[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 638
97 913
113
Meg az azeriekhez sincs közünk. Nem jön azeri gáz Magyarországra.

A MOL nem gázmezőben szerzett részesedést, hanem az amerikai Chevronnal közösen 9,57%-os részesedést vásárolt az azerbajdzsáni Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) olajmezőben és 8,9%-os részesedést a földközi-tengeri Ceyhan kikötőjében véget érő Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) olajvezetékben. Ezeknek nincs köze Magyarország olaj ellátásához sem, gáz ellátásához pedig végképp nem. Sima pénzügyi befektetés volt

Igen, igazad van, nem gázmezőbe szállt be, hanem olajmezőbe. Annyi pontosítás, hogy nem a Chevronnal közösen, hanem az ő részesedését vette meg az olajmezőben és az olajmezőt Bakuval és Tbiliszivel összekötő csővezetékben.
tulajdon-a-332855.png


Kezdjük ott, hogy az orosz-török vezeték a török áramlat. Ennek első ága a törököket látja el a második ága pedig részben kiváltja az Ukrajnán keresztül vezető gázvezetéket Mindkét ág orosz gázt szállít Törökországba és nem azeri gázt Magyarországra. Abba azeri gáz aligha fog kerülni. Hacsak a törökök be nem keverik
Amivel kevered az a Déli gázfolyosó névre hallgató álom:
A közelmúltbeli hír az volt, hogy elkészül a Transzadriai vezeték (Trans-Adriatic Pipeline, TAP) Adriáig tartó része, aminek az albániai szakaszát fejezik be éppen. A kezdetben évente tízmilliárd köbméter szállítási kapacitású TAP hossza 878 km lesz, és a török–görög határtól indulva előbb Észak-Görögországot szeli keresztül, majd Albánia érintésével az Adriai-tengeren át egészen Olaszországig nyúlik. Mint látható, Magyarországhoz ennek így még nem sok köze van.
Viszont a TAP a több mint 3 500 kilométer hosszúságú Déli gázfolyosó harmadik szakasza. A Déli gázfolyosó az Azerbajdzsánból a grúz–török határig húzódó Dél-kaukázusi gázvezetékből (South Caucasus Pipeline, SCPX), a Törökországon áthaladó Transzanatóliai vezetékből (TANAP) és a szóban forgó TAP vezetékekből áll. A Déli gázfolyosó induló kapacitása évi 16 milliárd köbméter lenne. Ebből Törökország hatmilliárd köbmétert saját célra vásárol meg, a fennmaradó tízmilliárd köbméter pedig a fent említett útvonalon keresztül haladva Olaszországban kerülne be az európai gázhálózatokba. Azért 10 milliárd m3 évente nem valami hű de nagy kapacitás. Összehasonlításként: az Északi Áramlat 2 évi 55 milliárd m3-es lesz. A Török Áramlat második ága pedig 15,75 milliárd m3-t tudna évente.
A vezetékre meglehetősen szerény kapacitás ellenére rárepült több térségbeli ország, hogy ők is megcsapolnák. A Magyarország számára lényeges leágazás egy Bulgárián és Románián keresztül vezető gázvezeték lenne, aminek egy része meglévő vezetékeket jelent, egy részét pedig még meg kell építeni. Csakhogy a bolgár barátaink nem Törökországban akarnak rácsatlakozni a Déli gázfolyosó TANAP szakaszára, hanem a TAP szakaszról terveznek leágazást.
A török Áramlatba bekapcsolódó azeri gázról én sokkal biztatóbbakat olvastam.
https://www.portfolio.hu/uzlet/2020...zfegyver-magyarorszag-is-nyerhet-rajta-440806

Az új Török Áramlat gázvezeték, amit az oroszok szorgalmaztak, hogy kikerüljék Ukrájnát 2021 vége felé kész lehet. Uniós szabályozás miatt viszont az oroszok valószínűleg kicsit meg lesznek szívatva, ami a törököknek sem lesz ellenére. Ugyanis a Török Áramlat gázvezeték kapacitásának 50%-át alternatív ellátóknak kell fenntartani. Így valószínűleg az azeri gázzal kell osztozniuk.
( Remélem az Északi Áramlathoz is ír elő hasonló kötelezettséhget az Unió, hogy Germoney is szopjon :))

torok-aramlat-384384.jpg


"Ez magyar szempontból egyértelműen kedvező fejlemény lenne, jóból kiváló befektetéssé emelve a szerb-magyar határ és a magyar gázvezeték-rendszer 15 kilométeres vezetékkel történő összekötését, de a szlovén-magyar interkonnektor fejlesztését követően az azeri gázt akár Olaszország felől is be lehetne hozni. A kormányzati álláspont szerint az egyik legéletképesebb forgatókönyv gázbeszerzési forrásokra a jókora készletekkel rendelkező Azerbajdzsánból érkező gáz lehet, amely akár már 2021-et követően reális opciót jelenthet."
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 638
97 913
113
Az azeriak mentek be Hegyi-Karabah területre. Az örmények ott lőttek le azeri helikoptereket is meg drónokat is, nem Azerbajdzsánban. Az azeri tankok sem Azerbajdzsánban futnak aknára, hanem Hegyi-Karabah területén. A civil áldozatok is Hegyi-Karabah területén haltak meg. Az azeriek légvédelmi egységek kilövéséről adnak győzelmi jelentés, ami szintén azt mutatja. hogy ők mentek át a másik térfelére.
Szóval ki támadott meg kit? Ki mészárol kit? Kit ért váratlanul a támadás? Gondold át még egyszer!
Egyszerű a képlet. Az azeriak bementek Hegyi-Karabahba levegőben és földön egyaránt, ami meg van pakolva fegyverekkel és a támadó számára extrém nehéz terep. A védekező fél előnyben van. És igen. Az örmények még jobb harcosok is. Így hullik az azeri technika. Az azeri tüzérségnél elgurult a gyógyszer és megszórták a civileket. Nyilván az örmények sem kisangyalok, de jelenleg nem ők járnak tilosban.

https://korkep.sk/cikkek/kulugyek/2...-tort-ki-azerbajdzsan-es-ormenyorszag-kozott/

"Az 1994-es tűzszüneti megállapodás keretében meghúzták a Hegyi Karabah Köztársaság határvonalait – ezek azok a határok, amelyeket a nemzetközi közösség is elismer. Ezt követően átmeneti, de így is két évtizedig tartó nyugalmi időszak vette kezdetét. A 2000-es évek második felétől azonban mindkét oldal egyre asszertívebben kezdett el viselkedni, különösen Azerbajdzsán, amely nem mondott le a ’94-ben elvesztett területeiről. Elkezdődött a fegyverkezési verseny a két ország között, amelynek legfőbb nyertese Oroszország volt."
"A két ország utoljára 2016-ban, az úgynevezett négynapos háborúban csapott össze."
"A négynapos háború 2016. április 2-án kezdődött, az azeriek elfoglaltak néhány kulcsfontosságú magaslatot, és bár a jól megszervezett offenzíva hamar kifulladt"
"A négynapos háborút sokan úgy tartják számon, mint „korszakhatárt” a Hegyi-Karabahhoz kötődő konfliktusban. Más szavakkal: csak idő kérdése volt, mikor dönt a folytatás mellett az azeri vezetés."
Igen, ez most már tisztán látszik, hogy az azeriak támadtak. Civil áldozat a kölcsönös tüzérségi tűz miatt van/lesz mindkét oldalon, ebből a szempontból nagy különbséget nem tennék.

Szóval ki támadott meg kit? Ki mészárol kit? Kit ért váratlanul a támadás? Gondold át még egyszer!
Ezt a mészárlás dolgot kicsit félreértetted, pedig próbáltam egyértelműen fogalmazni. Természetesen nem ártatlan, bociszemű, azeri katonák haltak meg. De több tegnapi videóban jól látszik, ahogy egymás után vadásszák le az örmények az azeri páncélosokat. Támadókat is lehet "mészárolni"., nem negatív értelmű tömeggyilkosságra utaltam. Az is látszott, hogy ez a kemény ellenállás váratlanul érte őket, ezért a szemmel látható veszteség.
Hosszú távon viszont nehezen lesznek tarthatóak az örmény pozíciók, ha a 2 ország gazdasági kilátásait nézzük. Akkor bukhatnak az azeriek, ha nem elég türelmesek és gyors, nem átgondolt alciókat vezetnek.
Az örményeken csak az oroszok segíthetnek, ebben nagy stratégiai hibát követett el a jelenlegi örmény elnök, amikor távolodott Putyintól. Sztem Putyin kivár, aztán vagy politikai, vagy gazdasági, vagy katonai nyomásgyakorlással megpróbálja megállítani az azeri-török támadást. Ebből a szempontból viszont logikus volt az azeri támadás, kihasználni a gyengülő orrosz-örmény kapcsolatokat.

Ami nekem még érdekes és kérdéseket vet fel. Hány térségben tud még párhuzamosan az orosz / török kormány katonai proxyháborúkra?
Több helyen Líbia, Szíria és most itt közvetlenül is érintettek. De Ukrajnának is jó katonai kapcsolatai vannak a törökökkel. Oda nem terveznek eladni drónokat?? Nem szeretném, de jelentősen javulnának az ukránok esélyei.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 993
29 505
113
  • Tetszik
Reactions: Roni and antigonosz

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 993
29 505
113
Ez ellen a drón ellen és úgy általában a hasonló drónok ellen, mivel a leghatékonyabb védekezni?
35mm gépágyú megfelelő represzhatású lőszerrel, lézerágyú, kisebb géppuskák megfelelő RCWS kialakításban. Ami viszont még ennél is fontosabb: elektronikai zavarás! Nem véletlen ezt látom a legmegfelelőbb magyar légvédelmi konstellációnak (a képeket kivettem a nem témába vágó eszközöknél):

Igen, én is azt írtam, hogy a csapatlégvédelmi lézerágyú egy teljesen reális elképzelés. Szerintem most így kellene kinéznie a magyar légvédelemnek:

Objektumvédelem:
- mrad/shorad NASAMS üteg területvédelemre

- shorad MANTIS +HEL +MISTRAL vegyes üteg pontvédelemre (repülőtereink alapvetően)
a02.jpg

a03.jpg

a04.jpg


vshorad STINGER manpads:

+drón elleni elektronikai harceszköz:
c03.jpg
Csapatlégvédelem:
- mrad/shorad NASAMS mobil üteg:

- shorad SKYRANGER +HEL +MISTRAL vegyes mobil üteg:
b02.jpg



b03.jpg

b04.jpg


vshorad STINGER manpads:

+drón elleni mobil harceszközök:
c05.jpg


A szükséges járművek és felépítmények:
-KF41, BOXER és Ejder Yalcin bázisjárművek
- KF41 és BOXER NASAMS, SKYRANGER HEL és MISTRAL modulok
- Ejder Yalcin MISTRAL hordozó és EW változatok

Csöves és lézeres objektum- és csapatlégvédelem (egy Bayraktaer ellen már a Mistral is jó lehet) meg EW összegezve. Az eszközök, különösen a loitering munition felderítése az igazán fontos kérdés amúgy!
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 959
113
Ez ellen a drón ellen és úgy általában a hasonló drónok ellen, mivel a leghatékonyabb védekezni?

35mm gépágyú megfelelő represzhatású lőszerrel, lézerágyú, kisebb géppuskák megfelelő RCWS kialakításban. Ami viszont még ennél is fontosabb: elektronikai zavarás! Nem véletlen ezt látom a legmegfelelőbb magyar légvédelmi konstellációnak (a képeket kivettem a nem témába vágó eszközöknél):


Csöves és lézeres objektum- és csapatlégvédelem (egy Bayraktaer ellen már a Mistral is jó lehet) meg EW összegezve. Az eszközök, különösen a loitering munition felderítése az igazán fontos kérdés amúgy!

Az a "baj" ezekkel a Bayraktar TB2 UMTAS kombókkal, hogy akár 5 km felettről és 8 km távolságról is tudja eregetni az áldást - akár Fire&Forget módban (ekkor IR rávezetéssel). A csöves légvédelem kvázi kezd kötelezővé válni újra - persze modern ennek megfelelő lőszerrel (ahogy @blogen is írta), radarral- és egyéb érzékelőkkel illetve tűzvezető rendszerrel (szoftverrel).

Mondjuk pont ezen drón rendszerre csak csöves rendszerrel nemigazán nyerő vadászni, mert képes annak HMZ -jén kívülről is eredményes lenni. Azonban képes "kényszerpályára" kényszeríteni a támadót illetve azért bevihet egyfajta bizonytalansági faktort, ha jól van álcázva és jól helyezkedik. A felderítő/célmegjelölő kisebb drónokat (persze földi célmegjelölő egység is lehet) - sőt akár a rakétát is szerencsés esetben képes lehet elkapni, de a Bayraktar TB2 -t valószínűleg leginkább rakétás rendszerekkel lehet megfogni - legalábbis, ha szeretnénk még indítás előtt elkapni illetve a drón vezetője nem túl pofátlan/könnyelmű ...

Alább szövegesen összefoglaltam egy ilyesmi rendszer alkotóelemeit. A HEL rész csak "érdekesség még leginkább - amennyiben gondolod, akkor figyelmen kívül hagyhatod ...

(alább a kifejezetten csak mobil komponensek lettek összeszedve !!)


Már miért ne lenne mobil? :) A Rheinmetall HEL -el foglalkozó web oldala (https://www.rheinmetall.com/en/rheinmetall_ag/press/themen_im_fokus/zukunftswaffe_hel/index.php) mindjárt ezzel a mottóval indít: Even a Boxer fights with a “lightsaber” (Még egy Boxer is „fénykarddal” harcol) ...

Milyen platformokon tesztelte eleddig a Rheinmetall ezt a HEL platformját:

- M113 - 1 kW
- GTK Boxer - 5 kW
- Tatra teherautó platfrom - 20 kW
- Skyshield löveg torony (fix telepítés) - 30 kW

Nézzük csak meg, hogy ez a 30 kW lóerőben micsoda? Olyan kb. 40 lóerő. Az emlegetett 100 kW meg kb. 135 lóerő. Egyik sem az az atomreaktor kategória. :) Járművön simán elképzelhetőek. Ugye pl. radarokat is telepítenek jármű platformokra - na azok igazán sokat "zabálnak" ...

A Rheinmetall a 20 kW -os verziót (melyet a Tatra platformon tesztelt) mi ellen ajánlja a tesztjei alapján:

- rádióantenna,
- radar,
- lövedék (aknavető, akár sugárhajtású drón, rakéta stb. stb.),
- áramellátó rendszerek,
- teljes fegyverrendszerek,
- optikai eszközök - pl. fegyverek (járművek) teleszkópos irányzékai és a távirányítós kamerák másodpercek alatt megsemmisítése.

Apróság, de képes kis energiájú üzemmódban is tevékenykedni - ezt a videón is láthattuk. Például beállítás alapján az X km -re közeledő drónokat csak "vakítja" (képes csak a kamerát célbavenni és folyamatos üzemben követni annak mozgását) és amennyiben Y km -ren belül jön (mert pl. autonóm módon repül), akkor meg is semmisíti azt.

Milyen komponensekből állhat a rendszer:


Radar MHR (Multi Mission Hemispheric Radar)
First IV (Fast Infrared Search And Track Sensor Head)
Velan (Infrared Programming Unit)
SEOSS (Panomaric - Stabilized Electro Optical Sensor System)
Herold (SystemSoftware)
C-sUAS JAMMER (Counter Small Unmanned Arial System Jammer)
Oerlikon Skyranger® Search Radar Control Node (SRCN)

FLW 200 + LAZ 400 (Remote Controlled Weapon Station)
40mm GMG (Granate Machine Gun) - (egyes lövés; gyors egyes lövés, automata: 350 RPM; hatótáv: 2 km)

Oerlikon Skyranger® Gun 35 mm (egyes lövés; gyors egyes lövés: 200 RPM, automata: 1000 RPM; hatótáv: 3,5-5 km)
Oerlikon Skyranger® Missile (Stinger or equivalent)
Oerlikon Skyranger® Missile (Cheetah)
Oerlikon Skyranger® HEL - High-energy laser effector (hatótáv - kb. 3 km, de teljesítmény és célpontfüggő)


Mindezek pedig nem a távoli jövő homályában vannak, hanem most és a valóságban, kitesztelve. Az is teljesen világos, hogy ezek a 20/30(/100) kW -os rendszerek - ha már szóba került a Boxer -nél a "fénykard" fentebb - nem a "halálcsillag" kategória. Hanem inkább tényleg csak a "fénykard" ... :)

Az FLW 200 + LAZ 400 + 40 mm AGV -t különvettem. Ez nagyon opcionális eleme a rendszernek. Ugyanakkor ilyen hmmwv vagy hasonló kaliberű járműre is pakolható akár radarostul, érzékelőstül, jammerestől stb. (erről is van hivatalos RM videó, melyet többször is linkeltem). Ideális drónvadász konfig. Max. 2 km -ről odasuhint egy (max kettőt) gránátot a drónnak és az egyből "fekszik-pihen" ...
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and blogen

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 993
29 505
113
Az a "baj" ezekkel a Bayraktar TB2 UMTAS kombókkal, hogy akár 5 km felettről és 8 km távolságról is tudja eregetni az áldást - akár Fire&Forget módban (ekkor IR rávezetéssel). A csöves légvédelem kvázi kezd kötelezővé válni újra - persze modern ennek megfelelő lőszerrel (ahogy @blogen is írta), radarral- és egyéb érzékelőkkel illetve tűzvezető rendszerrel (szoftverrel).

Mondjuk pont ezen drón rendszerre csak csöves rendszerrel nemigazán nyerő vadászni, mert képes annak HMZ -jén kívülről is eredményes lenni. Azonban képes "kényszerpályára" kényszeríteni a támadót illetve azért bevihet egyfajta bizonytalansági faktort, ha jól van álcázva és jól helyezkedik. A felderítő/célmegjelölő kisebb drónokat (persze földi célmegjelölő egység is lehet) - sőt akár a rakétát is szerencsés esetben képes lehet elkapni, de a Bayraktar TB2 -t valószínűleg leginkább rakétás rendszerekkel lehet megfogni - legalábbis, ha szeretnénk még indítás előtt elkapni illetve a drón vezetője nem túl pofátlan/könnyelmű ...

Alább szövegesen összefoglaltam egy ilyesmi rendszer alkotóelemeit. A HEL rész csak "érdekesség még leginkább - amennyiben gondolod, akkor figyelmen kívül hagyhatod ...

(alább a kifejezetten csak mobil komponensek lettek összeszedve !!)
A loitering muníció az, amit a legfélelmetesebbnek tartok (elsősorban ez ellen szánnám a HEL-t és részben géppuskákkal operáló RCWS-t. Bejön fű alatt, de hatékony nagyon és olcsó ahhoz képest, amit kiiktat! A Bayraktarral a NASAMS Amraamja a MIstrallal kombóban sikerrel végezhet. És az összes drónt meg lehet fogni EW-vel!
 
  • Tetszik
Reactions: dkes

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 638
5 491
113
A loitering muníció az, amit a legfélelmetesebbnek tartok (elsősorban ez ellen szánnám a HEL-t és részben géppuskákkal operáló RCWS-t. Bejön fű alatt, de hatékony nagyon és olcsó ahhoz képest, amit kiiktat! A Bayraktarral a NASAMS Amraamja a MIstrallal kombóban sikerrel végezhet. És az összes drónt meg lehet fogni EW-vel!

Az így nem pontos, hogy az összes dront megfogod. Vannak pl. kamikaze dronok amik előre megadott úton mennek, nem elektromos hajtással, és ha el is veszti a navigációs vonalát, a pályáján tovább haladva meg maximum célt téveszt a végén, de lehet betalál.
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 387
8 959
113
Az így nem pontos, hogy az összes dront megfogod. Vannak pl. kamikaze dronok amik előre megadott úton mennek, nem elektromos hajtással, és ha el is veszti a navigációs vonalát, a pályáján tovább haladva meg maximum célt téveszt a végén, de lehet betalál.

Egyébként pont erre a legjobb a HEL torony. Szerinted, ha egy ilyen bejövő 83 mm -es aknákból (eltérő pályán beérkező) 4 másodpercenként 5 db -ot megsemmisít kilométeres távolságokra, akkor ilyen kis öngyilkos cuccok között mekkora "vérengzést" csinálna? Pláne, ha több is van meg csöves illetve akár AGV -vel kiegészített rendszerrel.

Persze értem, hogy az igazi nagy truváj az öngyilkos drónoknál, ha nem ilyen magányos Raytheon Search&Destroy cuccok mászkálnak a levegőben, hanem sok kicsi (mondjuk ez utóbbi meg páncélozott cuccok ellen nem az igazi, de rendesen be tudja paráztatni a "puhatestűeket"). Azonban a védő oldalon sincs kikötve, hogy pl. csak egy csővel lehet azokat várni ... :)

Egyébként igen, az autonóm módon támadó drónokat is ki lehet lőni ...
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 638
5 491
113
Egyébként pont erre a legjobb a HEL torony. Szerinted, ha egy ilyen bejövő 83 mm -es aknákból (eltérő pályán beérkező) 4 másodpercenként 5 db -ot megsemmisít kilométeres távolságokra, akkor ilyen kis öngyilkos cuccok között mekkora "vérengzést" csinálna? Pláne, ha több is van meg csöves illetve akár AGV -vel kiegészített rendszerrel.

Persze értem, hogy az igazi nagy truváj az öngyilkos drónoknál, ha nem ilyen magányos Raytheon Search&Destroy cuccok mászkálnak a levegőben, hanem sok kicsi (mondjuk ez utóbbi meg páncélozott cuccok ellen nem az igazi, de rendesen be tudja paráztatni a "puhatestűeket"). Azonban a védő oldalon sincs kikötve, hogy pl. csak egy csővel lehet azokat várni ... :)

Egyébként igen, az autonóm módon támadó drónokat is ki lehet lőni ...

Az EW-re írtam. Azt írta az összes drónt meg lehet fogni vele. Ez így nem pontos.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 547
113
A török Áramlatba bekapcsolódó azeri gázról én sokkal biztatóbbakat olvastam.
https://www.portfolio.hu/uzlet/2020...zfegyver-magyarorszag-is-nyerhet-rajta-440806

Az új Török Áramlat gázvezeték, amit az oroszok szorgalmaztak, hogy kikerüljék Ukrájnát 2021 vége felé kész lehet. Uniós szabályozás miatt viszont az oroszok valószínűleg kicsit meg lesznek szívatva, ami a törököknek sem lesz ellenére. Ugyanis a Török Áramlat gázvezeték kapacitásának 50%-át alternatív ellátóknak kell fenntartani. Így valószínűleg az azeri gázzal kell osztozniuk.
( Remélem az Északi Áramlathoz is ír elő hasonló kötelezettséhget az Unió, hogy Germoney is szopjon :))

torok-aramlat-384384.jpg


"Ez magyar szempontból egyértelműen kedvező fejlemény lenne, jóból kiváló befektetéssé emelve a szerb-magyar határ és a magyar gázvezeték-rendszer 15 kilométeres vezetékkel történő összekötését, de a szlovén-magyar interkonnektor fejlesztését követően az azeri gázt akár Olaszország felől is be lehetne hozni. A kormányzati álláspont szerint az egyik legéletképesebb forgatókönyv gázbeszerzési forrásokra a jókora készletekkel rendelkező Azerbajdzsánból érkező gáz lehet, amely akár már 2021-et követően reális opciót jelenthet."

Egyrészt Major András cikkeit érdemes fenntartásokkal kezelni. A zöld vallás egyik terjesztője/reklámozója és ennek megfelelő (főleg energetikai) cikkekkel írja tele a haladó objektív-független sajtót. Persze időnként teljesen rendben van amit ír, de kár lenne készpénznek venni minden cikkének minden állítását.

Másrészt a szokásos elmeháborodott EU-s szabályozás ismét csak a valóságot nem veszi figyelembe. A papír sok mindent elbír. Le lehet írni, hogy a gázvezetékek kapacitásának 50%-át mások számára kell fenntartani, mint a gázvezeték építője. Csak ezzel az a gond, hogy a legtöbb gázvezeték esetében ez fizikailag megvalósíthatatlan, mivel egy adott gázkitermelőtől vezet a felhasználókig és egyszerűen nem tud más gáz belekerülni mint az adott kitermelőé. Ez a helyzet a Török Áramlattal is (meg persze a Déli gázfolyosóval is). Nincs az azeri gáz és a Török Áramlat között érdemi fizikai kapcsolat. Nézz rá a saját magad által betett térképre és mondd meg hogyan kerülne azeri gáz az orosz vezetékbe! Segítek: jelenleg sehogy.

Az egyetlen elméleti lehetőség hogy valaki épít a Déli gázfolyosó és a Török Áramlat között egy összekötő szakaszt. Mert hogy azeri gáz kizárólag a Déli gázfolyósban van. De ezzel adódik néhány gond.
- Az egyik, hogy ilyesmi még elképzelés szintjén sem merült fel.
- A másik, hogy ettől nem fog több gáz érkezni a Déli gázfolyosón. Az azeri gázra pedig már így is túlkereslet van. Tehát összességében nézve semmire nem megoldás.
- A harmadik, hogy nem jelent többletet ahhoz képest, mintha a Déli gázfolyosóról akár bolgár és román, akár a bolgár és szerb, akár a macedón és szerb, akár a montenegrói, bosnyák és horvát, akár pedig az olasz és szlovén meglévő hazai gázvezeték hálózaton és új építésű interkonnektorokon keresztül, vagy teljesen új, nagyobb kapacitású, ezen országkombinációk valamelyikén áthaladó vezetéken keresztül jutna el a Déli gázfolyosóból a gáz Magyarországra.
- A negyedik, hogy senkinek nem érdeke, aki számít. Az oroszok nem azért építenek vezetéket,. hogy más gázát szállítsák rajta. Az azeriek így is el tudják adni a gázt a Déli gázfolyosóval jelenleg érintett államoknak. Az az ország (vagy ország páros), ahol egyszerre megjelenne mindkét vezeték nem érdekelt az átkötésben hiszen neki már mindkét forrásból van gáza és még többlet tranzit díjat sem kapna ahhoz képet, mintha mindkét vezeték egymástól függetlenül áthaladna rajta, hiszen az átkötéstől nem nő meg egyik vezetéken szállított gáz mennyisége sem. Ki fogja megcsinálni?
- Az ötödik probléma, hogy még ha meg is csinálná valaki, annak érdekében, hogy a Török Áramlat balkáni szakaszát használja fel az azeri gáz továbbítására, akkor is irdatlan vezetékhasználati díjjal kellene számolni. Mert az csak az EU bürokraták fejében létezik, hogy orosz költségen megépített vezetéket majd fillérekért fog más nem orosz gáz továbbítására használni. Aki meg akarja spórolni a gázvezeték építést és a más vezetékét használni azzal vezetékhasználati díjban fogják megfizettetni a vezeték építés költségét, sőt annál sokkal többet is. Tegyük fel hogy az azeri gáz olcsóbb lenne, mint az orosz. Ez egyáltalán nem egy magától értetődő feltevés és jelenleg tényszerűen nem is igaz, de tegyük fel. Az orosz vezetéken akkora lesz a díj, hogy a végfelhasználónál az azeri gáz a vezeték díjával együtt már ne lehessen olcsóbb az orosznál. Ha nem így tennének az oroszok akkor magukkal szúrnának ki. A cikk ugyan ebből a feltételezésből indul ki, de ezzel szokás szerint tökkelütöttnek nézi a oroszokat. Márpedig ők nem hülyék.
- A hatodik probléma, hogy műszakilag nem egyszerű a megvalósítása. Nem úgy kell elképzelni, hogy a két nagy vezeték közt csak építünk keresztbe egy csőszakaszt. Ha a Török Áramlatban nagyobb a nyomás, mint Déli gázfolyóban, vagy az összekötő szakaszban, akkor az a makacs gáz nem befelé fog menni a Török Áramlatba, hanem kifelé fog jönni onnan. A betáp nyomást viszont nem lehet korlátlanul emelni szivattyúval, mert a vezeték teherbírása nem engedi. Tehát építeni kell egy olyan szivattyútelepet, ahol az orosz és az azeri gázvezeték (illetve annak leágazása) is meg van szakítva és a szivattyú dönti el, hogy melyikből mennyit küld be a tőle északra eső vezeték szakaszba. De az oroszok nem olyan bolondok, hogy ennek a műszaki lehetőségét eleve betervezzék. Utólag megcsinálni pedig kérdéses, úgy hogy közben működnie kell a már átadott vezetéknek.

A hibbant EU-s szabályozás alól vagy felmentést kap a Török Áramlat 2 is, mint az Északi Áramlat, vagy csak papíron fognak neki megfelelni. Jogilag meglesz a lehetőség hogy más is lekössön 50% kapacitást a Török Áramlatban. De a fizikai megvalósítás lehetőségének hiányában erre sajnos nem lesz jelentkező és a gyakorlatban 100% orosz gáz fog jönni abból a csőből.

Persze az EU-ban is tudják, hogy szabályozás köszönő viszonyban sincs a valósággal. Politikai fegyverként használják. A csókosoknak megadják a felmentést alóla (lásd Északi Áramlat 1 és 2). Más vezetékeket meg elkaszálnak (lásd Déli Áramlat). De ha a Török Áramlat 2-t elkaszálják, akkor csak azt érik el, hogy az orosz gáz nehezebben jut el hozzánk. Az elkaszált Török Áramlat 2-t azeri gáz továbbra sem fog jönni.

Csak csendben megjegyzem, hogy a TAP-ra és azáltal a teljes Déli gázfolyosó törökök által le nem kötött kapacitására is ugyanaz az EU-s szabályozás vonatkozik és ugyanúgy fizikailag képtelenség jelenleg 50%-ban más gázt oda betáplálni, mint azerit. Most akkor a TAP-ba is valami csoda folytán 50%-ban más gázt kellene varázsolni? Vagy a TAP megkapja a felmentést, mert a célországa Olaszország és nekik ehhez van elég lobbierejük? Vagy a politikai alku során a németek (franciák) kérnek a felmentésért cserébe valamit, a szokásos maffiózó módszerükkel? De ha a TAP megkapja a felmentést, vagy elég neki csak papíron megfelelni az 50%-os szabálynak, valós fizikai betáplálási lehetőség nélkül, akkor a pepitában ugyanolyan helyzetű Török Áramlat 2-t milyen alapon kaszálják el?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 638
97 913
113
Északi áramlat 2: A kutya ugat, a csővezeték épül
https://index.hu/kulfold/2020/09/29/a_kutya_ugat_a_csovezetek_epul/

Ez a németek gondja
"A zöld energiát övező felhajtás ellenére a megújuló energia források olyan mértékben időjárás függőek, azaz kiszámíthatatlanok, hogy arra nem lehet egy ipari ország biztonságos energiaellátását alapozni. A jelentős feketeszén készlettel rendelkező Németországban a környezetvédelmi megfontolások miatt leállított szénerőművek ugyan adhatták volna az energiatermelés gerincét, de jelentős szén dioxid kibocsátásuk miatt leállításra kerültek.

Bezárás lett a sorsa a német atomerőműveknek is. Pedig a megfelelő szigorral és körültekintéssel vezetett erőművek által termelt nukleáris energiánál jelenleg nincs költséghatékonyabb és környezetkímélőbb megoldás. Azonban a lakossági nyomásra relatív gyorsan felszámolt kapacitás nagyon hiányzik az energiatermelési mixből."
 
  • Tetszik
Reactions: hunter85

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 684
7 996
113
Az Egyesült Államok és Európa kapcsolata a második világháború óta egyszer sem került annyira távol a szimbiotikus viszonytól, mint az elmúlt négy évben. Amerika természetes szövetségese a jelenlegi amerikai vezetés szemében csak egy a sok gazdasági partner és geostratégiai rivális közül, akiben most először nem az amerikai értékrend második vonalas élharcosát látják, hanem egy élősködőt, amely egyoldalúan profitál az Amerikának egyre terhesebb kapcsolatból. Az előbbi megközelítés Donald Trump elnök szemléletének kisarkított leírása volt, a demokraták ettől eltérően gondolkodnak – az EU számára ezért rendkívül nagy jelentősége van a novemberi amerikai elnökválasztásnak. A kereskedelmi háború az EU-val Trump győzelme esetén egyáltalán nem valószínűtlen forgatókönyv, és ennek hatásait itt, Magyarországon is éreznénk.
Kereskedelmi háborúba keveredhetünk mi is, ha Trumpot újraválasztják
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
27 638
97 913
113
Macronnak mindkét kérdésben igaza van.
Egy libernyák, de lát a pályán!! :)
Vhogy a francia politikusok sosem érezték a kényszert hogy az USA seggében legyenek. Az afrikai volt gyarmataikat is igyekeznek pórázon tartani, az atomenergiát sem kukázzák. Az hogy szereti a feka srácokat elnézem neki, ez már a 21. Század. :cool:

Macron: Európa többé nem függhet az amerikai fegyverektől
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...e-nem-fugghet-az-amerikai-fegyverektol-450884

Mi, egyes országok jobban, mint mások, feladtuk a stratégiai függetlenségünket azzal, hogy túlságosan támaszkodni kezdtünk az amerikai fegyverrendszerekre. Nem fogadhatjuk el azt, hogy egy bipoláris világban élünk, ahol csak az Egyesült Államok és Kína létezik” – fogalmazott a francia politikus Litvániában.

Hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy a NATO-ban kisebb szerepet vállalna az EU, viszont szükség van arra, hogy a kontinens saját védelmi képességekkel rendelkezzen. Az Európai Bizottság nemrég egy közös védelmi alapot is létrehozott, ebbe viszont az EU-s vezetők a vártnál 40%-kal kevesebb pénzt, alig 7 milliárd eurót tetek.

Az elnök kitért az Oroszországgal való dialógusra is, amikor Lettországban járt.

Tudatosan állunk hozzá a szomszéd országotokhoz és a történelmetekhez is és ebben a kölcsönös egyetértésben, átláthatóságban és a biztonságotok védelmében akartuk újraindítani az Oroszországgal való stratégiai dialógust is” – mondta Macron a lett elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.

A balti vezetők közölték: csak akkor támogatják a diaológust, ha az konkrét eredményekkel jár.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 721
85 731
113
A Navalnij-ügy végleg lezárhatja a második világháború utáni német–orosz kapcsolatok különlegesnek, már-már barátinak mondható szakaszát. Az orosz ellenzéki politikus állítólagos megmérgezése azonban csupán ürügy. Az Északi Áramlat bővítését is veszélyeztető elhidegülés elsősorban a nyugati világ zavaros belső viszonyaira vezethető vissza. A stratégiai jelentőségű gázvezeték sorsa nemcsak a Berlin és Moszkva vagy Oroszország és az Európai Unió, de az Európa és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok alakulása szempontjából is jelzésértékű lesz.
https://demokrata.hu/vilag/miert-ke...uOrGP7on-6uLpvSu4QC1ivEGjM1DbqE8FOFRwrETEAvsA
 
W

Wilson

Guest
A Navalnij-ügy végleg lezárhatja a második világháború utáni német–orosz kapcsolatok különlegesnek, már-már barátinak mondható szakaszát. Az orosz ellenzéki politikus állítólagos megmérgezése azonban csupán ürügy. Az Északi Áramlat bővítését is veszélyeztető elhidegülés elsősorban a nyugati világ zavaros belső viszonyaira vezethető vissza. A stratégiai jelentőségű gázvezeték sorsa nemcsak a Berlin és Moszkva vagy Oroszország és az Európai Unió, de az Európa és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok alakulása szempontjából is jelzésértékű lesz.
https://demokrata.hu/vilag/miert-ke...uOrGP7on-6uLpvSu4QC1ivEGjM1DbqE8FOFRwrETEAvsA

Hát ahogy én az orosz sajtóban olvasom elég komolyan belehúztak az utolsó még hiányzó vezeték szakasz lefektetésével kapcsolatban,miután a dánok zöld utat adtak a projektnek.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 721
85 731
113
Hát ahogy én az orosz sajtóban olvasom elég komolyan belehúztak az utolsó még hiányzó vezeték szakasz lefektetésével kapcsolatban,miután a dánok zöld utat adtak a projektnek.

Jelenleg nem épül a vezeték, hiányzik még kb 190 km.
 
Status
Not open for further replies.