A BRICS-országok a felelősek a dollár globális uralmának végéért
Rebekah Koffler
Közzétéve: 2023. szept. 23., 1:30 p.m. ET
Közel 15 évvel azután, hogy 2009-ben megalakult a nagy feltörekvő gazdaságokat tömörítő BRICS-koalíció, a csoport még mindig nem érte el azt a célját, hogy kiszorítsa az amerikai dollárt a domináns globális valuta szerepéből.
Az eredetileg Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát tömörítő szövetség azonban a közelmúltban Dél-Afrikában tartott csúcstalálkozóján jelentős lépést tett a közös valutával kapcsolatos izmok mozgósítása felé.
Hat új tag - Szaúd-Arábia, Irán, Etiópia, Egyiptom, Argentína és az Egyesült Arab Emírségek - csatlakozott a szervezethez, hogy
csökkentsék a dollár évtizedek óta tartó dominanciáját, és megszüntessék a dollár használatát a világkereskedelemben még mindig meghatározó egyetlen árucikk, az olaj fizetőeszközeként.
A világgazdaság "dollármentesítésének" veszélyes következményei lehetnek az Egyesült Államokra nézve.
A dollárnak a világ legfontosabb tartalékvalutájaként betöltött szerepe az alapja Amerika globális vezető szerepének.
A dollárizáció az USA-nak túl nagy befolyást biztosít a nemzetközi pénzügyi politikák alakításában, és
arra kényszeríti a globális közösséget, hogy alkalmazkodjon a Washingtonban hozott gazdasági döntésekhez - és nem fordítva.
A legfontosabb, hogy a példátlan globális konfliktusok idején a dollár jelentőségének csökkenése lehetővé tenné, hogy az
olyan gazember nemzetek, mint Irán és Oroszország, immunisak legyenek a geopolitikai rossz viselkedésre válaszul hozott szankciókkal szemben.
A dollár gyengülésének itthon is súlyos következményei lennének.
A valuta iránti alacsonyabb kereslet olcsóbbá teheti az exportot, de ez csökkentené a dollár vásárlóerejét és aláásná a stabilitásába vetett bizalmat.
Az ebből eredő magasabb kamatlábak és infláció ártana a részvénypiacnak, és sokkal nehezebbé tenné a hatalmas szövetségi hiány finanszírozására irányuló hitelfelvételt.
Amint azt a BRICS-csúcstalálkozó világossá tette, a blokk befolyása az olajpiacon még soha nem volt ekkora.
Ez példátlan hatalmat adott nekik ahhoz, hogy végül saját hazai valutájukkal váltsák fel a dollárt a globális energiapiacokon.
Nézze meg alaposan, milyen szelektív megközelítéssel bővítette a szövetség a tagságát.
Bár a blokk nem közölt részleteket a konkrét felvételi kritériumokról, a kiválasztás egyértelműen energiaközpontú.
A több mint 40 pályázó országból idén csak hatot fogadtak el - olyan jelentős gazdaságok, mint
Törökország és Indonézia, feltűnően kimaradtak.
A Nyugat-ellenes szövetségben most a világ hat legnagyobb olajtermelője - Szaúd-Arábia, Oroszország, Kína, Brazília, Irán és az Egyesült Arab Emírségek - vesz részt.
A világ két legnagyobb olajimportőre - Kína és India - is benne van.
A Kpler árupiaci elemző cég adatai szerint az utóbbi kettő - Ázsia legnagyobb, illetve harmadik legnagyobb gazdasága - a világ nyersolajának több mint 40%-át importálja.
Bár az olajkereskedelem 90%-át jelenleg dollárban bonyolítják le, egyre nagyobb számban bonyolítják kínai jüanban és orosz rubelben.
India például elkezdett jüanban fizetni az orosz olajimportért, és Kína is jüannal kezdett fizetni Oroszországnak a legtöbb energiaimportért az idei első negyedévben - írja a Reuters.
Lehet, hogy Szaúd-Arábia új a BRICS-ben, de
már összejátszik Oroszországgal a kőolajtermelés csökkentése érdekében, aminek eredményeképpen az olaj ebben a hónapban 10 hónapos csúcsra emelkedett.
A Nemzetközi Energiaügynökség nemrégiben kiadott jelentése szerint ez a csökkentés "jelentős ellátási hiányhoz" vezethet az év hátralévő részében, ami magasan tartja a gázárakat és táplálja az inflációt.
A BRICS-országok újonnan csatlakozott országai közül figyelemre méltó, hogy sokan olyan autoriter rezsimek, amelyek jól ismerik az amerikai szankciók erejét.
Irán természetesen évek óta küzd velük.
A szaúdiak - bár az USA fontos szövetségesei - el akarják kerülni a Biden által októberben, az OPEC+ által bejelentett nagymértékű termeléscsökkentés után kért "következményeket".
Még 2020-ban Biden azzal is fenyegetőzött, hogy
"páriává" teszi a királyságot Dzsamál Khashoggi szaúdi újságíró meggyilkolása miatt.
Természetesen nem a gazdaság az elsődleges mozgatórugó az olyan külföldi autokraták döntései mögött, mint az Oroszországot, Kínát és Iránt irányítók.
A hatalom megőrzése, a polgári szabadságjogok elnyomása és a rezsim stabilitásának biztosítása motiválja őket leginkább.
Azzal, hogy Washingtont kizárja a kereskedelemből és a diplomáciából,
a BRICS-tagság lehetővé teszi a gazember nemzetek számára, hogy felborítsák a képességünket, hogy "fegyverként" használjuk a dollárt, mint eszközt az olyan
rosszfiúk megbüntetésére, mint Putyin.
Az USA évtizedek óta alkalmaz szankciókat, a katonai beavatkozás helyett olyan tekintélyelvű rezsimekkel szemben, mint Irán, Észak-Korea és most Oroszország.
A Fehér Ház például 600 milliárd dollárnyi orosz vagyont foglalt le az ukrajnai inváziót követően.
Biden emellett eltávolította Oroszországot a SWIFT, a nemzetközi pénzátutalási rendszerből, sokkoló hullámokat küldve a Fehér Ház haragjának kitett nem nyugati országoknak.
De a szankciók, bármilyen erőteljesek is legyenek, hatástalannak bizonyultak. Kína és India - mindkettő még nem ítélte el Oroszországot az ukrajnai invázió miatt - továbbra is áramoltatta Moszkva energiabevételeit, segítve ezzel Putyin hadigépezetének finanszírozását, és kiemelve a BRICS-együttműködés erejét.
Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg élen jár a nemzet olajkitermelésének csökkentésében, ami hozzájárult ahhoz, hogy a kőolaj ára 10 hónapja a legmagasabb szintre emelkedett.
A BRICS-országok már most is jelentős jelenléttel rendelkeznek a világgazdaságban.
Több mint 3 milliárdos közös népességükkel és a világ GDP-jének 31,5%-ával
félelmetes kihívói a világ vezető gazdasági szuperhatalmait tömörítő G7 blokknak.
A G7-ek részesedése a globális GDP-ből például jelenleg 30%, és a Statista kutatása szerint 2027-re 27,95%-ra fog csökkenni.
A dollár dominanciája számos nem nyugati országot arra késztetett, hogy egyesítse erőit, és ellensúlyt alakítson ki a nyugati gazdasági hegemóniával szemben.
Elegük lett abból, hogy Washington a zöldhasút inkább geopolitikai, mintsem gazdasági eszközként használja, a BRICS-országok végre kidolgozták saját gazdasági hadviselési játékkönyvüket.
És ezt most már bármikor ellenünk fordíthatják.
Rebekah Koffler a Doctrine & Strategy Consulting elnöke, a DIA volt hírszerző tisztje és a "Putyin játékkönyve" című könyv szerzője: Oroszország titkos terve Amerika legyőzésére" című könyvének szerzője.
Nearly 15 years after the BRICS coalition of major emerging economies was established in 2009, the group has yet to achieve its ambition of ousting the US dollar as the dominant global currency. Bu…
nypost.com
USA, DSC, DIA MESÉK:
- olyan gazember nemzetek, mint Irán és Oroszország
Más nemzetek nem gazember nemzetek? A gyarmatosítók? A tavaszozók? A szankciózók?
- Szaúd-Arábia már összejátszik Oroszországgal
- Biden azzal is fenyegetőzött, hogy "páriává" teszi a királyságot
A páriák bemutattak Bidének?
a BRICS-tagság lehetővé teszi a gazember nemzetek számára, hogy felborítsák a képességünket, hogy "fegyverként" használjuk a dollárt, mint eszközt az olyan rosszfiúk megbüntetésére.
A rosszfiúk és bandája nem szívelve a büntetősösdit, visszaüt.
- Törökország és Indonézia, feltűnően kimaradtak.
Etiópia, Egyiptom, Argentína meg bekerültek, nem feltúnő? Vajon miért?
- Több mint 3 milliárdos közös népességükkel és a világ GDP-jének 31,5%-ával félelmetes kihívói a világ vezető gazdasági szuperhatalmait tömörítő G7 blokknak, akik részesedése a globális GDP-ből például jelenleg 30%, és a Statista kutatása szerint 2027-re 27,95%-ra fog csökkenni.
Hát ez nagy baj: a G7 kisebbségbe került, a következő BRICS bővítés után meg már joggal kérdezik, mit pattog az EU + USA?
- Doctrine & Strategy Consulting elnöke, a DIA volt hírszerző tisztje
Látom a vezéreszmék megvannak, de ezekhez az állásokhoz nem kéne egy kis ész is?