem akarták végül.
Szóval felejtsük el ezt, hogy Európa nem akarja befogadni Oroszországot, mi örülnénk neki a legjobban ha az európai játékszabályok szerint játszanának, ők azok akik nem ezt akarják, mert a saját szabályaik szerint akarnak játszani, mert az EU-hoz hasonló nagyhatalom akarnak lenni, nem pedig csak az EU egyik tagja.
Na, ez így - sajnos - nem igaz. Nagy Péter óta Oroszország minden korban és rendszerben Európához szeretne tartozni gazdaságilag, kulturálisan... sőt, katonailag is. Ezt mindig a mostanában magállamoknak nevezett Brit, német és francia ellenállás tette lehetetlenné úgy, hogy néha igénybe vették szövetségét a másik ellen. Oroszország egyszerűen túl nagy Európának. Grószpéter óta igyekeznek az európai politikától távol tartani. A hidegháború nem 45 után kezdődött, hanem már az 1700-as években, amikor megrettentek az orosz flotta kijutásától a Földközi-tengerre. Azóta - ha néha szövetséget is kötött vele valaki -, arra nagyon vigyázott Európa, hogy igazi befolyása ne lehessen az európai ügyekre. Túl nagy, túl erős, túlsúlyos. Egy összetartó, a nemzetállamok politikai, gazdasági, katonai szövetségén alapuló, nem pedig a mai EU lehetne Oo. méltó partnere.... Igaz, ez meg a Nagy Pocsolyán túl verné ki a biztosítékot....