Ok, csak tudjam megvenni akkor itteniben. Mi kifejezetten EU-ban akartunk gyártatni, de utánanézve letettünk róla. Mondjuk most az egész projekt parkol, de volt egy ilyen történet, amiben az elmúlt hónapokban benne voltam, és gondoltam rámutatok, hogy még egy ilyen alap dologban is vannak akadályok, és főleg az ipari integráció hiánya.
Mert amúgy minden megvan az EU-ban, a félvezető-iparhoz is lenne minden, sokan foglalkoznak vele most is az EU-ban, bár nem a jelenlegi csúcs szinten. Viszont a TSMC levilágítógépeit Belgák vagy Hollandok csinálják, csúcstechnika, 7nm! De hiába tudják azt a gépet csinálni, az egész iparág integrálva nincs itt, így megmaradnak beszállítónak. Kínától kéne amúgy tanulni, először memóriát, NAND tárolókat kéne elkezdeni itthon gyártani, arra mindig van piac, és a platform háborúkból ki lehet maradni egyelőre, viszont lehet gyárakat építeni volumenre, és utána lehet elkezdeni felfuttatni az európai hardware platformot. A RISC-V ígéretes. De az EU simán megvehetné (valamilyen fedőszerven keresztül) az ARM-et is, és pl. kedvezményesen licencelhető európába hozott termelésért és K+F-ért. Új, egyszerű EU-s szoftver szabványok kellenének, amiket megkövetelne az EU, az EU értékeit képviselnék (privátszféra, stb), és lenne elterjeddésük is, és az Európai szoftverplatform alapjai lehetnének. Email 2.0, EU chat, iylesmikre kell gondolni, amik köré új (zárt, akár EU tűzfal mögötti) internetet szolgáltatásokat lehetne felépíteni. Stratégiai távlatokban kéne gondolkozni.
Persze az EU-ban a kutatók és a mérnökök szarul fizetettek. Itt a 35-80k€ fizetéstartomány a jellemző, míg az USA-ban lazán duplája, triplája is lehet, ahogy Taiwan Korea és Kína sem fukarkodik a tehetségek odavonzásáért fizetni. Persze ott a munka is megterhelőbb, de lássuk be, nehéz lesz így nyerni, hogy se pénz, se ideológia, se szakmai prezstízs nincs abban, ha itt dolgozhat valaki. Lehet tisztes iparos munkát csinálni, de ha már most le vagyunk maradva, az kevés lesz. (Azt hagyjuk is, hogy a cégalapítás, tőkebefektetéshez jutás, támogatásokhoz jutás stb. sokkal nehezebb, bürokratikusabb az EU-ban, és nincsnek intázmények arra, hogy olajozottan átsegítsék az ígéretes projekteket ezeken a nehézségeken, ahogy pl. az USA-ban vannak az egyetemeknek pályázat-támogató részlegei!)