Üdv Mindenkinek!
Kína veszélyes, de nem a militáns agresszív katonai terjeszkedés miatt. Szun-Ce: Ping Fa (A háború művészete) című ókori filozófiai műben kifejti, hogy ott védekezz, ahol nem támadnak és ott támadj, ahol nem védekeznek. Mutass erőt, ahol gyenge vagy és mutass gyengeséget, ahol erős. Nem állítom, hogy Kína hűen követi mindenben saját ókori filozófiáját, de abban biztos vagyok, hogy alapvetően határozza meg a kínai stratégiai gondolkodást ez a dokumentum is. Kína jelentős hagyományos katonai erőt reklámoz, amin kapva-kap Japán is és beindítja a saját programjait, ami egyben a Japán geopolitikai szerep változását is jelenti. Erre egyébként egyértelműen utal az is, hogy Moszkva is kapva-kapott az alkalmon, és úgy tűnik, élénkülő tárgyalások kezdődnek a japánok és az oroszok között.
http://www.hirado.hu/Hirek/2013/11/01/16/A_vedelmi_egyuttmukodes_melyiteserol_allapodott_meg_Japan_es.aspx
Csak egy gondolat: miközben a II. világháború 1945. május 8./9.-én (kinek hogy tetszik) véget ért, addig a Szovjetunió csak 1945. augusztus 8.-án üzent hadat Japánnak. Hogyan lehetséges az, hogy a SZU az USA szövetségese a II. VH-ban, miközben a hátában van egy Japán, aki éveken át háborítatlanul csatázgathatott úgy az USA-val, hogy közben Moszkva meg sem moccant – helyesebben szólva ép a németekkel verekedtek. De hogy még verbális szinten sem jött össze 1945-ig egy jelképes hadüzenet vagy valami…
Nos, mielőtt bárki „Szaniszlósodással” és „Világpanorámásodással” vádolna (vagy dicsérne, kinek hogy tetszik) a szabad gondolkodás és véleményformálás jogát senkitől el nem vitatom, kérném ilyen szellemben olvasni a további lázálmaimat is.
Ugyancsak jelzem azt is, hogy szépek-szépek – és természetesen megnyugtatóak – a kínai atomarzenálra vonatkozó hivatalos adatok (3-400 db robbanófej), de én nemrég hallottam olyan amerikai egyetemi kutatásról, ahol a kutatók és diákok véleménye inkább 3 ezer darab volt. Az igazság nem odaát, hanem inkább félúton van, szerintem jó lesz ez 1500 db-nak is, ami – talán nem meglepő – nagyjából megegyezne az amerikai-orosz hadászati fegyverkorlátozásokról szóló megállapodás USA-ra és Oroszországra vonatkozó limitjeivel. És hogy a kép tiszta legyen: nem annyi működő atomfegyver van, amennyi a hadrendben álló hordozókra van épp telepítve, hanem annál jóval több mindegyik oldalon.
Közben Kerry a minap körbeudvarolta a durcizó Szaúd-Arábiát, ahol felhívta arra a figyelmet, hogy a Közel-Kelet két leginkább meghatározó állama Szaúd-Arábia és Egyiptom, de most sajnos az egyiptomi helyzet problémás, így Rijád még fontosabbá vált.
http://gazdasagiradio.hu/cikk/98006/
(A cikknek azért is örülök, mert végre lassan kibújik a szög a zsákból – arab tavasz, diktátorok borulása és végül Szíria ügye. Asszad megbuktatása nem izraeli érdek volt, erről már akkor is beszélgettünk.)
Három gondolat még a cikkel kapcsolatban:
Miután az USA a palaolaj kitermelés illetve a bioüzemanyag gyártás technológiájával idén már a világ első számú exportőre lehet, ez mindenképpen veszélyt jelent az OPEC számára. Az arab feudális uralkodók hatalmas összegeket tartanak amerikai bankokban és közben a dollár árfolyamára közvetlenül is hatást tudtak gyakorolni pusztán az olajkitermelés felfuttatásával vagy épp fordítva, a visszafogásával. Az USA javára történő piaci olajpiaci változás az OPEC hatalmának és az USA befolyásolásának csökkenését jelenti.
A másik gondolat: Hogyan lehet Egyiptomot és a Szaúd-család magánkirályságát egy lapon említeni, mint az arab világ potenciális civilizációs magállamait? Ettől még Huntington is feljajdult valószínűleg.
A harmadik: Pár évvel ezelőtt a szaúdiak folytattak némi tárgyalást Moszkvával, majd Rijád félvállról kijelentett egy olyat, hogy el kell gondolkodni azon talán itt az ideje a szaúdi atomfegyver létrehozásának … vagy megvásárlásának…
http://hungarian.ruvr.ru/2013_11_07/Szaud-Arabia-nuklearis-fegyverre-szeretne-szert-tenni-Pakisztantol/
Ha Rijád konkrét lépéseket tesz ebbe az irányba (a kezdő lépéseket már korábban megtette) ez biztos jele az amerikai-szaúdi kapcsolatok lazulásának, ami egyébként egy cseppet sem lenne meglepő – ezzel kapcsolatban is ajánlom friss cikket:
http://kitekinto.hu/amerika/2013/11/07/merlegen_az_usa_kulpolitikaja/#.UnvHb-KFdGN
(A cikk címével nem teljesen értek egyet, a csőd nem a jelenlegi amerikai kormány lelkiismeretét terheli, hanem Wilson óta az összes kormányét és elnökét, kivéve egyet: JFK-t, de ez a jelen világkorszakban lassan lényegtelenné válik.)
Korábban egyszer azt is jeleztem, hogy Izrael állam a Sakktáblán Szaúd-Arábia stratégiai „leárnyékolására” hivatott. Ez a státusz csak addig tart, amíg Szaúd-Arábia létfontosságú lesz az USA-nak. (Tök mindegy, hogy Kerry milyen szép szavakkal hízelegte körbe a szaúdi nemességet, azok sem teljesen hülyék, pár szép szó nem változtat a világ kerekén és menetén.) Aggodalommal teli kíváncsisággal figyelhetjük a közeli jövőben Izrael helyzetének az alakulását is, véleményem szerint ez sokat el fog árulni a geopolitikai helyzet változásairól is.