[BIZTPOL] A nagy sakktábla

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

gonny

Well-Known Member
2016. december 24.
507
678
93
Nyilvánossá vált, hogy az amerikai és a német vezetők megígérték: a NATO nem terjeszkedik Kelet felé.
"Eddig is tudtuk, de a George Washington University Nemzetbiztonsági Archívumban (National Security Archive – NSA) az elmúlt év végén felszabadított amerikai, szovjet, német, brit és francia dokumentumok immár kétségtelenné is teszik, hogy az 1980-as évek végén a nyugati politikusok átverték Mihail Gorbacsovot, a Szovjetunió Kommunista Pártjának utolsó főtitkárát. Elhitették vele, hogy a NATO-t nem fogják Kelet felé bővíteni, amennyiben a Szovjetunió kivonja csapatait Kelet-Európából. Hozzám a Balmix.hu szemléjén keresztül jutott el az NSA anyagáról a rövid összefoglaló. Eszerint:
George H. W. Bush elnök 1989 decemberében, a máltai csúcstalálkozón biztosította Gorbacsovot, hogy az USA nem fogja kihasználni a kelet-európai „forradalmakat” arra, hogy ártson a szovjet érdekeknek. A nyugati vezetők NATO-ra vonatkozó első konkrét ígéretei 1990. január 31-én fogalmazódtak meg. Hans-Dietrich Genscher nyugatnémet külügyminiszter nagy, nyilvános beszéddel dobta be a német egyesülés gondolatát a bajorországi Tutzingban. Az USA bonni követsége ezzel kapcsolatban arról tájékoztatta Washingtont, hogy Genscher rávilágított: „a változások Kelet Európában és a német egyesülési folyamat nem vezethetnek a ‘szovjet biztonsági érdekek károsítására’. Ezért, a NATO-nak ki kell zárnia a ‘területének bővítését Kelet felé, azaz a mozgását közelebb a szovjet határokhoz”.

Ez volt az a mézes madzag, amit újból és újból elhúztak a Szovjetunió enyhén szólva jóhiszemű vezetője, illetve a grúz származású Eduard Sevarnadze, a Szovjetunió utolsó külügyminisztere, a nem sokkal később függetlenné vált Grúzia első államfője előtt. Ennek bűvöletében – az afganisztáni háború kudarca és a köztársaságok vezetőinek saját hatalmi ambíciói mellett – született meg talán túlságosan is hirtelen, a következményekkel – például a hazaszállított csapatok tisztjeinek és családtagjaik tízezreinek elhelyezési gondjával – nem számoló döntés a Kelet-Európából való kivonulásról. Lényegében a jaltai megállapodásból eredő jogokról való lemondásról.

Ezzel Kelet-Európa piaca, általában szinte egész gazdasága az egyre inkább értékesítési nehézségekkel, a képzett és drága munkaerő miatti válsággal küzdő Nyugat ölébe hullott. A manőverrel piacot, olcsó munkaerőt szereztek a nyugati cégek. A bennszülötteket, vagyis minket, a demokrácia a szabadság ígéretével szelídítettek meg, sőt villanyoztak fel. Arra persze a helybeli értelmiség sem figyelmeztetett – talán nem is figyelmeztethetett –, hogy a demokratikusnak mondott választások végső célja a tömegek kirekesztése a tulajdonképpeni döntéshozatalból, s hogy a szabadságjogok mit sem érnek a mélyszegénységben élők számára. Ami pedig ennél is fontosabb: nem csak a Szovjetuniónak lett volna szüksége átmeneti időszakra, de Kelet-Európának is legalább egy évtizedre ahhoz, hogy ne érjék védtelenül az itt élők számára lényegében ismeretlen nyugati gazdaságszervezési, vállalatirányítási, pénzügyi és agresszív marketing módszerek.

Ám a nyugati bacchanália sem tartott sokáig. Néhány évtizeddel később, amikor immár az Ukrajna nyugati határáig húzódó keleti terjeszkedéssel szerzett anyagi és szellemi erőforrások is kimerültek, a gazdasági válságjelenségek újratermelődtek. Ezzel párhuzamosan a nyugati, illetve a közép-kelet-európai társadalmakban teret nyertek a szélsőjobbos nézetek és kormányok, sőt fasisztoid rendszerek. Igaz, a lengyel-amerikai Zbigniew Kazimierz Brzezinski, a washingtoni kormányzat egykori nemzetbiztonsági tanácsadója jó előre jelezte, hogy hamarosan napirendre kell tűzni a további terjeszkedést Kelet – Napóleon szavával a mesés Moszkva – felé. S hogyan másként? Kijeven keresztül. De a héja Brezinski tervét csak akkor kezdtük komolyan venni – már aki tudott róla –, amikor annak Ukrajnában is megkezdődött a valóra váltása. Tegyük hozzá: az egykori amerikai külügyminiszter Henry Kissinger figyelmeztetése ellenére. Erre persze nekünk most is azt mondják: csak a demokrácia terjesztése a cél.

A jaltai status quo feladását a Szovjetunióban gyorsan követte a pártállami irányítási-közigazgatási rendszer szétesése részben amiatt is, mert az apparatcsikok országszerte ott hagytak csapot, papot, hogy az addigi állami javak utáni tülekedésben átzsilipeljék magukat a kapitalizmusba. Amikor Gorbacsov feleszmélt, késő volt. Akkor már ő is csak annyit tudott mondani, hogy „Engem átvertek”, amint az Kemény László tavaly megjelent, A Szovjetuniótól a 21. század Oroszországáig című könyvében olvasható. A Kemény által az egykori szovjet vezetővel 2000-ben készült, televíziós sugárzásra szánt, de végül adásba soha nem került, Gorbacsovval folytatott beszélgetésben hangzott el az inkriminált mondat."

Itt van erről egy másik cikk, és csatolva a hivatkozott dokumentumok.
https://nsarchive.gwu.edu/briefing-...on-what-gorbachev-heard-western-leaders-early

Ez meg ugyanaz magyarul, csak a dokumentumok nincsennek lefordítva.
http://balmix.hu/hu/transform/11240...a-nato-t-kelet-fele-boviteni?screen_width=854
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 684
7 996
113
Minden egyes fegyver és eszköz adatot oszt meg és tudatában van a másik eszköz helyzetének - egy valódi globális hálózat részeként. A cél egy jobban koordinált, gyorsabb és halálosabb műveleti rendszer létrehozása a levegőben, a földön, a tengeren és a kibertérben. A Pentagon cáfolni próbálja, hogy a végén a Terminátor filmből megismert Skynet rendszerhez jutunk el.
A fegyveres idegrendszer: hogy néz majd ki az amerikai hadsereg a közeljövőben?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 917
72 969
113
Na?

http://www.origo.hu/gazdasag/20180116-isztambul-csatorna-torokok-oroszok.html

Az új csatornára ráadásul nem fog vonatkozni a montreux-i egyezmény, amely kötelezi Törökországot a Boszporusz demilitarizálására. Ezenkívül az egyezmény értelmében azoknak az országoknak a hadihajói, amelyeknek nincs kijáratuk a Fekete-tengerre, maximum 21 napot tartózkodhatnak ott.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 571
85 044
113
gMN3DvOFtgg.jpg
 

gonny

Well-Known Member
2016. december 24.
507
678
93
Gondolom ezt kergették a svédek is tavaly. Valamitől mindig rettegni kell...
Nekem is hisztinek tűnik, de vajon lehet e realitása a dolognak?
Mert mire lehet jó egy ilyen torpedó?
Katonai célok ellen aligha.
Marad a megtorlás, vagyis elrettentő funkciója lehet.
Ehhez viszont meg se kell építeni, hanem elég elhitetni, hogy van.
A mindenért az oroszokat okoló hisztériakeltés saját csapdájába esik.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 571
85 044
113
Nekem is hisztinek tűnik, de vajon lehet e realitása a dolognak?
Mert mire lehet jó egy ilyen torpedó?
Katonai célok ellen aligha.
Marad a megtorlás, vagyis elrettentő funkciója lehet.
Ehhez viszont meg se kell építeni, hanem elég elhitetni, hogy van.
A mindenért az oroszokat okoló hisztériakeltés saját csapdájába esik.
Részletesebben a Status-6 projektrol
Status6-2015.png
 

bolneroll

Well-Known Member
2014. február 7.
386
870
93
Nekem is hisztinek tűnik, de vajon lehet e realitása a dolognak?
Mert mire lehet jó egy ilyen torpedó?
Katonai célok ellen aligha.
Marad a megtorlás, vagyis elrettentő funkciója lehet.
Ehhez viszont meg se kell építeni, hanem elég elhitetni, hogy van.
A mindenért az oroszokat okoló hisztériakeltés saját csapdájába esik.

Sajnos el tudok képzelni katonai alkalmazást, azt kiveséztük már, hogy víz alatt robbantva nem sokat ér egy flotta csoportosulás ellen. De víz felett robbantva akár hatásos is lehet ( vagy part menti városok ). Az eltűnt argentin tengeralattjáró példája azt mutatja, hogy sokkal nehezebb megtalálni valakit a víz alatt, mint a levegőben / űrben.
 
  • Tetszik
Reactions: karpatalja

gonny

Well-Known Member
2016. december 24.
507
678
93
Sajnos el tudok képzelni katonai alkalmazást, azt kiveséztük már, hogy víz alatt robbantva nem sokat ér egy flotta csoportosulás ellen. De víz felett robbantva akár hatásos is lehet ( vagy part menti városok ). Az eltűnt argentin tengeralattjáró példája azt mutatja, hogy sokkal nehezebb megtalálni valakit a víz alatt, mint a levegőben / űrben.
Hát őőő....szerintem 100 megatonnás atombombát nem flottacsoport ellen fognak bevetni. Kicsit túlzás lenne.
Én tengerparti nagyvárosokra gondoltam, ahol esetleg támaszpont, hadikikötő, hadihajógyár, meg ilyesmik vannak.
Hawaii, Guam, Los Angeles, San Fransisco, New Orleans, New York stb.
Eléggé elrettentő perspektíva.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 217
57 563
113
Hát őőő....szerintem 100 megatonnás atombombát nem flottacsoport ellen fognak bevetni. Kicsit túlzás lenne.
Én tengerparti nagyvárosokra gondoltam, ahol esetleg támaszpont, hadikikötő, hadihajógyár, meg ilyesmik vannak.
Hawaii, Guam, Los Angeles, San Fransisco, New Orleans, New York stb.
Eléggé elrettentő perspektíva.


Dehogynem,ha elfogynak a hordozók,mivel exportálják a demokráciát?
 
Status
Not open for further replies.