<blockquote rel="boki">Az usa és a nato már régóta részt vesz az ukrán konfliktusban és vesztésre állnak....
http://www.strategic-culture.org/news/2015/02/05/nato-already-war-ukraine-and-losing.html
Attól tartok, hogy nem a NATO, hanem az egész világ áll vesztésre versus néhány degeszre hízott multimilliárdos konszern ellen. Ez itt a probléma.
<blockquote rel="molnibalage">Valami pénzügyi megmagyarázhatná már egyszer nekem félkonteós videók linkelgezése helyett, hogy hogyan a búbánatos életbe képzelik el az, hogy a pénz fedezete arany vagy más legyen...? A világon nincs akkora értékű nemesfém vagy bármi készlet, amihez kötni lehetne a készpénz értékét, mert a gazságok akkorák és annyi kp van forgalomban. Ezen felül mi a túrót kezdjenek a nem készpénben levő értékekkel...?
Molni a lényeg, hogy a pénznek legyen fedezete és ne csak nyomtassák a papírt vagy generálják a számlapénzt a nagy semmivel a háttérben. Erre egy ideig jó volt az arany, de ahogy mondtad nem elég, mert nincs elég belőle. A dollár hátterében viszont nincs elég fedezet, se termelés- se adózás- se arany formájában, folyamatosan többet költenek, mint amennyit az amerikai gazdaság meg tud termelni és nem úgy néz ki, mintha ez változni tudna, emiatt konkrétan pénzt nyomtatnak.</blockquote>
Én még abban sem vagyok biztos, hogy feltétlenül fizikai fedezet kell egy pénznem, mint értékközvetítő mögé - elegendő lenne egy korrekt és mindenki számára elfogadható (és mindenki által <b>BETARTOTT</b>!) megegyezés is az elszámolásokhoz mindenféle konkrét tárgyi fedezet nélkül is.
Ennyi erővel kinevezhetjük az aranyat, a platinát vagy éppen a matyóhímzett asztalterítőt is fedezetnek - ez részletkérdés.
</blockquote>
Ha a matyóhímzett asztalterítőnek mindenki komoly értéket tulajdonítana, nem lehetne hamisítani és megfelelő mennyisgben előállítható lenne, tartós lenne, akkor az is lehetne fedezet, de nem az. Viszont az aranyat régóta szeretik, az eddig eltelt idő nagyrészében annyit tudott az arany, hogy nem reagált semmivel, így nem rohadt el, mint értéktartó eszköz (jelenleg legalább az ipar használja). Ha fedezetről beszélünk, előbb-utóbb valami megfoghatót akarunk, mint a lakáshitelnél jelzálog a lakáson. Ígéretekkel mindenhol tele a padlás, és minden ember hazudik, a politikusoknak a hazugság mellé még hatalom is jár. Nem lehet mindent bizalomra építeni, (mert előbb-utóbb úgyis kerül egy szarházi, aki hazavágja a rendszert) legalábbis nem ebben az univerzumban.
A fedezet természetesen nem kell az ország éves GDP-jét kitegye, csak a kibocsátott pénz mennyiségét, mert a hiteleknél egy 20%-os tartalékráta (a betett pénz 80%-át hitelezheti a bank, 20% megy a nemzeti bankba letétnek) az összeg x5 mennyiségű pénzt jelent a gazadaságban (képlet: 1/tartalékráta) egy 10%-os tartalékráta meg a kibocsátott pénzt x10 pénzmennyiséget jelent. A készpénz évente akár többszázszor is gazdát cserélhet, így egy 1000 forintossal többszázezer forintnyi kereskedelmet le tudsz bonyolítani.
Ha ezek fedezésére nem elég az arany, akkor valamit ki kell találni helyette. Most úgy tanítják, hogy a gazadaságban levő javak és szolgáltatások a fedezet rá, szóval a bizalom, hogy a pénzedért kapsz valamit.