Elemzés: A billió dolláros fegyver az USA-Kína technológiai részvényháborúban
Írta: Marc Jones
Az Egyesült Államok és Kína közötti feszültség az elmúlt napokban felgyorsult, amikor Donald Trump leköszönő elnök adminisztrációja megtiltotta az amerikaiak befektetését 35 olyan cégbe, amelyekről úgy gondolja hogy kapcsolatban állnak a kínai katonasággal.
A múlt héten washingtoni források szerint Trump fontolgatta az Alibaba és a Tencent (együttes értékük, 1,3 billió dollár, a világ második és harmadik legnagyobb EM részvény értékével rendelkeznek és szinte minden nagyobb amerikai befektetési alap birtokában vannak ilyen részvények),felvételét a tiltott cégek listájára.
Kína két legértékesebb vállalatának megcélzása lenne az eddigi legdrámaibb lépés az ország cégeivel szemben, amivel Trump a hivatal utolsó napjaiban igyekszik megerősíteni Peking elleni keményvonalas politikáját.
"1 billió befektetés kikapcsolása (ha eltávolítanák az Alibabát és a Tencentet) már sok!" - mondta Vivian Lin Thurston, a William Blair Investment Management portfóliókezelője és kínai részvényelemzője.
"Példa nélküli lenne" - tette hozzá. - Ilyen még egyetlen globális piacon sem történt.
Az UBS svájci bank számításai szerint az Alibaba 616 milliárd dolláros piaci értékének több mint egyharmadát amerikai befektetők tartják, míg a Tencent 35 milliárd dolláros értékének 12% -t.
A két cég az MSCI 7 billió dolláros feltörekvő piaci indexének csaknem 11% -át teszi ki, amelyhez 2015-ben és 2008-ban csatlakoztak. A kínai cégek az index 40% -át teszik ki, szemben az egy évtizeddel ezelőtti 17% -kal.
Grafika: Kína növekvő dominanciája az MSCI feltörekvő piaci indexében
A NAGY SZELET
Az olyan globális indexszolgáltatók, mint az MSCI, az S&P Dow Jones és az FTSE Russell, valamint a New York-i tőzsde kénytelenek voltak kivenni a Trump listáján szereplő magas rangú cégeket, mint a China Mobile, a China Telecom és a félvezetői óriás SMIC a legfontosabb referenciaértékeikből.
William Blair Lin Thurston szerint, hogy ezek az "eltávolítások" szinte azzonal az indexeket passzívan nyomon követő befektetési alapok eladási hullámát indítják el.
Joe Biden hivatalba lépő elnök visszavonhatja ugyan a tilalmat, az UBS elemzői szerint azonban az új adminisztráció nem akar „puhának” tűnni majd Kínával szemben.
Sem Biden, sem csapata nem kommentálta az ügyet, de a egy estleges demokrata visszavonás már nem enyhítheti az intézkedéssel okozott több milliárd dolláros kárt.
A kínai befektetők megkezdték a részvények egy részének felvásárlását, de nehézségekbe ütközhetnek ha megpróbálják felvásárolni a részvényeket egy eladási hullám esetén.
A Goldman Sachs becslései szerint 28 milliárd dolláros eladásra kerülne sor, ha minden nemzetközi alap, amely az MSCI fő globális, feltörekvő piaci vagy ázsiai indexeit követi, felszámolná a 42 kínai vállalatban történő részesedését, nem számítva a Tencent vagy az Alibabát.
A Wallmank bankjai, a JPMorgan és a Morgan Stanley azt is közölték, hogy akár 500 hongkongi listán szereplő strukturált terméket is kivonnak a kínai cégekhez kapcsolódóan.
Grafika: A legnagyobb amerikai befektetői bázissal rendelkező kínai vállalatok százalékos arányban
ANT PROBLÉMÁK
A Trump-adminisztráció már egy ideje a célkeresztben tartotta a Tencent és az Alibaba pénzügyi technológiai leányvállalatát, az Ant Groupot is.
Csak a múlt héten írt alá Trump azt a rendeletet, amely megtiltotta az amerikai tranzakciókat az Alibaba Alipay mobilfizetési alkalmazásával, valamint a Tencent WeChat és QQ Wallet szolgáltatásaival kapcsolatban.
Kína külügyminisztériuma azt válaszolta, hogy az Egyesült Államok visszaél a hatalmával, és az intézkedésekkel indokolatlanul elnyomja, visszaszorítja a külföldi cégeket.
A Tencent és az Alibaba nem kívánt nyilatkozni.
November elején Peking maga "sokkolta" a befektetőket, miután meglepetészszerűen felfüggesztették az Ant Group 37 milliárd dolláros nyilvános tőzsdei bevezetését,(néhány nappal a tőzsdei bevezetése előtt) amely a világ legnagyobb tőzsdei debütálása lett volna.,
Az Alibaba piaci értéke több mint egynegyedével csökken, mióta a tőzsdei bevezetést felfüggesztették, és ezzel nullázták üzleti modelljét, bár még mindig a legnagyobb 10 vállalat között van, több mint 600 milliárd dollárt ér.
Néhány alapkezelő észszerűnek tartotta Peking lépését, mivel Antnak , a fő online hitelezőnek hiányoztak a megfelelő tőkepufferei. De mások, mint az Aviva Investors globális feltörekvő piaci részvények vezetője, az Alistair Way aggódnak.
"Idegesebbek lettünk a kínai szabályozási légkör és azon látszólagos vágy miatt, hogy csökkentsék a nagy e-kereskedelmi szereplők, például az Alibaba versenyfölényét" - mondta.
"Összességében csökkentettük a kínai internetes cégek kitettségét."
A Standard Life Aberdeen befektetési igazgatója, Nick Robinson is bizonytalan.
"Jelenleg valószínűtlennek tűnik, hogy ők (Alibaba és Tencent) felkerüljenek az feketelistára, de egyelőre nem volna helyes fogadni az eszkaláció csökkentésére."
- Tehát megtörténhet? Igen . És ha mégis megtörténik, az meglehetősen jelentős lehet. ”
Grafika: Azon kínai vállalatok vegyes vagyona amelyek az amerikai feketelistára kerültek.
Alun John további jelentése Hongkongban; Szerkesztette: Kirsten Donovan