Pár megjegyzést szeretnék tenni a jelenlegi helyzet fényében.
Oroszország sarokba van szorítva. Nem csak ellenségei de szövetségesei által is. A világpolitika színpadán háttérbe fog szorulni hamarosan USA, EU, Kína és India mögött.
Putyin se a régi már, hatalmas hiba volt feszültséget szítani Ukrajnában és gyarmattartóként viselkedni. Míg baráti kormány volt Kijevben, senki sem emlegette fel az ukrán gáztartozást. Azzal hogy megtorpedózta az EU ukrán közeledést az az ingatag vár, hogy az ukrán nép önálló tőle és egyenlő az orosz testvérével egy szempillantás alatt összedőlt. A következményt látjuk.
Hiba volt Krímet erőszakkal elcsatolni semmit se nyertek vele egy háborús gócponton kívül, ugyanis a szevasztopoli kikötő "oroszfüggetlen" vezetés alatt se lett volna veszélyben. Az eredményei viszont ismertek, vagy kikövetkeztethetőek a hibás geopolitikai lépésnek.
Az orosz lakosság mindössze 70-80%-os arányával Oroszország nem mondható teljes szívvel nemzetállamnak rengeteg kisebb nagyobb nép áhítozik a függetlenségre az egyre gyengülő macitól. Ezek mindegyike találhat okot közös sorsa és török vagy kaukázusi nyelvcsaládja miatt az összefogásra, mert együtt erősek. Első jeleit már tapasztalni lehet a leginkább autonómiára áhítozó csecseneknél. Összefüggés tapasztalható az ukrán nép elleni agresszió és a növekvő kaukázusi instabilitás között:
http://www.forbes.com/sites/realspin/2014/06/11/beyond-ukraine-russia-is-already-at-war/
Ezen trend miatt évtizedeken belül ez az orosz állam további felaprózódásához vezet, amiken a szomszédok csak örülni fognak.
http://www.huffingtonpost.com/strobe-talbot/putin-russia-breakup_b_4945930.html
Putyin saját maga hatalmát is aláásta hogy fejjel ment neki a falnak. A nyugati tőkekivonások és szankciók miatt azonnal beszakadt a rubel és súlyos áldozatok árán őrizték meg a stabilitását. Hosszú távon az orosz kormány és Putyin pártja ingatag helyzetbe, sőt a bukás szélére került ha a csökkenő életszínvonal tovább romlik mert a téli kitermelt szénhidrogén nem talál vevőre és a szocsi olimpia megtérülése félbeszakad a turisták illetve a befektetők elmaradása miatt.
http://www.rferl.org/content/russia-crimea-annexation-economy-weak/25306162.html
Itt jegyzem meg Putyin azzal hogy a hadsereg felett egy személyben rendelkezhet mondvacsinált okok miatt azt jelenti felkészült a belső konfliktus fegyverrel történő leverésére. Persze nem biztos hogy okosan tette, polgárháborút is generálhat ezzel a kétélű karddal. (ironikus lenne 100 éves évfordulóra egy újabb orosz polgárháború..) A történelem ismételné önmagát? Bukik egy cár...
Az orosz elnök által generált ukrán konfliktus másik hozadéka Európa megerősödése. Évtizedeken keresztül a hidegháború alatt Nyugat-Európa szovjet gáz nélkül oldotta meg a szénhidrogén-igényét a tél beköszöntével se lesz ez másképp. A keleti államok vannak jobban kiszolgáltatva, de már úton a készségesen cselekvő oroszok bukását váró Egyesült Államok hogy kisegítse a szegény rokont. Irán meg tárt karokkal vár a Nabuccora. Miután nincs kiépítve a távol keleti csővezeték az oroszok éhezni fognak bevétel híján... nem tudom megérte-e Krím...
A jövő a palagázé, ami önellátóvá tehet sok olyan országot akik ki voltak eddig szolgáltatva a nagyok kényére kedvére.
Másik ilyen trükk a nyugat tarsolyában a szénhidrogén függetlenség felé azoknak a hatalmas úszó szigeteknek a megépítése (illetve egy már úszóképes) ami mellett az orosz gigantománia is elhalványul:
http://en.wikipedia.org/wiki/Floating_liquefied_natural_gas
Más:
Az ukrajnai konfliktus kellemes hozadéka, hogy az EU erősebb és egységesebb mint valaha. Szinte példátlan módon 2 ellenszavazat híján (na vajon ki az egyik?
) a föderalista Juncker lett a jövőbeni folyamatok letéteményese ami még közelebb hozza az Európai Egyesült Államok létrehozását, jobban mint eddig bármikor. Együtt erősek vagyunk még az acsarkodó orosz medve ellen is.
Végezetül szót ejtenék Oroszország külpolitikai kilátásairól:
Szíria elveszett. Ukrajna is elveszett, senki sem mozdul. Így nem lehet birodalmat és új dicsőséges Szovjetuniót építeni kedves Putyin elvtárs.
Krím helyzete megmutatta Kína korántsem olyan oroszbarát mint gondoltuk:
http://www.scmp.com/news/china/article/1465942/china-stands-benefit-russia-clashes-west-over-ukraine
Nem fog fegyveres eszközökkel az oroszok oldalára állni nyugat ellen, ahhoz túlságosan össze van nőve az Egyesült Államokból származó tőkével. Ha az nincs, a sárkány mehet vissza a rizsföldekre. Irán vetélytárs a világpiacon, és újabban India is berágott az oroszokra, hogy a legfőbb ellenséget Pakisztánt kezdte el felfegyverezni. Nem lesz ennek jó vége.
Mi lesz így a BRICS-el? Mégsem olyan szilárd ez a téglából épített vár? Mi lesz Oroszország jövője ha ilyen óvatlan lépésekkel elszigetelődik a világtól?
Az ukrán nemzeti radikálisok térdre fogják kényszeríteni Moszkvát?