http://www.hidfo.ru/2016/11/erdogan-van-alternativaja-az-eu-tagsagnak/
"Az Európai Unióhoz csatlakozás nem az egyetlen lehetőség Törökország számára; a török államfő ehelyett inkább a Sanghaj Együttműködési Szervezetbe belépésről folytat tárgyalásokat...
...A török államfő azonban kijelentette; az Európai Unióhoz csatlakozás nem az egyetlen lehetőség országa számára. Erdogan tárgyalásokat folytat Vlagyimir Putyin orosz államfővel, és Nurszultan Nazarbajev kazahsztáni vezetővel a Sanghaj Együttműködési Szervezethez csatlakozással kapcsolatban..."
Abban nem lennék biztos, hogy az SCO szívesen venne egy éppen muzulmán radikalizálódás felé orientáló országot. Igaz a geopolitika sok mindent felülírhat, de ez "elég érdekes" lenne.
http://mno.hu/kulfold/porosenko-moszkva-destabilizalna-ukrajnat-1372397
"Petro Porosenko ukrán elnök szerint a Kremlnek az a célja, hogy folyamatosan destabilizálja a belső helyzetet Ukrajnában, előre hozott parlamenti választásokat kényszerítsen ki, amelyen megerősödnének az oroszbarát erők, és általuk visszafordítaná az ukrán külpolitika európai integrációs irányvonalát.
Az ukrán államfő erről abban az üzenetében beszélt, amelyet vasárnap intézett a Majdan-tüntetések kezdetének évfordulója alkalmából az ukrán néphez. 2013. november 21-én kezdődtek az utcai tiltakozások a kijevi Majdanon, azaz a Függetlenség terén..."
Holnap november 21. És már javában készülnek pár metróállomás lezárására.. Hátha úgy megállíthatják egy kritikus tömeg kialakulását. Igaz, ez a kritikus tömeg most radikális zászlóaljak támogatását is megkaphatja. Ami azt is jelenti, ha sikerül valamit elérniük majd, azzal nem fog csitulni a háború. Viszont azt is jelenti, hogy vélhetően az orosz ajkúak nem nagyon lesznek ott.
Végül is minden út Moszkvába vezet?
Erdogán és Porosenko nemrég még stratégiai szövetségesek akartak lenni. Aztán Erdogán tett egy félfordulatot. miután állítólag a Pentagon tett egy félfordulatra kísérletet. Porosenko és Erdogán kötötek néhány együttműködési megállapodást még korábban. Most kérdéses, ha Erdogán valóban megpróbálkozik az SCO-nál, meddig fogja Putyin "előszobáztatni".
http://mno.hu/kulfold/elsoporheti-renzi-kormanyat-a-nepszavazas-1372431
"Matteo Renzi kormányának alkotmányjogi reformjáról tartanak referendumot Olaszországban december 4-én. Renzi már korábban bejelentette: ha bukik a tervezet, lemond. Márpedig a felmérések szerint az olaszok többsége melegebb éghajlatra küldené a kormányt.
Donald Trump meglepő győzelme és a szintén váratlan eredményt hozó brit népszavazás után senkit nem döbbentene meg, ha a december 4-i olasz referendumon megbukik a kormányzati álláspont és távozik posztjáról Matteo Renzi miniszterelnök, akihez nagy reményeket fűztek Brüsszelben...
...Az biztos, hogy a nemek győzelme hosszabb távon is bizonytalanná tenné az olasz belpolitikát. Várhatóan minden politikai párt idő előtti választásokat sürgetné majd, márpedig a jelenlegi választási törvénnyel egyetlen párt sem tudott egyedül kormányt alakítani a 2013-as megméretés után. Egy új megméretésen jó győzelmi eséllyel indulna az euroszkeptikus, rendszerellenes Beppe Grillo vezette Öt Csillag Mozgalom. Közben a gazdaság állapota katasztrofális..."
Ha Renzi bukik, akkor Merkel és Hollande lényegében egyedül marad (egyelőre a lengyeleket nem számítanám a meghatározó játékosok közé EU-s szinten)
Vegyük sorba mik történtek mostanában.
- Pár éve, még a Grúz "konfliktus" következtében az USA európai befolyása csökkenni látszott. Ezután történt hogy a Franciák még a Mistralt is eladták volna Oroszországnak, sőt el is kezdték annak gyártását mégpedig az oroszok kvázi bevonásával. Relatíve nem sokkal ezután az USA nyomására akadozni kezdett az átadás folyamata. Mert túl erősnek láttál Oroszországot, és még jobban erősödhetett volna annak helyzete egy korábban tiltott haditechnika- a helikopterhordozó- eladásával.. A franciák akkor még el akarták adni.
- E közben Oroszország szeretett volna még egy egy olyan gázvezetéket építeni, amely kikerüli a tranzitországnak ingatagnak tekinthető Ukrajnát, viszont ezúttal nem északon, hanem délen szerették volna..
- Pár éve már az USA kezdte kiépíteni az úgymond Irán elleni Európai rakétapajzsot, amire az oroszok azt mondták, hogy ez igazából ellenük irányul. Európa ekkor nem volt egységes az oroszok álláspontjával szemben, és sokan rosszallóan nézték a Lengyeleket és a Románokat..
- A Krímben lévő orosz flotta támaszpont sorsa kissé ingatag volt, de meg volt.
-Nem azonnal, de egyes dokumentumok szerint állítólag, az USA ekkortájt már készült arra, hogy betelepüljön a Krímbe, vélhetőleg az oroszok helyett.
-Érdekes módon ekkortájt Ukrajnában lett egy puccs, és a nemzetiségileg lényegében kisebbségben lévő még csak nem is igazán ukrán ajkúaknak mondható réteg, akiknek látható (teljességgel csak az események kibontakozása után felszínre kerülő ) pénzügyi hatalmi többsége valójában orosz ajkú oligarchának mondható. A másik, sokáig nem látható, csak később előbukkanó Nyugati és USA szál tette az eseményeket geopolitikailag fontossá.
- Meg volt Ukrajnában a puccs. Az oroszok lényegében bevonultak a Krímbe. Odesszában Harkovban, Donyeckben , Luganszkban - lényegében a teljes délen és keleten- az orosz ajkúak ellenkezni kezdtek az Ukrán hatalomátvétel miatt.
- Odesszában volt egy mészárlásnak tekinthető esemény, ahol sokan meghaltak. Ezek a számok valahogy a hónapok elteltével kezdtek csökkenni. A legkevesebb, amit hivatalosan Ukrán részről olykor elismernek, az 48 ember, de a korábbi hírek akkor ott azonnal több mint 100 halottat mondtak, és egyes vélekedés szerint a halottak száma 200-300 között van.
-Putyint vagy kész tények elé állították vagy sem, de egy népszavazás után nem sokkal "átvette " azt Oroszország. Putyin viszont a Donyecki és Luganszki népszavazást nem akarta , ahogyan a Harkovit... sem.
- Az Ukránok a felkelő orosz ajkú lakosságot fegyveresen kezdték elrettenteni az ellenállástól és kiválástól.
-Donyeck és Luganszk és Harkov egy kisebb része is fegyveres ellenállásba kezdett.
- A tavasztól nyár végéig terjedő időszakban Donyeckben , Luganszkban, és Harkovban fegyveres ellenállás sok helyen egybefüggően kiszorította az Ukrán hadsereget és a hozzájuk csapódó jobb szektor és (és a hasonlókat) egyéb önkéntesek csapatait.
-Nyár végére Strelkovot az oroszok lényegében erőszakkal eltávolították.
-Őszre az Ukrán hadsereg az összeomlás határán is túl volt, Porosenko kijelentéseiből azóta tudhatjuk, hogy lényegében alig voltak már működőképes csapataik, és ráadásul az eléggé elhallgatott Harkov régiói szaki csoportosulás is erősödött. De már a környező régiókban is mozogtak a partizánok.
-Aztán jött Minszk. Majd Minszk 2. A Harkovi szaki csoportosulás felszívódott, a területei mintha soha nem is léteztek volna.
….
Ugrunk egyet.
Mi volt az oka annak, hogy a korábban oroszbarát Európai országok a számukra korábban ellenszenvet kiváltott Grúziai oroszellenes forgatókönyvet Ukrajnában ezúttal sikeresen megismételt USA mellé hirtelen felsorakoztak. Mert az, hogy az oroszok annektálták a Krímet a Dél-Oszétiai események tükrében nem elfogadható magyarázat.
A fentebbiekből van egy olyan értelmezés, hogy Németország és Franciaország nak ellenére volt a déli Ukrajnát kikerülő gázvezeték terve, és ezért éppen pillanatnyilag stratégiai érdekük ké válhatott csatlakozni az USA egyes kijelentéseihez. Itt Franciaország és főleg Németország a gázvezeték számukra kedvezőbb újabb északi kapacitását vélhetőleg a Mistral átadásának lebegtetésével és késleltetésével akarták a helyes útra terelni. Ezt a vonalat meglovagolva az USA elkezdett egy lobbikampányt, melyet és a fővő béka effektushoz sorolok... Ennek a lobbizásnak a célpontjai EU-s diplomaták, politikusok, hivatalnokok, és nem utolsó sorban újságírók és maximum média munkásnak hívott szakemberek lehettek (és szerintem emiatt biztosan foroghatott a sírjában Pulitzer)
És közben volt egy Brexit.
Eközben volt egy érdekes több mint tripla csavaros Törökországi kavarás is.
Törökország egy iszlám fordulatot kezdett végrehajtani, és távolodni kezdett az USA-tól és közeledni kezdett Oroszország felé... aztán elfordult Oroszországtól, és Ukrajna felé fordult. Aztán elfordult az USA-tól, és Oroszország felé tűnőnek látszó módon fordult (- és eközben Ukrajna Törökországi stratégiai kapcsolatépítése, sőt egy egy egységes Fekete Tengeri flotta kiépítésére vonatkozó tervei a füstbe látszanak tűnni)
folyt köv.