Az ukrán hadsereg rosszul van felfegyverkezve Oroszországgal való konfliktus esetén - Bloomberg.....
Natalya Polulyakh 2022. január 5., 22:18
A meglévő Javelins nem fogja megmenteni Kijevet. Fotó: 24-es csatorna
Az ukrán fegyveres erők erősebbek és jobban kiképzettek, mint 2014-ben, de a katonai beszerzések terén tapasztalható korrupció miatt az AFU rosszul felszerelt, és nem valószínű, hogy egy nagy intenzitású konfliktus esetén képes lenne sikeresen ellenállni Oroszországnak.
Erről a Bloomberg számolt be.
Az ügynökség szerint háború esetén Kijevet csak a nyugati patrónusoktól érkező modern fegyverek tömeges beáramlása tudja megvédeni. Eddig válasz nélkül maradtak a drága fegyverekre, például légvédelmi és rakétavédelmi rendszerekre vonatkozó kérései, annak ellenére, hogy a NATO biztosította Ukrajna támogatásáról.
Az Egyesült Államok új tervet dolgozott ki arra vonatkozóan, hogy Ukrajnát Javelinekkel, kézifegyverekkel, orvosi felszerelésekkel, páncélzattal, védelmi fegyverekkel és az ukrán kiberképességek támogatásával lássa el. Joe Biden elnök már aláírta a tervet.
Magának Kijevnek azonban kevés pénze van. Az adófizetőktől a védelemre kapott pénz egy részét más célokra költik, miközben a pazarlás és a korrupció a többéves reformkísérletek után is pusztítást végez.
2021-ben Ukrajna védelmi beszerzésekre szánt költségvetése 23 milliárd UAH (838 millió dollár), amely 2022-ben 28 milliárd UAH-ra emelkedik. Ez nagy növekedés 2014-hez képest, de semmi ahhoz képest, amit a Kreml költött. A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet szerint Oroszország a több mint 60 milliárd dolláros védelmi költségvetésének mintegy 40 százalékát költi ilyen beszerzésekre. Ami abszolút értékben kétszer annyi, mint Franciaország, Németország vagy az Egyesült Királyság, nem is beszélve Ukrajnáról.
Ukrajnában minden fizetett alkalmazottnak különadót kell fizetnie, amelyet a védelmi kiadások növelésére fordítanak. Ez 2021-ben 28,6 milliárd UAH-t tesz ki, ami elméletileg elegendő a fegyverbeszerzések összegének megduplázására. De a pénz az általános adóalapba kerül. A pénzügyminisztérium szóvivője szerint nem lehetett tudni, hogy ezt a pénzt a védelemre, az egészségügyre vagy más prioritásokra költötték-e.
Amikor a védelmi minisztérium képviselője decemberben a parlament elé állt a 2022-es beszerzések listájával, már megjelentek a hírek az orosz csapaterősítésről. Szerhij Rahmanyin parlamenti képviselő szerint azonban a tárca által megvásárolni kívánt páncélosok száma csak a fele annak, amire a jelenlegi csapatlétszámhoz szükség lenne, nem is beszélve a tartalékokról, amelyeket egy orosz invázió esetén hívnának be.
Rachmanin szerint a pénzhiány miatt nem volt elég puska vagy sisak a listán. Volt azonban igény nagyon drága "törölközőkre" és szovjet sugárzásmérő berendezésekre, amelyeknek már nincs nyilvánvaló haszna.
"Lenne egy kérdésem: Oké, tegyük fel, hogy holnap háború kezdődik, és tényleg szükséged van ezekre a dolgokra?" - mondta Rahmanin. Ennek eredményeképpen a törölközőket és az érzékelőket törölték a listáról.
A védelmi minisztérium megígérte, hogy korszerűsíti eljárásait, a beszerzések késedelmét a bürokráciára fogta, és ígéretet tett a titkos szerződések számának csökkentésére a korrupció visszaszorítása érdekében.
A Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács azt is közölte, hogy a kormány december végén tárcaközi munkacsoportot hoz létre a hadsereg 2017-2021 közötti fegyver- és élelmiszerellátásának felülvizsgálatára.
Ma Ukrajna képes a 205 000 aktív katonai alkalmazottjának nagy részét, működő, bár gyakran elavult felszerelését bevetni. A Szovjetuniótól örökölt fegyveripar új rakétákat, pilóta nélküli légi járműveket és radarvezérlésű tüzérségi védelmi eszközöket fejlesztett ki.
Az ügynökség szerint a probléma az, hogy a kormány még csak nem is szerzett be elég új fegyvert ahhoz, hogy szembeszálljon Oroszországgal.
Továbbra sem világosak Putyin szándékai, aki egyszerre folytat diplomáciai tárgyalásokat Bidennel és növeli katonai erejét. Többször is tagadta, hogy inváziót tervezne.
A széles körű telepítés Oroszországban költséges és hosszú távon nehezen fenntartható. Ugyanakkor Michael Coffman, a CNA kutatási programjának igazgatója szerint Putyin diplomáciai követeléseinek listája olyan terjedelmes, hogy a megegyezés hónapokig, ha nem évekig is eltarthat.
"Mostanra világossá vált, hogy az oroszok nem gondolják, hogy hatalmas veszteségeket fognak szenvedni" - mondta.
Kofman szerint Oroszország egy esetleges hadművelet során először is kihasználhatná technológiai előnyét, hogy távolról hatástalanítsa az ukrán hadsereget, megsemmisítve annak légierejét, repülőtereit, légvédelmi eszközeit, lőszerraktárait és parancsnoki és irányítási rendszereit egy olyan támadásban amelyre Ukrajnának alig lenne válasza.
Az ukrán csapatoknak aligha lesz esélyük arra, hogy a NATO-tag Törökországtól nemrégiben beszerzett, vagy a sokat dicsért amerikai Javelin páncéltörő fegyvert és felfegyverzett drónokat használják.
Novemberi washingtoni látogatása során Olekszij Reznyikov védelmi miniszter elmondta, hogy kérte azokat a kiváló minőségű felszereléseket, amelyekre Ukrajnának szüksége van ahhoz, hogy megkezdje az egyensúlyhiány helyreállítását. Az amerikai rakétavédelmi és légvédelmi rendszereket azonban nehéz szállítani és gyorsan integrálni ukrajnai használatra, még akkor is, ha az Egyesült Államok politikai döntést hozott volna arról, hogy ilyen mélyen belekeveredik az Oroszországgal való konfliktusba.
Az Egyesült Államok azt állítja, hogy 2014 óta 2,5 milliárd dollár katonai segélyt nyújtott Ukrajnának, de ennek célja a kelet-ukrajnai fegyveresek elrettentése volt, nem pedig egy teljes körű orosz invázió elhárítása.
Glenn Grant nyugalmazott brit tüzérségi tiszt és a katonai reformokkal foglalkozó korábbi ukrán parlamenti tanácsadó szerint most a hiányzó élelmiszer-, lőszer- és könnyű szállítóeszköz-készletekre kell összpontosítani.
"A számok nem fontosak, ami létfontosságú, az a képesség, hogy a csapatokat a megfelelő helyre, a megfelelő felszereléssel és a megfelelő időben helyezzük el. A veszteségi arány egy nagy háborúban óriási, felülmúlja mindazt, ami 2014-ben történt" - mondta Grant.
A Strana korábban idézte Reznyikovot, aki szerint Ukrajna nemcsak védelmi, hanem támadó fegyvereket is szeretne kapni a nyugati partnerektől.
Megírtuk azt is, hogy decemberben a litván hatóságok kifejezték készségüket arra, hogy halálos fegyvereket adjanak át Ukrajnának.
Из-за нехватки средств у Киева и поставок оружия со стороны Запада ВСУ плохо снабжены на случай конфликта высокой интенсивности
strana.best